Poprzedni
Następny

8 dziwacznych ciekawostek o AC/DC

Kiedy już wszyscy zdawali się postawić krzyżyk na dinozaurach rocka, kilka tygodni temu AC/DC niespodziewanie wypuścili świeży kawałek i zapowiedzieli nowy album. “Power Up” wyszedł w piątek 13 listopada, a poprzedzający go singiel “Shot In The Dark” podbił głośniki fanów, którzy nie mogą doczekać się powrotu gwiazd. 


AC/DC podczas koncertu w Waszyngtonie z gościnnym udziałem Axla Rose'a, 2016 r. (fot. MrBark, na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Na pewno, tak jak i my, przebieracie już nóżkami przez pierwszym odsłuchem “Power Up”, jednak zanim wasze głośniki doznają tego zaszczytu, umilcie sobie czas, zerkając na kilka ciekawostek o zespole AC/DC.

1. Naukowcy używają muzyki AC/DC, by wspomagać terapię na raka

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii odkryli, że puszczanie kawałka "Thunderstruck" podczas leczenia chemioterapią poprawia skuteczność działania leku. Padło akurat na ten utwór AC/DC, ponieważ według naukowców jego wibracje poprawiają skuteczność dostarczania substancji bezpośrednio do komórek nowotworowych.

2. Amerykańskie wojsko użyło ich muzyki jako tortur

W 1989 roku, kiedy wojsko Stanów Zjednoczonych rozpoczęło obalanie rządów panamskiego dyktatora Manuela Noriegi, ten zabarykadował się w tamtejszej nuncjaturze papieskiej, gdzie próbował uzyskać azyl. Pomimo zakazu ONZ, który jasno zakazuje używania głośnej muzyki jako środka przymusu podczas przesłuchań, żołnierze postanowili zamęczyć przestępcę hard rockiem, obierając za swoją broń katowany bez przerwy kawałek “Hell’s Bells”. Noriega nie wytrzymał i skapitulował.

3. Zostali najbogatszymi australijskimi artystami 2009 roku 

W listopadzie 2009 roku magazyn Entertainment Weekly ogłosił panów AC/DC najlepiej zarabiającymi australijskimi artystami. W poprzedzającym roku finansowym zgarnęli oni słodką sumkę wielkości 105 milionów dolarów i tym samym po raz pierwszy od 4 lat zdetronizowali ulubieńców australijskich dzieci – zespół The Wiggles.

4. Nazwali swój zespół zainspirowani etykietą na maszynie do szycia

Bracia Malcom i Angus Young rozwinęli pomysł na nazwę zespołu po tym, jak ich starsza siostra Margaret zobaczyła na maszynie do szycia inicjały "AC & DC". Jest to skrót od "alternating current/direct current", czyli “prąd przemienny/prąd stały”.

5. Angus nie zawsze nosił swój sceniczny szkolny mundurek

Zanim Angus odnalazł swój kultowy sceniczny styl, próbował wielu innych wyglądów. Spider-Man, Zorro, goryl i parodia Supermana o imieniu Super-Ang – gość nie nie miał żadnych oporów. Aż do momentu, kiedy razem z kumplami z kapeli uznali, że taka glamrockowa estetyka została zawłaszczona przez inny australijski zespół – Skyhooks. Wtedy właśnie narodził się Angus, jakiego znamy i kochamy: wieczny uczniak szkoły rocka.

6. Magazyn “Rolling Stone” totalnie nie kupił ich debiutu

Recenzja pierwszego albumu AC/DC z 1976 roku, którą opublikowano w magazynie “Rolling Stone”, oświadczyła, że "hard rock bezsprzecznie osiągnął swój najniższy poziom". Ała.

Na szczęście ta antypatia nie trwała długo, a w 2008 zespół pojawił się nawet na okładce jednego z numerów.


Zastanawiasz się nad systemem audio, ale nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź koniecznie w tym celu nasze poradniki:


7. Perkusista Phil Rudd został oskarżony o próbę morderstwa i posiadanie narkotyków

W 2015 roku Rudd został skazany na osiem miesięcy aresztu domowego po przyznaniu się do winy za grożenie śmiercią oraz posiadanie metamfetaminy i marihuany. Mimo że Rudd został “wyproszony” z zespołu w 1983 roku, nadal często jest z nim wiązany, choć byli koledzy nie utrzymują z nim kontaktu.

8. Nowa definicja post rocka, czyli znaczki AC/DC 

W 1998 roku muzyczne dokonania AC/DC zostały upamiętnione w kultowym zestawie 12 kolekcjonerskich znaczków z serii Aussie Rock 'n' Roll, zaś w 2013 roku Australijska Poczta uhonorowała zespół, puszczając w obieg znaczek z okładką albumu “Back In Black”.

Jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: