Poprzedni
Następny

Green Day, Dawid Kwiatkowski i Organek unplugged. Premiery płytowe stycznia 2024

Pierwsza połowa pierwszego miesiąca 2024 roku na rynku fonograficznym nie obfituje w interesujące premiery – może to być spowodowane trwającym jeszcze świąteczno-noworocznym spowolnieniem, a może odpowiada za to wyjątkowo mroźna tegoroczna zima? W drugiej części stycznia możemy jednak liczyć na co najmniej kilka wydawnictw, które zrekompensują nam tę posuchę. Właśnie wtedy ukazują się nowe dzieła m.in. takich artystów, jak Tom Odell, Organek czy zespoły Green Day i The Smile.

ELAC Solano BS 283

Green Day - Saviors 

W ciągu blisko czterech dekad działalności kalifornijski tercet Green Day awansował z pozycji kapeli znanej głównie punkowcom z okolic San Francisco do roli światowej gwiazdy rocka, zapełniającej wielkie hale koncertowe. "Saviors" to już czternasty studyjny album w dyskografii grupy dowodzonej przez Billiego Joe Armstronga. Sądząc po promującym go singlu "The American Dream Is Killing Me", nie należy się spodziewać muzycznej rewolucji – wciąż jest to ten sam melodyjny, gitarowy rock podlany punkowym sosem, nawiązujący w tekstach piosenek do tego, co w danym momencie gryzie amerykańskie społeczeństwo. O kontynuacji przez Green Day wytyczonego przed laty kierunku świadczy też fakt, że producentem płyty został Rob Cavallo, który pomagał w nagraniu sztandarowych krążków zespołu, takich jak "Dookie" czy "American Idiot", sprzedanych łącznie w samych tylko Stanach Zjednoczonych w nakładzie blisko piętnastu milionów egzemplarzy.

Sokołowski - Taki jak ja 

Ostre brzmienia gitar są bliskie także zespołowi Nocny Kochanek, czyli czołowej gwieździe rodzimego heavy metalu. W ciągu ostatnich ośmiu lat grupa wydała pięć studyjnych albumów, a wena twórcza wokalisty Krzysztofa Sokołowskiego okazała się tak wielka, że postanowił on nagrać dodatkowo solową płytę. "Taki jak ja" ma się różnić klimatem od twórczości macierzystej formacji Krzyśka, która podchodzi do metalowego etosu z dużym dystansem i autoironią. "Po prawie dziesięciu latach śmieszkowania postanowiłem wrócić do mojego marzenia z dawnych czasów. Odkurzyłem swoje wybrane kompozycje, odkładane do szuflady przez lata i spojrzałem na nie, mając nieco bardziej otwartą głowę" – opowiada artysta. Ukazujący się 19 stycznia album Sokołowskiego będzie zatem dużą dawką heavy metalu potraktowanego z należytą powagą.

Dawid Kwiatkowski - Pop Romantyk 

Zupełnie innych muzycznych doznań należy się spodziewać po mającej premierę tego samego dnia płycie Dawida Kwiatkowskiego. Niegdysiejszy idol gimnazjalistek w ostatnich latach wydoroślał, zdobył nawet Bursztynowego Słowika w Sopocie, a teraz prezentuje się publiczności jako "Pop Romantyk". "Naprawdę tak to czuję. Nigdy wcześniej nie zaufałem tak muzyce pop i nigdy nie odkryłem w sobie takich pokładów romantyzmu, które mogłem szaleńczo przelać na dźwięki mojej gitary, pianina czy notesu" – zapewnia wokalista. Zachęcając fanów do przesłuchania swojej najnowszej propozycji, Dawid mówi, że chciałby, aby słuchacze poczuli, że są tuż obok niego. W tej sytuacji przydadzą się dobrej jakości słuchawki, aby ani jeden z dźwięków nagranych przez Kwiatkowskiego nie ominął "bokiem" naszych uszu.

Tom Odell - Black Friday

Ciekawymi premierami obrodzi ostatni piątek stycznia. W tym zestawie znajdzie się m.in. nowy krążek Toma Odella, zatytułowany "Black Friday". Promująca go piosenka o takim samym tytule zaczyna się od łagodnych dźwięków gitary akustycznej i fortepianu, a kończy potężnym crescendo, które prawie wyrywa membrany z głośników w kolumnach. Jeśli każdy z trzynastu utworów zawartych na tym albumie ma podobną dynamikę, nasz sprzęt audio będzie musiał mocno się nagimnastykować, żeby wiernie oddać to szerokie pasmo nastrojów.

New Model Army - Unbroken

Z nową płytą wraca też formacja New Model Army. Działająca od ponad czterdziestu lat legenda brytyjskiego niezależnego rocka ma już na koncie piętnaście albumów studyjnych, a nadchodzący "Unbroken" będzie szesnastą pozycją w dyskografii zespołu Justina Sullivana. Muzycy pracowali nad płytą od 2021 roku, a jej miksowaniem zajął się Amerykanin Tchad Blake, mający na koncie współpracę z U2, Arctic Monkeys, Pearl Jam i kilkudziesięcioma innymi, sławnymi artystami. Dla miłośników analogowych brzmień przygotowano winylowe krążki – w kolorze czarnym i czerwonym. Jak brzmi na żywo nowy materiał, polscy fani będą mogli przekonać się już w marcu, gdy New Model Army zagra koncerty w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

The Smile - Wall of Eyes

Na koncertowe wrażenia ostrzą sobie zęby także fani grupy The Smile, w której grają Thom Yorke i Jonny Greenwood z kultowej formacji Radiohead. Brytyjczycy zawitają do warszawskiej Progresji w sierpniu, a już 26 stycznia ukaże się ich druga płyta wydana pod tym szyldem, nosząca tytuł "Wall of Eyes". Album został nagrany między Oxfordem a Abbey Road Studios w Londynie, a jego producentem jest Sam Petts-Davies. Pokręconym melodiom wyśpiewywanym przez Yorke'a towarzyszą m.in. symfoniczne podkłady, zagrane przez London Contemporary Orchestra. 

Organek - MTV Unplugged

Z dwóch srebrnych krążków będzie się składał album "MTV Unplugged" Organka. Muzyk zarejestrował go wraz ze swym zespołem podczas koncertu "bez prądu", który odbył się 17 października 2023 roku w warszawskim Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej. Czego możemy się spodziewać po wciśnięciu przycisku Play w odtwarzaczu? "Gęsta, teatralna atmosfera, humor przeplatany charakterystyczną liryką, zawadiacką stylizacją oraz energią zespołu Organek przeniosły publiczność wprost do Bohemy Paryża lat 20-tych. Był taniec, śpiew i wspaniała zabawa!" – pisze wydawca płyty. Być może zatem to właśnie przy tych dźwiękach będziemy się bawić pod koniec tegorocznego, stosunkowo krótkiego karnawału.

A jeśli nie chcesz, aby dobrą zabawę popsuł Ci marny dźwięk wydobywający się z głośników, zadbaj o odpowiedni sprzęt audio. Znajdziesz go w bogatej ofercie sieci sklepów Top Hi-Fi, której nie musisz przeglądać sam – chętnie pomoże Ci w tym jeden z naszych ekspertów od dobrych brzmień!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: