Poprzedni
Następny

NAD C700 – kompaktowy mocarz

Osoby pasjonujące się branżą audio od przynajmniej 20 lat pamiętają czasy, gdy świetnie brzmiący wzmacniacz musiał być duży. Ciepło generowane przez dużą moc zmuszało producentów do wykorzystywania obszernych radiatorów, co znacznie powiększało gabaryty urządzeń. Choć na poziomie hi-endowych konstrukcji takie podejście jest wciąż popularne, nowe rozwiązania techniczne pozwalają na zmniejszenie rozmiarów sprzętu przy zachowaniu świetnej jakości dźwięku. Właśnie taką filozofię wykorzystał NAD w jednym z najnowszych wzmacniaczy – modelu C700. Sprawdziliśmy, jak sobie radzi. Zapraszamy lektury do testu!

NAD C 700

Kilka kluczowych cech na początek:

  • innowacyjny design – głównie ze względu na kompaktowe rozmiary
  • materiały klasy premium – aluminium oraz szkło
  • system all-in-one – podłącz kolumny i słuchaj bez dodatkowych urządzeń
  • 5-calowy ekran ułatwiający obsługę
  • system BluOS stworzony przez NAD-a bezpośrednio kompatybilny z najpopularniejszymi serwisami strumieniowania i bibliotekami muzyki jak Tidal, Spotify, Quobuz czy iTunes

Wygląd i wrażenia wizualne

Testowany wzmacniacz czerpie garściami ze sprawdzonej wcześniej formuły kompaktowego flagowca z portfolio marki NAD - modelu M10. Rozbudowana funkcjonalność i spójność wizualna wzmacniaczy brytyjskiej marki została przeniesiona z topowego modelu do testowanego C700. Nowoczesny wygląd jest znacznym atutem wzmacniacza. Elegancję i surowość podkreśla jakość użytych materiałów. Dbałość o detale można docenić choćby w sposobie działania pokrętła głośności czy solidnym spasowaniu wszystkich elementów. Obudowa o szerokości 218 mm i wysokości 96 mm mieści komponenty o łącznej masie 4,8 kilograma. C700 jest więc dość masywną konstrukcją, co dodatkowo podkreśla poczucie jakości wykonania.

Obudowa to przede wszystkim matowe aluminium w klasycznym, czarnym kolorze oraz szklane elementy pokrywające górną część i 5-calowy ekran. O funkcjonalności ostatniego elementu powiemy więcej w dalszej części testu. Na uwagę zasługuje też ergonomiczne rozmieszczenie złączy na tylnej ściance. Gniazda głośnikowe są bliźniacze z pozostałymi modelami z linii C. Obsłużą zarówno najpopularniejsze wtyki bananowe, jak i rzadziej stosowane widełki.

NAD C700

Oprócz gniazd głośnikowych NAD wyposażył swój kompaktowy model w rozbudowaną sekcję wejść i wyjść – analogowych, jak i cyfrowych. Do dyspozycji użytkownik ma dwie pary wejść RCA, wejście na zewnętrzną diodę podczerwieni, wejście koaksjalne, optyczne, LAN oraz USB dla zewnętrznych dysków z plikami muzycznymi. Rozbudowę systemu audio ułatwia wyjście HDMI z funkcjonalnością ulepszonego zwrotnego kanału audio (eARC) oraz dedykowane gniazdo dla subwooferów. C700 może więc stać się mózgiem wysokiej jakości kina domowego w układzie 2.1 lub klasycznego stereo.

NAD wyraźnie trzyma jakość, bez względu na uplasowanie produktu w portfolio. C700 prezentuje się bardzo dobrze, a wykonanie idzie w parze z eleganckim designem. Mnogość złączy również może być kartą przetargową przy zakupie. Niewielki wzmacniacz kryje wyjątkowo bogatą funkcjonalność, dzięki czemu rozbudowa zestawu w przyszłości będzie możliwa.

Dźwięk nie tylko „po kablu”

Inżynierowie marki w pełni stawiają na bezprzewodowe rozwiązania techniczne i możliwości komfortowego odtwarzania nawet dużych bibliotek muzycznych. W C700 wbudowano zatem dwukierunkowy Bluetooth obsługujący wysokiej jakości kodek aptX HD. Można dzięki temu słuchać muzyki przez słuchawki bezprzewodowe lub przesyłać strumieniowo dźwięk do wzmacniacza sieciowego z dowolnego smartfona lub tabletu.

Prawdziwy ocean możliwości otwiera się po skonfigurowaniu Wi-Fi. C700 działa w oparciu o niezwykle dopracowany system BluOS – zdecydowanie jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) system multiroom. Wraz z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji BluOS Controller otrzymujemy integrację najpopularniejszych serwisów streamingowych.

NAD C700

Intuicyjnie zarządzimy też lokalną biblioteką plików muzycznych na lokalnych serwerze NAS, o ile już posiadamy taki u siebie. Na ogromną pochwałę zasługuje płynność działania zarówno samej aplikacji, jak i spójność systemu. BluOS był wielokrotnie wykorzystywany w testach innych źródeł cyfrowych z logo NAD czy Bluesound. Za każdym razem sposób pracy był taki, jak trzeba, czyli niemal niezauważalny. Warto dodać, że kupując dowolny wzmacniacz kompatybilny z BluOS możemy cieszyć się bieżącymi usprawnieniami i poprawkami jakie NAD wprowadza wraz z kolejnymi aktualizacjami.

Wrażenia odsłuchowe

Rozbudowanym możliwościom modelu C700 towarzyszy też odpowiednie brzmienie. NAD po raz kolejny nie rozczarował pod tym względem swoich klientów. Najprościej mówiąc, C700 to umiejętne zeskalowanie flagowego M10 na miarę przedziału cenowego, w jakim znajduje się ten pierwszy. Oznacza to, że w kompaktowym wzmacniaczu dostajemy sporo wydajnej mocy, uporządkowanie tonalne na bardzo wysokim poziomie oraz świetną jakość basu.

Całościowo C700 to wzmacniacz o muzykalnym, lekko rozjaśnionym charakterze. Balans między pasmami zostaje dobrze zachowany, a techniczne aspekty dźwięku, takie jak rozdzielczość i scena dają wystarczająco głęboki wgląd w to, co dzieje się w nagraniu. Od pierwszych minut można docenić dopracowane strojenie inżynierów NAD – sprężysty oraz energiczny bas, płynnie łączy się z klarownie prezentowaną średnicą. Taki balans nadaje więcej uniwersalności charakterowi dźwięku. C700 potrafi nieco złagodzić kolumny o jasnej charakterystyce, gdzie wysokie pasmo mogłoby stać się męczące przy innych połączeniach. Dynamika „w dole” trzyma całość w ryzach, a gładkość średnicy należy do najlepszych aspektów brzmienia tego modelu.

NAD C700

Niskie tony, jakie potrafi wytworzyć C700 mogą śmiało pokazać miejsce w szeregu niejednemu amplitunerowi ze zbliżonego przedziału cenowego. Brzmią szybko, zawierając jednocześnie wiele słyszalnych detali podawanych blisko słuchacza. Prezentacja w obrębie całej sceny dźwiękowej jest dość intymna, dzięki czemu można poczuć „zanurzenie” w dźwięku. Odsłuch muzyki elektronicznej wyraźnie dał znać, że moc 80 W to nie tylko „sucha” liczba na karcie specyfikacji. Charakterystyczna dla wzmacniaczy NAD dynamika basu jest obecna również w tym modelu.

Świetnie zrównoważono wspomnianą dynamikę i obszerność basu połączoną z gładkością odbioru. Zmiana repertuaru na wokalny jazz lub kameralny charakter trio lub kwartetów pokazał muzykalność C700. Cała podstawa basowa jest wtedy nieco rozmyta, sprężysta i bardzo płynna w odbiorze. Pozwala to delektować się nagraniem, ale wciąż mieć wystarczająco dobry podgląd na niektóre „smaczki” – na przykład przeciągnięcia palcem po strunie kontrabasu. Pod względem niskich tonów bohater naszego testu prezentuje się bardzo solidnie. W brzmieniu dominuje szybkość, przejrzystość ale też nacisk na płynny, muzykalny charakter basu. Ogromny plus dla inżynierów NAD za dopracowanie tego aspektu dźwięku.

Średnica to kolejny główny atut brzmienia testowanego wzmacniacza. W całym paśmie połączono lekko ocieploną, łagodną tonację z wyrazistą dynamiką i przejrzystością. C700 prezentuje wokalne niuanse z dużą lekkością. Wysoką rozdzielczość szczególnie łatwo poczuć słuchając żeńskich wokali oraz starannie nagranej muzyki jazzowej i klasycznej. Całościowo tonacja daje muzykalną prezentację całego pasma, co pozwala cieszyć się muzyką bez uczucia zmęczenia po dłuższym czasie słuchania. Przewagą wzmacniacza nad niektórymi konkurencyjnymi modelami jest fakt, że NAD niczego nie prezentuje na siłę.

Wokale czy instrumenty wybrzmiewają blisko na całej scenie dźwiękowej, która jest szeroka i bardzo realistyczna. Dzięki temu mamy wrażenie obcowania z artystami, co można dodatkowo podkreślić odpowiednio dopasowanymi kolumnami. Podczas naszych testów korzystaliśmy z kilku modeli, które dokładnie pokazały charakter wzmacniacza. Świetną muzykalność i rozdzielczość uzyskaliśmy z podstawkowymi Bowers & Wilkins 706 S2. Przetwornik średniotonowy Continuum zaprezentował swoje możliwości, a charakter C700 dodał płynności wysokim tonom.

NAD C700

Preferując neutralność tonalną, warto zwrócić uwagę na kolumny ELAC Carina BS 243.4. Rozdzielczość górnego pasma oraz przestrzenny charakter brzmienia zapewnia zastosowanie przetwornika wysokotonowego JET. Autorskie rozwiązanie niemieckiej marki wnosi subtelność brzmienia do jednego z najbardziej kompaktowych modelu kolumn w portfolio. Aluminiowa membrana basowa oferuje szybki, neutralny bas. C700 pokazuje w tym połączeniu plastyczność niskich tonów, łącząc muzykalny charakter i naturalność wybrzmienia. Zestaw oferuje uniwersalny charakter brzmienia do szerokiego wachlarza gatunków muzycznych, a do tego zajmuje niewiele miejsca.

W przypadku obu wyżej omówionych duetów górne pasmo C700 to charakterystyczna dla NADa lekkość i gładkość. Oczywiście cechy te nie zostały rozwinięte do skali wzmacniacza lampowego, ale to bardzo ciekawe, że cyfrowy wzmacniacz może mieć analogowe „ślady” w swoim charakterze. Wysokie tony są dobrze napowietrzone, łatwo poczuć rozmiar sceny w koncertowych nagraniach. Jednocześnie brzmienie nabiera przytulności i kameralności, gdy słuchamy takiego materiału. Scena wyraźnie się zmieniała między gitarową magią Gary’ego Clark Jr., a subtelnością takich zespołów jak Tord Gustavsen Trio eksperymentującego w relaksującym jazzie. Wszystko to jest oznaką precyzji brzmienia. C700 w swojej klasie cenowej oferuje świetną równowagę między przyjemnością odbioru, a solidnymi technicznymi aspektami dźwięku.

Podsumowanie

Mogłoby się zdawać, że marka taka jak NAD będzie podążała utartymi szlakami – zarówno wizualnymi, jak i opracowaną wcześniej receptą na brzmienie. Tymczasem premiera C700 pokazała, co potrafi zrobić grupa inżynierów z innowacyjnym podejściem. Forma i obszerna funkcjonalność wzmacniacza idą w parze, a brzmienie pasowałoby do niejednej większej konstrukcji. NAD wciąż potrafi pozytywnie zaskoczyć, za co C700 otrzymuje naszą rekomendację!

NAD C700

Jeśli poszukujesz nowego składnika swojego systemu stereo, zachęcamy do zapoznania się z pozostałą częścią oferty NAD, jak również innymi urządzeniami w ofercie Top Hi-Fi & Video Design. Pomocne w trafnej decyzji zakupowej mogą się okazać się poradniki i testy dostępne w Strefie Wiedzy na naszym oficjalnym blogu. Cały czas pozostajemy otwarci dla naszych klientów, przygotowując profesjonalne odsłuchy wybranego sprzętu z możliwością porównania kilku produktów jednocześnie. Serdecznie zapraszamy!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: