Poprzedni
Następny

ELAC Debut 2.0 B6.2 z najwyższą oceną od magazynu „What Hi-Fi?”

ELAC Debut 2.0 B6.2

„Dynamiczne”, „dojrzałe” i „transparentne” – tak specjaliści z magazynu „What Hi-Fi?” określili w swojej recenzji kolumny podstawkowe ELAC Debut 2.0 B6.2. W efekcie konstrukcja ta w oczach redakcji brytyjskiego miesięcznika zasłużyła na maksymalną, pięciogwiazdkową, notę.

Model B6.2 to większa z dwóch kolumn podstawkowych w serii Debut, która wyróżnia się specjalnie opracowanym przetwornikiem wysokotonowym – 25-milimetrową jednostką wyposażoną w jedwabną kopułkę oraz falowód przeciwdziałający zjawisku dyfrakcji. Eksperci z magazynu „What Hi-Fi” zauważyli, że zastosowane rozwiązanie pozwoliło ulepszyć dyspersję i uzyskać szerszy w porównaniu do poprzedników zakres częstotliwości, jako że ten rozciąga się aż do 35 kHz (wcześniejszy limit wynosił 20 kHz). Warto też dodać, że sferoidalny kształt zwiększa kierunkowość emisji dźwięku reprodukowanego przez tweeter.

Za niskie i średnie tony odpowiada 165-milimetrowy przetwornik z wytrzymałą, sztywną i lekką membraną. Materiał, z jakiego ją wykonano, to tkanina z włókien aramidowych. Aramid charakteryzuje się znakomitym stosunkiem wytrzymałości do wagi, dzięki temu zapewniając płynniejszą reakcję na ruchy cewki. Starannie dobrane zwrotnice odpowiadają za płynne przejścia między poszczególnymi pasmami pracy przetworników.

Od strony technicznej B6.2 jest dwudrożną konstrukcją wyposażoną w obudowę bass-reflex z jednym otworem wentylacyjnym na przedniej ściance, znacznie ułatwiając ewentualne ustawienie głośników przy ścianie. „Zawsze będziemy cenić wszechstronność, która sprawi, że konfiguracja okaże się tak łatwa, jak to tylko możliwe” – przyznała redakcja miesięcznika „What Hi-Fi?”.

ELAC Debut 2.0 B6.2

Gruba płyta MDF użyta do stworzenia obudowy kolumny oraz usztywnienia konstrukcyjne zmniejszają drgania, co w znacznym stopniu eliminuje przebarwienia dźwięku. „Prace wykonane w celu poprawy sztywności mniej rzucają się w oczy, lecz okazały się konieczne dla zmniejszenia niepożądanego rezonansu i zniekształceń” – tłumaczył recenzent. „Wszystko w kolumnach B6.2 jest uczciwe (…), pod względem wykonania godnie oddając to, jak działają, odwzorowując muzykę wiernie i bez podbarwień”.

Przechodząc do samego brzmienia, specjaliści z brytyjskiego pisma zwrócili uwagę, że zakres częstotliwości jest otwarty i odpowiednio wyważony. Kolumny swobodnie radzą sobie z wysokimi tonami, z kolei basy są mocne, a jednocześnie zupełnie niewymuszone. Całość tworzy przejrzystą, uderzającą oraz rytmiczną scenę dźwiękową, a głośniki nie będą pod żadnym pozorem starały się grać bezpiecznie, tylko „przyjmą wszystko, czego będzie wymagał od nich wzmacniacz”. Autor pokusił się o porównanie, że model B6.2 przypomina pędzel całkowicie podporządkowany rękom artysty, co ma odzwierciedlać dojrzałość i przejrzystość rzadko spotykaną w tym przedziale cenowym. Tym samym konstrukcja ELACa „tak jak okaże się godnym partnerem dla utalentowanego źródła, tak zdoła uwypuklić wszelkie jego niedociągnięcia”.

ELAC Debut 2.0 B6.2

Kolumny cechują się wspaniałą muzykalnością i wysoką jakością dźwięku, nawet przy niskim poziomie głośności: „To kolejny znak, że użytkownik otrzymuje bardziej dojrzałą parę głośników, niż sugerowałaby cena”. W recenzji możemy także przeczytać, że kolumny B6.2 „wykorzystują wszystko to co najlepsze w nagradzanym rodzeństwie (chodzi o model Debut B5.2), prezentując się jeszcze pełniej i bardziej dojrzale”. Potwierdzeniem tych słów jest najwyższa ocena pod względem dźwięku i budowy, jak również ta ogólna. „Jesteśmy wielkimi fanami serii Debut (…). Jeżeli szukasz wiernego odwzorowania tego, co potrafi reszta twojego systemu, to kolumny B6.2 będą w stanie o to zadbać”.

Aby zapoznać się z możliwościami kolumn podstawkowych ELAC Debut 2.0 B6.2 zachęcamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów, natomiast pełna recenzja znajduje się tutaj.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: