Poprzedni
Następny

Bluetooth LE Audio – nowy standard bezprzewodowego dźwięku

ATH-CK3TW

Słuchawki bezprzewodowe skazane są na działanie w oparciu o z góry określony standard (np. Bluetooth 5.0) oraz zestaw instrukcji, nazywany kodekiem (np. APTX). To od kodeka zależy jakość dźwięku, czas pracy na jednym ładowaniu a także opóźnienie dźwięku, co ma znaczenie szczególnie podczas oglądania filmów. Właśnie zaprezentowano nowy kodek przeznaczony do słuchawek bezprzewodowych – LC3, który będzie pracował w nowym standardzie Bluetooth LE Audio.

Standard Low Energy dla audio

Bluetooth LE Audio jest kontynuacją standardu niskoenergetycznego połączenia Bluetooth (BLE), które wykorzystywane było na przykład w smartwatchach. Największą wadą BLE była jednak niezdolność do przesyłania dźwięku, co wprowadzono w Bluetooth LE Audio.

Podstawową zaletą standardu Bluetooth LE Audio będzie niskie zapotrzebowanie na prąd, co pozwoli na dłuższą pracę słuchawek na jednym ładowaniu. Żeby nowy standard mógł oferować wysokiej jakości dźwięk, zużywając przy tym mniej energii, niezbędne było wykorzystanie nowego kodeka o niskiej złożoności – z tego powodu opracowano Low Complexity Communication Codec (LC3). Kodek ma oferować lepszą jakość dźwięku nawet przy niższym bitrate, co przekłada się na jeszcze lepszą wydajność energetyczną.

Nowe możliwości z Bluetooth LE Audio

Oprócz zachowania wyższej jakości dźwięku, twórcy nowego standardu ogłosili, że standard Bluetooth LE Audio ma zostać wyposażony w dwie funkcje które mogą zrewolucjonizować segment słuchawek bezprzewodowych – Multi-Stream Audio oraz Broadcast Audio.

ATH-CKS5TW

Pierwsza z funkcji – Multi-Stream Audio jest dedykowana słuchawkom True Wireless. Dotychczas, jedna ze słuchawek w zestawach True Wireless pełniła rolę słuchawki głównej, która odbierała strumień audio ze źródła a następnie przekazywała go do drugiej słuchawki, co mogło powodować problemy z opóźnieniami i zerwaniem połączenia. Multi-Stream pozwoli na przesyłanie oddzielnych sygnałów do każdej słuchawki z osobna.

Broadcast Audio ma z kolei znieść limit urządzeń połączonych do danego źródła. W praktyce oznacza to możliwość połączenia kilku par bezprzewodowych słuchawek do źródła i wspólne oglądanie filmów lub słuchanie muzyki czy podcastów. Rodzi to również możliwości wykorzystania technologii do przekazywania strumienia audio dużej grupie ludzi, na przykład na dyskotece czy na lotnisku.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: