Poprzedni
Następny

NAD CS1 – funkcje sieciowe dla każdego – recenzja Top Hi-Fi

Streaming oraz pliki cyfrowe należą do metod odbioru muzyki, które zyskują na popularności niezwykle dynamicznie.  Choć fizyczne nośniki jak CD czy winyl wciąż mają sens z jakościowego punktu widzenia, przystępność cyfrowych zasobów zdominowała słuchanie nagrań. Świetnym sposobem na wejście w świat streamingu jest dodanie do posiadanego systemu audio odtwarzacza strumieniowego. Znany producent oferujący m.in. komponenty klasy audiofilskiej i zapewniające dźwięk klasy premium – NAD – zaprezentował kompaktowe urządzenie z tej kategorii, które skrywa zestaw ciekawych cech. Co dokładnie oferuje NAD CS1 i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Sprawdziliśmy to i zapraszamy do lektury testu.

Spis treści: NAD CS1 – test, recenzja, opinia Top Hi-Fi

 1. Kluczowe cechy techniczne

 2. Wygląd i konstrukcja

 3. Możliwości połączeniowe

 4. Obsługa, odtwarzanie muzyki z sieci

 5. Wrażenia odsłuchowe

 6. NAD CS1 – dla kogo?

 7. Podsumowanie

Test odtwarzacza sieciowego NAD CS1, dostępnego w salonach Top Hi-Fi

Odtwarzacz sieciowy NAD CS1 – kilka kluczowych cech:

 • funkcjonalny odtwarzacz strumieniowy zamknięty w kompaktowej obudowie,

 • design i wykonanie spójne ze wzmacniaczami oraz innymi urządzeniami marki NAD,

 • przetwornik cyfrowo-analogowy Texas Instruments PCM5141 zdolny odtwarzać dźwięk w jakości do 24 bit/192 kHz,

 • dwuzakresowe Wi-Fi, opcja podłączenia przewodowego LAN i moduł Bluetooth 5.2,

 • łączność NFC do sprawnego parowania odtwarzacza z urządzeniami mobilnymi,

 • obsługa standardów Apple AirPlay 2, a ponadto Spotify Connect, Tidal Connect, Roon oraz Google Chromecast do odtwarzania muzyki wprost z ulubionych aplikacji,

 • wyjście analogowe RCA, koaksjalne RCA oraz optyczne Toslink umożliwiają podłączenie odtwarzacza do niemal dowolnego systemu stereo lub kina domowego.

Wygląd i konstrukcja

Język projektowy marki NAD od początku sięgającego lat 70. ubiegłego wieku był minimalistyczny – wręcz surowo użytkowy. Wizualna spójność wszystkich urządzeń wspomnianego producenta to spory wyróżnik na rynku. W parze z wyglądem idą również walory użytkowe. CS1 to konstrukcja o prostej obudowie z zaokrąglonymi pionowo narożnikami. Matowe wykończenie dominujące też we wzmacniaczach NAD prezentuje się klasycznie, elegancko i jest praktyczne w codziennym użytkowaniu. Obudowa o matowym wykończeniu mierzy 14 na 14 cm, a przy wysokości 5,5 cm z łatwością ukryjemy odtwarzacz, jeśli jest to potrzebne – na przykład ze względów wizualnych. Frontowy panel poza charakterystycznym logo mieści jedynie przycisk zasilania umieszczony bliżej lewej krawędzi. Design pozostaje schludny i minimalistyczny, co mimo braku jakichkolwiek ozdobników nadaje urządzeniu charakteru.

Odtwarzacz sieciowy NAD CS1

Dużym plusem jest staranność wykonania oraz ogólna ergonomia. Brak elementów sterujących poza przyciskiem zasilania w połączeniu z matowym wykończeniem sprawiają, że urządzenie jest stonowane, a jednocześnie zbudowane w przemyślany sposób. Wygląd i wykonanie to spore atuty użytkowe modelu CS1.

Jeśli chodzi o dołączone akcesoria, producent dodaje wszystko co niezbędne, aby od razu rozpocząć użytkowanie urządzenia. W pudełku poza samym odtwarzaczem znajdziemy kompaktowy zasilacz USB, przewód sygnałowy RCA stereo oraz kabel USB, którym podłączymy CS1 do zasilania. W razie potrzeby producent dodaje też odłączane moduły dla różnych gniazd zasilania - europejskiego oraz amerykańskiego standardu.

Możliwości połączeniowe

Odtwarzacz nie zwraca na siebie zbyt wiele uwagi wizualnie, dostarczając za to szeroką funkcjonalność. O wiele więcej niż na przodzie dzieje się na tylnym panelu. Znajdziemy tam następujące złącza:

 • wyjście cyfrowe koaksjalne,

 • wyjście cyfrowe optyczne,

 • wyjście analogowe stereo (2 x RCA),

 • wyjście wyzwalacza 12V dla zewnętrznych systemów do sterowania,

 • wejście Ethernet RJ45 o przepustowości 100 Mbit/s,

 • złącze USB-C do zasilania oraz pozwalające na skorzystanie z modelu CS1 jako zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego.

Biorąc pod uwagę miniaturowe wymiary urządzenia, projektanci starannie dobrali i rozmieścili wszystkie gniazda. Dzięki temu mamy do wyboru szereg możliwości połączeniowych, co umożliwi dodanie CS1 do praktycznie każdego systemu stereo lub zestawu kina domowego. Tego rodzaju streamer może okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” posiadaczom starszych, ale wciąż dobrze brzmiących systemów hi-fi bez nowoczesnych funkcji bezprzewodowych. Dodanie możliwości strumieniowego przesyłania dźwięku pozwala cieszyć się charakterem dźwięku zestawu, który aktualnie posiadasz. Jednocześnie otrzymujesz dostęp do szerszych zasobów muzycznych.

Różnorodne złacza pozwalają odtwarzać muzykę i przesyłać dźwięk z wielu źródeł.

Obsługa, odtwarzanie muzyki z sieci, czyli Spotify Connect i nie tylko

NAD zaprojektował swój bazowy model odtwarzacza sieciowego w taki sposób, by maksymalnie uprościć obsługę urządzenia. CS1 dzięki obecności spójnych, popularnych standardów bezprzewodowych umożliwia szybką konfigurację po wyjęciu z pudełka, aby niemal od razu rozpocząć słuchanie. Do obsługi funkcjonalności nie potrzeba żadnej dedykowanej aplikacji. Obecność standardów AirPlay 2, łączności Wi-Fi w dwóch zakresach (2.4 i 5Ghz) oraz moduł Bluetooth 5.2 dają szereg możliwości, w tym opcję strumieniowania muzyki z dowolnej aplikacji obsługującej odtwarzanie muzyki. CS1 dzięki temu pozwala na korzystanie z praktycznie dowolnych serwisów streamingowych, obsługiwanych m.in. na smartfonie, np. Spotify, Apple Music, Tidal i innych, w tym również takich, które wspierają streaming wysokiej rozdzielczości.

Połączenie z lokalną siecią można osiągnąć także przewodowo przez port Ethernet. Ciekawą opcją przewodowego połączenia jest skorzystanie z wbudowanego przetwornika C/A – wystarczy podłączyć kabel USB-C do odtwarzacza, a drugi koniec do komputera. Odtwarzacz współpracuje bezproblemowo z systemem Windows jak i macOS. Energooszczędność całego układu sprawia, że przewód USB dostarcza jednoczesne zasilanie i przekazuje sygnał cyfrowy.

Audio można odtwarzacz także z pomocą aplikacji muzycznych

Obsługa funkcji sieciowych została zrealizowana bardzo przejrzyście, co jest ma duże znaczenie dla końcowego użytkownika. Podczas prostej konfiguracji początkowej nie napotkaliśmy problemów technicznych. Całość ograniczała się jedynie do podłączenia zasilania, a następnie kabla Ethernet. Po chwili CS1 był gotowy do odtwarzania. NAD zaprojektował optymalne rozwiązanie dla osób posiadających starszy system audio, a jednocześnie dysponujących obszerną kolekcją cyfrowej muzyki. Rozbudowane funkcje sieciowe umożliwiają korzystanie ze swoich bibliotek cyfrowych przy użyciu niemal dowolnej aplikacji muzycznej.

Wrażenia odsłuchowe

Testowaliśmy już kilka przystępnych cenowo odtwarzaczy strumieniowych, które pozytywnie nas zaskoczyły nie tylko funkcjonalnością, ale także jakością brzmienia. Co pod tym względem oferuje bazowy model w ofercie marki NAD? By to sprawdzić, użyliśmy CS1 jako główne źródło w systemie stereo, podłączając streamer do wzmacniacza zintegrowanego Yamaha A-S501. Kolumny głośnikowe jakie towarzyszyły nam w trakcie odsłuchów to znany i sprawdzony model od Bowers & Wilkins – podstawkowe 606 S2 oraz ich większy kuzyn – 603 S2. Co dało takie połączenie?

Już w pierwszych minutach odsłuchu dało się odczuć charakterystyczną dla NADa manierę dźwięku – tonacja jest nieco złagodzona w górze, lekko podkreśla wokale i zapewnia sprężysty, różnorodny bas. CS1 jako główne źródło wnosi do systemu nieco gładkości i różnorodności tonalnej pomiędzy basem, średnicą, a wysokimi tonami. Ilościowo główny nacisk kładzie na dolne i średnie rejestry, co przekłada się na muzykalność brzmienia z zachowaniem optymalnej ilości szczegółów.

NAD CS1 to gwarancja niskiego poziomu szumów w domowym systemie audio

Przekaz niskich tonów oferuje dobre dociążenie oraz zróżnicowaną dynamikę. CS1 brzmi w tym zakresie pasma precyzyjnie, nadając brzmieniu zarówno masywność jak i optymalną precyzję. Cały czas łatwo odczuć charakterystyczne „docieplenie” i zaokrąglenie konturów dźwięku – cecha ta pozostaje jedną z dominujących w sygnaturze marki NAD. Dzięki takiemu strojeniu nawet cyfrowe źródło zachowuje część cech analogowych źródeł sygnału takich jak gramofon. Jednocześnie pozostaje odczuwalna precyzja. CS1 potrafi skutecznie rozmieścić warstwy dźwięku na scenie, która w zależności od kolumn będzie umiarkowanie szeroka. Podczas testów prezentacja sceny zwykle nie wychodziła słyszalnie poza fizyczne ustawienie kolumn na szerokość. Większe wrażenie wywołuje za to głębią i wysokość generowanej przestrzeni. Instrumenty są wyraźnie rozłożone w przestrzeni, co nadaje brzmieniu precyzję. Dla tych, którzy przejdą z wiekowego gramofonu lub odtwarzacza CD na streamer taki jak testowany model, zwykle od razu odczują wzrost rozdzielczości brzmienia połączony z bardziej przestrzenną sceną dźwiękową.

Plastyczne brzmienie urządzeń NAD bierze się głównie z połączenia cech basu i średnicy. Pasma te najczęściej nie wchodzą sobie w drogę, chyba że posiadamy dość basowe, „miękko” brzmiące kolumny głośnikowe. Wówczas balans tonalny może przechylić się zbyt mocno w kierunku ciemniejszego, gęstego grania, które dla niektórych odbiorców może okazać się męczące. W większości przypadków jednak CS1 to dobrze zrównoważona baza systemu audio. Dociążona prezentacja basu łączy się z muzykalną średnicą. Wokale są precyzyjnie rozmieszczone na scenie dźwiękowej – zwykle odczuwalnie dochodzą z jej środka. Pod względem barwy brzmienie celuje pomiędzy subtelnie złagodzoną tonację, a optymalną szczegółowość. W efekcie odbiór wielu gatunków muzyki jest przyjemny. Brzmienie środkowego pasma pozostaje naturalne w akustycznych nagraniach, jazzie czy albumów koncertowych. Odtwarzacz ma tendencję do „wysunięcia” wokali naprzód, prezentując ich klarowność oraz detale. Inżynierowie dostroili brzmienie odtwarzacza w sposób, który nie męczy po dłuższym odsłuchu, wciąż pozostawiając optymalną ilość słyszalnych detali.

Możesz sterować odtwarzaniem za pomocą smartfona

CS1 to dość „bezpieczne” źródło, jeśli chodzi o balans tonalny jaki nadaje systemowi hi-fi. Ten specyficzny, ale łatwy do polubienia charakter brzmienia zwieńczono strojeniem wysokich tonów. Ich przekaz pozostaje lekko złagodzony względem całego pasma, ale zachowuje dobry poziom przestrzenności. Nawet jeśli dysponujemy kolumnami o energicznej tonacji, obecność testowanego streamera w zestawie nie gasi dynamiki. Górne pasmo przekazywane jest w naturalnej ilości, a barwa pozostaje umiarkowanie ciepła i plastyczna. To cecha charakterystyczna przetwornika cyfrowo-analogowego PCM5141 firmy Texas Instruments. Zastosowanie tego układu przez NADa świetnie wpisuje się w muzykalność znaną ze wzmacniaczy brytyjskiego producenta.

Podczas naszych testów korzystaliśmy z dwóch modeli kolumn Bowers & Wilkins – kompaktowych 606 S2 oraz pełnowymiarowych podłogówek” 603 S2. Obie pary pozwoliły skutecznie ocenić różnice tonalne jakie wnosi CS1. Brzmienie pozostawało odpowiednio „szkliste” i nasycone w górnym paśmie, co wyróżnia konstrukcje z logo Bowers & Wilkins. Ilościowo jednak odtwarzacz NADa skutecznie łagodził energiczność brytyjskich kolumn, stawiając na więcej łagodności. Plastyczne brzmienie z zachowaniem dobrej rozdzielczości ułatwia wprowadzenie tego typu źródła do różnych systemów audio. Uniwersalność tonalna zrobiła na nas spore wrażenie, a techniczne walory dźwięku – scena, poziom szczegółów i obrazowanie – mogą konkurować z innymi odtwarzaczami sieciowymi ze zbliżonego zakresu cenowego.

Lepszy dźwięk uzyskasz, łącząc CS1 z dobrej jakości kolumnami głośnikowymi

NAD CS1 – dla kogo? Gdzie kupić?

Tworząc model CS1, NAD zaprojektował odtwarzacz, który robi dokładnie to, czego by się oczekiwało – pozwala na dodanie możliwości strumieniowego przesyłania muzyki do niemal dowolnego systemu audio. Połączenie całkiem rozbudowanych opcji bezprzewodowych z optymalną ceną (poniżej 2000 złotych) tworzy udany streamer dostarczony przez sprawdzoną markę świata hi-fi.

NAD CS1 to urządzenie dopasowane do melomanów, którzy chcieliby rozbudować obecnie posiadany system audio praktycznie bez względu na wiek sprzętu. Uniwersalny charakter brzmienia ułatwia włączenie odtwarzacza do zestawu, pozostawiając znany wcześniej charakter brzmienia. Drugą potencjalną grupą odbiorców są osoby tworzące swój pierwszy zestaw stereo. Przejrzyste rozwiązania techniczne ułatwiają obsługę urządzenia, co z łatwością pozwala wejść w świat streamingu i odtwarzania wielu cyfrowych formatów nagrań.

Do podłączenia amplitunera stereo możesz wykorzystać wyjście 2 x RCA

Testowany odtwarzacz jest dostępny w naszej ofercie. Jego możliwości można osobiście przetestować w jednym z naszych salonów łącznie z wybranym duetem kolumn głośnikowych oraz wzmacniacza.

Podsumowanie

Prezentując CS1, NAD rozszerzył swoje portfolio o bardzo istotny segment – przystępne cenowo odtwarzacze sieciowe. Komfort, dostępność treści czy prostota obsługi to główne zalety streamingu oraz plików cyfrowych audio. Nowy streamer kanadyjskiej marki łączy ergonomiczny design, rozbudowaną funkcjonalność oraz uniwersalny charakter brzmienia. To zestaw cech, który coraz częściej znajdujemy w podstawowych modelach odtwarzaczy sieciowych różnych marek. NAD pozostaje wysoko wśród producentów hi-fi, a CS1 zasługuje na naszą rekomendację!

Jeśli tworzysz swój pierwszy system audio lub ulepszasz obecnie posiadany, zapraszamy do odwiedzenia pozostałej części oferty odtwarzaczy strumieniowych. W podjęciu trafnego wyboru może być pomocna nasza Strefa Wiedzy i blog, gdzie znajdziesz testy sprzętu, porównania oraz nowości ze świata hi-fi.

Sprzęt, który wzbudza Twoje zainteresowanie można odsłuchać w jednym z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Jako #EksperciDobregoBrzmienia organizujemy profesjonalne odsłuchy dające możliwość porównania wybranych urządzeń w pomieszczeniu dostosowanym akustycznie. Zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Nowość
CS1

CS1

NAD
Odtwarzacze sieciowe
1 599 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: