Poprzedni
Następny

Urządzenia marki Bang & Olufsen – czy brzmią tak dobrze jak wyglądają?

Historia firmy Bang & Olufsen rozpoczęła się w 1925 roku w Struer – małym mieście położonym w północno-zachodniej części Danii – Jutlandii. Wtedy to dwóch kreatywnych przedsiębiorców – Peter Bang i Svend Olufsen – zapoczątkowało działalność dzisiejszej międzynarodowej ikony stylu i globalnego symbolu audiowizualnej doskonałości.

Bang & Olufsen urządzenia

Peter Bang, mający wiedzę i doświadczenie zdobyte w Stanach Zjednoczonych, skoncentrował się na technologii, a jego kolega ze studiów na politechnice – Svend Olufsen, na aspektach handlowych i biznesowych. Stworzyli razem markę opartą na innowacji, jakości, wzornictwie i wydajności.

Obecnie jest to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na świecie marek z branży audio-wideo. Od ponad 90 lat Bang & Olufsen (firma używa także nazwy skróconej: B&O) jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie projektowania, technologii i innowacji. Zajmuje się obecnie produkcją m.in. radioodbiorników, głośników, telewizorów, a także telefonów i systemów car audio. Jej nieprzerwany sukces wynika również z niezależnej sieci partnerów detalicznych, którzy podzielają pasję firmy. Liczy ona ponad 700 sklepów na całym świecie.

Czy design ma bezpośredni związek z brzmieniem?

Bezsprzecznie firma B&O wybrała swój własny, oryginalny sposób współtworzenia techniki audio-wideo i odniosła na tym polu niekłamany sukces. Co więcej, ta duńska firma jest pionierem w oryginalnym, modernistycznym kształtowaniu wzornictwa produktów. Rola ta nie byłaby tak bardzo podkreślana, gdyby sprzęt tej firmy nie wyróżniał się również wysoką jakością odtwarzania dźwięku oraz rozwiązaniami technicznymi mającymi zapewnić m.in. komfort obsługi.

Jak podkreślają sami przedstawiciele firmy, masowa produkcja nigdy nie była jej celem. W związku z tym, przeznacza głównie swoje środki przede wszystkim na uszlachetnianie konwencjonalnych rozwiązań związanych z reprodukcją obrazu i dźwięku. Niemniej jednak, oferuje w pełni dopracowane modele, bez kompromisów w doznaniach dźwiękowych, czy bez ograniczeń w funkcjonalności. Trzeba dodać, że są to przede wszystkim produkty designerskie (life-style’owe), przyjazne nie tylko użytkownikowi, ale także wnętrzom – znakomicie współgrające z aktualnie obowiązującymi trendami w ich wyposażeniu. Uzyskano więc najwyższą możliwą jakość i zastosowano innowacyjne rozwiązania, połączone z wyrafinowanym wzornictwem i funkcjonalnością. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że ludzie, którzy założyli i rozwijają markę Bang & Olufsen znaleźli złoty środek między wyglądem a brzmieniem wprowadzanych na rynek urządzeń.

Bang & Olufsen Beosound 1

Czy ich niezwykły wygląd rzeczywiście przekłada się na niezwykły dźwięk?

Producent podkreśla, że pomiary i obliczenia techniczne stosowane przy projektowaniu urządzeń odgrywają wprawdzie istotną rolę, lecz nie decydują one o ostatecznej kwalifikacji danego projektu. Decydujące znaczenie mają badania odsłuchowe. Są one dokonywane przez grupę specjalnie przeszkolonych fachowców. Każdy z nich ma obowiązek służbowy uczęszczania na określoną liczbę koncertów w roku oraz poszukiwania optymalnej metody na wyrażanie swoich doznań muzycznych takim językiem, który byłby komunikatywny dla konstruktorów.

Firma korzysta przy tym z własnego laboratorium elektroakustycznego, które uchodzi za najlepiej wyposażone na świecie w swojej klasie. Dowodem tego było zaproszenie B&O do badań w zakresie odtwarzania dźwięku we europejskim programie EUREKA. Opracowywane w jego ramach produkty nie są jednak skierowane na rynek audiofilski czy przeznaczone dla purystów brzmieniowych. Niemniej jednak charakteryzują się znakomitym i efektownym brzmieniem, w pełni dopełniającym i potwierdzającym awangardowe wzornictwo marki Bang & Olufsen.

Technologie, patenty, pomysły

Założeniem firmy Bang & Olufsen jest tworzenie idealnie dostosowanych do oczekiwań klientów produktów wyróżniających się zaskakującym wykończeniem. Sprzęt marki Bang & Olufsen cechuje się intuicyjną obsługą (m.in. sterowaniem dotykowym) oraz prostotą użytkowania – zarówno w domowym zaciszu, jak i poza nim.

Bang & Olufsen Beosound Edge

Cechą charakterystyczną urządzeń marki Bang & Olufsen jest zastosowanie wzmacniaczy pracujących w klasie D, a więc o dużej sprawności energetycznej. Drugim wyróżnikiem są unikatowe algorytmy cyfrowej obróbki dźwięku, skutkujące głębokim i bogatym brzmieniem, określanym przez producenta jako Bang & Olufsen Signature Sound.

Dominującą cechą jest też oparcie się głównie na komunikacji bezprzewodowej, wykorzystującej łączność Bluetooth, a także Wi-Fi. Opracowano również autorski system zarządzania i sterowania urządzeniami za pomocą aplikacji Bang & Olufsen dostępnej na urządzenia mobilne. Ponadto producent nie unika wykorzystania wirtualnych asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, Apple Siri czy Amazon Alexa.

Systemy muzyczne i głośniki Bang & Olufsen

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych serii urządzeń duńskiego producenta są Beoplay i Beosound. Zostały one wyposażone w rozwiązania techniczne zapewniające brzmienie Bang & Olufsen Signature Sound, a więc dźwięk zgodny z zamiarem artysty – rzetelny, czysty i przepełniony pasją. Wszystkie produkty wykonano przy użyciu najwyższej klasy materiałów wykończeniowych. Co istotne, oferowane modele dostępne są zwykle w kilku wersjach kolorystycznych, co w połączeniu z bogatą i różnorodną funkcjonalnością sprzętu pozwala na dopasowanie go do preferencji użytkownika.

Bang & Olufsen Beosound Balance

Spośród rozwiązań stosowanych w sprzęcie B&O możemy wyróżnić kilka bardzo oryginalnych pomysłów:

  • True 360 Sound – brzmienie specjalnie dostrojone przez inżynierów Bang & Olufsen, w celu zapewnienia autentycznych wrażeń dźwiękowych i optymalnego rozchodzenia się fali akustycznej, niezależnie od środowiska, w którym pracuje aktualnie dany głośnik. True 360 Sound ma np. głośnik Beosound Explore. Jest on zapewniany przez precyzyjnie zaprojektowaną maskownicę i wbudowane dwa szerokopasmowe przetworniki elektroakustyczne o średnicy 45 mm każdy.
  • Kierunkowa kontrola dźwięku – dzieli odtwarzany sygnał na część aktywnego odsłuchu oraz przestrzeń o mniejszym natężeniu dźwięku (jako ambientowe tło muzyczne). Użytkownik ma do wyboru jedno z trzech gotowych ustawień, które pozwalają dopasować sposób odtwarzania dźwięku przez głośnik do ustawienia urządzenia w pomieszczeniu. Do wyboru są tryby: lewy, prawy lub dookólny. Przejście w tryb „360 stopni” pozwala uzyskać równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku w całym pomieszczeniu. Rozwiązanie to dostępne jest np. w modelu Beosound Edge.
  • Active Bass Port – konstrukcja zespołu głośnikowego gwarantująca mocny bas przy wysokich poziomach głośności oraz jednoczesne zachowanie precyzji przetwarzania niskich tonów, nawet podczas cichego słuchania. W aktywny port basowy wyposażony jest np. model Beosound Edge.
  • Active Room Compensation – aktywna kompensacja akustyki pomieszczenia odsłuchowego, która pozwala uzyskać w pełni firmowe brzmienie Bang & Olufsen. System ten stosowany jest np. w modelu Beosound Balance. Głośnik dostosowuje parametry przetwarzania sygnału audio do warunków akustycznych pomieszczenia, w którym został zainstalowany. Wszystko to z wykorzystaniem zintegrowanego mikrofonu i analizy przeprowadzanej z wykorzystaniem serii sygnałów testowych.
  • Acoustic Lens – specjalna, stożkowa konstrukcja obudowy zespołu głośnikowego, która umożliwia w pełni dookólną (360 stopni) emisję dźwięku w pomieszczeniu. Tego typu rozwiązanie zastosowano w głośnikach Beosound 1 i Beosound 2.

Bang & Olufsen Beosound 2

Słuchawki Bang & Olufsen z serii Beoplay

Kolejnymi wyjątkowymi produktami w ofercie Bang & Olufsen są słuchawki z serii Beoplay. Również one zostały tak zaprojektowane, aby oferowany przez nie dźwięk wiernie odzwierciedlał intencje artysty. Cechują się autentycznym i potężnym brzmieniem, bez konieczności wprowadzania zbędnej obróbki i przesadzonych ulepszeń. Zapewniają tak dobry dźwięk, że chce się go słuchać godzinami.

Także w dziedzinie słuchawek firma ma swoje wyjątkowe rozwiązania:

  • BeoSonic – funkcja zastosowana w aplikacji Bang & Olufsen, umożliwia łatwe dostosowanie brzmienia do własnych preferencji i zapisanie ustawień w postaci własnego profilu (trybu odsłuchu).
  • Own Voice – technika pozwalająca na kontrolę poziomu sygnału wejściowego z mikrofonu, kierowanego z powrotem do słuchawek. Rozwiązanie to zostało zastosowane w słuchawkach Beoplay Portal. Dzięki niemu to użytkownik może zdecydować o tym, jaki poziom dźwięków otoczenia rejestrowanych przez włączony mikrofon będzie docierał do jego uszu.
  • Dolby Atmos dla słuchawek – Atmos to rozwiązanie znane przede wszystkim z zaawansowanych systemów kina domowego. Zostało zaimplementowane także w słuchawkach. Dostępne jest np. w modelu Beoplay Portal. Dzięki temu użytkownik może odtwarzać dźwięk przestrzenny również z wykorzystaniem tego typu urządzeń (rozwiązanie dostępne dla Xbox, Windows 10).

Słuchawki Bang & Olufsen Beoplay Portal

Ewenementy z historii dokonań Bang & Olufsen

Na koniec jeszcze kilka ciekawostek i wyjątkowych modeli z bogatej historii firmy Bang & Olufsen. Na przestrzeni blisko 100 lat firma Bang & Olufsen opracowała wiele ciekawych, wręcz unikatowych rozwiązań technicznych i produktów. Były to między innymi: system nagrywania dla przemysłu filmowego, systemy głośników zewnętrznych do instalacji na dachu (przeznaczone dla cyrków i pojazdów wojskowych). Nie można też pominąć modelu BeoLit 39 – bakelitowego radioodbiornika opracowanego i wdrożonego do produkcji w latach 40. ubiegłego stulecia, który stał się ikoną duńskiego wzornictwa.

Obecnie firma działa niezwykle prężnie. Jest notowana na giełdzie OMX, a swoje produkty wytwarza nie tylko na terenie Danii. W 2006 r. otworzyła pierwszą fabrykę poza rodzimym państwem – w Czechach, a dokładniej w miejscowości Koprivnice, położonej blisko granicy z Polską.

Zapraszamy do odwiedzenia najbliższego salonu sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, w którym możesz sprawdzić w praktyce designerskie urządzenia Bang & Olufsen. Obecni na miejscu fachowi doradcy z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące oferty tej wyjątkowej marki z branży audio-wideo.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: