Poprzedni
Następny

Jaki soundbar Sonos wybrać? 

Sonos to amerykański producent, który w swojej ofercie ma różnego typu urządzenia audio, mogące współpracować ze sobą w ramach jednego systemu multiroom audio. Wśród nich są także soundbary. Dzięki nim możemy skutecznie i w prosty sposób poprawić dźwięk odtwarzany z telewizora. To jednak nie jedyne zastosowanie, w jakim soundbary Sonos sprawdzą się doskonale. Urządzenia tej firmy, w tym modele takie jak Beam (Gen 2) czy Arc, potrafią znacznie więcej. 

Spis treści: Jaki soundbar Sonos wybrać? 

  1. Czym jest soundbar, czyli krótki wstęp

  2. Dlaczego warto wybrać soundbar Sonos?

  3. Przydatne funkcje i rozwiązania 

  4. Soundbary firmy Sonos – polecane modele 

  5. Podsumowanie 

Sonos i nagłośnienie telewizora

Co to jest soundbar, czyli krótki wstęp

Zanim w ogóle zastanowimy się nad tym, jaki soundbar Sonos wybrać, warto – dla osób mniej „wtajemniczonych” w meandry świata audio – wspomnieć, czym w ogóle jest soundbar.

Soundbar to rodzaj głośnika o charakterystycznej, podłużnej konstrukcji, zaprojektowanego przede wszystkim z myślą o poprawie jakości dźwięku emitowanego przez telewizor. Choć w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby soundbar podłączyć np. do komputera czy innego urządzenia mogącego być źródłem sygnału audio. Mam tutaj na myśli modele aktywne, czyli wyposażone we wzmacniacz i kilka, a czasami nawet kilkanaście przetworników elektroakustycznych, a także rozmaite złącza audio i audio-wideo. Wśród złącz w soundbarach prym wiedzie HDMI, zwykle obsługujące zwrotny kanał audio ARC (od ang. Audio Return Channel). W wypadku nowszych i bardziej zaawansowanych modeli soundbarów mamy natomiast kanał eARC, a więc jego ulepszoną wersję.

Wielu producentów oferuje soundbary aktywne wyposażone w zaawansowane technologie audio i systemy takie jak Dolby Atmos, które pozwalają na symulację przestrzennego dźwięku, a tym samym dodatkowo wzmacniają wrażenia z oglądania filmów, ale także słuchania muzyki czy grania w gry wideo.

Korzystając z soundbara możemy cieszyć się lepszą jakością dźwięku z TV, bez konieczności rozstawiania i instalacji wielu głośników w pomieszczeniu (np. w domowym salonie). Tym samym soundbar to jednocześnie praktyczne i estetyczne rozwiązanie dla wielu domów i mieszkań.

Czy warto w ogóle decydować się na zakup soundbara? Choć w porównaniu z klasycznym zestawem kina domowego soundbar z reguły wypada gorzej pod względem jakości dźwięku przestrzennego, to jednak wysokiej klasy soundbary, które znajdziemy także w portfolio Sonosa, mogą zapewnić Ci niemal kinowe wrażenia dźwiękowe bez wychodzenia z domu.

Polecamy również artykuł: Jak wybrać soundbar?

Sonos Arc zapewnia większy poziom głośności niż Beam

Dlaczego warto wybrać soundbar Sonos?

Sonos nieustannie cieszy się dobrą opinią wśród wielu miłośników dobrego brzmienia. Również soundbary tego producenta to konstrukcje zapewniające wysokiej jakości wirtualny, ale jednocześnie czysty i potężny dźwięk przestrzenny, doskonałe do nagłośnienia telewizora. W razie potrzeby dla wzmocnienia przetwarzania niskich tonów możesz wykorzystać dodatkowo subwoofer bezprzewodowy Sonos.

Różnorodne systemy dźwięku przestrzennego

Soundbary Sonos obsługują różnego typu systemy surround. Sprawdzą się więc szczególnie w pomieszczeniach, w których trudno nam o rozstawienie zaawansowanego, wieloelementowego zestawu kina domowego z prawdziwego zdarzenia, ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z oglądania filmów czy seriali z dźwiękiem przestrzennym, choćby miał on być wytwarzany nieco „sztucznie”, wirtualnie. W ofercie tego amerykańskiego producenta znajdziesz modele kompatybilne nie tylko z podstawowymi systemami wielokanałowymi jak Dolby Digital czy DTS Digital Surround, ale także tymi bardziej rozbudowanymi z Dolby Atmos na czele.

Funkcje sieciowe i sterowanie głosowe

Nie bez znaczenia jest także bogata funkcjonalność soundbarów Sonos. Są one kompatybilne z różnorodnymi serwisami do streamingu muzyki, takimi jak Spotify, Tidal czy Apple Music. Pozwala to na wygodne odtwarzanie ulubionych utworów bezpośrednio z aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na smartfonie. Co więcej, Soundbar Sonos to także sprzęt audio kompatybilny z asystentami głosowymi. Nie zabrakło tu wsparcia dla Asystenta Google czy Amazon Alexa.

Night Sound, czyli tryb nocny

Ciekawym, a jednocześnie praktycznym rozwiązaniem jest tzw. tryb nocny (Night Sound). Jak sama nazwa wskazuje, sprawdzi się on przede wszystkim późnym wieczorem lub nocą, kiedy chcemy obejrzeć film z dźwiękiem przestrzennym, a jednocześnie nie chcemy przeszkadzać zanadto pozostałym domownikom i sąsiadom. Tryb nocny pozwala zmniejszyć intensywność głośnych efektów i delikatnie wzmocnić cichsze dźwięki. Rozwiązanie to można obsługiwać wygodnie, bo za pomocą aplikacji Sonos.

Kompatybilność z systemem multiroom Sonos

Soundbary Sonos mogą być też częścią autorskiego multiroomu audio tego amerykańskiego producenta. Jest to rozbudowany system, z którym – oprócz soundbarów – kompatybilne są rozmaite urządzenia, w tym m.in. głośniki bezprzewodowe, subwoofery, ale także komponenty audio, takie jak wzmacniacz Sonos Amp czy streamer Sonos Port. Duża różnorodność sprzętu audio kompatybilnego z platformą multiroom od Sonosa sprawia, że możemy stworzyć system perfekcyjnie dopasowany do naszych potrzeb.

Aby cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem wystarczy do połączenia telewizora z soundbarem wykorzystać kabel HDMI

Komfort instalacji i obsługi

Co bardzo istotne z punktu widzenia użytkownika, soundbary marki Sonos są łatwe w instalacji, a także intuicyjne w konfiguracji i obsłudze. Dzięki dostępnej bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacji mobilnej Sonos, konfiguracja urządzenia oraz jego integracja z innymi komponentami systemu audio tej marki przebiegają sprawnie i bezproblemowo, nawet dla osób niezbyt obeznanych z nowoczesnymi technologiami.

Stylowy design

Soundbary Sonos to także stylowy, nowoczesny i minimalistyczny design, który doskonale komponuje się z każdym wnętrzem. Uwagę zwracają przede wszystkim solidna konstrukcja oraz wysokiej jakości materiały użyte do produkcji. Zastosowane rozwiązania i podzespoły gwarantują długotrwałą i niezawodną pracę urządzenia.

Przydatne funkcje i rozwiązania 

Sonos oferuje doskonale wyposażone urządzenia, bogate w różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne, które zapewniają nie tylko odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości, ale również obsługę wielu systemów dźwięku przestrzennego i rozmaitych źródeł dźwięku. Soundbary Sonos wspierają również dodatkowe rozwiązania, które zwiększają komfort obsługi.

Systemy dźwięku przestrzennego, w tym Dolby Atmos

Soundbary marki Sonos, zależnie od modelu, obsługują różnego typu systemy dźwięku przestrzennego. Wśród nich są m.in. takie podstawowe standardy jak Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD czy DTS Digital Surround, ale także te nowsze i bardziej zaawansowane jak Dolby Atmos. Na przykład kompatybilny z Atmosem model Sonos Arc ma przetworniki elektroakustyczne skierowane pod odpowiednim kątem ku górze, co pozwala na wytworzenie wielowymiarowej sceny dźwiękowej. Umożliwia to obsługę tzw. kanałów wysokości w systemie Dolby Atmos. Dzięki temu możemy w bardziej naturalny sposób usłyszeć np. przelatujący nad głową helikopter, a tym samym jeszcze bardziej zanurzyć się w odtwarzanej ścieżce dźwiękowej z ulubionego serialu czy filmu.

Zobacz również: Dolby Atmos – co to jest?

Sonos technologie - dźwięk 3D możemy kontrolować za pomocą aplikacji Sonos

Współpraca z dodatkowymi głośnikami

Do soundbara Sonos można bezprzewodowo podłączyć dodatkowe głośniki, które będą pełnić funkcję głośników efektowych w odpowiednio skonfigurowanym systemie kina domowego Sonos. Doskonale nadaje się do tego np. para głośników Sonos Era 100. Dzięki temu uzyskasz bardziej precyzyjne, przestrzenne brzmienie i szerszą scenę dźwiękową.

Do soundbara Sonos podłączysz także bezprzewodowo subwoofer, np. Sonos Sub (Gen 3), który uwydatni niskie tony, wzmacniając wszelkie efekty dźwiękowe. Rozbuduj swoje kino domowe tak, jak tego potrzebujesz. Całą konfigurację systemu wielokanałowego przeprowadzisz szybko i komfortowo.

Streaming z wykorzystaniem AirPlay 2 

AirPlay to autorski system opracowany przez firmę Apple, umożliwiający bezprzewodową transmisję dźwięku. Przesyłanie sygnału audio, w odróżnieniu od Bluetooth, odbywa się przez Wi-Fi. Soundbary Sonos obsługują nowszą generację Apple AirPlay, czyli wersję z „dwójką” w nazwie. Jest to niezwykle istotna funkcja dla wszystkich użytkowników soundbarów Sonos, którzy jednocześnie są dumnymi posiadaczami smartfona z logotypem, w którym pojawia się charakterystyczne nadgryzione jabłko.

Wraz z AirPlay 2 znacznie rozszerzono możliwości tego rozwiązania. Dodano między innymi opcję rozdziału sygnału audio i wideo na różne urządzenia. Znacznie poprawiono też przepustowość sygnału audio, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie tzw. „gęstych plików”. Użytkownik zyskał też możliwość przesyłania różnych utworów na poszczególne urządzenia, co pozwala na stworzenie systemu multiroom także w oparciu o tę technologię. Istnieje także opcja wyboru odtwarzanych utworów niezależnie dla każdego pomieszczenia. AirPlay 2 pozwala ponadto na integrację ze sterowaniem głosowym Siri.

Zobacz więcej: Co to jest AirPlay i AirPlay 2?

Sprawdź również: AirPlay 2 - multiroom od Apple.

Asystent Google i Alexa od Amazona wspierane są przez soundbary Sonos

Korekcja akustyki pomieszczenia

Soundbary Sonos, w tym m.in. model Sonos Beam (Gen 2), wspierają funkcję Trueplay. Automatycznie dostosowuje ona barwę dźwięku do akustyki pomieszczenia, w którym jest wykorzystywany soundbar, optymalizując tym samym wrażenia ze słuchania muzyki. Pozwala to uzyskać uzyskać szeroką scenę dźwiękową z precyzyjnie zlokalizowanymi wirtualnymi źródłami sygnału audio. Funkcja Trueplay sprawia, że wszystkie dźwięki zabrzmią tak, jak powinny i dotrą do uszu słuchacza w odpowiednim momencie.

Aplikacja Sonos

Soundbary amerykańskiego producenta są kompatybilne z aplikacją mobilną Sonos. Służy ona nie tylko do sterowania odtwarzaniem. Z jej wykorzystaniem możesz także skorygować akustykę pomieszczenia za pośrednictwem funkcji Trueplay, a ponadto ustawić korekcję brzmienia i dodatkowo włączyć funkcję „Wzmacniacz Mowy” (Speech Enhancement). Ostatnie ze wspomnianych rozwiązań uwydatnia w sygnale audio odpowiednie częstotliwości, dzięki czemu odtwarzane dialogi czy głos lektora stają się bardziej zrozumiałe i klarowne.

Sterowanie głosowe 

Nowoczesny soundbar Sonos to niezwykle inteligentny głośnik. Oprócz sterowania za pomocą aplikacji, umożliwia obsługę różnorodnych funkcji przez wydawanie odpowiednich komend głosowych. Sterowanie głosowe odbywa się za pomocą autorskiego systemu Sonos Voice Control, a także z pośrednictwem popularnych na rynku asystentów – Asystenta Google i Amazon Alexa.

Co warte podkreślenia, Alexa reaguje na każdy głos, a zatem muzyka może być odtwarzana przez wszystkich domowników czy też gości. Precyzyjną aktywację sterowania głosowego umożliwia przycisk na obudowie głośnika, który oznaczony jest charakterystycznym symbolem mikrofonu.

Soundbary firmy Sonos – polecane modele 

W ofercie Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz różnego typu soundbary. Wśród nich szczególnej uwadze polecamy soundbar Sonos Beam (Gen 2) - jeśli potrzebujesz ultrakompaktowego rozwiązania lub Sonos Arc - jeśli szukasz urządzenia o większych gabarytach, zapewniającego jednocześnie pełniejsze i bardziej przestrzenne brzmienie.

Soundbar Sonos Beam (Gen 2)

Beam (Gen 2), czyli kolejna generacja cenionego soundbara Sonos to równie kompaktowa konstrukcja, która została znacząco udoskonalona względem swojego pierwowzoru. Ma wbudowany o 40 proc. szybszy procesor i nowsze złącze HDMI, obsługujące ulepszony zwrotny kanał audio eARC (od ang. Enhanced Audio Return Channel), który w porównaniu z podstawowym ARC zapewnia większą przepustowość i szybkość transmisji sygnału. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie bardziej szczegółowego i jednocześnie żywego brzmienia.

Co więcej, eARC zapewnia także wsparcie dla bardziej zaawansowanych i wymagających systemów dźwięku przestrzennego, takich jak choćby Dolby Atmos. Model Beam (Gen 2), w odróżnieniu od poprzednika, obsługuje właśnie ten system wielokanałowy. Soundbar Sonos umożliwia ponadto strumieniowe przesyłanie muzyki i wspiera formaty wysokiej rozdzielczości, w tym m.in. Dolby Atmos Music.

Więcej o modelu Sonos Beam (Gen 2) przeczytasz na tophifi.pl.

soundbar Sonos Beam - nowy wymiar kina domowego

Soundbar Sonos Arc 

Model Arc to znacznie większy i bardziej rozbudowany soundbar w porównaniu z modelem Beam (Gen 2). Również wyposażony jest w HDMI eARC i obsługuje system dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Sonos Arc to konstrukcja premium w swojej kategorii, która zapewnia nie tylko wysokiej jakości brzmienie, ale także komfort obsługi. Ma aż 11 wbudowanych, precyzyjnie dostrojonych wzmacniaczy klasy D, które napędzają 3 przetworniki wysokotonowe oraz 8 eliptycznych przetworników nisko-średniotonowych. Przekłada się to na jeszcze lepsze wrażenia dźwiękowe, zarówno podczas odtwarzania muzyki, jak i filmowych ścieżek dźwiękowych.

Funkcjonalność modelu Sonos Arc jest zbliżona do tego, co oferuje Beam (Gen 2). Urządzenie obsługuje technikę kalibracji Sonos Trueplay, tryb nocny (Night Sound), a ponadto jest kompatybilne z aplikacją Sonos, a także asystentami głosowymi Amazon Alexa i Asystentem Google. Przy wykorzystaniu połączenia HDMI użytkownik ma także możliwość sterowania podstawowymi funkcjami soundbara za pomocą pilota do telewizora.

Więcej o modelu Sonos Arc przeczytasz na tophifi.pl.

Soundbar Sonos wspiera nie tylko Dolby Digital czy Dolby Digital Plus

Podsumowanie

Poszczególne soundbary marki Sonos różnią m.in. gabarytami, a także obsługiwanymi rozwiązaniami technicznymi. Jednak niezależnie od tego, jaki soundbar Sonos wybierzesz, możesz cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem, a także odtwarzać audio z wielu rozmaitych źródeł, nie tylko z TV. Jeśli potrzebujesz porady w doborze soundbara firmy Sonos, zachęcamy do wizyty w jednym z naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu Specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać model doskonale dopasowany do Twoich potrzeb i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym sprzętem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: