Poprzedni
Następny

Czy warto korzystać z docisku do płyty winylowej?

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Wielu melomanów ponownie odkrywa przyjemność słuchania muzyki z płyt winylowych. Sporo jest też takich, którzy nigdy nie porzucili winylu. Trzecią grupą są zaś młodzi entuzjaści ciepłego analogowego brzmienia, dla których jest to eksploracja nieznanych wcześniej obszarów. Pytania o zasadność stosowania docisku do płyt pojawia się na każdym etapie zaawansowania użytkowników.

Czym właściwie jest docisk do płyt?

Ciężarek gramofonowy, bo taka nazwa również funkcjonuje w obiegu, to wykonany z ciężkiego materiału krążek z otworem na szpindel. Jego zadaniem jest – jak sama nazwa wskazuje – dociskać płytę do talerza. W jakim celu się to robi? Dowiecie się z dalszej części artykułu.

Winyl jako nośnik a docisk do płyt

Winyl, z którego są zrobione czarne płyty, jest substancją plastyczną i podatną na temperaturę. Do dziś jako anegdotę przytaczam historię bułgarskiego wydania „Off the Wall” Michaela Jacksona, które to mój kolega z dzieciństwa trzymał w szafce. Była to jedyna płyta winylowa, jaką posiadał i był to nietrafiony prezent od Mikołaja, który nie wiedział, że kolega nie ma gramofonu. Tak więc po kilku przesłuchaniach na moim gramofonie, album króla popu przeleżał w szafce chyba przez trzy lata. Przez ten czas zsuwał się coraz bardziej do pozycji poziomej, w czym pomagało to, że latem wnętrze szafki nagrzewało się do dość wysokich temperatur. W rezultacie płyta wygięła się kształt litery „U” i pękła, gdy usiłowaliśmy ją wyprostować.

House of Marley Stir It Up

Większość starych płyt, zwłaszcza tych niewłaściwie przechowywanych i kupionych na pchlich targach, nie jest płaska i mogą one być do pewnego stopnia wypaczone. W takich przypadkach docisk może pomóc, ale gdy płyta jest bardzo zniekształcona, może się on okazać niewystarczający.

Obroty talerza a docisk do płyt

Użycie ciężarka sprawia, że płyta stabilniej leży na talerzu oraz jest lepiej dociążona, co korzystnie wpływa na zmniejszenie wibracji. Może to skutkować czystszym dźwiękiem i redukcją zniekształceń. Docisk o większej wadze może też za sprawą bezwładności zmniejszyć efekt trzepotania i kołysania. Należy jednak uważać z ciężkimi dociskami, ponieważ mogą one negatywnie działać na łożysko, na którym jest osadzony talerz.

AT-LP60USB

Kiedy zastosować zaciski gramofonowe?

Większa waga całej sekcji talerza z pewnością spowoduje szybsze zużycie łożyska, zwłaszcza jeśli jest wykonany z tańszych materiałów. Zdarzają się konstrukcje, w których łożysko jest metalowe, ale jego podstawa wykonana jest z plastiku. W takich przypadkach lepiej jest zastosować zaciski gramofonowe, które w przeciwieństwie do docisków, działających za sprawą swojej masy, zaciskają się na szpindlu i w ten sposób przyciskają płytę do talerza. Drobna, acz znacząca różnica.

Podsumowanie

Ciężarek gramofonowy zapewnia pewne korzyści i zasadniczo nie sprawia problemów, którymi należy się zająć. Ale czy przekształci twoją winylową kopię uwertury Williama Tella w przeżycie przypominające koncert? Prawdopodobnie nie.

Jak zawsze zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami w celu uzyskania dalszych informacji. Zapraszamy też do naszych salonów. Zapewniamy komfortowe warunki podczas odsłuchów, doskonałe nagłośnienie i najlepsze ceny zestawów stereo oraz kina domowego.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: