Poprzedni
Następny

„Wciągają w swój świat” – test kolumn Linn Majik 140 w „Audio”

Majik 140 firmy Linn to podłogowa kolumna głośnikowa, która może być doskonałym wyborem do pierwszego stereofonicznego systemu hi-fi i zapewnić w nim wysokiej jakości brzmienie. Może wchodzić w skład firmowego systemu Linna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć ją do komponentów innego producenta. Model ten miała możliwość sprawdzić redakcja magazynu „Audio”.

linn majik 140

Majik 140 tylko z zewnątrz wygląda dość konwencjonalnie, ale w praktyce nie brakuje tu unikalnych rozwiązań. Jest to jednocześnie doskonały przykład odzwierciadlający specyfikę bogatej oferty firmy Linn:

Obudowa jest regularnym prostopadłościanem, jej elegancja zaznacza się zarówno w precyzyjnym połączeniu ścianek („na ostro”), w zastosowaniu naturalnego forniru (dąb, czereśnia, orzech, „rosenut” – czyli orzech barwiony na czerwono, „black ash” – barwiony na czarno), lakierowanego satynowo lub na wysoki połysk. Jest też wersja bez forniru, biała. Standardowy cokół wykonany z MDF-u można wymienić na cokół aluminiowy. Indywidualne maskownice wszystkich przetworników zastępują jedną wspólną, nie ma więc możliwości zasłonięcia całego frontu.

linn majik 140

W recenzji mamy wzmiankę także o innych kolumnach firmy Linn, jak chociażby podstawkowy Majik 109. Model Majik 140 jest niejako rozwinięciem koncepcji tego modelu:

Wszystkie te smaczki pozostają aktualne również w większym Majiku 140, gdzie oprócz większej obudowy pojawiają się kolejne przetworniki, a układ rozwija się do czterodrożnego (ew. trzyipółdrożnego – zależy wedle przyjętych kryteriów), każdy z czterech przetworników jest inny, także inaczej podłączony.

Pojawia się przy tym nietypowe rozwiązanie jeśli chodzi o obudowę kolumny:

Na froncie Majika 140 pozostała tylko atrapa nietypowego wylotu bas-refleks, jaki zastosowano w mniejszym Majiku 109. Prawdziwy wylot, prowadzący z komory głośnika niskotonowego, znajduje się z tyłu i ma tym razem konwencjonalną formę, tylko z delikatnymi „turbinowymi” bruzdami, które wiele nie wniosą. Za to użycie zatyczki spowoduje zamianę zasadniczą i cały system będzie pracował jako zamknięty.

Dość standardowy kształt obudowy Majika 140 jest miejscem instalacji nietypowego układu przetworników wykorzystującego dwa tweetery. Dlaczego zastosowano takie rozwiązanie?

Producent tego nie wyjaśnia, chociaż chwali się modułem K2 jako sposobem na zbliżenie do siebie przetworników wysokotonowych, co – jak słusznie zauważa – jest ważne dla uzyskania dobrych charakterystyk kierunkowych w zakresie częstotliwości podziału, kulejących przy ich rozsunięciu.

linn majik 140

Uwadze testującego nie umknęły także złącza ulokowane z tyłu kolumny, gdzie znajdziemy aż cztery pary terminali głośnikowych.

Czy to zachęta do przygotowania „czterowiringu”? Można sobie dowolnie wybierać sekcje, które odseparujemy do niezależnego okablowania (lub podłączenia oddzielnego wzmacniacza) albo połączymy razem.

Szykowanie czterech par kabli albo i czterech wzmacniaczy to niezbyt rozsądne w wersji pasywnej, ale dzięki takiemu przygotowaniu możemy uruchomić system aktywny ze wzmacniaczami (i aktywną zwrotnicą) na zewnątrz, do czego Linn bardzo nas zachęca.

Tak redaktor magazynu „Audio” pisze o brzmieniu kolumn firmy Linn:

Brzmienie Majika 140 postawi zainteresowanych tymi kolumnami wobec poważnej decyzji – czy oceniać przez pryzmat obiektywnych kryteriów dźwięku „hi-fi”, a więc wysokiej wierności i neutralności, czy poddać się ogólnemu wrażeniu.

Odbiór szerszego spektrum instrumentów akustycznych, zwłaszcza na nagraniach dobrze już znanych, ujawnia, że Majik 140 odtwarza je „po swojemu”. Czasami bardziej, czasami mniej przekonująco, chociaż zawsze interesująco i w jakimś stopniu „odkrywczo”. Tak jakby próbował przedstawić nowe, ciekawsze, a może nawet lepsze wersje. Wciągnąć w swój świat. I wielu wciąga, bo wraz z całym anturażem oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych w samych kolumnach, jak też systemowych w całej ofercie, można dać się przekonać, że Linn znalazł właściwą drogę.

linn majik 140

Pełny tekst recenzji znajdziesz w marcowym wydaniu miesięcznika „Audio” (3/2022). Dostępny jest także w wersji cyfrowej – TUTAJ.

Model Majik 140 i inne urządzenia firmy Linn możesz przetestować samodzielnie w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Obecni na miejscu fachowi doradcy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem audio i audio-wideo.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: