Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins 603 S2 Anniversary Edition – więcej niż facelifting

Innowacja często wiąże się ze stopniowym, ale konsekwentnym rozwojem mającym w efekcie ulepszyć dany produkt. O tym, że „nie od razu zbudowano Rzym” jak mało kto wiedzą inżynierowie Bowers & Wilkins, którzy od lat podejmują wysiłki dążące do jednego celu – stworzenie możliwie najlepszego zespołu głośnikowego. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na topowe propozycje brytyjskiej marki w postaci serii 800. By ułatwić znacznie szerszemu gronu słuchaczy zanurzenie się w brzmieniu hi-fi powstała seria 600, która w tym roku liczy sobie 25 lat obecności na rynku. Premiera siódmej edycji tej popularnej serii to idealna okazja do wprowadzenia usprawnień. Właśnie dlatego powstały 603 S2 Anniversary Edition. Co dobrego kryją pod subtelnymi zmianami w wyglądzie? Sprawdźmy!

Piękna forma, wysoka jakość

Kilka subtelnych zmian wprowadzonych jednocześnie potrafi znacząco odmienić doznania płynące z użytkowania sprzętu. Właśnie na tym skupiono się odświeżając serię 600, która na przestrzeni dwóch dekad i siedmiu generacji istnienia zagościła u niejednego melomana. Renoma producenta dbającego o jakość swoich produktów zobowiązuje – nawet jeśli mowa o sprzęcie z bardzo przystępnego pułapu cenowego. Patrząc na nowe 603 S2 Anniversary Edition od razu widać, że to prawdziwa klasyka Bowers & Wilkins z kilkoma istotnymi zmianami. Bardzo cieszy obecność nowego wariantu wykończenia, łączącego ciepło tekstury dębowego drewna z subtelnym, białym frontem. Całość otrzymała matowe wykończenie podobnie jak dwie wersje dostępne wcześniej – biała oraz czarna.

Niewątpliwie już samo spojrzenie na kolumny należy do przyjemności, a wszystkie detale są wykonane z niezwykłą dbałością. O jakości użytych materiałów niech świadczy fakt, że przy stosunkowo kompaktowych rozmiarach pojedyncza 603 S2 waży aż 24,1 kilograma. Wysoka masa sprzyja skutecznemu tłumieniu wibracji własnych kolumny wytwarzanych podczas pracy, ale też sprzyja stabilności. Nawet jeśli nie użyjemy dodatkowych podstaw obecnych w zestawie, całość pewnie spocznie na podłożu. W każdej wersji kolorystycznej nowe 603 prezentują się niezwykle elegancko i dają poczucie solidności. Szczególnie w nowym wariancie z wykończeniem dębowym będą stylową ozdobą salonu – na tyle piękną, by przekonać do siebie nie tylko męską część melomanów.

Pewne rzeczy są najlepsze, gdy pozostają niezmienne. Dlatego pozostałe aspekty dizajnu nie uległy modyfikacjom, wykorzystując dotychczasowe rozwiązania. Wciąż mamy więc magnetycznie mocowane maskownice głośników, a wrażeniom estetycznym sprzyja również port bas-refleksu umieszczony z tyłu, przez co nie rzuca się w oczy. Front 603 S2 Anniversary Edition pozostaje spójny stylistycznie i na pewno da się polubić jego minimalistyczny wygląd. Nową wersję kolumn można rozróżnić od poprzednika patrząc na ozdobny pierścień otaczający kopułkę wysokotonową. Teraz znajdziemy tam napis „Anniversary Edition” subtelnie wygrawerowany w metalu. Odnośnie zmian w wyglądzie to wszystko, co otrzymujemy wraz z nową generacją. Prawdziwy lifting przeprowadzono pod przysłowiową „maską”, co bezpośrednio przełożyło się na kilka istotnych ulepszeń brzmienia. Gdy jednak mowa o zewnętrzu, 603 w jubileuszowej edycji prezentują się naprawdę świetnie i są wykonane z dużą starannością. Sprawiają niezwykle solidne wrażenie, a patrząc na ogólną żywotność produktów sygnowanych logo Bowers & Wilkins można się spodziewać długoletniego, bezproblemowego użytkowania.

Odświeżone wnętrze, jeszcze lepszy dźwięk

Głównym celem odświeżonej serii 600 było wprowadzenie nowej jakości, co przybliżyłoby kolumny z wejściowego przedziału cenowego do uplasowanych półkę wyżej modeli z serii 700. Wrażenia odsłuchowe szybko zweryfikowały i potwierdziły zapewnienia producenta, ale o nich więcej za moment. Zmian doczekały się podzespoły zwrotnicy, czyli układu rozdzielającego sygnał na poszczególne przetworniki. Jak wiadomo jest to niezbędny komponent w praktycznie każdej kolumnie głośnikowej, która do reprodukcji dźwięku wykorzystuje kilka różnych membran. Ponieważ w układzie cały czas płynie wzmocniony sygnał odbierany przez nas jako muzyka, podzespoły zwrotnicy powinny być możliwie neutralne dla przepływu prądu. Właśnie na tym skupili się inżynierowie z Worthing, aby w efekcie przekaz muzyczny miał w sobie jeszcze więcej realizmu. Wykonanie nowych kondensatorów zlecono doświadczonej w tej dziedzinie firmie Mundorf. Efekt?

Już po kilku minutach odsłuchu połączonego z porównaniem nowych 603 do poprzednika łatwo usłyszeć, że „kosmetyczne” zmiany w technologii mogą znacząco zmienić wrażenia z płynącej muzyki. 603 S2 Anniversary Edition wzięły wszystko, co zostało docenione wcześniej w brzmieniu brytyjskiej marki i wynosi kilka aspektów dźwięku na zupełnie nowy poziom. Brzmienie jest więc mocno zarysowane w dolnych rejestrach, rozbudowane na górze bez cienia niekorzystnej ostrości i potrafi zaskoczyć sposobem budowania sceny. Jeśli materiał został dobrze zrealizowany w studio, pierwszy plan jest podawany niezwykle bezpośrednio. Łatwo poczuć gęstość oraz nasycenie detali w dźwięku brytyjskiego producenta. Wersja Anniversary Edition rozbudowuje cechy, za które wielu klientów pokochało wcześniej serię 600, a zatem energiczną prezentację dźwięku połączona z rozbudowaną sceną. Największym zmianom uległa poprawiona przejrzystość średnicy oraz wysokich tonów, a także słyszalnie zwiększona moc w najniższej części basu. Dzięki tym zmianom brzmienie staje się jeszcze bardziej dynamiczne i żywe, a jednocześnie zyskuje na precyzji przekazywania drugoplanowych instrumentów oraz pozostałych detali.

Słyszalną poprawę w rozdzielczości 603 S2 Anniversary Edition zawdzięcza się nowej zwrotnicy. Środkowe pasmo jest teraz przekazywane jeszcze bardziej naturalnie. Sprawia wrażenie przejrzystszego, dźwięki prawdziwych instrumentów pojawiają się i „gasną” dokładniej. W nowym modelu jeszcze łatwiej jest odczuć pudło rezonansowe gitary lub mocne wokale męskie. Membrana przetwornika Continuum jeszcze wyraźniej pokazuje swoje zalety w klasyce oraz jazzie, gdzie ma największą szansę na pokazanie pełni możliwości. Sztywność specjalnie opracowanej plecionki w połączeniu z lekkością całej konstrukcji pozwala generować głośnikowi możliwie najbardziej wyrównaną charakterystykę w całym środkowym paśmie. Jubileuszowa edycja 603-jek wykorzystuje w głośniku średniotonowym zaawansowane zawieszenie FST. W efekcie otrzymujemy przejrzystsze wokale, naturalną barwę brzmienia instrumentów i fantastyczne wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem. Jednocześnie należy pamiętać, że wraz ze wzrostem możliwości przetwornika idzie w parze zmniejszona tolerancja dla nagrań o stosunkowo niskiej jakości. 603 S2 Anniversary Edition uwielbiają realizacje wykonane z klasą, same prezentując wówczas swoje najlepsze cechy. Średnica brzmi szybko, cechuje się ponadprzeciętną dynamiką oraz przejrzystością, która do niedawna należała do  rzadkości w kolumnach uplasowanych w przystępnej półce cenowej. Otrzymujemy wszystko to, co do tej pory znali i cenili użytkownicy starszych modeli, ale podane jeszcze bliżej słuchacza. Realizm i naturalność tonalna są największymi atutami brzmienia nowych 603.

Chociaż innowacje konstrukcyjne są ważne dla jakości brzmienia, pewne rzeczy są najlepsze gdy pozostają niezmienne. Za wysokie tony odpowiada zatem znany i ceniony przetwornik o nazwie Decoupled Double Dome. Unikalna konstrukcja kopułki pozwala uzyskać wysoką sztywność przy możliwie najniższej masie. Główna część przetwornika wykonana z aluminium jest usztywniona dodatkowym krążkiem umieszczonym wokół zewnętrznej krawędzi. Dzięki temu uzyskano stabilność pracy membrany w całym paśmie wysokich tonów oraz możliwie najmniejsze zniekształcenia. Nowoczesna konstrukcja pozwala przetwornikowi uzyskać rozszerzenie pasma aż do imponujących 38kHz, czyli o wiele więcej niż jest w stanie usłyszeć ludzkie ucho. Takie rozwiązanie ma jednak bezpośredni wpływ na słyszalną przejrzystość dźwięku, poziom detali oraz zmniejszenie zniekształceń tonalnych. Nowatorski przetwornik wciąż wyznacza konkurencji nowy poziom w dziedzinie rozdzielczości i muzykalnej przyjemności, a przy tym jego praca jest maksymalnie kulturalna w odbiorze. Każdy odsłuch pozytywnie zaskakuje tym, jak brzmienie Decoupled Double Dome łączy szybkość i precyzję z muzykalną płynnością. Daleko tutaj do przesadnej ostrości i nieprzyjemnych dla ucha sybilantów. Silne magnesy neodymowe w połączeniu ze sztywnością membrany gwarantują realizm tonalny i naturalną przestrzenność wysokich tonów.

Nowe 603 brzmią precyzyjnie, a góra świetnie utrzymuje balans między dokładnym obrazowaniem oraz rozdzielczością, a przyjemną w odbiorze płynnością. Pasmo jest lekko podkreślone, nadążając za średnicą pod względem ilości, jak również jakości. Wszystko to sprawia, że 603 S2 Anniversary Edition są kolumnami o dynamicznym strojeniu i barwie oscylującej między naturalną, a lekko „doświetloną”. Góra zawsze jest świetnie kontrolowana, dzięki czemu nie wychodzi przed szereg, co mogłoby skutkować ostrością. Wręcz odwrotnie – nowa edycja brytyjskich kolumn jest jeszcze przyjemniejsza w odbiorze niż poprzednik. Dopracowanie technicznych rozwiązań zwrotnicy pomogło zwiększyć przejrzystość dźwięku bez uczucia, że jeden z aspektów brzmienia podkreślono na siłę. Brzmieniu nie brakuje angażującego charakteru i energii. Wyróżnia się przy tym fantastyczną kontrolą, co szczególnie słychać po niskich tonach.

Bas od samych początków serii 600 należał do mocnych stron. O sukcesie kolumn po części zdecydowała właśnie jakość oraz ilość niskich tonów. Jubileuszową wersję 603 wyposażono w dwie membrany niskotonowe wykonane z celulozy. To jeden z najlepszych materiałów, pozwalający osiągnąć przewidywalne zachowanie przetwornika w całym reprodukowanym paśmie. Po raz kolejny trzeba przyznać, że konfrontacja na żywo z nowymi 603 jest emocjonująca. Niskie tony brzmią zwarto, szybko i przejrzyście. Są naprawdę dobrze zbalansowane pomiędzy słyszalną w odbiorze plastycznością oraz miękkim zejściem, a rozdzielczością niezbędną do przekazania charakteru naturalnych instrumentów takich jak kontrabas. Obojętnie czy preferujemy klasykę, jazz czy słuchamy niemal wyłącznie muzyki elektronicznej gdzie złożone linie basowe są zawsze na prowadzeniu, 603 S2 Anniversary Edition po prostu „dowożą”. Nie gubią się na przysłowiowych „zakrętach”, gdzie nagrania nabiera tempa czy złożoności. Zaskakująca jest także zdolność do wypełnienia głębokim pomrukiem większych pomieszczeń. Osoby preferujące głośniejsze słuchanie zbliżone poziomami do tych wytwarzanych przez realnych muzyków z pewnością będą w pełni zadowolone z głębi brzmienia brytyjskich kolumn.

Całościowo dźwięk płynący z nowej generacji 603 można podsumować jednym słowem – precyzja. Praktycznie całe pasmo przenoszenia uległo zmianom na lepsze w wyniku zastosowania przeprojektowanych zwrotnic z lepszymi komponentami. Wysokie tony charakteryzują się teraz niespotykaną dotąd w serii 600 precyzją i rozdzielczością. Do tego otwartość i bliskość średnicy powoduje, że kolumny łączą przestrzenność z pewnego rodzaju intymnością pierwszego planu. Dzięki temu odsłuch jest niezwykle relaksującym doświadczeniem. Pod kątem doboru muzyki, nowe 603 są jeszcze bardziej uniwersalne niż poprzednik. Szereg pojedynczych usprawnień technicznych po raz kolejny pokazał, że można dzięki temu uzyskać produkt na nowym poziomie. Jeśli tempo rozwoju w Bowers & Wilkins będzie utrzymane na obecnym poziomie, szykujmy się na rewolucyjne zmiany w ciągu najbliższych kilku lat. Z pewnością nie będą one obojętne konkurencji.

Zgrany duet. Czy to możliwe?

Na koniec warto poświęcić chwilę uwagi na to, jak 603 S2 Anniversary Edition współpracują ze wzmacniaczami o różnym charakterze dźwięku. Producent zapewnia, że kolumnom wystarczy moc rozpoczynająca się na poziomie 30 watów, co oczywiście należy traktować z przymrużeniem oka. O ile kolumny stosunkowo łatwo „napędzić”, czyli sprawić by zagrały odpowiednio donośnie, tak równowaga tonalna jest zupełnie innym zagadnieniem. Seria 600 zawsze była pod tym względem dość plastyczna. Możemy więc uzyskać brzmienie mocniej skupione na technicznych aspektach – rozdzielczości, szybkości i przestrzennej scenie. Takie rezultaty osiągnęliśmy w naszych testowych odsłuchach w zestawieniu kolumn z Rotelem A14, czy jednym z bestsellerów – amplitunerem Yamaha R-N803D. Po drugiej stronie mamy dźwięk wyróżniający się ciepłą tonacją oraz dociążeniem niskich tonów. Dla wszystkich wielbicieli wielogodzinnych odsłuchów i nieco bardziej plastycznego brzmienia, dobrym połączeniem z 603 S2 może się okazać NAD C388. Przy takim duecie dźwięk świetnie balansował między uporządkowaniem, a muzykalną przyjemnością odbioru. Ostateczny wybór zawsze jest jednak zależny od preferencji słuchacza i dlatego należy się upewnić, że dany zestaw będzie odpowiedni. Nie zmienia to faktu, że 603 S2 Anniversary Edition są niezwykle plastyczne w charakterze brzmienia, pozwalając na znaczne modyfikowanie ich zachowania w zależności od sprzętu towarzyszącego.

Podsumowanie

Wszystko to, czego dokonali inżynierowie Bowers & Wilkins z najnowszą serią 600 pokazuje, że zawsze można zmienić dobry produkt w jeszcze lepszy. Komponenty wyższej jakości bardzo korzystnie odbiły się na jakości dźwięku, a wykonanie obudowy jest najlepsze w całej historii serii. Naturalne brzmienie w połączeniu z eleganckim dizajnem oraz atrakcyjną ceną sprawia, że 603 S2 Anniversary Edition zasługują na naszą rekomendację. Jeśli szukasz możliwie najlepszych kolumn w budżecie do 10 tysięcy złotych, powinieneś pozwolić się oczarować brzmieniu rodem z Wielkiej Brytanii.


Więcej na temat serii 600 Anniversary Edition można dowiedzieć się z poniższego linku:


Po więcej testów i przydatnych poradników zapraszamy do skorzystania ze Strefy Wiedzy. Serdecznie zapraszamy też do jednego z salonów w Twojej okolicy, gdzie w miłej atmosferze organizujemy profesjonalne odsłuchy wybranego sprzętu. Zawsze służymy też poradami z zakresu akustyki oraz innych zagadnień dobrego brzmienia. Zapraszamy

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: