Poprzedni
Następny

Video streaming w Polsce - jak wygląda dziś, a jak będzie wyglądał już niedługo?

Od pojawienia się u nas platform streamingowych popularność tradycyjnej telewizji w Polsce znacznie spadła. Jak informują WirtualneMedia, w 2021 r. spędziliśmy na jej oglądaniu średnio nieco ponad 4 godziny dziennie, co jest najniższym wynikiem od 10 lat. Towarzyszy temu ogromny wzrost popularności platform video, który w 2021 r. był o 266 proc. wyższy, niż 3 lata temu. Co najchętniej streamują Polacy?

Po które platformy najczęściej sięgają Polacy?

Według danych, które pod koniec 2021 roku udostępniły WirtualneMedia, najpopularniejszym serwisem w Polsce był w ubiegłym roku Netflix (13 mln użytkowników), co raczej dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Mogą być nim za to dwie kolejne pozycje na podium, czyli VOD Wp.pl (4,6 mln użytkowników) i Player.pl (4,1 mln użytkowników), choć po głębszej analizie wcale nie powinno to dziwić - dostęp do obu platform należy do najtańszych w naszym kraju. Wp.pl kosztuje od 14,99 do 19,99 zł za miesiąc, zaś Player.pl - od 8 do 18 zł miesięcznie. W tym trio najdroższy jest Netflix, który za 30-dniowy dostęp liczy sobie od 29 do 60 zł miesięcznie.

Streaming w Polsce: oglądamy jedno, rozmawiamy o drugim

Bardzo ciekawą analizę popularności serwisów streamingowych w Polsce przeprowadziła na przełomie 2021 i 2022 roku firma SentiOne. Korzystając z autorskich algorytmów, jej eksperci przeanalizowali popularność poszczególnych platform w polskim internecie i okazało się, że to, o czym rozmawiamy w sieci, praktycznie nie ma przełożenia na to, co rzeczywiście oglądamy.

Pierwsze miejsce pozostało bez zmian - podium dzierży Netflix, który z 1,3 mld wzmianek w internecie zostawił konkurencję daleko w tyle. Na drugim miejscu wylądowała platforma HBO MAX (w 2021 r. jeszcze HBO GO), o której powstało 152,5 tys. wzmianek w sieci. Trzecie miejsce przypadło Amazon Prime Video, o którym pojawiło się 77,6 tys. wzmianek.

Tuż za podium uplasował się serwis Disney+ - co jest szczególnie ciekawe, zważając na to, że w ubiegłym roku nie mieliśmy okazji legalnie oglądać go w Polsce. W 2021 roku Polacy wspomnieli o nim blisko 72 tys. razy. Na piątym miejscu wylądowała zaś platforma AppleTV+, o której napisano 63,3 tys. razy.

Na ich tle często oglądany przez Polaków Player.pl wypadł nieco gorzej - wspomniano o nim 35 tys. razy. Dane dotyczące VOD Wp.pl nie zostały zawarte w raporcie z analizy.

Przyszłość streamingu: czego możemy się spodziewać?

Prawda jest taka, że to dopiero początek wyścigu platform streamingowych o uwagę widzów. Jak na razie ich oferta jest w miarę zbliżona - na wszystkich możemy oglądać zarówno filmy, seriale, programy rozrywkowe z całego świata, jak i propozycje dla najmłodszych.

Bowers & WIlkins Panorama 3

Aby wyróżnić się na tle konkurencji, serwisy już niedługo będą musiały pójść nieco dalej. Pierwszy krok ku przyszłości postawił Netflix, udostępniając swoim widzom kilka interaktywnych produkcji, w których to oglądający może na bieżąco decydować o tym, w jaką stronę pójdzie fabuła filmu - wśród nich ,,Czarne Lustro Bandersnatch’’ i ,,Ty kontra dzicz, czyli przygodę z Bearem Gryllsem”. Eksperci prognozują, że tego typu produkcje będą coraz częściej pojawiały się na największych platformach streamingowych.

Nie tylko dlatego, że są fajnym bajerem, ale też dlatego, że stanowią wprowadzenie do tego, co przyniesie nam najbliższa przyszłość - rozrywkę, która opierać się będzie głównie na wirtualnej rzeczywistości (VR). Ta stosunkowo nowa technologia może całkowicie odmienić sposób opowiadania historii na ekranie kina domowego, sprawiając, że będziemy mogli ,,przeżyć" filmy i seriale na własnej skórze - wystarczą słuchawki i specjalne okulary.

A co stanie się z tradycyjną telewizją? Futurolodzy przyjmują dwie hipotezy - albo zostanie jednym z najmniej ważnym medium, albo zbierze się w sobie, przejdzie cyfrową transformację i dogoni gigantów. Czy to możliwe? Sądząc po polskim rynku, gdzie trzecią najpopularniejszą platformą jest Player.pl, wydaje się to całkiem możliwe.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: