Poprzedni
Następny

Krzysztof Penderecki w Panteonie Narodowym

Krzysztof Penderecki zmarł w 2020 r. w wieku 86 lat, jednak dopiero teraz urna z jego prochami spoczęła w Panteonie Narodowym, a w uroczystości, która miała charakter państwowy, wziął udział również prezydent Andrzej Duda. Wspominając Mistrza, koniecznie wrzućcie na głośniki któreś z jego niesamowitych dzieł.

Bowers & Wilkins 805 D4

Krzysztof Penderecki - pożegnanie Mistrza

Uroczyste złożenie urny z prochami do krakowskiego Panteonu Narodowego miało miejsce równo w drugą rocznicę jego śmierci - 29 marca 2022 roku. Jak napisał dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach:

Czekaliśmy dwa lata, aby pochować Mistrza. Zmarł u progu wielkiej zarazy, która unieruchomiła cały świat i pochłonęła miliony ofiar, a kiedy zbliżał się dzisiejszy termin naszego pożegnania z Nim, tuż obok nas wybuchła wojna, niszcząca życie naszych sąsiadów i przyjaciół, zrównująca z ziemią ich domy i miasta wojna…

Krzysztof Penderecki od pierwszego dnia po ostatni, podejmował w swojej niemającej precedensu genialnej twórczości, najtrudniejsze tematy. Nigdy nie był mu obcy temat śmierci. Powstawały wstrząsające i najgłębiej wszystkich, na całym świecie poruszające arcydzieła: Stabat Mater, Tren Ofiarom Hiroszimy, Pasja wg Św. Łukasza, Dies Irae, Jutrznia, Polskie Requiem…

Pandemia nie była jednak jedynym powodem przełożenia terminu uroczystego pochówku Pendereckiego - po jego śmierci na zdrowiu podupadła żona kompozytora, Elżbieta Penderecka, więc organizatorzy postanowili poczekać z uhonorowaniem Mistrza aż wdowa wróci do pełni sił.

Podczas pogrzebu w Panteonie Narodowym żona kompozytora odczytała swój wzruszający list.

Dziękuję Ci, Krzysiu, za wszystkie Twoje utwory, w których zawsze byłeś sobą, odważnie podejmując tematy ważne dla ludzi, dla kultury i dla przyrody. Mówiłeś, że kompozytor powinien swoją sztuką dawać świadectwo czasowi, historii, prawdzie i pięknu... Mówiłeś też, że kompozytor musi stawać w obronie wartości... Muzyka pozwala nam zachować nasze człowieczeństwo. - przeczytała - (...) tuż przed śmiercią zwierzałeś mi się, że chciałbyś napisać dziewiątą symfonię, mówiłeś, że masz ją w głowie, ale nie możesz już komponować, nie możesz zapisać nut na papierze, nie pozwalają Ci na to siły. Pewnie komponujesz swoją dziewiątą tam w górze, w niebiańskim ogrodzie, w przestrzeni anielskich drzew. Do zobaczenia, Krzysiu" - zakończyła swój list.

Krzysztof Penderecki: sylwetka i osiągnięcia

Kompozytor przyszedł na świat w 1933 roku w Dębicy, która przed II wojną światową była zamieszkiwana głównie przez społeczność chasydów. Urodził się w wielokulturowej rodzinie o ormiańsko-niemiecko-polskich korzeniach.

Swoją relację z muzyką rozpoczął od prywatnych lekcji gry na fortepianie, ale szybko się nimi znudził. Wtedy jego uwagę przyciągnęły skrzypce ojca. Jak później opowiadał, ujęła go tajemniczość tego instrumentu i to, jak trudno jest wydobyć z niego czyste nuty. Namiętnie ćwiczył wówczas sonaty Bacha, a nawet założył zespół w swoim gimnazjum. Po szkole średniej wyjechał jednak do Krakowa, by studiować kompozycję. Po studiach został profesorem krakowskiej w Akademii Muzycznej, a następnie adiunktem w Folkwang-Hochschule w Essen w oraz na Uniwersytecie Yale.

W międzyczasie jego kariera muzyczna kwitła - eksperymentując z łączeniem muzyki klasycznej i awangardy, zdobywał nagrody w wielu prestiżowych konkursach na całym świecie, m.in. Prix Italia i Grammy oraz Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu - za utwór zatytułowany 8'37" na 52 smyczki, który skomponował w 1960 r. Dziś ten utwór funkcjonuje jako ,,Tren Ofiarom Hiroszimy’’ i jest wykonywany w salach koncertowych całego świata.

Polska kultura nigdy nie miała takiej postaci - to jest najwybitniejszy ambasador, który ją reprezentował, jako światowej sławy symbol tej wielkiej kultury! Penderecki zaświadczył, że Polska jest krajem, którego reprezentantem jest twórca muzyki na najwyższym poziomie, twórca, który tutaj się urodził, mieszkał, kształcił i tworzył.- napisał o nim kompozytor Marcin Błażewicz, który zmarł rok po Krzysztofie Pendereckim.

W ciągu 86 lat życia Mistrz skomponował 4 opery, 8 symfonii i wiele utworów na orkiestrę, zagrał też liczne koncerty. Równie chętnie tworzył muzykę filmową - skomponował ścieżki dźwiękowe do m.in. ,,Rękopisu znalezionego w Saragossie’’ Wojciecha Jerzego Hasa, ,,Lśnienia’’ Kubricka, ,,Egzorcysty’’ Friedkina, czy ,,Wyspy Tajemnic’’ Scorsese.

10 lat temu brytyjski magazyn "Guardian" ogłosił go największym współczesnym polskim kompozytorem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: