Poprzedni
Następny

“Diuna” Lyncha – 16 rzeczy, których na pewno o niej nie wiecie

Kilka tygodni temu fani sci-fi oszaleli na punkcie zwiastuna do nowej wersji kultowego filmu “Diuna” z Timothée Chalametem i Zendayą w rolach głównych. Zapowiada się na wielkie widowisko, ale jest to też idealna okazja, by odświeżyć sobie starą, dobrą wersję Lyncha z 1984 roku. Zanim jednak wrzucicie “Diunę” na swoje kino domowe, rzućcie okiem na przygotowane przez nas smaczki, dzięki którym będzie się ją oglądało jeszcze lepiej.

Fot. Universal Pictures

1. Odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię David Lynch powiedział, że uważa ten film za jedyną prawdziwą porażkę w swojej karierze. Do dziś odmawia szczegółowego opowiadania produkcji i odrzuca oferty pracy nad nową wersją, twierdząc, że powrót do tego filmu byłby zbyt bolesnym doświadczeniem.

2. Wypowiedziane przez Alię w ostatniej linijce tego filmu wyrażenie "Kwisatz Haderach" dosłownie oznacza po hebrajsku "skakanie po ścieżce". Termin ten pojawia się w Talmudzie i legendach folkloru żydowskiego i odnosi się do magicznego podróżowania pomiędzy dwoma odległymi miejscami w krótkim czasie.

3. Sir Patrick Stewart powiedział, że jego kostium na planie filmu był najbardziej niewygodnym, jaki kiedykolwiek nosił. Max von Sydow powiedział to samo, ale dodał też, że mu to nie przeszkadzało, bo bardzo podobało mu się to, jak prezentuje się w nim jego ciało.

4. W 2010 roku Sean Young zamieściła na serwisie YouTube sześciominutowe nagranie wideo zza kulis filmu, które nagrała kamerą Super-8 w 1983 roku.

5. Zdjęcia pustynne były kręcone w Meksyku, a żeby odpowiednio przygotować lokację, dwustu pracowników planu spędziło dwa miesiące na ręcznym czyszczeniu niemal 8 kilometrów kwadratowych pustyni.

6. Kiedy w 1982 roku autor książki, na której opierał się film, Frank Herbert udzielił wywiadu na temat swojej powieści w stacji NBC, stwierdził, że jej przesłanie brzmi: "Nie ufaj liderom, że zawsze mają rację".

7. Film powstawał przez 6 lat, z czego przez 3,5 roku wymagał nieustannej pracy Lyncha, a jego ekipa produkcyjna liczyła aż 1700 osób – nic dziwnego, skoro do wybudowania było osiemdziesiąt różnych scenografii i szesnaście scen dźwiękowych.

8. Na początku zdjęć do “Diuny” Sir Patrick Stewart nie miał pojęcia, kim jest Sting. Gdy spotkał się z nim na planie, zapytał czy jest artystą solowym, na co Sting odpowiedział, że udziela się w The Police. Zupełnie nieświadomy istnienia takowego zespołu, Stewart był przekonany, że jego kolega z planu gra w policyjnej kapeli.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


9. Podczas kręcenia zdjęć w Meksyku prawie wstrzymano filmowanie, ponieważ większość obsady i ekipy filmowej zatruła się tamtejszym jedzeniem. Żeby zachować ciągłość produkcji, władze studia postanowiły wybudować dużą kuchnię polową i zaczęły sprowadzać do niej jedzenie wyłącznie ze Stanów Zjednoczonych.

10. Początkowo David Lynch miał stworzyć dwa sequele “Diuny”, jednak klapa finansowa filmu sprawiła, że ( ku jego uciesze) nie doszło to do skutku.

11. Niektóre sceny “Diuny” zostały sfilmowane w tym samym miejscu i w tym samym czasie co sceny z “Conana Niszczyciela” z 1984 roku.

12. Początkowo rolę Paula Atrydy zaproponowano Valowi Kilmerowi i Robowi Low, ale – na szczęście dla Kyle’a MacLachlana – obaj ją odrzucili.

13. Według biografii Jacka Nicholsona "Five Easy Decades" w pewnym momencie pod koniec lat 70. rozważał on reżyserowanie “Diuny”, ale ostatecznie uznał, że będzie to zbyt duże przedsięwzięcie. Odmówił też zagrania roli Gurneya Hallecka.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


14. Glenn Close dostała propozycję zagrania Lady Jessiki, ale od razu ją odrzuciła, bo nie chciała już grać “dziewczyny, która zawsze biega za mężczyznami i przez nich upada”.

15. Akcja filmu ma miejsce w 10191 roku.

16. W powieści Herberta Paul Atreides i Feyd Rautha mają po piętnaście lat, podczas gdy grający ich Kyle MacLachlan i Sting byli odpowiednio po dwudziestce i po trzydziestce.

P.S. Lubicie Lyncha? To łapcie 6 filmów Davida Lyncha, które warto sobie odświeżyć!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: