Poprzedni
Następny

Stanley Kubrick: 6 filmów, które warto sobie odświeżyć

Pomimo nakręcenia zaledwie trzynastu pełnometrażowych filmów w swojej prawie 50-letniej karierze, Stanley Kubrick mistrzowsko poruszał się po różnych gatunkach – z niebywałą finezją sięgał po horror, film noir, czarną komedię, romans, czy dramat historyczny, wojenne i wiele innych. O niektórych trudno zapomnieć – takie obrazy, jak “Lśnienie” czy “Mechaniczna Pomarańcza” zostawiły potężny ślad na popkulturze, przyciągając do siebie kolejne pokolenia widzów. Inne filmy zdążyły się za to nieco zakurzyć, chociaż zupełnie na to nie zasłużyły – zobaczcie, jakie obrazy Kubricka warto wrzucić na swoje kino domowe w najbliższy weekend.

fot. Stanley Kubrick

Strach i pożądanie (1953)

Nawet geniusz stawia kiedyś pierwsze kroki. Odnoszący już wówczas sukcesy jako fotograf i dokumentalista, 24-letni Kubrick wyreżyserował swój debiutancki o misji wojskowej z bardzo ograniczonym budżetem. Pieniędzy było tak mało, że nakręcił cały film w ciszy, a dialogi zostały dograne później w studio. Mimo że po latach reżyser nazwał swój film “zupełnie nieudanym, dziwnym, nudnym i pretensjonalnym”, jego pierwsze podrygi filmowe były przedsmakiem tego, z czym spotykamy się w jego kolejnych filmach – “Strach i pożądanie” miał surową, ale bardzo dopracowaną scenografię i miał kilka prowokacyjnych momentów.

Lolita (1962)

By zekranizować tę skandaliczną powieść satyryczną Vladimira Nabokova o pedofilu, Kubrick musiał ostro walczyć z organami, które próbowały go cenzurować. W związku z naciskami przeciwników tego pomysłu w Stanach podjął decyzję o nakręceniu filmu, który mógł zaważyć na jego karierze, w Anglii, co według krytyków ostatecznie było błędem i zniszczyło potencjał dzieła.

Oczy Szeroko Zamknięte (1999)

Oczy Szeroko Zamknięte to najtrudniejszy film do umieszczenia w kanonie Stanleya Kubricka, zważywszy na jego początkowo wrogie przyjęcie i status pośmiertnego pomnika wielkiego reżysera. Ten hipnotycznie powolny, dziwny i czasami (celowo) niemądry film niewątpliwie jest bardzo “kubrickowy”, w satyryczny sposób przyglądając się społeczeństwu, którym rządzą seksualna i finansowa chciwość. 


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


Zabójstwo (1956)

Trzeci film Kubricka był powiewem nowej, żywszej jakości w kinie. Ta powieść o zuchwałym rabunku na torze wyścigowym jest filmem noir z krwi i kości – nerwowa akcja, napięcie, zapętlona chronologia i brawurowe ujęcia w połączeniu z wyśmienitą obsadą sprawiły, że o “Zabójstwie” i jego reżyserze zrobiło się naprawdę głośno.

Dr Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę (1964)

O geniuszu Kubricka świadczy fakt, że potrafi patrzeć na świat zupełnie innymi oczami, a moment, w którym reżyser wziął na tapetę bardzo poważną powieść Petera George'a, która opowiada o nuklearnym armagedonie i postanowił przedstawić ją widzom w zabawny sposób. 

Wśród surrealistycznej scenografii, Kubrick obraża tu z bezlitosną logiką wady tak zwanych “niezawodnych” systemów, używając do tego ujęć w stylu reportażowym i montażu godnego prawdziwego thrillera.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


Full Metal Jacket (1987)

Do 1987 roku prawie każdy reżyser zrobili swój film o wojnie w Wietnamie, więc nie inaczej zrobił Stanley Kubrick, który wyróżniał się na tle reszty tym, że historia wojen była jego konikiem i przez długi czas je relacjonował. W konsekwencji tego stworzył świetny film, który podkreśla szaleństwo szkoleń wojskowych na tle chaosu realnej walki. Ta ponura komedia bardzo dosadnie pokazuje to, jak obozy dla wojskowych świeżaków zmieniają młodych chłopaków w maszyny do zabijania.

Macie ochotę na dalsze odkurzanie dobrych filmów? Polecamy starsze teksty z tej serii:

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: