Kategoria

Amplitunery kina domowego AV

(9 produktów)

Amplitunery AV, często określane jako amplitunery kina domowego, to w pewnym sensie aktywne „koncentratory”, spinające klika urządzeń lub źródeł w jeden system audiowizualny, oferujący doskonały dźwięk i obraz. Nowoczesne amplitunery AV oferują dużo więcej niż proste przetwarzanie i rozprowadzanie dźwięku wielokanałowego. Bez kozery można powiedzieć, że są kluczowym elementem domowego centrum dowodzenia. Trudno sobie wyobrazić posiadanie kilku konsol do gier, odtwarzacza Blu-ray czy tunera telewizji bez podłączenia tych urządzeń do posiadanego amplitunera kina domowego.

Jaki amplituner AV wybrać

Amplitunery AV – rodzaje urządzeń

Termin „kino domowe” obejmuje szereg systemów przeznaczonych do odtwarzania filmów w domu. Projekty i układy kina domowego to osobisty wybór, a rodzaj kina domowego, jaki użytkownik może ustawić, zależy od jego budżetu i przestrzeni dostępnej w domu. Najdroższe zestawy kina domowego, które mogą kosztować dziesiątki tysięcy złotych, ale i tak sercem większości z nich pozostaje amplituner kina domowego. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach? Podstawową funkcją amplitunera AV jest przetwarzanie dźwięku wielokanałowego. Zatem pierwszymi rzeczami, na które powinno się zwrócić uwagę są:

 • liczba kanałów audio
 • obsługiwane kodeki dźwięku

Liczba obsługiwanych kanałów audio

Amplitunery, zależnie od modelu, obsługują różną liczbę kanałów dźwięku. Standardem jest dźwięk 5.1, czyli dwa frontowe z przodu wraz z głośnikiem centralnym oraz dwa efektowe z tyłu, a oprócz tego subwoofer. Z kolei kupując dobry amplituner AV obsługujący 7.1 możemy rozbudować system nagłośnieniowy o dwa dodatkowe głośniki efektowe. Może to być ważna informacja np. dla kolekcjonerów fizycznych nośników, ponieważ w przytłaczającej większości na płytach DVD dźwięk znajduje się w standardzie 5.1, a za jego rozszerzenie do np. 9.1 będą odpowiadać już podzespoły amplitunera AV.

Obsługiwane kodeki dźwięku

Amplitunery AV na dobrą sprawę rozpoczęły swój triumfalny marsz do salonów na całym świecie wraz z pojawieniem się płyt DVD z zawartą na nich wielokanałową ścieżką dźwiękową w cyfrowym formacie np. Dolby Digital. Większość entuzjastów X muzy chciało cieszyć się dźwiękiem przestrzennym we własnym salonie, a jedynym sposobem na jego osiągnięcie było zaopatrzenie się w dobry amplituner kina domowego.

Najpopularniejsze kodeki audio stosowane do przetwarzania dźwięku wielokanałowego to:

 • Dolby Digital EX
 • Dolby Digital Plus
 • Dolby Pro Logic
 • Dolby Pro Logic
 • Dolby Pro Logic II
 • Dolby Pro Logic IIx
 • Dolby Pro Logic IIz
 • Dolby Atmos
 • Dolby True HD
 • DTS-ES
 • DTS Neo:6
 • DTS Neo:X
 • DTS 96/24
 • DTS HD Master Audio
 • DTS-HD High Resolution Audio
 • DTS:X

Jeśli chodzi o rodzaje obsługiwane kodeki/formaty dźwięku przez amplituner, to oczywiście im więcej tym lepiej. Podstawowym standardem jest Dolby Digital obsługujący dźwięk wielokanałowy w formacie 5.1, ale jeśli chcemy cieszyć się natywnym 7.1 to nasz amplituner powinien radzić sobie z formatem Dolby Digital Plus.

W nowoczesnych, najlepszych amplitunerach AV – tych wyposażonych w moduł komunikacji sieciowej – nowe kodeki czy obsługa dodatkowych systemów wielokanałowych, np. Dolby Atmos, mogą być wprowadzane za pomocą aktualizacji.

Amplituner wielokanałowy – najważniejsze cechy

Oprócz obsługi przetwarzania różnego rodzaju systemów dźwięku przestrzennego, amplitunery kina domowego obsługują różnego rodzaju funkcje i rozwiązania techniczne, których zadaniem jest zapewnienie jak najlepszej jakości obrazu nie tylko podczas oglądania filmów czy seriali, ale także podczas rozgrywek na konsoli. Przy wyborze amplitunera AV warto pamiętać o takich zagadnieniach jak:

 • Przetwarzanie obrazu. Wraz z pojawieniem się standardu HDMI, czyli „Multimedialnego Interfejsu Wysokiej Rozdzielczości”, amplitunery AV stały się prawdziwymi centrami multimedialnymi, pozwalającymi na spięcie kilku urządzeń jeden system. Dzięki przełomowym rozwiązaniom, jak na przykład specyfikacji CEC (Consumer Electronics Control), możliwe stało się sterowanie innymi urządzeniami za pomocą pilota od amplitunera AV. Pracuje to jak marzenie. Zamiast baterii pilotów od odtwarzacza DVD, telewizora, pada od konsoli, wystarczy jeden. Jeden by wszystkim rządzić.
 • Zwrotny kanał audio. Kolejnym udogodnieniem jest Audio Return Channel, czyli po polsku kanał zwrotny audio. Dawniej, gdy telewizory nie były jeszcze smart, najczęściej łączyliśmy kabel HDMI z amplitunera do telewizora i właśnie w tym kierunku następował przesył sygnału. Obecnie, w telewizorach znajdziemy np. YouTube, Netflix i wiele innych aplikacji. Stwarza to potrzebę przesłania sygnału audio w przeciwnym do wykorzystywanego kierunku przesyłu – od telewizora do amplitunera lub soudbara. ARC zatem to nic innego, jak spełnienie tej funkcji.
 • Upscaling. Jest to funkcja to rozwiązanie mogące zapewnić wysoką jakość obrazu, nagranego w mniejszej rozdzielczości, aby wyglądał dobrze na urządzeniu obsługującym jakość HD i wyżej – 4K. Dzięki temu każdy materiał możemy oglądać w wyższej jakości, a także wykorzystać w pełni możliwości naszego sprzętu. Jaki byłby sens kupować telewizor obsługujący Full HD, jeśli mielibyśmy na nim oglądać głównie słaby obraz? Z podbiciem rozdzielczości znakomicie radzi sobie rodzina amplitunerów Yamaha serii MusciCast RX-Ax80, która skaluje do rozdzielczości 4K materiały wideo niskiej rozdzielczości przesyłane poprzez HDMI. Dzięki temu użytkownicy, którzy zgromadzili bogatą kolekcję filmów nagranych w rozdzielczości 1080p, nie muszą jej wymieniać, aby móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu na telewizorze 4K bez potrzeby wymiany kolekcji filmów.
 • Funkcje sieciowe. Największą wszechstronność gwarantują amplitunery obsługujące funkcje sieciowe – to propozycja idealna dla melomanów, którzy chcą mieć nieograniczony dostęp do całej swojej muzyki, przy zachowaniu łatwości obsługi. Najlepszy amplituner sieciowy da Ci możliwość słuchania muzyki z serwisów strumieniowych, zapisanej na dysku NAS, lokalnym komputerze, a nawet w chmurze. Dodając do tego możliwość sterowania urządzeniem za pomocą telefonu, który znajduje się w tej samej sieci Wi-Fi, amplituner wielokanałowy staje się prawdziwym domowym centrum rozrywki.
 • Bluetooth i AirPlay. Producenci nie zapominają również o użytkownikach pozostałych systemów i często wzbogacają swoje amplitunery o moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę oraz dobrą jakość przekazywanego dźwięku. Yamaha poszła o krok naprzód wyposażając  amplitunery kina domowego w dwukierunkowy Bluetooth – funkcję Bluetooth Output. Dzięki niej urządzenia kompatybilne z systemem MusicCast nie tylko odtwarzają przez Bluetooth muzykę z Twojego smartfonu, tabletu lub laptopa. Mogą również wysyłać ją do bezprzewodowych słuchawek lub głośnika Bluetooth nawet innego producenta. Ponadto wiele urządzeń wyposażonych w łączność Wi-Fi, obsługuje również AirPlay 2, co pozwala użytkownikom produktów Apple odtwarzać bezprzewodowo muzykę zapisaną na swoim iPhonie lub iPadzie.

Funkcje amplitunera AV przeznaczone dla graczy

Dla wielu osób posiadających konsolę do gier amplituner kina domowego jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ po pierwsze doskonale radzi sobie z dostarczeniem znakomitego jakościowo dźwięku, niezbędnego do osiągnięcia immersji z wirtualnym środowiskiem, a po drugie pozwala spiąć kilka urządzeń, w tym również kilku konsol, z odbiornikiem telewizyjnym, wykorzystując tylko jedno złącze HDMI w telewizorze. Pozwala to zachować wolne gniazda HDMI w TV do innych zastosowań. Co ciekawe, najnowsze amplitunery AV mają na pokładzie rozwiązania stworzone specjalnie dla miłośników „przemierzania wirtualnych światów”. Jest to zasługa nowych funkcji interfejsu HDMI 2.1.

Mamy tutaj na myśli m.in. rozwiązanie o akronimie VRR (Variable Refresh Rate). Jest to nazwa techniki zmiennej częstotliwości odświeżania stosowanej w standardzie HDMI 2.1. To rozwiązanie, które sprawia, że efekt spadającej w grze liczby klatek na sekundę nie jest tak dokuczliwy. Jeśli gra gorzej radzi sobie z utrzymaniem 60 klatek na sekundę, telewizor z HDMI 2.1 dzięki VRR zapewnia bardziej płynny i dynamiczny obraz. Z kolei ALLM (Auto Low Latency Mode) to funkcja, która wykrywa automatycznie jak użytkownik gra na ekranie i przełącza telewizor w tryb gry z najniższym input-lagiem (opóźnieniem). Dzięki takiemu rozwiązaniu można się cieszyć rozgrywką bez opóźnień.

Kolejne dwie funkcje, QMS i QFT, zwiększają przyjemność oglądania materiałów wideo. Pierwsza minimalizuje opóźnienie sygnału przy przełączaniu i eliminuje pojawiający się czarny ekran, natomiast druga zmniejsza opóźnienie przy przesyłaniu klatek obrazu.

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 9

 1. Bestseller
  MusicCast RX-V4A

  MusicCast RX-V4A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 3 099 zł Regular Price 3 699 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3099 zł
  czarny
 2. Bestseller
  MusicCast RX-V6A

  MusicCast RX-V6A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  4 199 zł
  czarny
 3. MusicCast RX-A4A

  MusicCast RX-A4A

  Yamaha
  Amplitunery AV
  Special Price 8 999 zł Regular Price 9 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9999 zł
  czarny
 4. T778

  T 778

  NAD
  Amplitunery AV
  Special Price 15 199 zł Regular Price 16 999 zł i
  Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 15199 zł
  czarny

Popularność

24 produkty

Produkty na stronie

Produkty 9

Co to jest amplituner kina domowego?

Amplituner kina domowego (amplituner AV) to zwyczajowe określenie odbiornika wielokanałowego – urządzenia składającego się z tunera radiowego, dekoderów dźwięku przestrzennego, procesora DSP i zestawu pięciu bądź więcej wzmacniaczy mocy. Nazwa amplituner AV ma charakter historyczny, została wprowadzona wraz z narodzinami kina domowego, jako alternatywa dla amplitunerów stereofonicznych.

Jak wybrać amplituner AV?

Przede wszystkim należy ustalić, jakie rozwiązania techniczne nas interesują (np. liczba obsługiwanych kanałów audio) i jakie funkcje (np. skalowanie do 4K, rozwiązania sieciowe), a następnie poszukać urządzeń spełniających nasze wymagania. Więcej dowiesz się z artykułu: „Jak wybrać amplituner AV?”.

nad-t758-v3i ampituner

Amplituner AV czy amplituner stereo?

Podstawowa decyzja, jaką będziesz musiał podjąć w takiej sytuacji, dotyczy serca każdego z systemów – stereofonicznego i wielokanałowego. W przypadku zestawu kina domowego jest nim amplituner AV, pozwalający obsługiwać dźwięk np. 5.1- czy 7.1-kanałowy, który przenosi efekty dźwiękowe z profesjonalnego kina do domowego wnętrza. W ten sposób widz będzie mógł odnieść wrażenie, jakby znajdował się w samym centrum akcji. Z kolei urządzenia stereo – niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na amplituner stereofoniczny, czy klasyczny wzmacniacz z kolumnami – nie są przystosowane do odtwarzania przestrzennego dźwięku kinowego. Nie pozwolą Ci również na poprawienie jakości obrazu. Nie to jest ich celem. Rezygnując z przestrzennego systemu głośnikowego czy obróbki wizyjnej, za tę samą cenę dostaniemy jednak znacznie wyższą jakość brzmienia w formacie stereofonicznym. Dźwięk będzie dokładniejszy i pełen szczegółów. Wzmacniacz i nowoczesny amplituner stereo bardzo dobrze sprawdzą się zatem podczas oglądania telewizji i perfekcyjnie odtworzą muzykę np. z odtwarzacza CD, radia internetowego lub innych źródeł. Zatem trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – czy oglądam więcej filmów i seriali, czy jednak częściej słucham muzyki – i wybrać sprzęt odpowiedni do naszych preferencji.

nad-t758-v3i aplituner

Jeśli interesuje Cię kino domowe i chcesz dowiedzieć się więcej na temat amplitunerów AV, sprawdź również inne nasze artykuły związane z tą tematyką:

Nasza

Strefa wiedzy

Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Czytaj
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych

Jak wybrać kolumny podłogowe?

Czytaj
Jak wybrać kolumny podłogowe?

Jakie stereo wybrać?

Czytaj
Jakie stereo wybrać?

[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi

[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi

[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi

[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Czytaj
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi

Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Czytaj
Co to jest AirPlay i AirPlay 2

Co to jest system multiroom?

Czytaj
Co to jest system multiroom?

HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Czytaj
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?

Co to jest impedancja?

Czytaj
Co to jest impedancja?
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Najlepszy gramofon – jaki gramofon dla początkujących a jaki dla zaawansowanych
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jak wybrać kolumny podłogowe?
Jakie stereo wybrać?
Jakie stereo wybrać?
Przeglądaj strefę wiedzy
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Bowers & Wilkins Px7 S2 – premium w każdym calu | recenzja, opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Głośniki multiroom – TOP 3 I połowy 2022 roku | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Trzy zestawy stereo z kolumnami Indiana Line Nota | Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
[Wideo] Devialet Dione soundbar - Inżynieria na wyższym poziomie| Prezentacja i opinia Top Hi-Fi
Przeglądaj strefę wiedzy
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest AirPlay i AirPlay 2
Co to jest system multiroom?
Co to jest system multiroom?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
HDMI – czym jest ARC, eARC, HDMI CEC?
Co to jest impedancja?
Co to jest impedancja?
Przeglądaj strefę wiedzy

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: