Poprzedni
Następny

Małe systemy audio, czyli miniwieże naszych czasów - jakie wybrać i co kupić?

Minisystemy audio nieustannie cieszą się ogromną popularnością. Ale obecnie wyglądają inaczej niż jeszcze kilka lat temu, kiedy to słysząc słowa małe systemy audio od razu wyobrażaliśmy sobie miniwieże stereo. Ewolucja potrzeb miłośników muzyki oraz stopniowe odchodzenie od fizycznych nośników na rzecz streamingu i plików cyfrowych sprawiły, że producenci musieli dostosować swoje produkty do wymagań konsumentów. Dlatego na rynku zaczęły się pojawiać kompaktowe systemy audio all-in-one, które w niewielkich rozmiarach kryją wiele pożytecznych funkcjonalności, a do tego bardzo dobrze brzmią. Minisystemy audio, czyli dawne miniwieże, zajmują też znacznie mniej miejsca niż klasyczny system audio. Jakie zatem wybrać i na co zwrócić uwagę?

Małe systemy audio, czyli miniwieże naszych czasów - jakie wybrać i co kupić? - spis treści:

  1. Na co zwrócić uwagę przy zakupie minisytstemu audio?
  2. Czy droższy znaczy lepszy?
  3. Mały system audio, duże możliwości
  4. Małe systemy audio - podsumowanie

Yamaha MusicCast 200, mini wieża stereo w nowym wcieleniu, wbudowany odtwarzacz płyt CD, bass reflex,

Na co zwrócić uwagę przy zakupie minisystemu audio?

Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Czy chodzi o to, żeby to był bardzo mały system audio i nie zajmował dużo miejsca, czy może potrzebujemy wbudowanego odtwarzacza CD, musimy mieć radio internetowe albo wejście USB, moduł Bluetooth, wyjście słuchawkowe, złącze AUX i wbudowaną ładowarkę indukcyjną. Dlatego biorąc pod uwagę mnogość różnych funkcji, jakie można znaleźć w minisystemach audio, warto ustalić, jakie konkretnie wyposażenie jest nam naprawdę potrzebne, a co będzie tylko pożądanym dodatkiem. Na przykład Yamaha w swoich urządzeniach oferuje funkcję MusicCast, która nie tylko pozwala na korzystanie ze strumieniowania muzyki z sieci, ale oferuje także funkcjonalność multiroom. Dzięki czemu systemy Yamaha są jednymi z najlepszych i najpopularniejszych na rynku. Jedną z najnowszych propozycji tej firmy w grupie minisystemów audio jest Yamaha MusicCast 200.

Urządzenie jest naprawdę ładne i zdjęcia nie do końca potrafią to oddać. Można na nim z przyjemnością słuchać muzyki, audiobooków, a także audycji radiowych. Brzmienie zostało podporządkowane autorskiej koncepcji inżynierów Yamahy, która nazywa się True Sound i w praktyce polega na prezentowaniu czystego, neutralnego dźwięku, wiernie oddającego wszystkie niuanse słuchanych nagrań.

Znakomite możliwości soniczne Yamahy MusicCast 200 biorą się z tego, że do jej budowy użyto bardzo dobrych podzespołów - wooferów o średnicy 80 mm i tweeterów o średnicy 25 mm, które w połączeniu z technologią DSP generują szeroką i bardzo przyjemną w odbiorze scenę dźwiękową z dobrze separowanymi instrumentami i dużą ilością szczegółów.

Z Yamahą MusicCast 200 można słuchać muzyki na wiele różnych sposobów. Urządzenie znakomicie współpracuje z ze wszystkimi najpopularniejszymi serwisami streamingowymi (Spotify, Deezer, Tidal, Qobuz, Amazon Music), ale także umożliwia słuchanie radia internetowego, FM i DAB+.

Dla każdego, kto wciąż kolekcjonuje płyty CD, ważną informacją będzie, że Yamaha MusicCast 200 jest wyposażona w dobrej klasy odtwarzacz CD. W wyposażeniu urządzenia znalazło się również wejście AUX i złącze USB, które pozwala podłączać dyski zewnętrzne. Nie zapomniano również o łączności bezprzewodowej, więc mamy tu Bluetooth 4.2, Wi-Fi działające w dwóch zakresach, a także wsparcie dla Apple AirPlay 2. Wszystko to uzupełnia wspomniana już systemowa funkcjonalność multiroom MusicCast, która umożliwia przesyłanie sygnału do innych pomieszczeń.

Yamaha MusicCast 200 to bardzo udane urządzenie all-in-one, które jest uniwersalne zarówno jeśli chodzi o brzmienie, jak i funkcjonalności. Tak właśnie wygląda współczesna wieża stereo, zmieszczona w jeszcze bardziej kompaktowej formie. Ale ta forma może być jeszcze bardziej wyrafinowana.

Sonoro Meisterstuck (Gen. 2) - kompaktowy sprzęt audio, odtwarzacz CD do odtwarzania muzyki, jest urządzeniem audio, zestawy stereo

Czy droższy znaczy lepszy?

Tak, to prawda. Wraz ze wzrostem ceny zazwyczaj rośnie też funkcjonalność oraz jakość brzmienia. Dlatego przy wyborze systemu, zachęcamy do posłuchania urządzeń z kilku przedziałów cenowych, pozwoli złapać to punkt odniesienia potrzebny do zakupu. Może się okazać, że np. do sypialni, wystarczy prostsza jednostka o niewielkiej mocy, podczas gdy do salonu lepiej będzie zainwestować w wyższy model. Dzięki większej mocy i lepszemu brzmieniu będzie bardziej odpowiedni do salonu, a dodatkowe funkcje umilą użytkowanie. Ale jeśli potrzebujemy czegoś naprawdę specjalnego powinniśmy się zainteresować Sonoro Meisterstuck (Gen. 2).

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - nadzwyczajna jakość dźwięku tego urządzenia i materiałów użytych do jego zbudowania. Luksusowa obudowa zwraca uwagę, gdyż została wykonana z ręcznie polerowanego drewna i wykończona wyjątkowo odpornym lakierem. Meisterstuck (Gen.2) został w pełni zaprojektowany i zbudowany w Niemczech w Neuss w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jego wzornictwo jest niezwykle wyrafinowane i ponadczasowe, więc bez problemu wpasuje się w większość pomieszczeń, w których będzie cieszył oczy każdego właściciela.

Ale tego rodzaju pięknie zaprojektowane urządzenia all-in-one kupuje się nie tylko dla wyglądu. Równie ważne są zakres funkcjonalności i jakość brzmienia. I jeśli o to chodzi Meisterstuck najnowszej generacji również nie zawodzi. Ma wbudowany dobrej jakości odtwarzacz płyt CD, radio i rozbudowane funkcje sieciowe, zaspokajające potrzeby każdego miłośnika muzyki. Obsługuje połączenia Apple AirPlay 2, Google Chromecast. Jest wyposażony w moduł Bluetooth, który wykorzystuje kodek aptX. Co oczywiste, urządzenie wspiera wszystkie popularne serwisy streamingowe, jak Spotify, Napster, Tidal, Qobuz, Deezer i Amazon Music.

Wewnątrz obudowy Meisterstuck (Gen.2) kryją się świetne przetworniki - dwa wysokotonowe, dwa średniotonowe oraz bardzo wydajny subwoofer. Łączą się one ze wzmacniaczami klasy D i procesorem sygnałowym DSP, co razem daje zrównoważony i bardzo angażujący dźwięk.

Dzięki temu, że Meisterstuck (Gen.2) ma wiele różnych złącz, można go potraktować jak niezwykle funkcjonalne centrum rozrywki domowej, do którego można podłączyć m.in. słuchawki, czy telewizor. Może jednak nie potrzebujemy odtwarzacza CD i aż takiego wyrafinowana stylistycznego, a do tego nie chcemy wydać aż tyle pieniędzy ile kosztuje to niezwykłe niemieckie urządzenie. Wtedy powinniśmy się zainteresować czymś tańszym i trochę innym.

Audio Pro C20 - odtwarzanie muzyki, łączność bezprzewodowa, port USB, życie z dobrej jakości dźwiękiem, mikro wieże

Mały system audio, duże możliwości

Jeśli lubimy prosty skandynawski design, preferujemy muzykę ze streamingu, a do tego od czasu do czasu lubimy sobie posłuchać płyt gramofonowych i mamy już gramofon to Audio Pro C20 - bezprzewodowy, aktywny głośnik stereo - może być urządzeniem stworzonym dla nas. Jest to małe i bardzo funkcjonalne centrum rozrywki. Z jego pomocą można strumieniować muzykę ze smartfonu albo z laptopa, dzięki Apple AirPlay 2, Google Cast, Bluetooth, a także autorskiej funkcji Audio Pro Multiroom. Audio Pro C20 ma wsparcie Tidal Connect i Spotify Connect. Ma także dwa wyjścia liniowe RCA, więc można do tego urządzenia podłączyć na przykład odtwarzacz CD. Zaś najciekawszym elementem wyposażenia C20 jest przedwzmacniacz gramofonowy, który pozwala na podpięcie gramofonu z wkładką typu MM.

To jednak nie wszystko, bo Audio Pro C20 jest wyposażone także w złącze HDMI ARC, a zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć urządzenie z telewizorem. Złącze HDMI ARC pozwala obsługiwać podstawowe funkcje głośnika za pomocą pilota do telewizora. W przypadku, gdy odbiornik telewizyjny nie ma tego złącza, można podłączyć C20 za pośrednictwem wejścia optycznego.

Audio Pro C20 ma drewnianą obudowę z otworem bass reflex dmuchającym do tyłu. Zainstalowany wzmacniacz to komponent klasy D, który zapewnia aż 190 W mocy. Dzięki temu prezentowane brzmienie jest dynamiczne, angażujące i pełne emocji. Gdyby jednak okazało się, że mamy nieco za mało basu zawsze można dokupić aktywny subwoofer Audio Pro SW-5. Z nim basu z pewnością nie zabraknie.

Głośnik C20 można też sparować z drugim takim samym, tworząc tym samym bardzo przestrzennie grający zestaw stereo albo bezproblemowo włączyć w system mutiroom, z wykorzystaniem funkcji AirPlay 2, Google Cast lub autorskiego systemu AudioPro. Skandynawski głośnik to niepozorny, ale znakomicie brzmiący i bardzo wszechstronny minisystem audio. Warto się nim zainteresować.

Sonoro Meisterstuck (Gen. 2) - odtwarzanie muzyki, łączność bezprzewodowa, port USB, życie z dobrej jakości dźwiękiem,

Małe systemy audio - podsumowanie

Nie zapominajmy, że wybierając minisystem audio powinniśmy przede wszystkim brać pod uwagę jego brzmienie oraz funkcjonalności. Warto przyjrzeć się również nowym możliwościom oferowanym przez systemy takie jak np. Yamaha MusicCast. To potężne narzędzie, mogące odkryć dla nas nowe sposoby słuchania muzyki. Warto również zwrócić uwagę na dostępne wejścia i wyjścia systemu, gdyż to za ich pośrednictwem będziemy mogli podłączyć dźwięk z telewizora czy konsoli do gier. Często stosowanym rozwiązaniem jest w takim przypadku wejście optyczne. Dzięki temu możemy wykorzystać miniaturowy zestaw stereo jako centrum domowej rozrywki. Istotnym elementem wyposażenia może być także Bluetooth, który pozwoli na szybkie i łatwe przesyłanie muzyki z telefonu, tabletu, czy laptopa. Możliwości jest tak wiele, że sami musimy ocenić czego potrzebujemy, a potem przyjrzeć się różnym urządzeniom pod kątem osobistego zapotrzebowania. Zapraszamy zatem do naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, gdzie można obejrzeć z bliska, przetestować funkcjonalności i posłuchać wszystkich opisanych tu małych systemów audio, w czym pomogą niezawodni #EksperciDobregoBrzmienia, którzy odpowiedzą na każde pytanie i zaproponują najlepiej dopasowane rozwiązania.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: