Poprzedni
Następny

Słuchawki z Bluetooth multipoint. Dlaczego ta funkcja może być przydatna? - poradnik Top Hi-Fi

Technologia Bluetooth zdominowała świat mobilnego audio – głównie ze względu na wygodę użytkowania oraz jej dopracowanie. Zaczynając od roli ciekawego gadżetu, słuchawki bezprzewodowe przeszły do etapu, gdzie dla wielu są stałym elementem codzienności. Komfort korzystania z nich to przede wszystkim efekt starań inżynierów rozwijających łączność bezprzewodową i inne aspekty technologiczne. W tym poradniku szczególnie przyjrzymy się jednej funkcji – parowaniu multipoint. Jak działa, dlaczego jest praktyczne oraz w jakich modelach słuchawek znajdziemy te rozwiązanie? Wszystko to przedstawiamy poniżej.

Słuchawki z Bluetooth multipoint. Dlaczego ta funkcja może być przydatna? – spis treści:

  1. Czym różni się zwykły Bluetooth od Bluetooth multipoint?
  2. Bluetooth multipoint – kiedy może się przydać?
  3. Zestaw słuchawkowy z Bluetooth multipoint
  4. Podsumowanie

słuchawki audio-technica ATH50xBT2 obok laptopa

Czym różni się zwykły Bluetooth od Bluetooth multipoint

Pewnie zastanawiasz się, w czym tkwią różnice między standardowym modułem Bluetooth a tym z obsługą parowania wielopunktowego. Technologia multipoint została dodana w ramach opracowywania standardu Bluetooth 4.0 ponad 10 lat temu. Umożliwia ona podłączenie jednej pary słuchawek do dwóch różnych źródeł sygnału i płynne przełączanie się między nimi bez dodatkowych zmian ustawień – zarówno w urządzeniu źródłowym, jak i samych słuchawkach.

Główną różnicą użytkową między urządzeniami audio z parowaniem wielopunktowym a tymi bez takiej funkcjonalności jest możliwość utrzymania połączenia z dwoma źródłami sygnału – na przykład komputerem i smartfonem. Nie oznacza to, że słuchawki czy głośniki bezprzewodowe z Bluetooth multipoint obsłużą jednoczesne odtwarzanie dwóch różnych strumieni treści. W tym samym czasie możesz odtwarzać multimedia z jednego urządzenia.

mężczyzna w słuchawkach true wireless ogląda coś na telefonie

Sens rozwiązania, o którym mowa, bierze się głównie z wygody użytkowania. Sparowanie wielopunktowe sprawdza się w różnych scenariuszach podczas codziennego korzystania z bezprzewodowych urządzeń audio wyposażonych w Bluetooth. Choć w te rozwiązanie wyposaża się również niektóre głośniki przenośne, w tym poradniku skupiamy się na słuchawkach nausznych i dokanałowych True Wireless.

Bluetooth multipoint – kiedy może się przydać?

Skoro już wyjaśniliśmy, na czym polega parowanie multipoint, pojawia się pytanie: kiedy jest ono użyteczne oraz jakie słuchawki posiadają taką funkcjonalność?

Sporo osób ma pracę biurową lub ich biurem jest domowa przestrzeń. W takich sytuacjach często niezbędne jest pozostanie w kontakcie telefonicznym, jednocześnie wykonując zadania na komputerze. Komfort użytkowania mogą wówczas zagwarantować słuchawki Bluetooth – szczególnie te z parowaniem wielopunktowym. Dzięki temu muzyka czy podcast odtwarzany z komputera zostaje przerwany, gdy tylko zacznie dzwonić telefon. Połączenie można odebrać wprost ze słuchawek, korzystając z przycisku dedykowanego tej funkcji, co daje komfort prowadzenia rozmów telefonicznych bez konieczności trzymania telefonu przy uchu.

mężczyzna w słuchawkach audio-technica ATX50xBT2 uśmiecha się do telefonu

W zależności od ustawień systemu w smartfonie, na słuchawkach można będzie również usłyszeć dźwięk nadchodzących powiadomień. W tym przykładowym scenariuszu parowanie wielopunktowe ma przewagę nad standardową łącznością Bluetooth, która obsłuży tylko jedno sparowane urządzenie. Słuchawki bezprzewodowe bez funkcji multipoint wymagałyby ręcznego rozłączenia się z komputerem, a następnie sparowanie telefonu. Nie brzmi to zbyt wygodnie…

Zestaw słuchawkowy z Bluetooth Multipoint

Na co patrzeć przede wszystkim, szukając dobrych słuchawek bezprzewodowych z wielopunktowym parowaniem Bluetooth? W przypadku tej cechy dobrze zwrócić uwagę na specyfikację producenta. Informacje o poszczególnym modelu wymieniają Bluetooth multipoint, jeśli tylko jest zaimplementowany. Poniżej przedstawiam interesujące modele słuchawek bezprzewodowych, które wyróżniają się nie tylko łącznością Bluetooth. Jako #EksperciDobregoBrzmienia sprawdziliśmy możliwości prezentowanych słuchawek, a co ważniejsze są one docenione przez naszych klientów.

Audio-Technica ATH-M50xBT2

W przestrzeni producentów muzycznych i początkujących melomanów model Audio-Technica ATH-M50xBT2 jest uznawany za jedne z najbardziej uniwersalnych słuchawek studyjnych. Aby powtórzyć znaczący sukces przewodowego pierwowzoru, japoński producent stworzył odświeżony model oparty o łączność Bluetooth 5.0.

słuchawki audio-technica ATH-M50xBT2

ATH-M50xBT2 korzystają z udanego designu modelu z kablem, dodając nowoczesną funkcjonalność. Bezprzewodowa wersja staje się jeszcze bardziej mobilna dzięki wydajnej baterii – nawet 50 godzin odtwarzania z dala od ładowarki. Ergonomiczna konstrukcja posiada szeroki zakres regulacji w trzech płaszczyznach, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Dynamiczne brzmienie z obszernie prezentowanymi wokalami i wyrazistym basem bezpośrednio nawiązuje do klasycznych ATH-M50x.

Użycie standardu Bluetooth 5.0 pozwoliło inżynierom dodać obsługę praktycznych funkcji. Słuchawki obsługują parowanie wielopunktowe, dając komfort użytkowania z wieloma urządzeniami źródłowymi. Telefony z systemem Android można sparować szybciej dzięki wsparciu technologii Google Fast Pair. Do tego tryb niskich opóźnień (Low Latency Mode) w duecie z opcją odsłuchu własnego głosu podczas połączeń telefonicznych tworzą praktyczny zestaw słuchawkowy do pracy biurowej.

Devialet Gemini II

Słynący z wyrafinowanych głośników bezprzewodowych Devialet jakiś czas temu skutecznie wkroczył do świata słuchawek bezprzewodowych. Druga generacja cenionych słuchawek True Wireless Gemini, czyli Devialet Gemini II, to zupełnie nowy etap – zarówno, jeśli chodzi o zewnętrzny design jak i rozwiązania techniczne.

etui czarnych słuchawek devialet gemini 2

Nowy model to krok w stronę usprawnionej ergonomii. Etui ładujące zmniejszono aż o 40% względem pierwszej generacji, a same słuchawki również są mniejsze i lżejsze. Pojedyncza słuchawka waży 6 gramów, co usprawnia stabilność oraz wygodę ich noszenia. Optymalnie dopasowanie do ucha zapewniają cztery rozmiary izolujących końcówek dousznych.

Łączność Gemini II oparto o Bluetooth 5.2 z funkcjonalnością multipoint. Użycie jednego z najnowszych standardów gwarantuje stabilność połączenia, wysoką dynamikę dźwięku i bezproblemowe łączenie z urządzeniami mobilnymi – zarówno na systemie Android, jak również iOS. Wspomnianą funkcją parowania wielopunktowego można zarządzać z poziomu bezpłatnej aplikacji Devialet Gemini. Oprogramowanie posiada również wbudowany korektor EQ do personalizacji brzmienia do Twoich upodobań.

słuchawki devialet gemini II i ich nakładki silikonowe

Różnorodne, energiczne brzmienie tego modelu to zasługa nowego, bardziej dopracowanego przetwornika o średnicy 10 milimetrów. Membrana pokryta tytanem jest niezwykle lekka, ma niską bezwładność, co przekłada się na detaliczne, naturalnie brzmiące wokale i głęboki bas. Unikalnym rozwiązaniem Devialet jest system Active Wind Reduction (AWR) - trzy mikrofony sprzężonym z czujnikiem przewodzenia kostnego współpracują, by skończyć z irytującym szumem wiatru. Do tego aktywna redukcja hałasu z zewnątrz dba o komfort odsłuchu podcastów czy muzyki. Dzięki obu systemom możesz docenić rozdzielcze brzmienie słuchawek podczas spaceru bądź joggingu, a także wyraźnie słyszeć rozmówcę podczas połączeń telefonicznych. Gemini II to kompletny flagowiec pod względem mobilności, łączności Bluetooth na wysokim poziomie oraz brzmieniu, które zadowoli wymagającego odbiorcę.

Podsumowanie

Bluetooth z parowaniem multipoint to jedno z najciekawszych rozwiązań wprowadzonych do tego wszechobecnego standardu. Płynny sposób działania tej technologii w praktyczny sposób usprawnia codzienne użytkowanie mobilnego sprzętu audio – często w sposób, który ledwo zauważamy. Bluetooth Multipoint staje się standardem, wkraczając do wielu nowych modeli słuchawek nausznych i dokanałowych. Wciąż warto jednak sprawdzać specyfikacje, które pokażą, czy dany zestaw jest wyposażony w tę funkcjonalność. Jeśli często potrzebujesz wykonywać połączenia głosowe bez telefonu przy uchu, jeden z modeli rekomendowanych w tym poradniku może być trafnym wyborem.

Planujesz zakup pierwszych słuchawek bezprzewodowych lub wymianę obecnie posiadanych na nowe? Zachęcamy do zapoznania się modelami dostępnymi w naszej ofercie. Posiadamy słuchawki nauszne do zastosowań profesjonalnych jak i douszne modele True Wireless. W dokonaniu trafnego wyboru może być pomocny oficjalny blog Top Hi-Fi & Video Design oraz Strefa Wiedzy. Znajdziesz tam poradniki, porównania, testy oraz informacje ze świata hi-fi o premierach nowych urządzeń. Sprzęt, który budzi Twoje zainteresowanie, możesz obejrzeć na żywo i przetestować w jednym z naszych salonów. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: