Słuchawki douszne to kategoria słuchawek wkładanych bezpośrednio do ucha, które z reguły wyróżnia lekka waga i kompaktowa konstrukcja. Modele douszne są zazwyczaj kojarzone ze sprzętem uzupełniającym smartfony – od wielu lat dołącza się je do telefonów, a dzięki niewielkim rozmiarom, ten rodzaj słuchawek idealnie sprawdza się jako słuchawki przenośne. Zastanawiasz się, jakie słuchawki douszne wybrać? Nie wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę w czasie zakupów? Obejrzyj nasz film poradnikowy i sprawdź, o czym musisz pamiętać – zapraszamy
Spis treści:
Jak dobrać słuchawki douszne?
Słuchawki to w ostatnim czasie jeden z najszybciej rosnących segmentów produktowych. Nic dziwnego! Przydają się w czasie uprawiania sportu, w podróży lub podczas pracy, kiedy chcesz odseparować się od środowiska zewnętrznego. Modele douszne mają szereg zalet – doskonale izolują dźwięki otoczenia, zapewniają komfort noszenia, a dzięki niewielkim rozmiarom, są również bardzo dyskretne. Idealnie sprawdzą się, jeżeli Twoim priorytetem jest mobilność.
Zależy Ci dodatkowo na wyeliminowaniu problemu plączącego się kabla? Kup douszne słuchawki bezprzewodowe. Więcej szczegółów na temat tego, jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać znajdziesz w podlinkowanym artykule. Słuchawki nauszne mogą natomiast zapewniać wyższą jakość dźwięku, ale są większe i cięższe, dlatego zazwyczaj poleca się je do gier oraz słuchania muzyki w pracy lub warunkach domowych.
Warto zaznaczyć, że specyficzną grupą słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe, przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do umieszczenia bezpośrednio w kanale słuchowym. W odróżnieniu od klasycznych słuchawek dousznych posiadają wypustkę ze specjalną (najczęściej silikonową lub piankową) nakładką. Kupując słuchawki dokanałowe, zwróć uwagę, czy do wybranego przez Ciebie modelu dołączono różne rozmiary nasadek – dzięki temu będziesz mógł wybrać wielkość, która najlepiej dopasuje się do indywidualnego kształtu kanału słuchowego, zapewniając optymalną izolację dźwięków zewnętrznych. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są pianki Comply. Po założeniu na słuchawki wymagają ugniecenia. Następnie należy włożyć je do uszu i chwilę poczekać, żeby struktura pianki dopasowała się do Twojej anatomii.
Jeżeli stanąłeś przed pytaniem, jakie słuchawki douszne wybrać, bardzo możliwe, że zaskoczył Cię szeroki asortyment tego rodzaju modeli. Na czym w takim razie warto się skupić, jeżeli chcesz wybrać sprzęt, który sprosta Twoim wymaganiom? Jeżeli gubisz się w zawiłych opisach technologii, rozmiarach przetworników, rodzajach kodeków i typach przewodów, dobrze trafiłeś. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!
- Wbudowane przetworniki. Dzisiaj słuchawki douszne i dokanałowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju przetworniki:
- Zazwyczaj w konstrukcjach słuchawek dousznych wykorzystuje się przetworniki pełnozakresowe.
- W najbardziej zaawansowanych technologicznie modelach montuje się natomiast przetworniki planarne. Ich precyzyjna budowa pozwala na odsłuch o wysokiej szczegółowości dźwięku i dużej rozpiętości tunelu.
- Standardem jest montaż jednego przetwornika pełnozakresowego w jednej słuchawce, ale w droższych modelach często wykorzystywane są dwa przetworniki: jeden wysokotonowy i jeden średnio-niskotonowy w pojedynczej słuchawce.
- Przewodowość. Jak wspomnieliśmy wyżej, wybór słuchawek bezprzewodowych rozwiązuje problem plączących się kabli. W sprzedaży jednak dalej dostępne są słuchawki łączone przewodem, na którym umieszczono specjalny pilot sterujący. Takie rozwiązanie warto przemyśleć, jeżeli dużo się ruszasz i obawiasz się, że jedna ze słuchawek wypadnie Ci z ucha – łączący je przewód sprawi, że nie musisz martwić się o zgubienie słuchawki, co jest możliwe w przypadku modeli bezprzewodowych.
- Układ aktywnego wyciszania hałasu. To bardzo przydatna opcja, zwłaszcza jeżeli jesteś wrażliwy na dźwięki z otoczenia. ANC, czyli aktywna redukcja szumów, przyda się przede wszystkim osobom na co dzień przebywającym w bardzo hałaśliwym środowisku.
- Obsługiwane kodeki audio. Jesteś wymagającym użytkownikiem, który szuka audiofilskiej jakości dźwięku? Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać dobre słuchawki douszne, zwróć uwagę na modele, które obsługują kodeki aptX, zwłaszcza w wersji HD i Adaptive.
- AptX HD jest w stanie przesyłać sygnał o rozdzielczości 24-bit i częstotliwości próbkowania do 48 kHz z prędkością 576 kbit/s w trybie LPCM. Dla użytkownika oznacza to, że jakość dźwięku będzie bardzo podobna do jakości oferowanej przez połączenia kablowe.
- Zwróć również uwagę na słuchawki obsługujące kodek LDAC. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dźwięku o wysokiej rozdzielczości, ponieważ szybkość transmisji danych dochodzi do 990 kb/s. Kodek został stworzony przez Sony.
UWAGA! Pamiętaj, że jeżeli chcesz korzystać z powyższych kodeków, ważne są nie tylko słuchawki – Twój smartfon także musi pozwalać na obsługę tych standardów przesyłania.
- Wielkość słuchawek. W tym przypadku trudno o jednoznaczne rekomendacje, ponieważ wiele zależy od kształtu Twojego ucha. Właśnie dlatego, planując zakup słuchawek dousznych, zawsze warto je najpierw „przymierzyć”. Im większa jest ich konstrukcja, tym trudniej może być Ci je dopasować, a co za tym idzie, słuchawki mogą wypadać, co będzie się negatywnie przekładało na komfort użytkowania. Z drugiej jednak strony większe rozmiary obudowy pozwalają na zastosowanie większego akumulatora lub efektywniejszych układów elektronicznych.
Na koniec jeszcze jedna rada: w miarę możliwości, kupując słuchawki, zawsze planuj odsłuch. Dlaczego? Wybór optymalnego sprzętu w dużej mierze zależy od tego, jakie dźwięki „lubi” Twój słuch – lepiej odbierasz tony niskie czy średnie i wysokie? Odbiór dźwięku to kwestia bardzo indywidualna, co oznacza, że słuchawki, które zachwalają inne osoby, niekoniecznie muszą przypaść do gustu również Tobie.
Przeczytaj również inne teksty na blogu Top Hi-Fi & Video Design i sprawdź, jak wybrać słuchawki, żeby nie żałować swojej decyzji, oraz zobacz, jak wygląda nasz ranking słuchawek dousznych, w którym umieściliśmy najciekawsze propozycje zakupowe.
Pytania i odpowiedzi (FAQ):
Czym kierować się przy wyborze słuchawek bezprzewodowych?
Wybierając douszne słuchawki bezprzewodowe, zwróć uwagę na ich dopasowanie do indywidualnych uwarunkowań anatomicznych – słuchawki nie powinny wypadać! Poza tym kluczowe znaczenie ma również jakość wbudowanych przetworników oraz obsługiwane kodeki audio. Dodatkowo wybrany model powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne i zachlapanie oraz wyposażony w funkcję multiparowania, czyli umożliwiać połączenie słuchawek z więcej niż jednym urządzeniem.
Jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki douszne?
Jakościowe słuchawki douszne i dokanałowe powinny umożliwiać odtwarzanie dźwięków z zakresu 20 – 20 000 Hz. To zakres słyszalności ludzkiego ucha. W przypadku impedancji optymalny przedział to 16 – 32 omy. W tym przypadku nie należy kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Wyższe wartości impedancji są przeznaczone dla stacjonarnych źródeł dźwięku. Impedancja poniżej 16 omów może natomiast wiązać się z dużym ryzykiem zniekształcenia dźwięku.
Jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać: douszne czy dokanałowe?
Słuchawki dokanałowe, z uwagi na stabilne utrzymywanie się w kanale słuchowym, są polecane przede wszystkim osobom aktywnym, które szukają modelu do uprawiania sportu. Słuchawki douszne natomiast będą dobrym wyborem, jeżeli potrzebujesz sprzętu do gier, oglądania filmów lub słuchania muzyki w domu i w pracy – zwykle mają większą membranę, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zniekształceń dźwięku.
Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video Design
Komentarze