Poprzedni
Następny

Wzmacniacz zintegrowany Rotel A10MKII – testy, opinie, recenzje i wideorecenzje

A10MKII to wzmacniacz zintegrowany pracujący w klasie AB. Ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM, a za zasilanie odpowiada produkowany we własnym zakresie transformator toroidalny z solidnymi kondensatorami filtrującymi. W porównaniu z modelem pierwszej generacji A10MKII ma wiele ulepszonych komponentów, zapewniając lepszą rozdzielczość i szczegółowość przetwarzanego dźwięku. Jeśli szukasz dobrego wzmacniacza, który w stereofonicznym systemie audio zadba o dobrej jakości brzmienie, model A10MKII może być doskonałym wyborem. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję zakupową, sprawdź recenzje i testy tego modelu. Z artykułu dowiesz się również, gdzie możesz go kupić.

Stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany Rotel A10MKII:

 1. Recenzja Top Hi-Fi

 2. Recenzja audiostereo.pl

 3. Wideorecenzja

 4. Gdzie kupić?

Rotel A10MKII ma wyjście słuchawkowe

Rotel A10 MKII – recenzja Top Hi-Fi

We współczesnym hi-fi można dostrzec dwa równolegle rozwijające się trendy. Producenci angażują swoich inżynierów w tworzenie maksymalnie rozbudowanych wzmacniaczy all-in-one, które zawierają praktycznie wszystko. Główny układ wzmacniacza łączy się z funkcjonalnością odtwarzacza sieciowego, a nierzadko również wbudowanego przetwornika C/A.

Drugą szkołą budowania dobrego audio jest z kolei pójście w stronę puryzmu – rządzi tam minimalizm formy oraz dopracowanie wyłącznie kluczowych komponentów. Oba podejścia są sztuką, a tym razem przyjrzymy się wzmacniaczowi Rotel A10 MKII, zaprojektowanego według drugiej metodyki. Co oferuje druga generacja popularnego modelu i dlaczego warto się nim zainteresować? Sprawdziliśmy to i zapraszamy do testu.

Kilka kluczowych cech na początek:

 • prosty i funkcjonalny design skupiony na kluczowych elementach sterujących,

 • układ wzmacniacza w klasie AB zapewniający 50W mocy na kanał przy 8 omach
  90 zmian konstrukcyjnych i ulepszeń komponentów obejmujące m.in. kondensatory i wzmacniacze operacyjne w sekcji odpowiedzialnej za przetwarzanie sygnału audio,

 • 3 wejścia analogowe stereo RCA oraz dedykowane wejście gramofonowe RCA dla gramofonów z wkładką typu MM (ang. Moving Magnet),

 • wyjście mini-jack 3.5 mm na przednim panelu umożliwiające komfortowe użytkowanie słuchawek,

 • w zestawie pilot zdalnego sterowania.

Design, jakość wykonania i elementy sterujące

W całym portfolio Rotela dominuje charakterystyczny język wizualny, a design modelu A10 MKII co do zasady skupia się na esencji tego, czym może być wzmacniacz. Minimalizm formy ogląda się z przyjemnością, a jednocześnie trzeba przyznać, że nie pozbawiono go cech odróżniających konstrukcję Japończyków od konkurencji. Aluminiową obudowę wykonano z dbałością o detale takie jak subtelne przetłoczenia na krawędziach frontowego panelu.

Producent nie oszczędzał na ilości niezbędnych śrubek czy grubości ścianek konstrukcji. Matowe wykończenie posiada dwa kolory do wyboru, przy czym oba są klasycznie powściągliwe – srebrny lub czarny. A10 MKII wpasowuje się dzięki temu do praktycznie każdego wnętrza, a właściciel nie powstydzi się zestawu stereo zbudowanego w oparciu o ten wzmacniacz.

Rotel A10MKII pobiera niewiele energii w trybie czuwania

Ograniczenie liczby elementów sterujących pozwala projektantom skupić się na ergonomicznym rozmieszczeniu i jakości. Obsługę całej funkcjonalności wzmacniacza umożliwiają cztery pokrętła i pięć przycisków. Przednia ścianka A10 MKII mieści przycisk zasilania, pokrętła balansu L/R oraz regulacji basu i wysokich tonów, potencjometr głośności i cztery klawisze źródła sygnału. Ostatni z elementów posiada kontrastowe podpisy na obudowie (podobnie jak pokrętła tonacji „Treble” oraz „Bass”) – „phono” dla dedykowanego wejścia gramofonowego, a pozostałe trzy pary gniazd RCA oznaczono jako „tuner”, „CD” oraz „aux”.

Minimalistyczną formułę testowanego modelu połączono z wysoką ergonomią. Przyciski dają wyraźną odpowiedź pod palcem, a charakter pracy pokręteł sprawia solidne wrażenie – każdy z nich stawia przyjemny, płynny opór i gwarantuje precyzję regulacji ustawień. Niepozorny design obecny w całej serii A marki Rotel skrywa przyjemną w obsłudze, dopracowaną konstrukcję bez zbędnych „fajerwerków”. A10 MKII skutecznie pokrywa podstawowe cechy, jakich oczekiwałoby się od wzmacniacza z bazowego segmentu cenowego.

Możliwości połączeniowe

Uporządkowany wygląd na przodzie urządzenia kontynuuje rozmieszczenie gniazd na tylnym panelu. Ich dobór daje solidną podstawę pod zbudowanie pierwszego systemu audio, dając pewne możliwości rozbudowy wraz z upływem czasu. Zestaw złączy w A10 MKII wygląda następująco:

 • gniazdo zasilania i oddzielny pin uziemiający,

 • wejście gramofonowe RCA stereo dla gramofonów z wkładką typu MM (ang. Moving Magnet),

 • 3 pary wejść analogowych stereo RCA do podłączenia różnego rodzaju źródeł sygnału – odtwarzacza strumieniowego, CD, zewnętrznego przetwornika C/A itp.,

 • solidne terminale głośnikowe z pozłacanymi stykami,

 • 2 wyjścia wyzwalania 12 V (Trigger Out).

Rotel wyposażył drugą generację A10 w optymalny zestaw gniazd, umożliwiający tworzenie i modyfikowanie zestawu audio wraz z upływem czasu. Terminale głośnikowe bez problemu wytrzymują nawet masywniejsze przewody głośnikowe, a ponadto wzmacniacz posiada przydatne dodatki. Jednym z nich są dwa 12-woltowe wyjścia wyzwalające (Trigger Out), co pozwala usprawnić obsługę zestawu stereo zbudowanego w oparciu o testowany model. Wzmacniacz jest też wyposażony w praktyczny przełącznik Auto Power Down, który umożliwia wygodne automatyczne wyłączanie zasilania, gdy urządzenie nie jest używane.

Całościowo A10 MKII oferuje dobrze dobrany zestaw złączy, przy pomocy którego można zbudować podstawowy, aczkolwiek nadal komfortowy w obsłudze zestaw stereo. Trzy wejścia analogowe dają możliwość doboru źródła sygnału do własnych preferencji – fani płyt CD, streamingu, a także klasycznego „winyla” znajdą coś dla siebie w nowej generacji wzmacniaczy z logo Rotela.

Wrażenia odsłuchowe

Powściągliwość do zmian w kwestiach konstrukcji bywa częstym zjawiskiem w świecie producentów sprzętu audio. Tym rzadziej marki drastycznie zmieniają podejście do tak zwanej „szkoły brzmienia” – charakterystycznych cech, jakie posiadają wzmacniacze czy inne urządzenia hi-fi spod konkretnego szyldu. Druga z wymienionych rzeczy często ma sens – w końcu jeśli formuła na określony typ dźwięku jest dobra, wystarczy ją dopracowywać zamiast wykonywania inżynieryjnych przewrotów.

W drugiej generacji serii A, projektanci Rotela skupili się przede wszystkim na zmianie wnętrzności swoich wzmacniaczy. A10 MKII wyglądając niepozornie od zewnątrz, kryje aż 90 ulepszeń komponentów i modyfikacji technicznych. Wszystko to ma oczywiście jeden cel – dopracowanie różnych aspektów brzmienia. Następca udanego A10 zachowuje charakter pierwowzoru, podając do uszu słuchacza ulepszone techniczne cechy dźwięku – przejrzystość, brzmienie wokali czy scenę dźwiękową.

Rotel A10 MKII ma dwa warianty kolorystyczne

Jaki zatem jest A10 MKII? Bezpośrednio przejmuje on żywiołową barwę, którą pierwsza generacja nadawała każdemu odtwarzanemu utworowi. Charakterystyczny balans tonalny Rotela kładzie więcej nacisku na skraje pasma akustycznego – bas oraz soprany. W rezultacie sygnał płynący z bohatera naszego testu z łatwością podnosi „tętno” kolumn, które dysponują bardziej łagodnym, plastycznym brzmieniem. Takie rezultaty osiągaliśmy szczególnie tworząc duety wzmacniacza z kolumnami podstawkowymi o umiarkowanych wymaganiach pod względem niezbędnej mocy wyjściowej źródła.

Równowaga tonalna przechylona mocniej w kierunku basu i górnych rejestrów sprawia, że nowy A10 jest wzmacniaczem nastawionym bardziej na rozrywkowy, odprężający odbiór niż precyzyjną analitykę każdego tonu, jaki dociera do uszu.

Bynajmniej nie oznacza to, że szkoła dźwięku japońskiego producenta pozbawia muzykę subtelności. Do kluczowych usprawnień w brzmieniu A10 MKII należy ogólnie wyższa dokładność i przekazywanie detali, porównując z poprzednikiem. Górne pasmo zachowuje charakterystyczny połysk, będąc energicznym bez przesadnej natarczywości. Usprawnienia konstrukcyjne w drugiej generacji wzmacniacza lekko podkreśliły ilość prezentowanego wokalu, jak również samą precyzję jego przekazu. Cały środkowy zakres nabrał więcej plastyczności w duecie z każdymi kolumnami, które towarzyszyły nam podczas testów. Cechy poszczególnych modeli omawiamy dokładniej w oddzielnym segmencie tekstu.

Energiczny, nasycony charakter brzmienia Rotel kontynuuje w basie. Pasmo to jest zwarte i wybrzmiewa dość szybko, ale prezentowane z odpowiednią mocą nadaje muzyce optymalne wypełnienie. Wzmacniacz pokazuje swoje możliwości pod względem produkcji niskich zakresów, gdy sparujemy go z kolumnami o plastycznej, cieplejszej tonacji. Odsłuch dowolnej muzyki elektronicznej przy udziale A10 MKII najskuteczniej prezentuje jego dynamikę. Potencjał dostrzegamy też w albumach koncertowych – rockowe nagrania live (na przykład Led Zeppelin) często stają się jeszcze bardziej żywiołowe, czerpiąc wiele z mocnego basu i nasyconego górnego pasma.

Całościowo brzmienie Rotela pozostaje barwne i charakterystycznie dosadne, co daje dużą przyjemność odbioru różnych gatunków muzycznych. Odświeżona seria A skupia uwagę słuchacza na całości muzycznego spektaklu, ulepszając przekaz mniejszych detali względem pierwszej generacji wzmacniaczy.

Propozycje głośnikowe dopasowane do wzmacniacza

Czytając ten test, prawdopodobnie jesteś na etapie poszukiwania odpowiednich komponentów do swojego pierwszego systemu stereo. Skompletowanie go oznacza więc wybór kolumn dopasowanych do Twoich preferencji – zarówno jeśli chodzi o brzmienie, jak i design. Poniżej przedstawiamy trzy modele kolumn głośnikowych, których możliwości przetestowaliśmy osobiście.

ELAC Debut 2.0 B6.2

Dla amatorów precyzyjnego brzmienia w rozsądnym budżecie, ELAC opracował serię Debut. Model Debut 2.0 B6.2 to większa z dwóch kolumn podstawkowych dostępnych w tej serii, oferująca muzykalność i dokładność dźwięku niemieckiego producenta w przystępnej cenie.

Na potrzeby odświeżonej linii Debut projektanci opracowali istotne zmiany konstrukcyjne – te widoczne dla oczu, jak i ukryte w obudowie. Kolumny wyposażono całkowicie nowy przetwornik wysokotonowy. Ten nowoczesny 25-milimetrowy głośnik wyposażono w jedwabną kopułkę oraz falowód przeciwdziałający zjawisku dyfrakcji. Innowacyjne rozwiązanie przekłada się na charakterystyczną dla głośników ELAC precyzję górnego pasma. Wysokie tony brzmią wyraziście, prezentując się z optymalnym do odbioru „połyskiem”. Niskie i średnie tony obsługuje 165-milimetrowy przetwornik z wytrzymałą, sztywną i lekką membraną wykonaną z włókna aramidowego. Materiał ten charakteryzuje się znakomitym stosunkiem wytrzymałości do wagi, co ułatwia stworzenie stabilnego przetwornika o możliwości dużego wychylenia. Rezultatem są przejrzyste wokale prezentowane na pierwszym planie, a także zwarty, dokładny bas.

ELAC Debut 2.0 B6.2

Dwudrożną konstrukcję modelu Debut 2.0 B6.2 zamknięto w starannie wykonanej obudowie dostępnej w jednym, ponadczasowym wariancie wykończenia – matowej teksturze drewna w ciemnoszarym kolorze. Strukturę obudowy ELAC potraktował równie poważnie, co sam wygląd. Ścianki z grubego MDF dodatkowo usztywniono wewnętrzną przegrodą. Dodaje ona masy obudowie, oddziela przetworniki i zmniejsza wewnętrzne drgania. Sprzyja to długoterminowemu użytkowaniu kolumn bez awarii, a także podnosi jakość odsłuchu z której słyną modele niemieckiej marki. Jeśli preferujesz dynamiczne granie kładące nacisk na wokale oraz górne pasmo, ELAC oferuje brzmienie które może przypaść do Twojego gustu.

Indiana Line Tesi 261

Wśród wielu innych producentów kolumn, portfolio Indiana Line oferuje szereg modeli dla kogoś, kto chce uzyskać możliwie najwyższą jakość brzmienia w bardzo rozsądnym budżecie. Kulminacją rozsądnego, dopracowanego podejścia do projektowania jest seria Tesi, a w niej model 261. Podstawkowa kolumna o konstrukcji 2-drożnej łączy klasyczne wzornictwo i sprawdzone rozwiązania techniczne, by zaoferować muzykalne brzmienie ze świetną dynamiką basu.

Matowe wykończenie obudowy w trzech wariantach kolorystycznych sprawdzi się w praktycznie dowolnej przestrzeni – gładką biel, czarny dąb czy jasny orzech łatwo wpasować do wnętrz o różnym wystroju. Staranność wykonania obudowy oraz sam wygląd przetworników sprawia, że model ten prezentuje się drożej, niż rzeczywisty pułap cenowy na jakim się znajduje.

Indiana Line Tesi 261

Przetwornik niskotonowy o średnicy 160mm sparowano z 26-milimetrowym tweeterem. Pierwszy z nich korzysta z właściwości akustycznych miki oraz polipropylenu, generując dynamiczny bas o gładkiej tonacji. Jedwabna kopułka wysokotonowa oferuje czyste wysokie tony i gwarantuje świetne zgranie ze wspomnianym przetwornikiem nisko-średniotonowym. By zagwarantować przejrzystość brzmienia na poziomie lepszym od konkurentów, inżynierowie Indiana Line dopracowali filtr głośnika wysokotonowego, korzystając z cewek powietrznych i kondensatorów foliowych. Wszystkie te rozwiązania konstrukcyjne przekładają się na muzykalne brzmienie modelu Tesi 261, które łatwo współpracuje ze wzmacniaczami o różnym charakterze.

Przeznaczona do średniej wielkości pomieszczeń (o powierzchni do 20 m2) kolumna Tesi 261 sprawdzi się m.in. jako główna para głośników w systemie stereo wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na duże kolumny podłogowe. Kompaktowa konstrukcja tych kolumn pozytywnie zaskakuje skalą brzmienia, jaką z łatwością potrafią prezentować. Jeśli wysokiej jakości dźwięk kojarzy Ci się głównie z muzykalnym, mocnym basem, warto sprawdzić możliwości Tesi 261 w duecie ze wzmacniaczem Rotel A10 MKII.

Indiana Line Diva 3

Diva 3 to podstawkowe kolumny głośnikowe z najnowszej odsłony flagowej serii Indiana Line. Ten 2-drożny model bazuje na sukcesie głośników Diva 262, a jednocześnie wprowadza nowe rozwiązania techniczne. Konstrukcja obudowy oraz materiały użyte do wytworzenia przetworników zostały przemyślane na nowo. Dwa matowe wykończenia – czarny lub biało-dębowy – skrywają szereg innowacji, które wnoszą nową jakość do świata przystępnych cenowo kolumn podstawkowych.

Inżynierowie Indiana Line podnieśli sztywność obudowy, stosując materiał MDF o grubości 25mm. Mocowane do przedniej ścianki przetworniki są autorskimi konstrukcjami tego producenta, zoptymalizowanymi by osiągnąć klarowny, uniwersalny charakter brzmienia. Zarówno wysokotonowa kopułka jak  i przetwornik nisko-średniotonowy są pełne konstrukcyjnych innowacji. O czyste brzmienie basu i zakresu średniotonowego dba 150-mm przetwornik z wykonywaną na zamówienie Indiana Line membraną z materiału Curv (polipropylen pleciony). Jego naturalna sztywność zapewnia neutralne i precyzyjne odtwarzanie niskich tonów. Klarowność wyższych części pasma powstaje z połączenia samej konstrukcji kopułki wysokotonowej, a następnie jej osadzenia w obudowie. 26-milimetrowy tweeter posiada radialną komorę tłumiąca w formie pierścienia otaczającego cewkę. Rozwiązanie to umożliwiło Indiana Line wejść na wyższy poziom jakości reprodukcji górnego pasma – brzmi naturalnie, zachowując żywą, różnorodną dynamikę.

Rotel A10MKII ma szerokie pasmo przenoszenia

Diva 3 to najbardziej uniwersalne kolumny z trzech wspomnianych modeli, które rekomendujemy do połączenia ze wzmacniaczem Rotel A10 MKII. Skala sceny dźwiękowej jak i nasycone wokale razem tworzą zróżnicowane, ale wciąż naturalne brzmienie. Nowy model Indiana Line prezentuje muzykę z energią oraz kontrolą, którą trudniej znaleźć u konkurentów ze zbliżonego segmentu cenowego.

Podsumowanie

Rotel tworząc serię A, poczynił ambitny krok, który ma jeden cel – wprowadzić brzmienie hi-fi do domów, robiąc to w przystępnym budżecie dla początkującego melomana. Elegancki design od zewnątrz wnosi szereg ulepszeń konstrukcyjnych od środka, przez co A10 MKII brzmi precyzyjniej od poprzednika. Pozostaje przy tym wierny charakterystycznej metodzie Rotela, na dobrej klasy dźwięk – jest energia i odpowiednia moc pozwalająca wzmacniaczowi „dogadać” się z szerokim wachlarzem kolumn głośnikowych. Wszystko to mieści się w rozsądnych granicach 3000 złotych. Rekomendujemy ten wzmacniacz jako centralny komponent pierwszego systemu stereo.

Budujesz swój pierwszy system audio lub ulepszasz obecnie posiadany? W doborze odpowiednich komponentów może pomóc nasza Strefa Wiedzy oraz oficjalny blog Top Hi-Fi & Video Design. Znajdziesz tam testy wzmacniaczy, kolumn głośnikowych, przetworników C/A oraz wielu rodzajów akcesoriów. Informujemy też o nowościach ze świata hi-fi – premierach sprzętu i ciekawostkach technicznych. Jako #EksperciDobregoBrzmienia tworzymy również poradniki, ułatwiające stworzenie wymarzonego systemu audio do użytku domowego, tak aby mieścił się w budżecie i spełniał Twoje oczekiwania

Sprzęt, który budzi Twoje zainteresowanie można osobiście przetestować w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Przygotowujemy profesjonalne odsłuchy w pomieszczeniach dostosowanych akustycznie, abyś mógł ocenić możliwości urządzeń i bliżej zapoznać się z ich funkcjonalnością. Serdecznie zapraszamy!

Rotel A10MKII – recenzja audiostereo.pl

Podstawowy wzmacniacz zintegrowany z nowej generacji urządzeń japońskiego Rotela miał okazję przetestować redaktor Marcin Olszewski, którego recenzja ukazała się na portalu audiostereo.pl.

Rotel A10MKII

Rotel A10MKII

Wykonanie modelu A10MKII nawiązuje do stylistyki dotychczasowych konstrukcji Rotela i pozostałych urządzeń drugiej generacji:

Na niskoprofilowym, wykonanym z płata szczotkowanego aluminium froncie znajdziemy tylko to, co konieczne i niezbędne do intuicyjnej obsługi bez użycia pilota, który oczywiście znajduje się na wyposażeniu.

W recenzji nie zabrakło odniesienia do bardziej zaawansowanego modelu, czyli A11MKII:

Wystarczy tylko rzut oka do trzewi 10-ki i szybkie porównanie z 11-ką, by pozbyć się jakichkolwiek wątpliwości i złudzeń, co do odmienności obu konstrukcji. Jest bowiem tak, jak już wspominałem przy teście wyższego modelu – usytuowany oczko niżej został jedynie pozbawiony sekcji cyfrowej.

Rotel A10MKII

Pod względem brzmienia, zdaniem redaktora Marcina Olszewskiego, A10MKII nie odbiega znacząco od „jedenastki”:

Pomimo niezbyt imponującej, przynajmniej na papierze, mocy 50 W na kanał Rotel nie miał najmniejszych problemów z oddaniem tak faktury, jak i motoryki najniższych składowych na praktycznie dowolnym repertuarze.

Tak redaktor portalu audiostereo.pl podsumował swoją recenzję:

Rotel A10MKII to naprawdę świetna integra mogąca sprawić wiele radości swym nabywcom. Problem w tym, że ma wyposażone w sekcję cyfrową rodzeństwo (A11 MKII), które z racji pomijalnej różnicy cen może kanibalizować niżej urodzony model. Tak jak jednak wspominałem – jeśli tylko posiadacie na stanie satysfakcjonujący Was przetwornik cyfrowo/analogowy, bądź źródło niewymagające takowego, to spokojnie możecie decydować się na 10-kę.

Rotel A10MKII

Pełny tekst recenzji znajdziesz na portalu audiostereo.pl w zakładce „Magazyn”.

Rotel A10MKII – wideorecenzja

Zapraszamy do obejrzenia naszej wideorecenzji wzmacniacza zintegrowanego A10MKII firmy Rotel, w której szczegółowo omawiamy najnowszą wersję podstawowego wzmacniacza stereo od japońskiego producenta. W porównaniu z pierwowzorem wersja A10MKII zawiera wiele zmian i ulepszeń komponentów. A co konkretnie się zmieniło, jak brzmi ten wzmacniacz Rotela i z jakimi kolumnami zgrywa się najlepiej – na te wszystkie pytania odpowiadamy w tym materiale.

Rotel A10MKII – gdzie kupić?

Solidny wzmacniacz zintegrowany A10MKII to tylko jeden z wielu modeli renomowanej japońskiej marki Rotel, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Audio Klan, właściciel ogólnopolskiej salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować, a także kupić ten wyjątkowy sprzęt audio. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje i zastosowane w nim rozwiązania, a także pomogą w doborze odpowiednich podzespołów do systemu audio. Prezentowany wzmacniacz kupisz także za pośrednictwem naszej strony internetowej.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: