Poprzedni
Następny

Yamaha RX-A2A – Kino domowe wykraczające poza granice wyobraźni

Yamaha zaprezentowała nowy 7.2-kanałowy amplituner kina domowego – model RX-A2A otwierający referencyjną serię AVENTAGE. W tej całkowicie odmienionej pod względem stylistycznym konstrukcji znalazło się wiele rozwiązań zarezerwowanych dla wysokiej klasy amplitunerów AV, m.in. obsługa Dolby Atmos z wirtualizacją wysokości, DTS:X, HDR10+, 8K60B, 4K120AB i funkcjonalności dla graczy komputerowych. Użytkownik może także liczyć na autorskie rozwiązania, takie jak MusicCast czy MusicCast Surround oraz YPAO R.S.C. z pomiarem wielopunktowym.

„Kino domowe wykraczające poza granice wyobraźni” – takie hasło przewodnie towarzyszy debiutującemu amplitunerowi kina domowego z referencyjnej serii Yamaha AVENTAGE, RX-A2A. Model ten całkowicie odmienia możliwości kina domowego, co jest zasługą potężnej i dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach konstrukcji, przekładającej się na profesjonalną jakość obrazu i dźwięku. Tym samym najnowszy amplituner AV Yamahy spełnia oczekiwania nawet wymagających użytkowników pod względem jakości dźwięku w filmach i grach komputerowych, nowoczesnych funkcjonalności oraz łatwości dopasowania urządzenia do pomieszczenia odsłuchowego.  


Doskonale dobrany zestaw audio? Do takich na pewno będzie należał system oparty na najnowszym RX-A2A. Sprawdź propozycje naszych zestawów i wybierz najlepszą dla siebie opcję.


Filmy jak nigdy wcześniej – 8K i HDR10+

RX-A2A obsługuje format HDR10+, do którego zalet należy obsługa dynamicznych metadanych. Funkcja ta określa dynamikę materiału wideo analizując scenę po scenie i opisuje, w niewielkiej ilości metadanych, charakterystykę sceny pomiędzy jasnymi i ciemnymi fragmentami. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie istotnych szczegółów, które następnie przekładają się na głębszy kontrast i zwiększony realizm wyświetlanych materiałów.

Dodatkowo nowy amplituner AV obsługuje rozdzielczości 8K60B i 4K120AB. Umożliwia to aktywowanie wyższej częstotliwości odświeżania, co przekłada się na płynniejszy obraz, a ultra-szybkie materiały wideo UHD są wyraźne i niezwykle ostre, zwiększając przyjemność i atrakcyjność wszelkich transmisji sportowych czy filmów akcji.

Funkcje z myślą o graczach komputerowych

Inżynierowie zadbali również o niesamowite wrażenia podczas wszelkich rozgrywek komputerowych. RX-A2A wyposażono w funkcjonalności zwiększające poziom wygładzenia i płynności ruchów oraz przejść nie tylko w grach, ale także filmach czy obrazach wideo. Do uzyskania najlepszych możliwych efektów, Yamaha sięgnęła po rozwiązania takie jak: VRR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode), QMS (Quick Media Switching) i QFT (Quick Frame Transport).

VRR to stosowany w grach mechanizm, który chroni przed rozrywaniem się ramek obrazu. Specjalny układ odpowiada za redukcję opóźnień i regulację częstotliwości odświeżania tak, aby obraz zawsze charakteryzował się właściwą płynnością.

ALLM umożliwia automatyczne przełączenie telewizora w tryb „Gra” po wykryciu konsoli do gry podłączonej do portu HDMI. Funkcja ta sprawia, że sygnał przesyłany jest bez żadnych opóźnień, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza podczas rozgrywek online, gdzie każda sekunda może okazać się decydująca.

Dwie kolejne funkcje, QMS i QFT, zwiększają przyjemność podczas oglądania materiałów wideo. Pierwsza pozwala zminimalizować opóźnienie sygnału przy przełączeniu, eliminując jednocześnie pojawiający się czarny ekran. Druga redukuje opóźnienie przy przesyłaniu klatek wideo.

Zastosowane funkcje sprawiają, że RX-A2A staje się idealną maszyną zapewniającą wysoką jakość dźwięku w grach przy zachowaniu wszystkich istotnych dla każdego gracza funkcji związanych z obrazem.

Wspaniały dźwięk przestrzenny

Yamaha MusicCast RX-A2A

Fantastyczny dźwięk jest m.in. zasługą kompatybilności z DTS:X oraz Dolby Atmos z wirtualizacją wysokości. DTS:X umiejscawia dźwięk dokładnie tam, gdzie naturalnie pojawiłby się w przestrzeni, umożliwiając uzyskanie rzeczywistej, wielowymiarowej sceny dźwiękowej. Wraz z zbudowanym silnikiem mapowania przestrzennego DTS Neural:X funkcja ta pozwala jeszcze bardziej zanurzyć się w dźwięku, uzyskując maksymalny realizm.

Z kolei Dolby Atmos z wirtualizacją wysokości (funkcja dostępna poprzez aktualizację oprogramowania) stanowi doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którzy w swoim systemie audio nie dysponują głośnikami sufitowymi lub promieniującymi do góry. Układ Dolby symuluje wrażenia Atmos, wykorzystując jedynie głośniki skierowane do przodu. Użytkownik ma możliwość konfiguracji do aż pięciu głośników, aby odtworzyć efekt dwóch głośników sufitowych lub wykorzystać wszystkie siedem kanałów do symulacji oszałamiającego efektu czterech górnych głośników.

Warto też wspomnieć o CINEMA DSP 3D – autorskiej technologii Yamahy, która łączy cyfrowe przetwarzanie sygnału ze zmierzonymi danymi pól dźwiękowych. Dzięki temu w domowych warunkach możesz odtworzyć przestrzeń i akustyczną atmosferę najbardziej znanych sal koncertowych i klubów muzycznych z całego świata.

Całości dopełnia antyrezonansowa technologia A.R.T. Wedge. Specjalna piąta nóżką umieszczona w centralnej części podstawy obudowy odpowiada za tłumienie drgań transformatora i tranzystorów mocy oraz radiatorów, znacznie zwiększając dokładność odwzorowania dźwięku.

Możliwość podłączenia bezprzewodowych głośników tylnych

Praktycznym udogodnieniem w RX-A2A jest obsługa funkcji MusicCast Surround. Dzięki niej do amplitunera można bezprzewodowo podłączyć głośniki MusicCast 20 lub MusicCast 50 w roli tylnych głośników efektowych. Rozwiązanie to eliminuje konieczność prowadzenia przewodów od amplitunera do tylnych głośników tylnych, co pozwala cieszyć się pełnymi możliwościami systemu kina domowego przy zachowaniu estetyki w pokoju odsłuchowym.

Obsługa za pomocą asystentów głosowych i aplikacji MusicCast

Najnowszy model Yamahy może pochwalić się również współpracą z asystentami głosowymi Google i Alexa, dzięki czemu urządzeniem można sterować bez konieczności sięgania po pilota zdalnego sterowania. Obsługa AirPlay 2 otwiera natomiast drogę do sterowania głosowego za pośrednictwem Siri i strumieniowania muzyki wprost z urządzeń Apple. Istotnym elementem RX-A2A jest też autorski system MusicCast, dzięki któremu można m.in. przesyłać muzykę z amplitunera wprost do urządzeń znajdujących się w innych pomieszczeniach i odwrotnie.

Współpraca z różnorodnymi źródłami dźwięku

Amplituner wyposażono także w liczne funkcje sieciowe, m.in. wbudowane serwisy strumieniowe (Spotify, Tidal), radio internetowe, łączność bezprzewodową Wi-Fi (2,4/5 GHz) i dwukierunkowy Bluetooth. Ponadto współpracę z różnorodnymi źródłami dźwięku ułatwiają złącza analogowe i cyfrowe (optyczne, koncentryczne), port USB oraz wejście Phono, które umożliwia podłączenie dowolnego gramofonu, w tym modelu bez wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego.

Wspaniały dźwięk w każdym pomieszczeniu

Konstruktorzy Yamahy pozostali wierni swojemu autorskiemu rozwiązaniu – YPAO (Yamaha Paramtric room Acoustic Optimizer). Choć RX-A2A jest najprostszym modelem z serii AVENTAGE, to konstrukcja ta może pochwalić się wykorzystaniem jednej z najbardziej zaawansowanych wersji układu Yamahy, tj. YPAO R.S.C. z pomiarem wielopunktowym. Rozwiązanie to automatycznie analizuje akustykę pomieszczenia odsłuchowego i systemu audio, jednocześnie biorąc pod uwagę efekt odbicia dźwięku, a następnie dostraja różne parametry tak, aby wynieść jakość dźwięku na studyjny poziom.

Odmienione wzornictwo łączące tradycyjne rzemiosło Yamahy z nowoczesną stylistyką pomoże bez trudu dopasować RX-A2A do pomieszczenia odsłuchowego. Projektanci dopełnili wszelkich starań, aby każdy element tego amplitunera AV został starannie wykonany, dzięki czemu najnowsza konstrukcja wspaniale wygląda i świetnie brzmi niezależnie od tego, gdzie zostanie ustawiona.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: