Poprzedni
Następny

Jak stworzyć system 2.1 z subwooferem?

Średnia ocen: 5
(25 ocen) 14 komentarzy

Jak stworzyć system 2.1 z subwooferem?

Termin kolumny 2.1 może wielu osobom kojarzyć się z popularnymi w latach 90. zestawami głośników komputerowych. Za skrótem kryją się kolumny stereo (odpowiednio lewy i prawy kanał – czyli 2) i subwoofer (czyli 1). Mogą to być kolumny podstawkowe lub podłogowe, jednak muszą być wsparte aktywnym subwooferem. Pozwala on uzyskać lepsze rozciągnięcie basu, a za tym spotęgować głębię i dynamikę brzmienia. Czy subwoofer może znaleźć dla siebie miejsce w systemie stereo?

Subwoofer z kolumnami podstawkowymi

Łączenie kolumn podstawkowych z subwooferami to jedna z rzeczy, które wydają się wręcz oczywiste. Podstawową wadą niewielkich kolumn jest ograniczenie w przetwarzaniu basu. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku większych pomieszczeń, których takie kolumny dobrze nie nagłośnią. Wiele takich konstrukcji ma bas-refleks z tyłu, co przy przystawieniu do ściany, na przykład na półce będzie powodować podbarwienia dźwięku. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie subwoofer. Bierze on na siebie przetwarzanie najniższych częstotliwości, odciążając kolumnę.

706 S2 czarny połysk

Porada Eksperta: jeżeli w ustawieniu jak na zdjęciu wykorzystywany jest subwoofer, wówczas warto zatkać bas-refleks takiej kolumny gąbką, lub pianką. Ograniczy to przetwarzanie niskich częstotliwości, które przejmuje subwoofer. Odciążenie głośnika średnio-niskotonowego zmniejszy jego zniekształcenia, a w efekcie zaowocuje czystszym i naturalniejszym brzmieniem. Na zdjęciu Bowers & Wilkins 706 S2.

Jak dopasować subwoofer do kolumn podstawkowych?

Najłatwiejsze i dające najlepszy efekt jest użycie subwoofera z tej samej serii co kolumna. Pokazane na obrazku wyżej Bowers & Wilkins 706 S2 będą doskonale współpracować z należącym do tej samej linii DB4S. Może się zdarzyć, że taki zakup nie będzie możliwy chociażby dlatego, że producent nie oferuje dedykowanego subwoofera. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w przypadku kolumn Vienna Acoustic. Wówczas powinniśmy kierować się częstotliwością graniczną kolumn podstawkowych. W modelu Haydn Grand SE sięga ona 42 Hz. Zastosowanie subwoofera takiego jak Yamaha NS-SW300 swobodnie sięgającego do 20 Hz pozwoli na uzyskanie równego pasma przenoszenia w całym zakresie słyszenia ludzkiego ucha.

Subwoofer z kolumnami podłogowymi

O ile zestawienie kolumn podstawkowych z subwooferem jest naturalne, o tyle połączenie z kolumnami podłogowymi wydaje się nieco dziwne. Przecież z definicji kolumny podłogowe mają lepsze przetwarzanie basu. Całość rozbija się o dwie kwestie, po pierwsze ktoś może lubić więcej basu. Po drugie, pomieszczenie może być na tyle duże lub trudne akustycznie, że potrzebne jest wsparcie nawet dla kolumn podłogowych.

Bowers & Wilkins ASW610XP

Duże i otwarte przestrzenie wymagają więcej od kolumn. Nawet duże kolumny Bowers & Wilkins 703 S2 skorzystają z dobrego subwoofera w takiej sytuacji. Naturalnie do głowy przychodzi nam również brytyjski subwoofer Bowers & Wilkins ASW610XP.

Wsparcie kolumn podłogowych wymaga uzupełnienia najniższej części pasma 20-45 Hz, często w dużym pomieszczeniu. W takim przypadku warto zainteresować się subwooferami o dużych głośnikach 10” i więcej. Pozwolą one na odtwarzanie dużego basu z niskimi zniekształceniami. Analogicznie jak w przypadku kolumn podstawkowych najlepiej dobierać subwoofery z tej samej linii co kolumny, a jeżeli nie jest to możliwe warto kierować się pasmem przenoszenia kolumn i subwoofera.

Podsumowanie

Aktywny subwoofer może skutecznie poprawić brzmienie systemu stereofonicznego, dodając głębi i mocy do dźwięku. Warto dobrać go tak, aby jego membrana była ze zbliżonych materiałów co głośniki w kolumnie, pozwoli to na zachowanie lepszej spójności brzmienia.

  • Dla kolumn podstawkowych dobry subwoofer powinien mieć średnicę od 7-8” w górę.
  • Subwoofer dla kolumny podłogowej musi odtwarzać głośno najniższe częstotliwości, których nie obsłuży taka kolumna, więc zalecamy rozmiary od 10” w górę.

Moc wzmacniacza w subwooferze nie jest tak istotnym parametrem, lepiej zwracać uwagę na maksymalny SPL, który określa w dB jak głośno może on zagrać. Do zastosowań bardziej muzycznych zalecamy konstrukcje zamknięte, które lepiej niż bas-refleks radzą sobie z impulsami w sygnale. Pod poniższymi linkami znajdują się pomocne poradniki o podobnej tematyce. Dowiedz się, jaki subwoofer wybrać.

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz posłuchać dobrych systemów 2.1, to zapraszamy do salonów Top Hi-Fi & Video Design. Nasi eksperci chętnie pomogą dobrać optymalne rozwiązanie dla Ciebie.

 

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(25 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: