Poprzedni
Następny

10 rzeczy, których nie wiecie o West Side Story

Tym filmem żyli kiedyś wszyscy - inspirowana szekspirowskim dramatem historia o zakazanej miłości i walce o wpływy z 1961 roku nie tylko porwała do tańca młodych, ale i zdobyła uznanie starszych, co zaowocowało aż 10 Oscarami. Za chwilę swoją premierę będzie miał remake musicalu, nad którym pracował Steven Spielberg, ale zanim pójdziecie do kina, wrzućcie na telewizor pierwowzór i poznajcie kilka ciekawostek o ,,West Side Story”!

PSB Speakers Alpha AM3

1. Napięcie na odpowiednim poziomie

Żeby napięcie między dwoma zwaśnionymi gangami w filmie było realistyczne i wyczuwalne przez widzów, trenerzy aktorstwa poinstruowali młode gwiazdy, by również poza planem robiły sobie psikusy, co spotkało się z wielkim entuzjazmem obsady.

2. Prawdziwa trauma

Podczas kręcenia sceny, w której grająca postać Anity Rita Moreno zostanie napadnięta i prawie zgwałcona przez gang Jetsów, Moreno zalała się najszczerszymi łzami, ponieważ sytuacja przywołała traumę molestowania seksualnego z dzieciństwa. Aktorka była wówczas w tak złym stanie, że trzeba było przerwać nagrywanie, by pomóc jej dojść do siebie.

3. Cenzura nie śpi...

Jak wiadomo, film ,,West Side Story’’ powstał na kanwie niezwykle popularnego broadwayowskiego musicalu, jednak ze względu na ówczesną cenzurę w filmach niemożliwe było wierne odtworzenie dialogów. I tak, w jednej z oryginalnych broadwayowskich scen Riff i Tony składają sobie przysięgę lojalności słowami: ,,od łona do grobu, od spermy do robaka’’, a w filmie brzmi ona: ,,od łona do grobu, od narodzin do piachu’’. Z kolei w  innej scenie filmu jeden z członków gangu Sharksów mówi do dziewcząt: ,,przyszłyście tu z otwartymi buziami”, podczas gdy na deskach teatru słowa te brzmiały: ,,przyszłyście tu z otwartymi spodniami”.

4. … i słusznie (czasami)

Cenzura z tamtych czasów miała też swoją dobrą stronę - na potrzeby filmu zarządziła zmianę tekstu piosenki ,,America’’, która w wersji broadwayowskiej dość mocno ośmieszała społeczność Portorykańczyków w Ameryce. W filmie tekst podkreśla rasizm i dyskryminację, z którą musieli mierzyć się w tamtych czasach.

5.  Ofiary w butach

W czasie kręcenia filmu obsada ,,West Side Story’’ zdarła około 200 par butów i rozerwała w tańcu prawie 30 par spodni, a ekipa od makijażu zużyła na ich twarze ponad 45 kilogramów makijażu.

6.  Wpływ ukochanego

Rita Moreno przyznała, że w scenie ataku Jetsów na Anitę jej tekst "Don't you touch me!" (,,Nie dotykajcie mnie!”) był inspirowany grą aktorską jej ówczesnego partnera, Marlona Brando, który zdał sobie z tego sprawę, kiedy pierwszy raz obejrzał film na oficjalnej premierze.

Zobacz też: Marlon Brando – 20% wzlotów, 80 % upadków

7.  Pionierski film

,,West Side Story’’ to pierwszy film dwóch reżyserów (Roberta Wise'a i Jerome'a Robbinsa), który został nagrodzony Oscarem za najlepszą reżyserię. W 2007 roku, czyli aż 46 lat później osiągnięcie powtórzyli Joel Coen i Ethan Coen, którzy otrzymali statuetkę za ,,To nie jest kraj dla starych ludzi’’.

8.  Pochwała od mistrza

Wcielający się postać Riffa Russ Tamblyn przyznał, że był bardzo niezadowolony z tego, jak wypadły na ekranie jego zdolności taneczne. Zmienił zdanie dopiero kiedy na oficjalnej premierze ,,West Side Story’’ podszedł do niego sam Fred Astaire, by pogratulować mu umiejętności.

9.  Elvis nie lubił się dzielić

Pierwszym kandydatem do roli Tony’ego był sam Król Rock'N'Rolla, jednak jego ówczesny manager odmówił, ponieważ Elvis miałby zaśpiewać tylko 6 z 12 piosenek i nie miałby wyłącznych praw do ścieżki dźwiękowej filmu.

10. Francuzi pokochali ,,West Side Story’’

Wśród miast na całym świecie to Paryż najbardziej zakochał się w tym musicalu - tamtejsze kina grały film przez 249 tygodni z rzędu, co do dzisiaj pozostaje francuskim rekordem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: