Poprzedni
Następny

5 przykazań, jak ulepszyć domowy kącik Hi-Fi

To oczywiste – są pewne rzeczy, które musisz zrobić, by w pełni wykorzystać swój system audio. Twoim celem jest stworzenie sceny dźwiękowej o szerokości, wysokości i głębokości przekraczającej wszystkie obiekty fizyczne w pomieszczeniu, a Świętym Graalem tej misji jest dźwięk, który zachowa idealną równowagę między energią sprzętu stereo, twoim aparatem słuchowym i akustyką wnętrza. Jednak istnieją pokusy i pułapki, które zaburzyć rozkoszowanie się muzyką – zobacz, jak ich uniknąć.

NAD C368

Trójkąta idealnego nie zaburzaj

Nasz trójkąt dźwiękowy, czyli umowna figura utworzona z głośników i stanowiska do słuchania muzyki w miejscu wierzchołka, nie może sąsiadować z niczym zarówno po prawej, jak i po lewej stronie. Żadnych krzeseł, stojaków na sprzęt, stołów, lamp, foteli, regałów, półek, półeczek i kanap – to twoja ziemia święta. Każdy obiekt, który może nieprawidłowo odbijać dźwięk, musi zniknąć. To, jak odbija się on od ścian i przedmiotów w pomieszczeniu oraz ciśnienie akustyczne to dwie najważniejsze zmienne na drodze do dźwięku idealnego – uszanuj to, a czeka cię piękny początek PRAWDZIWEGO delektowania się muzyką.

Na nierówności ścian bocznych nie zezwalaj

W związku z tym przykazaniem należy upewnić się, że obie odległości między głośnikami a ścianami są jednakowej. Lewy głośnik nie może znajdować się w odległości trzech metrów od ściany bocznej, a prawy czterech – dźwięk porusza się ze stałą prędkością, a my musimy być w pełni wykorzystać tę stałą. Przy nierównych odległościach dźwięk odbija się z opóźnieniami, które docierają zarówno do lewego, jak i do prawego ucha. Powoduje to przesunięcie “obrazu”, pewną utratę centralnej ostrości słuchu i zmniejszenie "powietrza" lub “przestronności” muzyki. 

Z dziurawieniem ścian uważaj

Upewnij się, że w sąsiedztwie twojego trójkąta dźwiękowego nie ma żadnych otworów ani obszarów wnękowych w ścianach bocznych. Najlepiej by było, gdyby obie ściany były całkowicie jednolite, przynajmniej na odcinku od głośników do pozycji odsłuchowej. Prawda jest taka, że tutaj nawet gęstość betonu się liczy, więc niech nie kusi cię, żeby urządzić sobie melomański kącik w eksperymentalnym pokoju o różnych ścianach.

Node 2i

Zadbanie o jednolitość ścian w pomieszczeniu pozwoli uzyskać mocny i dobrze zogniskowany dźwięk o świetnej separacji. Kompozycja pomieszczenia i gęstość przedmiotów to ważne czynniki, ponieważ dźwięk nabiera pewnych właściwości powierzchni, w które uderza. Otwory, wnęki i inne asymetrie zmieniają sygnaturę czasową odbijania się dźwięku. A na tych opóźnieniach cierpi przestrzenność brzmienia i separacja instrumentów od wokali.

Szkło przechowuj w innym pokoju 

Dzisiejsza architektura i trendy w wystroju wnętrza bardzo często opierają się na szkle. Wiadomo, nikt nie oczekuje od ciebie stworzenia audiofilskiego pokoju bez okien, ale są pewne rzeczy, które możesz zmienić, wkładając w to o wiele mniejszy wysiłek. Czy naprawdę potrzebujesz szklanego stolika, antyram, kolekcji wazonów i kryształów po babci w tym jednym, konkretnym pomieszczeniu? Szklane przedmioty nie są najlepszymi przyjaciółmi perfekcyjnego dźwięku, więc jeśli nie możesz się ich pozbyć, chociaż zadbaj o pokrycie ich powłoką o technologii jego pochłaniania lub dyfuzji.

Odpowiedni ustrój akustyczny wybierz 

Upewnij się, że stosujesz odpowiedni ustrój dźwiękochłonny do ściany, przy której stoją głośniki – postawy naszego trójkąta. Nie jest to takie proste! Jest to strefa wysokiego ciśnienia, więc najlepiej działają tu ciśnienioodporne technologie –i nie mówimy o izolacji budynku. Do wyboru masz gotowe ustroje akustyczne w postaci specjalnych płyt lub membran i oczywiście gwarantują one niesamowite doznania słuchowe, ale prawda jest taka, że dla umiarkowanie poprawnego dźwięku wystarczą grubsze zasłony, dywan na ścianie (bez śmieszkowania – moda wraca!), czy nowoczesne drewniane panele. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: