Poprzedni
Następny

Najsłynniejsze rockowe supergrupy

Gdy kilku muzyków ze znanych zespołów zbierze się, by razem pograć, dochodzi do narodzin tzw. supergrupy. Zazwyczaj dość szybko kończy ona swój żywot, ale czasem pozostaje po niej ślad w postaci wybitnej płyty lub ponadczasowego przeboju.

bowers-wilkins-cwm8-3d

Temat stary jak rock

Specjalistą od tworzenia supergrup był na wczesnym etapie swej kariery Eric Clapton. W zespołach Blind Faith, Derek and the Dominoes oraz Cream mistrz gitary zebrał – nomen omen – śmietankę muzyków, z którymi tworzył mniej lub bardziej pamiętne dzieła. Z tamtego okresu pochodzi jeden z największych przebojów w karierze Claptona, czyli słynna "Layla" z jednym z najsłynniejszych riffów w historii rocka i długaśnym gitarowym solem zagranym w duecie z Duanem Allmanem z grupy The Allman Brothers Band.

W podobnych czasach, czyli na przełomie lat 60. i 70. działał zespół Crosby, Stills, Nash & Young. Już sama nazwa wskazuje, że jego członkowie bardzo sobie cenili tzw. markę własną i trzeba uczciwie przyznać, że mieli ku temu podstawy. W ich artystycznych życiorysach widniały już bowiem nazwy wywołujące gęsią skórkę u ówczesnych fanów rocka: The Byrds, Buffalo Springfield i The Hollies. Odpowiedzialny za ostatni człon nazwy supergrupy Neil Young dołączył do niej jako ostatni i jako pierwszy zebrał manatki, by kontynuować karierę solo.

kolumny glosnikowe Mission ZX

Jeżeli chodzi o skład osobowy, żadna supergrupa w historii nie może się równać z Traveling Wilburys. Zespół powstał w latach 80. z inicjatywy byłego Beatlesa George'a Harrisona, który do współpracy zaprosił Boba Dylana, Toma Petty'ego, Roya Orbisona i Jeffa Lynne'a. Chyba tylko łącząca ich przyjaźń i dystans do samych siebie sprawiły, że panowie nie tylko nie pozagryzali się wzajemnie w studiu nagrań, ale na dodatek stworzyli masę świetnej muzyki, wydanej na dwóch albumach zatytułowanych dla niepoznaki "Traveling Wilburys Vol. 1" i Traveling Wilburys Vol. 3".

Grunge'owi kumple łączą siły

Swoich supergrup dorobił się również nurt zwany grunge, który eksplodował w Seattle na początku lat 90. Pierwsza z nich nosiła nazwę Temple of the Dog i tak naprawdę na miano supergrupy zasłużyła dopiero z perspektywy czasu. Tworzący ją muzycy zespołów Soundgarden i Mother Love Bone nie uchodzili bowiem wówczas za gwiazdy rocka, a wokalista Eddie Vedder był wręcz klasycznym "no namem", który dopiero co porzucił pracę na stacji benzynowej, żeby spróbować sił w branży muzycznej. Wkrótce potem powstał jednak Pearl Jam i sprawy przybrały zupełnie inny obrót.

Zupełnie inny status miała formacja Mad Season, utworzona w 1994 roku przez muzyków Pearl Jam, Alice In Chains, Screaming Trees i The Walkabouts. Dwie pierwsze z tych grup miały już wówczas status mega gwiazd, a i pozostałe nie były anonimowe dla fanów. Niestety, oba wspomniane projekty zakończyły swój efemeryczny żywot po nagraniu zaledwie jednego albumu.

glośniki podstawkowe PSB Speakers

Trochę lepiej poszło supergrupie Audioslave, w ramach której znany już doskonale z Soundgarden i Temple of the Dog wokalista Chris Cornell połączył siły z muzykami Rage Against The Machine osieroconymi przez frontmana grupy, Zacka de La Rochę. Ten skład pozostawił po sobie trzy płyty studyjne, pełne ognistych gitarowych riffów, ciekawych kompozycji i emocjonalnego śpiewu Cornella.

Stowarzyszenia rockowych celebrytów

Grunge'owa rewolucja zmiotła ze sceny rockowych herosów lat 80., nie wyłączając z tego grona zespołu Guns'n'Roses. Strącony z rockowego piedestału basista Duff McKagan skrzyknął podobnych sobie outsiderów: Steve'a Jonesa z Sex Pistols, Johna Taylora z Duran Duran i kumpla z Gunsów Matta Soruma, by założyć grupę Neurotic Outsiders. Mimo znanych nazwisk panowie nie zawojowali serc fanów, dlatego kilka lat później Duff grał już w innej supergrupie Velvet Revolver. Miał w niej u boku m.in. dobrego znajomego Slasha oraz wokalistę Scotta Weilanda, chwilowo bezrobotnego po rozpadzie grunge'owej formacji Stone Temple Pilots.

Kolumny głośnikowe do systemów stereo Bowers & Wilkins

McKagan wspierał na koncertach jeszcze jedną supergrupę naszpikowaną celebrytami. Mowa o Hollywood Vampires, stworzonych przez Alice Coopera, Joe Perry'ego z Aerosmith i Johnny'ego Deppa. Hollywoodzki gwiazdor od zawsze lubił pograć na gitarze, a współdzielenie planu "Piratów z Karaibów" z Keithem Richardsem zapewne dodatkowo zaostrzyło jego apetyt na dołączenie do grona gwiazd rock and rolla.

W kategoriach czysto muzycznych wspomniany wyżej tercet nie może się równać z grupami takimi jak Them Crooked Vultures czy The Dead Weather. Pierwszą z nich zmontowali wspólnymi siłami Dave Grohl z Foo Fighters, Josh Homme z Queens Of The Stone Age i John Paul Jones, kiedyś grający w legendarnym zespole Led Zeppelin. Natomiast druga jest owocem twórczego ADHD Jacka White'a, który połączył artystyczne potencjały m.in. z wokalistką The Kills Alison Mosshart.

Polski rock ponad podziałami

Supergrupy nie są szczególnie popularnym zjawiskiem na polskim rynku muzycznym, choć i tutaj zdarzają się wyjątki. Jeszcze w latach 80. były gitarzysta Lady Pank Edmund Stasiak i bębniący w Perfekcie Piotr Szkudelski powołali do życia Emigrantów z Pawłem Kukizem na wokalu. Dziś pewnie nikt by już o tym zespole nie pamiętał, gdyby nie hit "Na falochronie", który podbił listy przebojów, a następnie dołączył do playlist stacji radiowych typu "złote przeboje".

seria kolumn głośnikowych Mission LX MKII

Swoją supergrupę ma też rodzima scena alternatywnego rocka. Chodzi o formację Lenny Valentino z Arturem Rojkiem i muzykami Ścianki w składzie. Panowie nagrali wspólnie tylko jeden album "Uwaga! Jedzie tramwaj", po czym ich drogi się rozeszły. To zresztą bardzo dobry sposób na podtrzymywanie legendy – grupa nie ma kiedy popaść w muzyczną przeciętność, a każdy reaktywacyjny koncert (jak ten na Off Festivalu w 2006 roku) jest wielkim wydarzeniem odnotowywanym przez media.

W przeciętność nie można popadać również przy wyborze sprzętu do słuchania muzyki. Dlatego warto skorzystać z oferty sieci salonów Top Hi-Fi i porad naszych ekspertów, którzy świetnie orientują się w aktualnych trendach w świecie audio.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: