Poprzedni
Następny

Czego słuchają astronauci? Piosenki, które poleciały w kosmosie

Loty w kosmos to nie jest krótka wycieczka, więc astronauci robią, co mogą, by zapewnić sobie rozrywkę na ciągnące się godziny poza ziemską orbitą. Jakie piosenki odwiedziły głośniki statków i stacji kosmicznych? Posłuchajcie sami!

KEF Q350

Piosenki, które zapisały się w historii lotów kosmicznych

21 listopada 1988 roku kaseta magnetofonowa z koncertowym albumem Pink Floyd Delicate została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną przez załogę radzieckiego Sojuza TM-7. Co ciekawe, dwóch członków zespołu (David Gilmour i Nick Mason) osobiście wzięło udział w starcie pojazdu i nawet nagrali całe wydarzenie w wersji audio z zamysłem wykorzystania przy kolejnych projektach muzycznych.

Coldplay ,,Higher Power’’

7 maja tego roku zespół Coldplay poszedł w ślady kilkorga poprzedników i poleciał w kosmos - ich kawałek ,,Higher Power’’ miał swój oficjalny debiut na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pomógł im w tym astronauta francuskiej Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet, który transmitował kawałek na Ziemię. Skąd ten pomysł? ,,Music of the Spheres’’, z którego pochodzi ten singiel, to concept-album, który kręci się wokół kosmosu.

David Bowie ,,Space Oddity’’ i ,,Life on Mars’’

W lutym 2018 roku, w ramach lotu testowego rakiety Falcon Heavy Elona Muska, samochód Tesla Roadster poleciał w kosmos na jej pokładzie. System nagłaśniający na jego pokładzie był ustawiony tak, by puszczać w pętli tylko dwa kawałki - ,,Space Oddity’’ i ,,Life on Mars’’ Davida Bowiego.

Jingle Bells

,,Jingle Bells’’ to pierwsza ziemska piosenka, jaka wybrzmiała w kosmosie - 16 grudnia 1965 roku poleciała z głośników podczas lotu kosmicznego NASA Gemini 6A.

will.i.am ,,Reaching for the Stars"

Przez kilkadziesiąt lat lotów kosmicznych poza ziemską orbitą wybrzmiała zapewne ogromna ilość kawałków, jednak nikomu dotąd nie udało osiągnąć się tego, czym może pochwalić się will.i.am z zespołu The Black Eyed Peas - jego piosenka poleciała na Marsie. Kawałek ,,Reaching for the Stars’’ powstał specjalnie na potrzeby uroczystego lądowania łazika Curiosity NASA, który wylądował na Czerwonej Planecie 6 sierpnia 2012 roku.

Kultowe pobudki w kosmosie

Tradycja budzenia astronautów ziemską muzyką rozpoczęła się podczas misji kosmicznej Gemini 6 w 1965 roku piosenką ,,Hello Dolly” Jacka Jonesa, a zakończyła się wraz z ostatnią misją wahadłowca w 2011 roku. W tym czasie uczestników misji budziło mnóstwo hitów z różnych szufladek muzycznych - od Mozarta po Black Sabbath, a jedynym gatunkiem, który z niewiadomych względów nie ma na liście kosmicznych budzików żadnej reprezentacji, jest thrash metal.

Podczas ostatniej, historycznej misji pobudki na wahadłowcu przeszły same siebie - załogę obudzili m.in. Elton John, który zaśpiewał na żywo (oczywiście) ,,Rocket Mana” i Michael Stipe z zespołu REM, który zaskoczył ich akustycznym wykonaniem hitu z filmu ,,Człowiek na księżycu” (Zobacz też: Jim Carrey & Andy Kaufman, czyli kiedy rola wejdzie zbyt mocno) - ,,Man on the Moon’’. Żywymi budzikami w kosmosie byli też Paul McCartney i rodowita mieszkanka amerykańskiej stolicy kosmicznej, czyli Houston - Beyoncé.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: