Poprzedni
Następny

Jakie głośniki kupić?

Średnia ocen: 5
(25 ocen) 19 komentarzy

Podstawkowe lub wolnostojące, do zestawu stereo lub kina domowego, przenośne i bezprzewodowe – to tylko kilka kategorii, do których można przypisać dostępne na rynku głośniki. W każdym systemie audio głośniki są jednym z najważniejszych elementów. To dzięki nim możemy usłyszeć odtwarzany dźwięk. Jakie głośniki zatem wybrać, aby móc cieszyć się pięknym brzmieniem zgodnym z naszymi oczekiwaniami?

Jakie głośniki kupić?

Aby posłuchać muzyki z płyt lub innego nośnika, bądź usłyszeć dźwięk z odtwarzanych filmów, oprócz źródła sygnału potrzebne są także głośniki. Jeżeli dopiero zaczynamy budować system audio lub audio-video, pojawia się pytanie: jakie głośniki kupić? Na rynku występuje bardzo dużo kategorii oraz klas jakościowych i cenowych nagłośnienia. Dlatego też na wstępie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy głównie będziemy słuchali muzyki czy też oglądali filmy i co będzie źródłem dźwięku.

Dźwięk na wynos – głośniki bezprzewodowe

Jednym z najciekawszych rozwiązań są przenośne głośniki Bluetooth. Idealne do odtwarzania muzyki ze smartfona lub tabletu, wykorzystują niewielkie obudowy, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Te kompaktowe konstrukcje są wystarczająco mocne, aby wypełnić dźwiękiem nieduże pomieszczenie. Ponadto ich funkcjonalność zwiększają wbudowane akumulatory. Ten element sprawia, że głośniki te równie dobrze sprawdzają się w roli urządzeń przenośnych. Brak potrzeby ciągłego zasilania prądem pozwala zabrać je ze sobą w podróż lub plenerowe spotkanie z przyjaciółmi. Przykładem takich konstrukcji są m.in. Vifa Oslo i Yamaha NX-P100. Ten drugi wyróżnia się konstrukcją odporną na zachlapanie wodą i może pełnić rolę banku energii dla innych urządzeń przenośnych.

Vifa Oslo

Kolumny podstawkowe i wolnostojące

Najszerszą kategorię tworzą oczywiście głośniki do klasycznych, domowych zestawów audio i audio-video. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy niewielkimi z reguły podstawkowymi kolumnami głośnikowymi, a stosunkowo dużymi konstrukcjami wolnostojącymi (zwanymi także podłogowymi). W tym przypadku zasada jest dość prosta – mniejsze kolumny wybieramy do małych pomieszczeń, te coraz większe do przestronniejszych pokoi. Bez względu na wymiary obudowy, zarówno podstawkowe, jak i wolnostojące kolumny mogą być niedrogie, ale też dość kosztowne. Wszystko zależy od tego, jakie komponenty zostały wykorzystane do budowy głośnika. Im lepsze materiały, tym wyższy koszt zakupu, ale też lepszy, czasami nawet znacznie lepszy dźwięk. To główny czynnik decydujący o różnicy w cenie pomiędzy poszczególnymi kolumnami z tej samej kategorii. Jako przykład można wskazać bardzo dobry i jednocześnie przystępny cenowo model Bowers & Wilkins 685 S2 oraz piękne i bezkompromisowe kolumny głośnikowe Bowers & Wilkins z referencyjnej serii 800 D3.

Bowers & Wilkins 800 D3

Wybierz te, które w twojej ocenie najładniej grają

Wymiary obudowy to ważny, ale nie najważniejszy czynnik, który decyduje o wyborze nagłośnienia. Najistotniejszym elementem, bez względu na wielkość pomieszczenia, jest jakość odtwarzanego dźwięku. To, czy brzmienie będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami, zależy wyłącznie od naszego gustu i preferencji. Dlatego też jedynym sposobem, który pozwala na wybór najlepszych kolumn głośnikowych, jest ich odsłuch – koniecznie w powiązaniu ze wzmacniaczem/amplitunerem i najczęściej wykorzystywanym źródłem dźwięku. Podczas odsłuchu warto wybrać sklep audio, w którym znajduje się profesjonalnie przygotowana sala odsłuchowa, czyli taka, która pod względem akustyki zapewnia warunki najbardziej zbliżone do domowych. Wszystkie salony z sieci Top Hi-Fi & Video Design wyposażone są w takie pomieszczenia i umożliwiają przeprowadzenie odsłuchu.

Stereo czy kino domowe?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie postawione we wstępie – czy w naszym salonie będzie dominowała muzyka, czy filmy? Jeżeli jesteśmy prawdziwymi melomanami, to zwrócimy uwagę na systemy 2.0, czyli klasyczne stereo. Rozwiązanie to, przy takich samych zasobach finansowych, pozwala wybrać wyższej klasy głośniki niż w przypadku zestawu do kina domowego. Wynika to z ilości kupowanych głośników. Aby zbudować prawdziwy zestaw AV, potrzebujemy nagłośnienia 5.1. Bardziej wymagający kinomani sięgają po zestawy 7.1, a nawet 9.1. Liczby te określają ilość wykorzystywanych głośników, czyli od sześciu w systemie 5.1 (5 głośników + subwoofer) do 10 w zestawie 9.1. nie wspominając o Dolby Atmos. Oczywiście nagłośnienie stereo pozwala odtwarzać dźwięk filmów, ale nie zapewni tak przestrzennego brzmienia jak system AV. Ten idealnie odwzorowuje filmowe ścieżki dźwiękowe, ułatwiając lokalizowanie źródeł dźwięku i sprawiając, że wszystkie efekty specjalne zyskują całkowicie nowy wymiar. Warto pamiętać, że zestaw kina domowego pozwala również słuchać muzyki.

Stereo czy kino domowe?

Głośniki, które słychać, chociaż ich nie widać

Jedną z ciekawych kategorii produktowych są również głośniki instalacyjne. Z reguły konstrukcje te nie mają tylnej obudowy i przeznaczone są do instalacji w ścianach lub w suficie. Rozwiązanie to umożliwia nagłośnienie pomieszczenia bez potrzeby rozstawiania kolumn głośnikowych. Jest to szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie chcemy zachować dla siebie dużą ilość wolnej przestrzeni. Jeżeli chcemy uzyskać optymalną jakość dźwięku, przygotowanie całej instalacji warto powierzyć specjalistom. O ile tradycyjne podstawkowe, czy nawet wolnostojące kolumny głośnikowe możemy dowolnie przestawiać, o tyle głośniki instalacyjne po zamontowaniu w specjalnie przygotowanych otworach w ścianach lub suficie nie pozwalają na zmianę lokalizacji – oczywiście bez poważnej ingerencji.

Głośniki instalacyjne

Bezprzewodowe stereo – optymalne rozwiązanie

Producenci kolumn głośnikowych coraz chętniej sięgają po technologie bezprzewodowe. W ten sposób powstają uniwersalne konstrukcje, które łączą funkcjonalność z wysoką jakością dźwięku. Te kompletne zestawy głośnikowe, jak np. Yamaha MusicCast NX-N500, wyposażone są w całą niezbędną elektronikę (wzmacniacz) i potrzebują jedynie źródła sygnału. Dzięki temu już w chwilę po podłączeniu głośników do prądu, przestrzeń pomieszczenia odsłuchowego może wypełnić nasza ulubiona muzyka.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: