Poprzedni
Następny

16 rzeczy, których nie wiedzieliście o serialu “Rodzina Soprano”

Szukacie planów na zimne wieczory? Podpowiadamy: grzaniec, koc, kino domowe i serial, który wniósł do telewizji nową świeżość, rozkładając na czynniki pierwsze skomplikowaną psychologię gangstera. Oto kilka smaczków “Rodzinie Soprano”, których prawdopodobnie nie znacie!

fot. HBO

1. Wcielający się w rolę Tony’ego Soprano James Gandolfini powiedział w jednym z wywiadów, że w czasie kręcenia serialu kontaktowali się z nim “eksperci” (chodziło o prawdziwych gangsterów), którzy udzielali mu aktorskich porad i często chwalili serial za autentyczność.

2. Po wyemitowaniu pilota jeden ze wspomnianych “ekspertów” skontaktował się z Gandolfinim, informując, że jeśli chce wypaść autentycznie, nie może nosić szortów. Nawiązanie do tej – najwyraźniej bardzo ważnej – zasady mafijnej mody pojawiło się w pierwszym odcinku czwartego sezonu, kiedy szef nowojorskiej mafii, Carmine mówi Tony’emu, że słyszał o jego ostatniej imprezie w ogrodzie, ale nie przyszedł, bo nie nosi szortów.

3. Krążą pogłoski,  że podczas niektórych scen James Gandolfini wkładał sobie do muta mały kamyczek, żeby obudzić w sobie gniew, co sprawiło, że grał bardziej autentycznie. Przed niektórymi scenami śniadaniowymi zdarzało mu się natomiast zarwać noc, żeby wyglądać na bardzo zmęczonego.

4. Po pierwszym sezonie serialu w 1999 roku, gdy federalni potajemnie podsłuchiwali rozmów mafiosów z rodziny DeCavalcantes, usłyszeli, jak gangsterzy rozmawiali o swoim podobieństwie do fikcyjnych serialowych rodzin – Soprano i DiMeo. Nagrania zarejestrowały, jak jeden mafioso pyta drugiego: “Czy to mamy być my?”, na co jego współpracownik odpowiada: “Jesteś tam. Wymienili tam nawet twoje imię.”

5. Aby uspokoić spory dotyczące różnic w wynagrodzeniu poszczególnych członków ekipy filmowej, po nakręceniu czwartego sezonu “Rodziny Soprano”, James Gandolfini wypłacił każdemu z głównych członków obsady po 33 333 dolarów z własnej kieszeni.

6. Pseudonim Corrado Soprano – "Junior" – został zapożyczony z młodości Tony’ego Sirico, który w serialu wcielił się w Pauliego. Zanim został aktorem, nieobca była mu sztuka gangsterki i właśnie tym pseudonimem się wówczas posługiwał.

7. Zanim twórca serialu David Chase wybrał jako numer otwierający serial "Woke Up This Morning" brytyjskiego zespołu Alabama 3, planował, by każdy odcinek zaczynał się od innej piosenki, od czego próbowało odwieść go kierownictwo HBO. Ostatecznie zastosował ten pomysł jedynie na końcu każdego odcinka.

8. Stacja HBO obawiała się, że tytuł serialu sprawi, iż publiczność pomyśli, że chodzi o muzykę – właśnie dlatego postanowiła umieścić w tytułowym logo ikonę pistoletu. Aby uniknąć nieporozumień, rozważano również nazwanie serialu inaczej, a jednym z wiodących pomysłów na nowy tytuł był “Made in New Jersey”. Nie tak chwytliwy, prawda?

9. Pierwszym wyborem twórców serialu do roli Tony’ego Soprano był Ray Liotta, który odrzucił propozycję, mówiąc, że nie chce grać w serialach. Przy późniejszych sezonach pojawił się jednak na castingu do roli Ralpha Cifaretto, ale ostatecznie jej nie dostał.

10. David Chase twierdzi, że związek Tony'ego z jego matką Livią opierał się na jego osobistej relacji z własną rodzicielką. Livia to także imię sprytnej i zabójczej żony rzymskiego cesarza Augusta, której postać pojawia się w filmie “Ja, Klaudiusz” z 1976 roku.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


11. Kiedy Steven Van Zandt przyjął rolę Silvio, garnitury dla jego bohatera wykonał prawdziwy były krawiec gangstera Johna Gottiego, który odbywał wówczas wyrok dożywocia. 

12. Grający wujka Juniora Johnny Ola ma na swoim koncie inną wielką i równie kultową produkcję o mafijnym świecie – zagrał bowiem postać Dominica Chianese w drugiej części “Ojca Chrzestnego” z 1974 roku.

13. Zapytany, co sądzi o serialu, Martin Scorsese przyznał, że obejrzał kilka odcinków, ale nie przypadł mu do gustu, bo pokazuje inne pokolenie gangsterskiej kultury niż to, wśród którego dorastał i jakie pamięta.

14. Serial był krytykowany przez psychiatrów za częste pokazywanie, jak Tony miesza Prozac z alkoholem bez żadnych zdrowotnych konsekwencji. W rzeczywistości mieszanka ta jest bardzo niebezpieczna i specjaliści byli oburzeni faktem, że scenarzyści normalizują takie zachowanie.

15. Większość bohaterów używa słowa"pas" jako skrótu od “pasta”, czyli makaronu.

16. Przez wszystkie sezony serialu trupem padły dziewięćdziesiąt dwie osoby.

Jeżeli szukasz kina domowego lub masz pytania na temat jego lub innego sprzętu audio, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: