Poprzedni
Następny

„Uwodzicielski elegant” – test gramofonu Thorens TD 1500 w „Audio Video”

TD 1500 to zaawansowany konstrukcyjnie gramofon z napędem paskowym. Nazwa urządzenia jest nieprzypadkowa, ponieważ nawiązuje ona do gramofonu Thorens TD 150, produkowanego jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia, a więc do modelu, który zapoczątkował techniczną rewolucję w projektowaniu i produkcji odtwarzaczy płyt winylowych. Sprawdziliśmy, jak wspomniany TD 1500 wypadł w teście magazynu „Audio Video”.

gramofon Thorens TD 1500

Testujący na początku swojej recenzji opisuje wyjątkowej jakości wykonanie gramofonu TD 1500:

Tym, co zwraca uwagę, są perfekcyjnie dobrane proporcje skrzyni oraz nadzwyczajna jakość wykończenia. Do testu trafił egzemplarz w przepięknej okleinie, którą producent określa mianem orzechowej. Powierzchnię okleiny polakierowano na wysoki połysk i bardzo starannie wypolerowano.

Uwadze testującego nie umknęły też szczegóły konstrukcyjne urządzenia:

W gramofonie zastosowano bardzo miękkie, „pływające” subchassis, dzięki czemu neutralizowane są wszelkie zakłócenia mechaniczne spowodowane drganiami podłoża i rezonansami generowanymi przez silnik. Wszystkie ruchome części są zatem w pełni odprzęgnięte od plinty i silnika.

gramofon TD 1500 wkładka Ortofon

Wraz z modelem TD 1500 dostarczana jest wkładka firmy Ortofon z igłą o szlifie typu line-contact:

Ortofon 2M Bronze to wkładka, która nie wymaga rekomendacji. Ten wybór producenta na pewno nie był przypadkiem.

Ostrze Fine Line zapewnia wierny odczyt najdrobniejszych detali, ale nie jest aż tak bardzo czułe na błędy ustawienia geometrii układu wkładka/ramię, jak w droższym modelu 2M Black.

Redaktor magazynu „Audio Video” zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt pojawiający się w modelu TD 1500:

Oprócz standardowej pary złoconych gniazd RCA, Thorens otrzymał także wyjścia zalansowane XLR. W pełni symetryczne połączenie jest jednak możliwe głównie z wkładkami MC.

gramofon TD 1500 złącza XLR

Testujący tak opisuje brzmienie gramofonu marki Thorens:

Zaryzykuję stwierdzenie, że TD 1500 jest gramofonem w pełni dojrzałym w domenie swojej estetyki brzmieniowej. Co prawda, ma wiele wspólnego z innymi modelami tego producenta, jednak jego charakter brzmienia jest nader wyraźny. Usłyszymy zatem znakomitą dynamikę, swobodę, rozumianą jako zwinność i skoczność, kapitalną stereofonię i piękne barwy.

W podsumowaniu recenzji modelu TD 1500 czytamy:

Znakomite wykonanie, dopracowana konstrukcja i wartościowa wkładka na wyposażeniu to bardzo mocne atuty, których nie można zignorować. Kuszącą cechą są gniazda wyjściowe XLR, będące swoistą „obietnicą” jeszcze lepszego dźwięku. Szkoda tylko, że bardzo niewielka liczba przedwzmacniaczy gramofonowych oferuje taki tryb współpracy (…). Tak czy owak, Thorens w pełni zasługuje na rekomendację.

Pełny tekst recenzji gramofonu znajdziesz w numerze 6/2022 magazynu „Audio Video”.

gramofon TD 1500

Model TD 1500 możesz przetestować samodzielnie w jednym z naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą specjalistów możesz sprawdzić w praktyce nie tylko to urządzenie, ale także pozostałe wybrane modele marki Thorens i innych renomowanych producentów sprzętu audio. Urządzenia do zestawów stereo czy kina domowego sprawdzisz w specjalnie przystosowanych do tego salach odsłuchowych.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: