Poprzedni
Następny

Słuchawki Bowers & Wilkins Px7 S2 – przywiązanie do jakości, prywatny koncert – recenzja Top Hi-Fi

Świat mobilnego audio przez ostatnich kilka lat przeszedł niesamowity rozwój. Z upływem czasu znacząco wzrosła jakość brzmienia, a design takich grup produktowych jak mobilne słuchawki, przenośne wzmacniacze czy odtwarzacze plików również stoi obecnie na wyższym poziomie. Tym razem przyjrzymy się tej pierwszej grupie urządzeń, a dokładniej najnowszym flagowym słuchawkom bezprzewodowym od Bowers & Wilkins. Co ulepszył brytyjski producent znany przede wszystkim z kolumn wolnostojących? Sprawdziliśmy to i zapraszamy do testu.

Spis treści: Bowers & Wilkins Px7 S2 – recenzja

 1. Bowers & Wilkins Px7 S2 - kluczowe cechy
 2. Wygląd i wrażenia wizualne
 3. Łączność bezprzewodowa i przewodowa
 4. Aplikacja mobilna i współpraca z telefonem
 5. Komfort, skuteczność ANC i bateria
 6. Wrażenia odsłuchowe
 7. Podsumowanie

Bowers & Wilkins Px7 S2

Kluczowe cechy

 • następca modelu PX7, który odniósł znaczny rynkowy sukces wysoko zawieszając poprzeczkę w kwestii jakości
 • zamknięta konstrukcja nauszna z ulepszonym systemem redukcji hałasu
 • trzy eleganckie warianty kolorystyczne (nowy ciemnoniebieski, szary i czarny), które optymalnie wpisują się w panujące dziś trendy
 • 40-milimetrowe przetworniki stworzone w oparciu o doświadczenie zdobyte przy rozwijaniu flagowych modeli kolumn - serii 800
 • łączność Bluetooth 5.0 ze wsparciem dla wysokiej jakości kodeku aptX Adaptive oraz aptX HD
 • wydajna bateria zapewniająca do 30 godzin słuchania muzyki z aktywnym systemem ANC
 • wsparcie szybkiego ładowania przez port USB-C – 15 minut ładowania to nawet 7 godzin ciągłego działania słuchawek

Wygląd i wrażenia wizualne

Bowers & Wilkins od dziesięcioleci jest marką utożsamianą z elegancją oraz precyzją wykonania. Doświadczenie w konstruowaniu kolumn głośnikowych przekłada się na obecnie produkowane słuchawki. Px7 S2 stworzono jak przystało na flagowy model w portfolio. Mamy więc styczność z przyjemnym w dotyku, matowym tworzywem oraz detalami z tkaniny pokrywającej zewnętrzną część konstrukcji. Projekt nowych Px7-ek tworzy unikalny balans między wizualnym minimalizmem, a ergonomią użytkowania. Użyte materiały oraz ich spasowanie dają poczucie obcowania z produktem klasy premium.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Już po pierwszym kontakcie ze słuchawkami widać, że dużo uwagi poświęcono mobilności konstrukcji i prostocie obsługi. Ilość przycisków ograniczono do niezbędnego minimum. Prawa strona obudowy mieści trzy klawisze o wyraźnym uskoku. Dwa skrajne służą spodziewanej w tym miejscu regulacji głośności, a środkowy pauzowaniu odtwarzania. Lewa słuchawka to pojedynczy klawisz, który pozwala przełączać się między trybami systemu ANC – pełne wyciszenie, tryb przejrzystości oraz całkowite wyłączenie redukcji hałasu. Przenośny charakter sprzętu podkreśla jego nienaganna ergonomia oraz niska masa wynosząca 307 gramów.  Warto odnotować, że słuchawki nieznacznie schudły względem poprzedniego modelu i dają poczucie bycia nieco lepiej wyważonymi. To pozytywnie wpływa na komfort noszenia. Płynna, bezstopniowa regulacja pałąka umożliwia precyzyjne dopasowanie słuchawek do rozmiaru głowy. Wszystkie mechanizmy regulacji stawiają przyjemny opór podczas korzystania. Sposób w jaki pracuje ten element dodatkowo podkreśla flagowy charakter nowego modelu.

Dbałość o detale to coś, czego oczekują użytkownicy słuchawek z wyższej półki. Znajduje to też odzwierciedlenie w tak oczywistej wydawałoby się kwestii jak zabezpieczenie słuchawek. Nowe Px’y są dostarczane wraz ze sztywnym, realnie zabezpieczającym je futerale. Ten dodatkowo przyjmuje kolor taki sam, jak słuchawki. Inżynierowie Bowers & Wilkins bardzo dokładnie dopracowali Px7 S2 we wszystkich wrażliwych obszarach – od minimalistycznego designu, przez świetne spasowanie materiałów, aż po przyjemne w użytkowaniu przyciski oraz bezpieczeństwo. Nowy model kontynuuje jakość zaproponowaną w poprzedniku, usprawniając jednocześnie komfort noszenia. Nic dodać, nic ująć.

Łączność bezprzewodowa i przewodowa

Jak przystało na słuchawki bezprzewodowe klasy premium, Px7 S2 działają w oparciu o wydajny, a jednocześnie energooszczędny moduł Bluetooth 5.0 produkcji amerykańskiego Qualcomma. Słuchawki oferują pełne wsparcie dla kodeków aptX Adaptive oraz aptX HD dla możliwie najlepszej jakości dźwięku bez użycia kabli. Stabilność połączenia ze źródłem sygnału była na tym samym poziomie w trakcie naszych testów. Oddalenie się od smartfona lub tabletu do drugiego pomieszczenia nie sprawiało słuchawkom kłopotu. Dopiero dwie lub więcej ścian na drodze sygnału powodowały przerywanie lub całkowite zatrzymanie odtwarzania. Oczywiście należy brać pod uwagę zmienne w postaci struktury wspomnianych ścian, ta może być różna, a przez to różnie wpływać na przesyłanie danych. W każdym razie pod względem jakości połączenia Bluetooth nowe Bowers & Wilkins Px7 S2 zachowują się tak, jak oczekuje się od słuchawek segmentu premium – niezwykle stabilnie.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Na uwagę zasługuje również przewodowa obsługa sygnału przez wbudowane gniazdo USB-C. Nie jest to oczywista funkcjonalność, a w przypadku Px7 S2 pozwala na wykorzystanie wysokiej jakości przetwornika cyfrowo-analogowego. Słuchawki są zdolne przetwarzać pliki o „gęstości” do 24 bitów. Użycie przewodu wpływa korzystnie na jakość brzmienia. Różnice nie są olbrzymie, co dobrze świadczy o rozwoju technologii bezprzewodowej, ale… Użytkownicy, którzy chcą poczuć maksimum możliwości słuchawek zapewne docenią nieco większą głębię basu słuchając muzyki „po kablu”. Wokale zyskują też odrobinę blasku i detali, a to mocna strona nowego modelu Bowers & Wilkins – również, gdy używamy ich wyłącznie w trybie Bluetooth.

Aplikacja mobilna i współpraca z telefonem

Jak przystało na słuchawki bezprzewodowe, ważna jest również jakość współpracy ze smartfonem. Pod tym względem Bowers & Wilkins nie odstaje na krok od konkurentów. Podobnie jak inne słuchawki Bluetooth oparte na modułach firmy Qualcomm, Px7 S2 sprawnie łączyły się z urządzeniem źródłowym. Pierwsze parowanie również przebiegło szybko i płynnie. W trakcie tego procesu na ekranie wyświetli się propozycja zainstalowania dedykowanej aplikacji.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Jak sprawuje się to oprogramowanie? Bezpłatna aplikacja o nazwie Music | Bowers & Wilkins jest dostępna zarówno na Androida jak i iOS. Po uruchomieniu wita użytkownika eleganckim i prostym w obsłudze interfejsem. Funkcjonalność jest podstawowa, nie odbiegając od konkurencyjnych aplikacji tego typu. Może być szczególnie użyteczna dla osób, które chcą sterować słuchawkami bez używania fizycznych przycisków.

Oprogramowanie umożliwia sterowanie trybami systemu ANC, odtwarzanym utworem oraz biblioteką muzyczną. Aplikację można też połączyć z ulubionym serwisem strumieniowania. Przyjemnym dodatkiem są dedykowane listy odtwarzania stworzone przez Bowers & Wilkins, a wysokiej jakości nagrania dają możliwość przetestowania możliwości słuchawek, a być może odkrycia nowych artystów.

Dla tych, którzy chcą spersonalizować dźwięk słuchawek do swoich upodobań producent przygotował wbudowany korektor działający w zakresie -6/+6 decybeli. Pozwoli to precyzyjnie dostroić ich brzmienie, by było jeszcze przyjemniejsze w odbiorze. Podczas testów naszą uwagę przykuł przejrzysty wygląd aplikacji oraz płynność działania. Dodatki w postaci dedykowanych playlist, czy korektora EQ uprzyjemniają korzystanie ze słuchawek - aplikacja z pewnością jest warta wypróbowania i oceniając słuchawki, trzeba mieć na uwadze, że aplikacja i Px7 S2 to zgrany, dopełniający się tandem.

Komfort, skuteczność ANC i bateria

Bowers & Wilkins Px7 S2

Kontynuując wrażenia powiązane z wygodą użytkowania warto zwrócić uwagę na pady zastosowane w nowym modelu. Następca pierwszych PX7 poprawia odczuwany komfort głównie za sprawą nowego projektu nauszników. Owalny kształt poprzednika zastąpiono bardziej prostokątnym z mocno zaokrąglonymi narożnikami. Rezultaty tej niewielkiej zmiany są mocnym plusem słuchawek. Px7 S2 skutecznie izolują pasywnie, lepiej mieszcząc nawet większe ucho. Wokółuszna konstrukcja znacząco podnosi komfort użytkowania przez dłuższy czas podczas podróży, spacerów lub dłuższych sesji z muzyką w domu. Przetworniki umieszczono w obudowie pod kątem, dzięki czemu nie naciskają na małżowinę. Bowers & Wilkins poprawiło komfort oraz ogólną ergonomię w swoim najnowszym bezprzewodowym flagowcu. Duży plus dla marki za dynamiczne zmiany z generacji na generację.

Usprawnienia dotknęły też systemu redukcji hałasu. Aktywne wyciszenie działa na równie dobrym poziomie, co w poprzedniku. Największą odczuwalną zmianą jest tryb Hear Through. Nie tyle przepuszcza on dźwięki z zewnątrz korzystając z wbudowanych mikrofonów, co nawet je wzmacnia. Efekt nie jest oczywiście tak silny, by irytował. Wręcz przeciwnie – dopasowano go tak, by w sytuacjach wymagających przerwy w odtwarzaniu, słyszeć wszystko jasno i klarownie. Czuć, że jakość mikrofonów w Px7 S2 stoi na bardzo wysokim poziomie. Po pierwszych odsłuchach śmiało możemy powiedzieć, że tryb "przejrzystości" w nowych słuchawkach od Brytyjczyków stawia je w ścisłej rynkowej czołówce pod tym względem. Mówiąc pół żartem, pół serio można stwierdzić, że te słuchawki ciężko ściągnąć z głowy, gdyż radzą sobie w każdych warunkach.

Samo wyciszanie dźwięków otoczenia jest silne i skuteczne. Cztery mikrofony, na których bazuje system ANC sprawnie „wyłapują” jednostajne dźwięki o umiarkowanym natężeniu jak klimatyzatory czy szum wentylatorów komputera. Po założeniu słuchawek wszystko to znika całkowicie. Głośniejsze i zmieniające się dźwięki takie jak rozmowy lub wiatr są wytłumione w około 90 procentach. Pozwala to cieszyć się słuchanym materiałem, jednocześnie nie zwiększając głośności ponad poziomy szkodliwe dla słuchu. Redukcja hałasu w nowych Px7 S2 działa efektywnie, a tryb Hear Through zrobił na nas bardzo pozytywne wrażenie podczas testów.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Cisza, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć za sprawą słuchawek Bowers & Wilkins Px7 S2 sprawia podwójną radość, gdy spojrzymy na nią przez pryzmat czasu pracy na jednym ładowaniu. Według zapewnień producenta słuchawki pozwolą oddalić się od ładowarki na 30 godzin. Wynik ten jest osiągalny, słuchając muzyki i podcastów na około 50% głośności. To bardzo dobry rezultat na tle konkurentów, jeśli wziąć pod uwagę jakość dźwięku. Gdy akumulator wreszcie się wyczerpie, ładowanie przez standardowy port USB-C potrwa około 2 godziny. Na plus zaliczamy też wsparcie dla szybkiego ładowania – 15 minut kontaktu z ładowarką to nawet 7 godzin nieprzerwanego działania.

Wrażenia odsłuchowe

Bowers & Wilkins zasłynął w świecie hi-fi dzięki wyrafinowanemu brzmieniu swoich kolumn. Można się więc zastanawiać czy jakość na najwyższym poziomie została przeniesiona także do słuchawek. Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak. Nie bylibyśmy jednak zadowoleni z tak powierzchownego opisu. Czym więc wyróżnia się druga generacja Px7?

Pod względem barwy brzmienia słuchawki przypominają strojenie spotykane w kolumnach podstawkowych i podłogowych serii 700. Połączenie dynamicznego basu, niezwykle plastycznej średnicy oraz dźwięcznej góry, składają się na dźwięk oferowany przez Px-y. Całościowo tonacja jest nastawiona na przyjemność odbioru każdego gatunku muzyki, głównie przez wyraziste niskie tony i łagodnie prezentowane górne pasmo.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Następca pierwszych PX7 zyskał nowy przetwornik dynamiczny o średnicy 40 milimetrów. Bowers & Wilkins informuje na swojej stronie, że w procesie powstawania wykorzystano doświadczenie konstruowania głośników do kolumn we flagowej serii 800. Wysoko postawiona poprzeczka przynosi świetne rezultaty w basie. Pod względem jakości niskich tonów w modelu Px7 S2 poczyniono odczuwalny postęp. Całe pasmo wyraźnie nakreślono poprzez jego ogólną dynamikę. Gładkie połączenie z niższymi partiami wokali sprawia, że słuchawki są „lekkie” w odbiorze

Bas rzeczywiście potrafi zaprezentować pełnię mocy, gdy wymaga tego nagranie, ale został przy tym świetnie uporządkowany na scenie dźwiękowej. W rezultacie nie przytłacza ilością, jeżeli słuchany repertuar nie ma go zbyt wiele. Poziom słyszalnych detali w niskich tonach prezentuje topowy poziom wśród konstrukcji bezprzewodowych. Px7 S2 pozwolą docenić zarówno dynamikę muzyki elektronicznej, jak też subtelności dźwięków kontrabasu i innych naturalnych instrumentów wytwarzających najniższe dźwięki. Ciepła, wygładzona tonacja sprawia, że słuchawki nabierają bardziej uniwersalnego charakteru. W rezultacie uprzyjemnia to odbiór dowolnego gatunku.

Siłą brytyjskiej marki od dziesięcioleci stał się szczególny nacisk na jakość średnicy. Właśnie to pasmo skrywa najwięcej detali, muzycznej akcji oraz emocji artystów. Przekazanie ich w realistyczny, przyjemny dla ucha sposób to wyzwanie, z którym te słuchawki radzą sobie z charakterystyczną dla brytyjskiego producenta lekkością. Środkowe pasmo to zdecydowanie najmocniejsza strona testowanego modelu. Wokale wyróżniają się klarownością oraz wyczuwalnym „oddechem” na scenie dźwiękowej. Plastyczny charakter basu doskonale przełamuje energiczność i rozdzielczość średnicy. Px7 S2 dają wiele przyjemności z muzyki, gdzie wokale stają na pierwszym miejscu, a także przy nagraniach na żywo.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Słuchawki świetnie radzą sobie z oddaniem emocji wokalu, a także jego bliskości o ile nagranie zostało tak zrealizowane. Detale i subtelność takich artystów jak Lianne La Havas czy nagrania live zespołu Pink Floyd pokazały naturalność brzmienia tych słuchawek. Średnica wyróżnia się rozdzielczością na tle konkurencyjnych modeli bezprzewodowych klasy premium. Oferuje odpowiedni balans między energiczną barwą, a muzykalnością potrzebną do komfortowego odsłuchu przez kilka godzin. Px7 S2 spełniają tę rolę bardzo skutecznie, co podkreśla ich mobilny charakter. Z pewnością uprzyjemnią niejedną podróż w samolocie czy pociągu, wypełniając ten czas dobrym dźwiękiem.

Naturalny charakter brzmienia zwieńczono wysokimi tonami. Górne pasmo to połączenie jego optymalnej ilości z lekko ocieploną, złagodzoną barwą. Słuchawki nawiązują w ten sposób do kolumn Bowers & Wilkins z serii 700. Brzmienie jest dobrze nasycone w detale, prezentując odpowiednią ilość „blasku”, ale bez nachalności. Dzięki temu muzyka elektroniczna słuchana z nowych PX7 pozwala poczuć energię nagrań, a jednocześnie przyjemne w odbiorze stają się długie audycje mówione. Tam, gdzie liczy się plastyczność brzmienia słuchawki nie zawiodły nas w trakcie testów. Strojenie zawsze było mocną stroną brytyjskiej marki i nie inaczej jest w tym przypadku.

Inżynierowie brytyjskiej marki uzyskali balans dźwięku, który można określić jako „hi-fi dla każdego”. Osoby poszukujące mobilnego sprzętu jako dopełnienie już posiadanego stereo w domu, znajdą tu coś dla siebie. Z kolei dla kogoś, kto chce wejść w świat dobrego brzmienia bez uszczerbku na komforcie użytkowania, słuchawki bezprzewodowe Bowers & Wilkins mogą być „furtką” do nowej pasji. Połączenie muzykalności i technicznych walorów brzmienia sprawiają, że Bowers & Wilkins Px7 S2 mogą być interesującym konkurentem w segmencie wysokiej klasy słuchawek. Czy to najlepsze słuchawki bezprzewodowe w swoim przedziale cenowym? Na to pytanie powinien odpowiedzieć Wam odsłuch, my możemy jedynie pomóc, przy podjęciu decyzji.

Podsumowanie

Bowers & Wilkins pokazuje, że coraz mocniej nadaje ton w tworzeniu mobilnego sprzętu audio. Doświadczenie zdobyte przy rozwijaniu kolejnych generacji kolumn podstawkowych, podłogowych oraz oczywiście słuchawek, wyraźnie przekłada się też na korzyść w postaci nowego bezprzewodowego flagowca. Brytyjski producent usprawnił komfort, brzmienie oraz technologię redukcji hałasu względem pierwszej generacji PX7. Ktoś może słusznie zauważyć, że produkt tego typu trzeba rozpatrywać nie tylko przez pryzmat jakości, ale też mając na uwadze, ile on kosztuje. Tu również naszym zdaniem „wszystko się zgadza”, a cena Bowers & Wilkins Px7 S2 jest skalkulowana rozsądnie w relacji do tego, co otrzymujemy w zamian.

Bowers & Wilkins Px7 S2

Nowy model oferuje muzykalność brzmienia, jednocześnie mocno stawiając na techniczne aspekty dźwięku jak poziom detali. Przyjemność korzystania ze słuchawek podkreślają pojemna bateria i aplikacja mobilna. Wszystko to składa się na spójność Px7 S2, za którą otrzymują naszą rekomendację.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem swoich pierwszych słuchawek lub wymianą obecnie posiadanych, zachęcamy do odwiedzenia Strefy Wiedzy na stronie internetowej Top Hi-Fi & Video Design. Szczegółowe poradniki, testy i rankingi mogą pomóc w dokonaniu odpowiedniego wyboru, a sprzęt, który budzi Twoje zainteresowanie jest szeroko dostępny w naszych salonach. #EksperciDobregoBrzmienia organizują odsłuchy wybranego sprzętu na życzenie klienta, aby w miłej atmosferze porównać urządzenia z dowolnego przedziału cenowego. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej o sprzęcie audio:

A może chcesz poczytać nasze artykuły o muzyce?Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: