Poprzedni
Następny

Czym różnią się od siebie kable HDMI?

Jeśli sprawdzałeś ofertę kabli HDMI, wiesz na pewno, że jest niezwykle szeroka. Wiele modeli oferowanych w marketach i sklepach internetowych ma atrakcyjną cenę, która zachęca do zakupu. Gdy przyjrzymy się modelom renomowanych producentów, nagle okazuje się, że podobnie wyglądające kable oferowane są znacznie drożej. Jaka jest różnica pomiędzy budżetowymi kablami a modelami z wyższej półki? To właśnie wyjaśnię w tym poradniku.

Spis treści:

 1. Co to jest i do czego służy kabel HDMI?
 2. Co wpływa na cenę kabla HDMI?
 3. Polecane kable HDMI
 4. Czym różnią się od siebie kable HDMI? (FAQ)
 5. Podsumowanie

Kabel HDMI AudioQuest

Co to jest i do czego służy kabel HDMI?

Aby w pełni zrozumieć, jakie znaczenie ma wybór odpowiedniego kabla HDMI, przypomnę jego zastosowanie i najważniejsze cechy. Przede wszystkim jest to nie tylko nazwa kabla, lecz także oficjalne określenie standardu High Definition Multimedia Interface.  Interfejs HDMI pozwala na jednoczesne przesyłanie sygnału audio i video w wysokiej rozdzielczości. Właśnie dlatego jest idealnym rozwiązaniem w systemach kina domowego. Pozwala połączyć amplituner z TV lub projektorem. Coraz częściej wykorzystywany jest także w systemach stereo oraz innych urządzeniach audiowizualnych. Obserwując postęp technologiczny i zaawansowanie sprzętu widać wyraźnie, że do przesyłania obrazu i dźwięku potrzebna jest coraz większa przepustowość. Dlatego technologia HDMI stale się rozwija, a co jakiś czas wprowadzane są nowe standardy kabli HDMI. Właśnie dlatego, aby w pełni wykorzystać możliwości sprzętu, niezbędny jest odpowiedni przewód HDMI.

Co wpływa na cenę kabla HDMI?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego zróżnicowanie cenowe kabli HDMI jest bardzo duże. Już za kilkanaście złotych oferowane są kable, reklamowane jako 4K. Skoro więc spełniają swoje zadanie, czy warto szukać droższych? Jak to zwykle bywa, w materiałach reklamowych nie pisze się wszystkiego, natomiast wybór właściwego przewodu, który spełni oczekiwania, wymaga przeanalizowania wielu istotnych cech, o czym większość kupujących zapomina. Dopiero porównanie kluczowych funkcji i możliwości sprawia, że możesz świadomie sprawdzić, który kabel HDMI spełni Twoje oczekiwania. W tym rozdziale po kolei wyjaśnię, czym różnią się kable HDMI. Warto przekonać się, jak wiele czynników decyduje o tym, czy przewód spełni swe zadanie.

Zacznę od tego, że kable HDMI muszą spełniać określone funkcje, dzięki którym są określane za pomocą standardu. To najprostszy sposób, aby dowiedzieć się, jakie możliwości ma dany interkonekt. Jak nietrudno się domyślić, im wyższa cyfra standardu, tym większe możliwości ma określony kabel HDMI. Już od jakiegoś czasu obowiązującym standardem jest HDMI 2.1. Najważniejszą cechą jest obsługa rozdzielczości 8K przy odświeżaniu obrazu 60 Hz i 4K przy 120 Hz. Producenci oferują telewizory odtwarzające tę rozdzielczość, więc HDMI 2.1 stopniowo zyskuje popularność. Warto pamiętać, że wyższe standardy mają wszystkie funkcje dostępne także w tych niższych. Oznacza to, że jeśli wybrałeś kabel oznaczony jako HDMI 2.1, to przesyła on nie tylko rozdzielczość 8K, ale także 4K i niższe. Ten standard HDMI obsługuje oczywiście szereg przydatnych funkcji, jak choćby eARC, CEC, czy Ethernet. Taki kabel ma przepustowość pozwalającą odtwarzać dźwięk wielokanałowy zapisany w bezstratnych formatach, gwarantujących wysoką jakość dźwięku.

Kolejnym czynnikiem, który wziąć pod uwagę wybierając kabel HDMI jest rodzaj przewodnika. Najtańsze modele produkowane są z miedzi, która nie jest najwyższej czystości. Takie kable mogą oczywiście przesyłać sygnał, jednak radzę pamiętać, że wpływa to na jakość. Dlatego absolutnym minimum jest wybór przewodu HDMI z miedzi długokrystalicznej wysokiej czystości. Poprawia to rozpraszanie szumów, eliminującym tym samym ryzyko, że przesyłane informacje zostaną w jakimś stopniu zniekształcone. Do systemów AV wyższej klasy radzę jednak zastosować kabel HDMI wykonany z miedzi z dodatkiem srebra. Ten przewodnik ma wyższe przewodnictwo elektryczne, co zmniejsza ryzyko pojawienia się niepożądanych zniekształceń w transportowanym sygnale.

Oprócz samego standardu mamy też wiele istotnych cech kabla, które należy zweryfikować. Niezwykle ważne jest ekranowanie kabla HDMI. To właśnie odpowiednie wykonanie tej warstwy zapewnia odpowiednią ochronę przed zakłóceniami, wpływając na czystość przesyłanego sygnału. Trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach powszechne jest duże nasycenie sieci Wi-Fi, komórkowych i satelitarnych. Wszystkie te źródła działają jak anteny, wychwytując szumy o częstotliwości radiowej. 

Zastosowanie słabszego ekranu pozwala obniżyć koszt wytworzenia przewodu HDMI, więc właśnie tutaj znajdują oszczędności znajdują producenci najtańszych modeli. Amerykański producent AudioQuest, opracowując autorską metodę Noise-Dissipation-System, jest w stanie zagwarantować najwyższą jakość sygnału w swoich interkonektach. Nie jest to tylko kolejny, tajemniczo brzmiący skrót, ponieważ skuteczność tej technologii potwierdziło szereg niezależnych testów porównujących przewody HDMI różnych producentów.

Kabel HDMI AudioQuest

Zdawałoby się, że długość kabla nie ma większego znaczenia. Warto pamiętać, że kabel HDMI przesyła sygnał cyfrowy, który jest wrażliwy na wahania napięcia, dlatego przesyłanie sygnału na odległość większą niż kilka metrów wymaga zastosowania aktywnego kabla HDMI. Dlatego należy wystrzegać się najtańszych modeli o większej długości, które z pewnością nie mają wbudowanej elektroniki i odpowiedniego ekranowania. Niejednokrotnie Klienci zgłaszali mi, że po zakupie kabla HDMI na ekranie widoczne są pasy, które irytują i uniemożliwiają komfortowe oglądanie filmów.

Warto pamiętać także, że w kablach HDMI stosowane są różnej jakości wtyki. Sam proces konfekcji i użyte materiały wpływają na trwałość. W marketowych modelach producenci stosują najtańsze materiały, a także mniej trwały sposób montażu. Dlatego często zdarza się, że przypadkowe szarpnięcie często skutkuje jego zniszczeniem. Oczywiście, takie uszkodzenia nie podlegają gwarancji, dlatego w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak zakup nowego kabla.

Polecane kable HDMI

Cały poprzedni akapit poświęcił na wyjaśnienie, jak poszczególne elementy kabli HDMI wpływają na jakość sygnału. Chciałbym zaznaczyć jednak, że odtwarzając słabej jakości video lub skompresowany dźwięk, nie polepszysz dźwięku lub obrazu stosując dobrej klasy kabel HDMI. Takie rozwiązanie nie podniesie w magiczny sposób jakości sygnału. Dlatego warto dopasować klasę interkonektu do Twoich potrzeb. Stworzyłem więc małe studium przypadku. Postaram się pokazać, jaki kabel warto wybrać w zależności od tego, jakich parametrów wymaga system.

Pierwszy przypadek to dobrej klasy system kina domowego z TV o rozdzielczości 8K. Jak wiadomo, w takim systemie użytkownikom zależy na bardzo dobrej jakości dźwięku i obrazu. Kabel HDMI powinien więc przesłać bezstratny sygnał wielokanałowy zapisany w formacie Dolby True HD, DTS HD Master Audio, ale także dźwięk obiektowy Albo Atmos. Dlatego wielu użytkowników pyta mnie, jaki przewód HDMI jest godny polecenia. Do takiego systemu potrzebujesz interkonektu HDMI 2.1. Dodatkowo, powinien być to model, który w praktyce spełnia założenia tego standardu i zagwarantuje bardzo dobrą jakość sygnału. Jeśli chcesz wybrać sprawdzony produkt w rozsądnej cenie, polecam kabel HDMI AudioQuest 48G Forest. Zgodnie z nazwą, szerokość pasma sygnału wynosi w tym przypadku 48 Gbit/s. Kable z tej serii są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami HDR, w tym HDR10+ i Dolby Vision. Dzięki temu masz pewność, że materiały zapisane na płytach Ultra-HD Blu-ray, a także w serwisach streamingowych zostaną poprawnie odtworzone w Twoim systemie. AudioQuest 48G Forest to sprawdzony kabel HDMI, który ma przewodniki z miedzi pokrytej warstwą srebra. Bardzo porządne ekranowanie zapewnia odpowiednią czystość sygnału. W dzisiejszych czasach, gdy natężenie fal z Wi-Fi, sieci komórkowej i urządzeń w gospodarstwie domowym jest duże, zastosowanie odpowiedniego ekranu ma szczególne znaczenie. Przewody z tej serii poznasz po ciemnozielonym odcieniu, ale zapewniam Cię, że bardzo dobrą jakość zagwarantują nie tylko podczas oglądania filmów przyrodniczych.

Jak już wspomniałem, największą przewodnością elektryczną cechuje się srebro. AudioQuest ma więc w ofercie przewody, w których zastosowano większy dodatek srebra. Są to serie Cinnamon 48 (1,25% srebra), Carbon 48 (5% srebra), Vodka 48 (10% srebra). Uszeregowałem serie pod względem rosnącego udziału wspomnianego pierwiastka. Aby więc w pełni wykorzystać możliwości systemu, warto dopasować ją do klasy systemu. Do systemów hi-endowych polecam więc wybrać kabel HDMI równie wysokiej jakości. Bezkompromisowym wyborem z pewnością będą kable AudioQiest FireBird, których przewodniki wykonane zostały w 100% z polerowanego srebra. Kierunkowość pozwala jeszcze bardziej rozproszyć zakłócenia o częstotliwościach radiowych. W przewodach HDMI z tej serii producent wokół wszystkich przewodników umieścił warstwę węgla, która wzmacnia skuteczność ekranowania.

Kabel HDMI AudioQuest

Muszę jednak przyznać, że większość użytkowników nie potrzebuje jeszcze kabla obsługującego standard 2.1. Drugi przypadek zakłada więc, że masz TV w rozdzielczości 4K. Dlatego w takim systemie z powodzeniem możesz wybrać kabel spełniający standard HDMI 2.0. Dlatego AudioQuest HDMI 18G Blueberry jest nieco tańszy, spełnia jednak wszystkie założenia standardu, co niejednokrotnie osobiście przetestowałem. Model oferuje przepustowość sygnału wynoszącą 18Gbps, obsługuje HDR, a także eARC, czyli Enhanced Audio Return Channel.

Czym różnią się od siebie kable HDMI? (FAQ)

Co to jest HDMI 2.1?

Kabel HDMI oznaczony jako 2.1 spełnia najnowsze standardy pod względem przepustowości. Obsługuje także wszystkie dodatkowe funkcje, które pojawiały się we wszystkich wcześniejszych wersjach. Kabel HDMI 2.1 gwarantuje najwyższą przepustowość sygnału i obsługę wszystkich funkcji, które zawarte zostały we wszystkich dotychczasowych standardach.

Czym różni się HDMI 2.0 od HDMI 2.1?

Kabel HDMI w standardzie 2.1 wyróżnia się przede wszystkim wyższą przepustowością, która wynosi aż 48 Gbit/s. Pozwala to przesyłać obraz w rozdzielczości 8K o częstotliwości 60Hz. HDMI 2.0 to poprzedni standard, w którym maksymalna przepustowość wynosi 18Gbps. Pozwala to odtwarzać obraz 4K o częstotliwości odświeżania 60 Hz.

Co to jest Ultra High Speed HDMI?

W 2015 roku wprowadzono spójną certyfikację kabli. Zgodnie z wytycznymi, aby kabel mógł być określany jako Ultra High Speed HDMI, musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim mieć przepustowość 48Gbps, a także obsługiwać funkcje VRR, ALLM, czy eARC.

Jest dany przewód HDMI pomyślnie przejdzie testy i spełni określone wymagania, może być określany jako Ultra High Speed HDMI Cable. Certyfikat wraz z unikalnym kodem QR umieszczany jest na opakowaniu przewodu.

Jakie są wersje standardu HDMI?

Poszczególne wersje standardu HDMI, czyli High Definition Multimedia Interface, dotyczą przepustowości oraz obsługi określonych funkcji.

 • Standard HDMI Cable obsługuje rozdzielczość 720p i 1080i
 • Standard HDMI Cable with Ethernet - obsługuje rozdzielczość 720p i 1080i i Ethernet
 • High Speed HDMI Cable – obsługuje 720p, 1080i, 1080p, 4K@30Hz, 3D, Deep Color
 • High Speed HDMI Cable – obsługuje 720p, 1080i, 1080p, 4K@30Hz, 3D, Deep Color, a także Ethernet i eARC
 • Premium High Speed HDMI Cable – obsługuje rozdzielczość 4K przy 60 Hz, przestrzeń barw BT.2020, próbkowanie 4:4:4 i HDR
 • Premium High Speed HDMI Cable with Ethernet – obsługuje rozdzielczość 4K przy 60 Hz, przestrzeń barw BT.2020, próbkowanie 4:4:4 i HDR i Ethernet
 • Ultra High Speed HDMI Cable

Kabel HDMI AudioQuest

Podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie jaki kabel HDMI wybrać, wymaga dłuższego opisu. Dlatego wyjaśniłem wszystkie istotne cechy kabli HDMI, które powinieneś przeanalizować przed zakupem. To właśnie te czynniki wpływają na cenę, jednocześnie jednak gwarantują, że dany interkonekt właściwie spełni swoją rolę.

Pamiętaj, że HDMI jest kluczowym interkonektem w systemie audio, przesyła bowiem jednocześnie dźwięk i obraz. Błędem jest oszczędzanie na okablowaniu w zestawach audio, zwłaszcza wyższej klasy. Jeśli zainwestowałeś w porządny amplituner kinowy i TV rozdzielczości 4K lub 8K pamiętaj, że tylko odpowiedni kabel HDMI 2.1 pozwoli w pełni wykorzystać potencjał systemu.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: