Poprzedni
Następny

Jaki odtwarzacz sieciowy z MQA wybrać?

Można stwierdzić, że standard MQA, niczym rycerz na białym koniu wkroczył do audiofilskiego świata, stając się formatem, który chce wybrać każdy szanujący się miłośnik dobrego brzmienia. Jak na razie nie wszystkie modele streamerów obsługują ten format, dlatego, aby cieszyć się odtwarzaniem plików w tym formacie, należy wybrać odpowiedni sprzęt. Ułatwię Ci zadanie, doradzając na podstawie własnego doświadczenia, jaki odtwarzacz sieciowy z MQA wybrać.

Odtwarzacz bluesound Node

Co to jest MQA

Na początek warto dowiedzieć się, jakie są główne zalety formatu MQA oraz co wpłynęło na jego popularność. MQA, czyli Master Quality Authenticated jest nie tylko formatem, ale też standardem cyfrowego przetwarzania dźwięku. Jego początki sięgają 2014 roku, a szybko rosnąca popularność sprawiła, że niedługo później MQA weszło na stałe do grona formatów, które musi obsługiwać każdy porządny odtwarzacz sieciowy i przetwornik DAC.

Zasada dekodowania plików składa się z kilku etapów, dlatego opiszę ją w pewnym skrócie.

Plik MQA określany jako źródłowy, czyli tzw. master, zawiera pewne dane niezbędne do prawidłowego odczytu. Jego dekodowanie następuje bezpośrednio przed odsłuchem, zgodnie z instrukcjami, które umieszczone są w metadanych pliku cyfrowego. Główną zaletą MQA jest wysoka jakość dźwięku.

Jaki dobry odtwarzacz sieciowy?

Pomimo tego, że w tym poradniku chcę skupić się na odtwarzaczach sieciowych z MQA, warto podejść do tego zagadnienia nieco szerzej i wyjaśnić, jaką funkcjonalność powinien mieć streamer.

Przede wszystkim, zgodnie z nazwą, powinien odtwarzać serwisy streamingowe. Ich oferta w naszym kraju w ostatnich latach znacznie wzrosła, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz dobrze wszystkim znanego serwisu Spotify i Tidal, mamy także Deezer, czy Amazon Music HD. Zasada jest prosta – im więcej serwisów obsługuje odtwarzacz strumieniowy, tym lepiej. To, że obecnie jesteś zwolennikiem jednego z nich, nie oznacza, że nie zmienisz zdania. Ich oferta i funkcjonalność często się zmienia, dlatego warto mieć możliwość przetestowania kilku rozwiązań. Jestem jednak pewien, że coraz więcej serwisów będzie oferowało odtwarzanie MQA.

Drugą ważną kwestią jest możliwość obsługi plików z lokalnego dysku sieciowego. W ten sposób także może odbywać się streaming. Część użytkowników używa dysku NAS, który pozwala zapisywać i odtwarzać pliki cyfrowe. To bardzo dobry sposób na odtwarzanie plików hi-res w wysokiej jakości. Warto bowiem pamiętać, że serwisy streamingowe kompresują dźwięk.

Rekomendowane odtwarzacze sieciowe z MQA

Skoro wyjaśniłem już, jakie funkcje i możliwości powinien mieć dobry odtwarzacz sieciowy, czas przyjrzeć się modelom dostępnym na rynku. Tradycyjnie, będzie to przekrój modeli z różnych klas, co pozwoli dobrać odtwarzacz sieciowy dopasowanych do Twoich oczekiwań  i budżetu.

Bluesound NODE

Marka Bluesound od początku swojej działalności zajęła się wytwarzaniem nowoczesnych odtwarzaczy strumieniowych, które zyskały bardzo pozytywne recenzje i uznanie użytkowników. Wszystko za sprawą intuicyjnej i stabilnej aplikacji do zarządzenia BluOS Controller. Jest ona dostępna nie tylko na smartofny i tablety. Można ją także zainstalować na komputerze PC z Windows oraz iOS, co nie jest często spotykane. Urządzenie obsługuje także asystentów głosowych Siri, Alexa, a także Asystent Google.

Bluesound NODE test

Odtwarzacz sieciowy Bluesound NODE wyróżnia się także wyglądem. Zaokrąglona obudowa nie posiada żadnych fizycznych przycisków. Jedynie górny panel dotykowy służy do sterowania poszczególnymi funkcjami.

Trzeba przyznać, że funkcjonalność tego streamera sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wiele osób wybiera to urządzenie właśnie ze względu na jego wszechstronne możliwości. Wybierając Blueound NODE, można stosunkowo niewielkim kosztem zrobić znaczny upgrade systemu, który odtąd „poradzi sobie” w XXI wieku, dając użytkownikom wiele radości z odsłuchu. Wielu moich Klientów, którzy dotąd wykorzystywali jedynie odtwarzacz CD jako źródło dźwięku, było bardzo zadowolonych po takiej rewolucji.

Bluesound NODE odtwarza najpopularniejsze serwisy streamingowe, czyli Spotify Connect, Deezer, czy Tidal, oczywiście z obsługą MQA. Dwukierunkowy Bluetooth z aptX HD pozwala nie tylko przesyłać dźwięk z urządzenia mobilnego, ale także odtwarzać muzykę na słuchawkach Bluetooth. Odtwarzacz sieciowy Bluesound Node został wyposażony także w funkcjonalność multiroom, co pozwala w prosty sposób zarządzać odtwarzaniem dźwięku w obrębie budynku.

NAD C658

NAD C658 to niezwykle wszechstronny odtwarzacz o rozbudowanej funkcjonalności, który sprawdzi się zwłaszcza w systemach audio klasy średniej i wyższej. Producent określa to urządzenie jako „BluOS Streaming DAC”, co jest moim zdaniem najkrótszą pełną definicją tego modelu. NAD C658 jest bowiem odtwarzaczem strumieniowym, który zarządzany jest poprzez autorską platformę BluOS. Dzięki wbudowanemu przetwornikowi DAC i złączom cyfrowym urządzenie może pełnić w systemie także funkcję przetwornika cyfrowo-analogowego. Warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej funkcji NAD-a C658, czyli przedwzmacniaczu. Jeśli dodamy to wszystko do siebie, łatwo wywnioskować, że do stworzenia systemu stereo brakuje jedynie końcówki mocy oraz kolumn. NAD C658 może oczywiście współpracować z kolumnami aktywnymi – w takim przypadku końcówka mocy nie jest wymagana.

W przypadku NAD-a C658 chciałbym się skupić na jego funkcjonalności, to urządzenie ma bowiem naprawdę dużo do zaoferowania użytkownikom. Moduł BluOS, o którym już wspomniałem, pozwala na dostęp do wszystkich najpopularniejszych serwisów streamingowych, czyli Spotify, Tidal-a, czy Deezer-a. NAD C658 wspiera odtwarzanie MQA. Warto dodać, że użytkownik tylko po wykupieniu odpowiedniej subskrypcji Tidal-a, otrzymuje dostęp do albumów w jakości Studio Master, czyli najwyższej oferowanej przez ten serwis streamingowy. Zarządzenie odtwarzaniem muzyki odbywa się za pomocą firmowej apki BluOS Controller, która znana jest z wysokiej stabilności działania i intuicyjności. NAD C658 może stać się oczywiście częścią systemu multiroom, składającego się z urządzeń tego producenta.

Tylna ścianka została bogato wypełniona złączami. Zawierają one wejścia analogowe, znalazł się nawet przedwzmacniacz gramofonowy. Większość użytkowników zainteresowana będzie z pewnością złączami cyfrowymi. Do dyspozycji są dwa wejścia optyczne, dwa koakjalne, a także USB typu A. Maksymalna częstotliwość próbkowania plików cyfrowych wynosi 24-bit/192kHz. Przydatną opcją okazuje się w tym urządzeniu złącze słuchawkowe. Możemy odtwarzać na słuchawkach muzykę, wykorzystując NAD-a C658 jako streamer i wzmacniacz słuchawkowy jednocześnie.

Na koniec chcę wspomnieć także o dodatkowej funkcji, z której znane są właśnie modele kanadyjskiego producenta. Mam na myśli system kalibracji Dirac Live, który na podstawie pomiarów akustyki pomieszczenia dopasowuje charakter dźwięku. Producent, podobnie jak we wzmacniaczach, przewidział dodanie w przyszłości karty rozszerzeń MDC. Jeśli więc za kilka lat funkcje streamingowe rozwiną się jeszcze bardziej, producent z pewnością nie zostawi użytkowników na lodzie.

Rose RS250A

Marka ROSE, choć stosunkowo młoda, weszła na stałe do zacnego grona audiofilskich producentów. Ten stremer to już hi-endowy sprzęt, którego możliwości, a także zastosowane rozwiązania techniczne są naprawdę imponujące.

Rose RS250 - recenzja Top Hi-Fi & Video Design

Zacznę od wyglądu, który różni się pozostałych prezentowanych modeli. Co prawda kolorowy wyświetlacz nie jest czymś niezwykłym, jednak tutaj zarówno jego rozmiar, jakość obrazu, jak i możliwości konfiguracyjne są naprawdę imponujące. Producent zastosował ekran o przekątnej 8,8 cala, co gwarantuje czytelność i wygodną obsługę. Pozwala on na dotykowe sterowanie, co z pewnością jest dużą zaletą i spodoba się użytkownikom przyzwyczajonym do smartfonów. Wszystkich funkcji oczywiście nie opiszę, gdyż są one naprawdę bogate. Gdy jednak trochę „poklikałem” odkryłem sporo ciekawych możliwości, na przykład ustawienia impedancji słuchawek, czy też włączenia wirtualnych wskaźników wychyłowych, tzw. VU Meters. Elegancka obudowa z aluminium sprawia, że ROSE RS250A wygląda niezwykle nowocześnie i stylowo.

Większość użytkowników wybierze oczywiście sterowanie za pomocą aplikacji. Firmowa apka producenta nosi nazwę ROSE Connect i jest kompatybilna z urządzeniami mobilnymi z systemem Android i iOS.

Wnętrze Rose RS250A kryje wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych. Kluczem do osiągniecia wspaniałego brzmienia jest oczywiście zastosowany przetwornik DAC i jakość komponentów w torze sygnałowym. W tym modelu producent użył kość ESS Sabre ES9028PRO, obsługującą pliki w rozdzielczości aż 32-bit/768 kHz oraz DSD512. Parametry obsługiwanego sygnału są tak imponujące, że nawet za kilka lat, gdy dostępne będą pliki o jeszcze wyższej rozdzielczości, ten odtwarzacz nadal będzie sobie z nimi radził. Zastosowany wzmacniacz operacyjny i zasilacz liniowy pozwoliły uzyskać bardzo niski poziom zniekształceń.

Jak najprościej opisać funkcje sieciowe ROSE RS250A? Ten odtwarzacz strumieniowy obsługuje wszystkie możliwości, które są w tej chwili dostępne. I ten krótki opis w żadnym stopniu nie jest naciągany. Odtwarzanie serwisów stremingowych, radia internetowego, czy biblioteki z dysku ma większość modeli. Odtwarzanie plików MQA także staje się dosyć powszechne. Rose RS250A umożliwia także odtwarzanie filmów z Youtube. Opcjonalnie można dodać nawet zewnętrzny dysk twardy, zyskując w ten sposób wygodny dostęp do biblioteki plików hi-res.

NAD M66

Jeśli szukasz hi-endowego streamera obsługującego pliki MQA, NAD M66 z serii Masters będzie idealnym wyborem. Osoby znające sprzęt kanadyjskiego producenta, a konkretnie urządzenia z topowej serii, od razu poznają odtwarzacz NAD M66. Eleganckie i minimalistyczne wzornictwo prezentuje się bardzo stylowo i z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom. W środkowej części panelu zastosowano duży, ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który może służyć jako wirtualne wskaźniki wychyłowe. To sprawdzony pomysł, który bardzo podoba się użytkownikom.

NAD M66

Zanim przejdę jednak do funkcji, chcę zaznaczyć, że NAD M66 to nie tylko streamer. To urządzenie należy zdefiniować jako przedwzmacniacz z funkcjami sieciowymi i przetwornikiem DAC. Brzmi znajomo? Tak, to sprawdzona koncepcja z modelu C658, która została bardzo pozytywnie przyjęta przez użytkowników.

Możliwości tego odtwarzacza są naprawdę imponujące. To nie tylko strumieniowe przesyłanie dźwięku, czy obsługa MQA. Dzięki Bluetooth oraz AirPlay odtworzysz muzykę z telefonu, a złącze HDMI pozwala połączyć odtwarzacz sieciowy z telewizorem. Producent zastosował nawet przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM oraz MC.

Odtwarzacz strumieniowy NAD M66 został wyposażony w hi-endowy przetwornik cyfrowo-analogowy ES9038PRO Sabre, który zapewnia wyjątkowo niski poziom szumów i szeroki zakres dynamiki. Zespół inżynierów NAD-a zastosował w tym modelu autorskie rozwiązanie, określane jako Dynamic Digital Headroom, który ma eliminować zakłócenia mogące pojawiać się w szczytowych wartościach sygnału.

Tylna ścianka bez wątpienia jest chyba najbardziej rozbudowana ze wszystkich streamerów, jakie kiedykolwiek widziałem. Producent umieścił tam szeroką gamę złącz. Zacznę od analogowych, które dostępne są jako złącza zbalansowane i niezbalansowane. Budowa ścieżki sygnałowej NAD-a M66 sprawia, że do wzmacniania sygnału warto wybrać zbalansowany wzmacniacz lub końcówkę mocy. Wiem, że wyjścia analogowe to standard w każdym streamerze, jednak wspominam o nich z innego względu. Producent zastosował osobne obwody dla tej sekcji, więc po aktywacji trybu Analogue Direct można ominąć całą sekcję cyfrową i przekazać sygnał bezpośrednio do wzmocnienia. Oczywistym jest jednak, ze w tak zaawansowanym technologicznie streamerze dominują złącza cyfrowe. Dominuje oczywiście druga grupa, w skład której wchodzą wejścia optyczne, koaksjalne, wejście USB typu A. Znalazło się nawet złącze HDMI z obsługą ARC.

NAD M66 to hi-endowy streamer z wbudowanym przedwzmacniaczem, który pod względem funkcjonalności i wzornictwa idealnie pasuje do firmowej końcówki mocy. Mam na myśli model NAD M23. Taki zestaw dzielony jest marzeniem niejednego miłośnika dobrego brzmienia. Jest to jednak tylko jedna z możliwości, a streamer można łączyć ze wzmacniaczami mocy i głośnikami różnych producentów.

FAQ. Najczęściej zadawane pytania

Co to jest streamer audio

Streamer, czyli odtwarzacz do strumieniowego odtwarzania audio jest urządzeniem służącym do odtwarzania dźwięku z zasobów sieciowych. Mogą to być serwisy streamingowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników. Streamer odtwarza także radio internetowe. Część modeli ma także możliwość odtwarzania plików zlokalizowanych na serwerze NAS.

Jaki streamer do Tidal?

Jeszcze kilka lat temu nie wszystkie streamery obsługiwały Tidal. Obecnie wszystkie odtwarzacze strumieniowe obsługują ten serwis streamingowy. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, wybierz streamer z obsługą MQA, na przykład Bluesound NODE, NAD C658, Rose RS250A, czy NAD M66. To sprawdzone i cenione Klientów modele, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

Do jakiego wejścia podłączyć streamer?

Zdecydowana większość streamerów wyposażona jest wyjścia analogowe i cyfrowe. Oznacza to, że sygnał może być przetwarzany w przetworniku cyfrowo-analogowym odtwarzacza, lub w zewnętrznym urządzeniu. Sposób podłączenia systemu zależy od jego konfiguracji. Jeśli wybrałeś dobry jakościowo streamer, możesz podłączyć go do wzmacniacza wyjściem analogowym 2xRCA. Użytkownikom, którzy wybrali budżetowy odtwarzacz i mają zewnętrzny przetwornik DAC lub wzmacniacz z dobrym jakościowo konwerterem sygnału cyfrowego, polecam podłączenie odtwarzacza sieciowego poprzez wyjście koaksjalne, ewentualnie optyczne. To sprawi, że sygnał będzie konwertowany do postaci analogowej w zewnętrznym przetworniku DAC lub sekcji cyfrowej wzmacniacza stereo, co zapewni wyższą jakość sygnału.

Podsumowanie

Odtwarzacze sieciowe już od dobrych kilku lat stanowią najpopularniejsze źródło dźwięku. W tym poradniku skupiłem się na modelach z obsługą MQA, ponieważ coraz więcej użytkowników poszukuje takich urządzeń. Wybór streamerów jest szeroki, jednak warto pamiętać, że obsługa MQA nie jest jeszcze standardem. Aby odtwarzać ten audiofilski format, wcale nie trzeba jednak wydać fortuny. W tym poradniku zaprezentowałem cztery odtwarzacze streamingowe z różnej półki cenowej, wyposażone w obsługę plików MQA. Są to sprawdzone modele, które zapewnią przede wszystkim wysoką jakość dźwięku.

Chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwy odtwarzacz sieciowy z MQA? Zachęcam Cię do kontaktu z wybranym salonem Top Hi-Fi. Zaprezentujemy Ci możliwości wybranego modelu i zorganizujemy odsłuch. W miłej atmosferze pomożemy Ci wybrać sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania i zapewni dużo radości z odsłuchu ulubionej muzyki.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: