Poprzedni
Następny

„Wyważone dynamicznie brzmienie” – test wzmacniacza Yamaha A-S1200 w „Audio Video”

Model A-S1200 to następca wzmacniacza zintegrowanego A-S1100 firmy Yamaha. Projektanci przy konstrukcji tego modelu sięgnęli po komponenty i rozwiązania, które do tej pory zarezerwowane były dla dużo droższych urządzeń. Czy nowy model japońskiego producenta staje na wysokości zadania, jakie mu powierzono? Sprawdziliśmy jak ten model wypadł w redakcyjnym teście magazynu „Audio Video”.

Yamaha A-S1200

Testujący zwrócił uwagę na wizualne podobieństwo wzmacniacza A-S1200 do modelu A-S2200, a także do poprzednika, czyli A-S1100. Pod względem panelu frontowego główne różnice to brak pokrętła „Trim” z lewej strony i przełącznika Phono MM/MC z prawej.

Znacznie łatwiej jest od tyłu, ponieważ A-S1200 to niezbalansowana wersja droższego modelu.

Modyfikacje w stosunku do A-S1100 dotyczą przede wszystkim zasilania. Źródłem napięcia jest teraz nie trafo EI, lecz toroid produkcji japońskiej (Bando) — ten sam, który znajdziemy w droższym modelu. Sekcja filtracji napięć została oparta o elektrolity Nichicona (…), nieco mniejsze niż te w A-S2200.

Yamaha A-S1200

Uwagę zwraca już sama jakość wykonania urządzenia i jego wygląd, który podkreślają charakterystyczne wskaźniki wychyłowe:

Wzmacniacz jest po prostu piękny. Stylizowana na lata 70. ubiegłego stulecia obudowa, wysmakowanie detali oraz jakość wykonania sprawiają, że Yamaha przyćmiewa i deklasuje rywali.

Perfekcyjnie wykonana przednia ścianka z delikatnie szczotkowanego aluminium łączy się z drewnianymi boczkami, które polakierowano na czarno i wykończono wielowarstwowym lakierem.

Yamaha A-S1200

Model A-S1200 to bardzo dobrze wyposażone i funkcjonalne urządzenie:

W sprytny sposób rozwiązano regulację barwy i ich omijanie. Pokrętła w pozycji pionowej odłączają filtry, pełniąc funkcję przełączników „source direct”. Dopiero przekręcenie któregoś z nich w lewo lub w prawo, powoduje, że regulacja się uaktywnia.

Zdaniem recenzenta model A-S1200 firmy Yamaha to:

…spokojnie brzmiący wzmacniacz, który nie „straszy” gwałtownymi zmianami poziomu głośności, raczej łagodząc i zaokrąglając atak w całym paśmie i nie celując w nadmierną precyzję, czy rozdzielczość. A-S1200 kompensuje tę swoistą łagodność barwą dźwięku, tonalnością. Nie jest więc to brzmienie ciemne czy zawoalowane. Przeciwnie, wysokie tony są całkiem obecne i sumarycznie piec Yamahy brzmi dość jasno, co pozwala na dobre oddawanie szczegółów.

Yamaha A-S1200

W podsumowaniu recenzji czytamy m.in., że A-S1200 to:

…solidny kawał pieca, prezentujący brzmienie „wyważone dynamicznie”, a przy tym dość rześkie i szczegółowe. Jest w nim pewna doza miękkości, lecz mimo to rekomendowałbym go posiadaczom ciepło brzmiących zestawów. Z trafnie dobranymi głośnikami i źródłem zapewni wiele radości — nie tylko ze słuchania, ale i z posiadania.

Yamaha A-S1200

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 05/2022 magazynu „Audio Video”. Zobacz również film, w którym prezentujemy model A-S1200:

Sprzęt firmy Yamaha dostępny jest na tophifi.pl i w sieci salonów Top Hi-Fi & Video. Jeśli chcesz przekonać się o funkcjonalności, jakości wykonania i brzmienia urządzeń tego japońskiego producenta, zachęcamy do odwiedzenia najbliższego salonu. Z pomocą specjalistów możesz przetestować wybrane modele Yamahy, a sprzęt do zestawów stereo czy kina domowego sprawdzić w specjalnie przystosowanych do tego salach odsłuchowych.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: