Poprzedni
Następny

Jak wybrać interkonekt?

Średnia ocen: 4.9
(14 ocen) 7 komentarzy

 

Jak wybrać interkonektPrzewody służące do połączenia ze sobą urządzeń audio są koniecznością, bo bez nich nie zadziała niemal żaden system audio, niezależnie od jego możliwości technicznych i poziomu zaawansowania.

Zróżnicowanie konstrukcyjne dostępnego okablowania odzwierciedla różnorodność funkcji, które mają realizować. Najczęściej stosowanymi połączeniami są: interkonekty, kable głośnikowe i przewody zasilające.

Przewody z pierwszej grupy przeznaczone są do łączenia ze sobą urządzeń takich jak źródła dźwięku – odtwarzacze, tunery radiowe czy

Jak wybrać interkonekt

Różnorodność rozwiązań technicznych

Kable sygnałowe muszą przede wszystkim precyzyjnie przekazywać zmiany stosunkowo niskich napięć, stąd ogromne znaczenie ma wyeliminowanie wszelkich strat sygnału, zwłaszcza w zakresie dużych częstotliwości, czyli wtedy gdy amplituda sygnału jest najmniejsza, oraz sygnałów słabych. Z tego powodu kable sygnałowe różnią się pod względem konstrukcyjnym od kabli głośnikowych. Kable sygnałowe są ekranowane, w przeciwieństwie do tych drugich. Ponadto dzielą się na liczne wyspecjalizowane grupy. Każdy z tych rodzajów kabli pracuje w innych warunkach i ma do spełnienia nieco inne zadania. Aby osiągnąć optymalny efekt konstruktorzy prześcigają się w pomysłowości, z jednej strony stosując nowe materiały, tak przewodzące, jak i do izolowania poszczególnych przewodników czy tworzenia zewnętrznej powłoki albo oplotu, z drugiej różnorakie rozwiązania techniczne, rodzaj prowadzenia żył (sygnałowej i masowej), liczba przewodników, geometria splotu itd.

Przewód

Oferuje się kable zbudowane z różnych odmian miedzi, srebrzone, srebrne, a nawet z mniej typowych, bardziej wyrafinowanych technologicznie materiałów. Można spotkać przeróżne sploty: radialne, poziome, diagonalne. Stosowane są także żyły wykonane z cieniutkich rurek albo płaskich taśm. Równie wyszukane są materiały dielektryczne, z których najlepszym, aczkolwiek bardzo trudnym do praktycznego zastosowania, pozostaje powietrze. Część z tych rozwiązań, rzeczywiście warta jest pieniędzy, które później trzeba za nie płacić, ale część i to najprawdopodobniej ta większa, obliczona jest na sukces komercyjny. Stąd bardzo grube lub dziwnie wyglądające kable, we wszystkich kolorach tęczy, obowiązkowo wyposażone w złocone albo rodowane eleganckie wtyki.

Jak wybrać interkonekt

Rola interkonektów i ich wpływ na dźwięk

Na pytanie, czy inwestycja w interkonekt jest równie ważna jak w kable głośnikowy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tutaj decydujący głos ma przyszły użytkownik. Przeważnie przewód głośnikowy w większym stopniu wpływa na brzmienie systemu audio, wobec czego najczęściej uznawany jest za ważniejszy. Zignorowanie nieodpowiedniej jakości interkonektu może okazać się fatalnym błędem, psującym finalny efekt brzmieniowy. Najlepiej zatem kupić komplet okablowania, zaczynając jednak od kabli głośnikowych, a dopiero potem dobierając odpowiednie łączówki. Rozsądnym wyjściem jest skompletowanie całości, pochodzącej od tego samego producenta. Zachowujemy wtedy konsekwencję w dążeniu do konkretnych efektów.

Ile wydać?

Istnieje prosta zależność – klasa kabla wynika wprost z zastosowania do jego produkcji dość skomplikowanych technologii i kosztownych materiałów. Oczywiście ma to swoje odbicie w cenie takiego kabla. Z drugiej strony, jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup konkretnego systemu audio, to koniecznością będzie dobranie do niego odpowiednich kabli. Bez tego można narazić się na spore rozczarowanie. Finalny efekt brzmieniowy w niczym nie będzie odzwierciedlać naszego wysiłku finansowego. Jednak przesadne podejście do kwestii okablowania, umieszczenie w systemie kabli kosztujących połowę wartości wszystkich elementów składowych jest oczywistym nonsensem, gdyż większą poprawę jakości dźwięku wniosą np. droższe zespoły głośnikowe.

Generalnie kabel powinien kosztować w granicach od 1/10 do ¼ ceny jednego urządzenia. Powyżej tej kwoty lepiej jest zainwestować w sprzęt, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły np. gdy czasem do osiągnięcia pożądanych rezultatów brzmieniowych potrzebujemy po prostu specyficznego, za to drogiego przewodu.

co za kabel proszę państwa

Który wybrać?

Możliwość kombinacji sprzęt-kable jest praktycznie nieograniczona i trafienie tej optymalnej może okazać się bardzo trudne w praktyce, zwłaszcza dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z „poważnym” sprzętem audio. Warto zatem skorzystać z sugestii sprzedawcy. Przeważnie oferuje on kable pasujące do sprzętu, który sprzedaje, co jest logicznym działaniem. Nie warto zdawać się na rady znajomych czy opinie wyczytane w internecie. Rzadko można spotkać rzetelną informację, uwzględniającą wszystkie aspekty doboru okablowania odpowiedniego dla danego systemu audio.

 = = =

Salony firmowe – Showroom

Salony działające jako ogólnopolska sieć Top Hi-Fi & Video Design oferują najszerszą na rynku gamę urządzeń audio oraz specjalistyczną pomoc doświadczonych ekspertów.

Poświęcamy wiele uwagi by urządzenia, które trafiają na półki naszych sklepów gwarantowały znakomite brzmienie, dlatego też wybór produktów firm takich jak np. YamahaBowers and WilkinsAudioQuest lub Nordost jest oczywisty – duża różnorodność konstrukcji oraz ich najwyższy poziom zaawansowania pozwalają nam spełnić szeroki zakres oczekiwań pod kątem funkcjonalności, designu i ceny.

Kim jesteśmy

W salonach Top Hi-Fi & Video Design nie sprzedajemy po prostu pudełek ze sprzętem. Naszym klientom oferujemy przemyślane i dobrze dobrane rozwiązania audio-wideo znakomicie dopasowane do faktycznych potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Niezmiennie od ponad dwóch dekad dbamy o to, aby nasi klienci mieli pewność, że spotkają się tutaj z najwyższym standardem obsługi i zawsze będą mieli dostęp do wysokiej klasy sprzętu, który pozwoli sukcesywnie rozwijać ich pasję muzyczną.

Profesjonalne prezentacje

Jeśli chcesz "na żywo" zobaczyć produkty firm Audioquest, Nordost albo Real Cable oraz ocenić ich znakomite możliwości, odwiedź jeden z 19 salonów pokazowych, w którym będzie można sprawdzić działanie i posłuchać sprzętu z tymi kablami w komfortowych warunkach – w towarzystwie najlepszych zespołów głośnikowych, perfekcyjnych wzmacniaczy i wspaniałych źródeł dźwięku.

Salony Top Hi-Fi & Video Design czekają na ciebie w największych miastach Polski i znajdziesz w nich najpełniejszą gamę produktów firm Audioquest, Nordost albo Real Cable.

Przeszło 25 lat doświadczenia, najlepsi specjaliści

Po prostu powiedz nam, czego oczekujesz, a przygotujemy dla ciebie indywidualną prezentację, podczas której zapoznasz się ze wszystkimi możliwościami, jakie oferuje rozważany sprzęt. Nasza fachowa wiedza oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że zawsze zaproponujemy ci optymalne rozwiązanie, uwzględniające twoje potrzeby, warunki wnętrza oraz dostępny budżet.

Najlepsze marki i najnowsze technologie

Nasza oferta obejmuje praktycznie wszystko, czego możesz potrzebować dla domowej i mobilnej rozrywki audio-wideo oraz całkowitej satysfakcji. Jeszcze dziś odwiedź salon Top Hi-Fi & Video Design w swoim mieście i przekonaj się jak przyjemne i łatwe może być skonfigurowanie systemu do odtwarzania muzyki najwyższej jakości z zastosowaniem okablowania dedykowanego do sprzętu audio.

19 salonów w całej Polsce

Jesteśmy znacznie bliżej niż myślisz. Nasze salony znajdziesz w wielu dużych miastach całej Polski, a dodatkowo, sklep internetowy www.tophifi.pl dostarcza oferowane przez nas produkty bezpośrednio do twojego domu. Odwiedź nas i skorzystaj z komfortowych warunków oceny i zakupu sprzętu oraz skorzystaj z komfortowych warunków oceny i zakupu sprzętu.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(14 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: