Poprzedni
Następny

Jak stworzyć system 2.1 z subwooferem?

Termin kolumny 2.1 kojarzy się od razu z zestawami do komputera. W tym przypadku mamy na myśli klasyczne kolumny podstawkowe lub podłogowe wsparte aktywnym subwooferem. Pozwala on uzyskać lepsze rozciągnięcie basu, a za tym spotęgować głębię i dynamikę brzmienia. Czy subwoofer może znaleźć dla siebie miejsce w systemie stereo?

Subwoofer z kolumnami podstawkowymi

Łączenie kolumn podstawkowych z subwooferami to jedna z rzeczy, które wydają się wręcz oczywiste. Podstawową wadą niewielkich kolumn jest ograniczenie w przetwarzaniu basu. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku większych pomieszczeń, których takie kolumny dobrze nie nagłośnią. Wiele takich konstrukcji ma bas-refleks z tyłu, co przy przystawieniu do ściany, na przykład na półce będzie powodować podbarwienia dźwięku. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie subwoofer. Bierze on na siebie przetwarzanie najniższych częstotliwości, odciążając kolumnę.

Bowers & Wilkins 707 S2Porada Eksperta: jeżeli w ustawieniu jak na zdjęciu wykorzystywany jest subwoofer, wówczas warto zatkać bas-refleks takiej kolumny gąbką, lub pianką. Ograniczy to przetwarzanie niskich częstotliwości, które przejmuje subwoofer. Odciążenie głośnika średnio-niskotonowego zmniejszy jego zniekształcenia, a w efekcie zaowocuje czystszym i naturalniejszym brzmieniem. Na zdjęciuBowers & Wilkins 707 S2.

Jak dopasować subwoofer do kolumn podstawkowych? Najłatwiejsze i dające najlepszy efekt jest użycie subwoofera z tej samej serii co kolumna. Pokazane na obrazku wyżej Bowers & Wilkins 707 S2 będą doskonale współpracować z należącym do tej samej linii DB4S. Może się zdarzyć, że taki zakup nie będzie możliwy chociażby dlatego, że producent nie oferuje dedykowanego subwoofera. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku kolumn ProAc. Wówczas powinniśmy kierować się częstotliwością graniczną kolumn. W modelu SM100 sięga ona 33 Hz przy spadku 6 dB. Zastosowanie subwoofera takiego jak ELAC SUB 2030 swobodnie sięgającego do 20 Hz pozwoli na uzyskanie równego pasma przenoszenia w całym zakresie słyszenia ludzkiego ucha.

Subwoofer z kolumnami podłogowymi

O ile zestawienie kolumn podstawkowych z subwooferem jest naturalne, o tyle połączenie z kolumnami podłogowymi wydaje się nieco dziwne. Przecież z definicji kolumny podłogowe mają lepsze przetwarzanie basu. Całość rozbija się o dwie kwestie, po pierwsze ktoś może lubić więcej basu. Po drugie, pomieszczenie może być na tyle duże lub trudne akustycznie, że potrzebne jest wsparcie nawet dla kolumn podłogowych.

Mission LX-5

Duże i otwarte przestrzenie wymagają więcej od kolumn. Nawet duże kolumnyMission LX-5 skorzystają z dobrego subwoofera w takiej sytuacji. Naturalnie do głowy przychodzi nam również brytyjski subwooferBowers & Wilkins ASW610.

Wsparcie kolumn podłogowych wymaga uzupełnienia najniższej części pasma 20-45 Hz, często w dużym pomieszczeniu. W takim przypadku warto zainteresować się subwooferami o dużych głośnikach 10” i więcej. Pozwolą one na odtwarzanie dużego basu z niskimi zniekształceniami. Analogicznie jak w przypadku kolumn podstawkowych najlepiej dobierać subwoofery z tej samej linii co kolumny, a jeżeli nie jest to możliwe warto kierować się pasmem przenoszenia kolumn i subwoofera.

Podsumowanie

Aktywny subwoofer może skutecznie poprawić brzmienie systemu stereofonicznego, dodając głębi i mocy do dźwięku. Warto dobrać go tak, aby jego membrana była ze zbliżonych materiałów co głośniki w kolumnie, pozwoli to na zachowanie lepszej spójności brzmienia.

 • Dla kolumn podstawkowych dobry subwoofer powinien mieć średnicę od 7-8” w górę.
 • Subwoofer dla kolumny podłogowej musi odtwarzać głośno najniższe częstotliwości, których nie obsłuży taka kolumna, więc zalecamy rozmiary od 10” w górę.

Moc wzmacniacza w subwooferze nie jest tak istotnym parametrem, lepiej zwracać uwagę na maksymalny SPL, który określa w dB jak głośno może on zagrać. Do zastosowań bardziej muzycznych zalecamy konstrukcje zamknięte, które lepiej niż bas-refleks radzą sobie z impulsami w sygnale. Pod poniższymi linkami znajdują się pomocne poradniki o podobnej tematyce:

https://www.tophifi.pl/aktualnosci/jaki-subwoofer-do-kina-domowego-i-nie-tylko

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz posłuchać dobrych systemów 2.1, to zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci chętnie pomogą dobrać optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

 1. SUB 2030

  SUB 2030

  ELAC
  Subwoofery
  2 999 zł
  Prosimy o kontakt
 2. Supercena
  Studio SM100

  Studio SM100

  ProAc
  Głośniki podstawkowe
  Cena promocyjna 2 500 zł Normalna cena 5 000 zł
  Prosimy o kontakt
 3. LX-5

  LX-5

  Mission
  Głośniki podłogowe
  Już od 2 499 zł
 4. 707 S2 biały

  707 S2 biały

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podstawkowe
  Cena promocyjna 1 999 zł Normalna cena 2 249 zł
 5. 707 S2 czarny połysk

  707 S2 czarny połysk

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podstawkowe
  Cena promocyjna 1 999 zł Normalna cena 2 249 zł
 6. 707 S2 rosenut

  707 S2 rosenut

  Bowers & Wilkins
  Głośniki podstawkowe
  Cena promocyjna 1 999 zł Normalna cena 2 249 zł
 7. DB4S

  DB4S

  Bowers & Wilkins
  Subwoofery
  Już od 6 479 zł Normalna cena 7 199 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: