Poprzedni
Następny

Thorens SoundWall HP 600 – głośnik, który dostosowuje się do akustyki pomieszczenia

Ponad 40 lat temu firma Thorens opracowała niezwykłe jak na tamte czasy modele SoundWall HP 360 i HP 380. Jak się okazuje, te wyjątkowe kolumny głośnikowe pod wieloma względami byłyby idealne także do stosowanych dziś systemów stereo. Dlatego ten renomowany europejski producent sprzętu audio postanowił opracować je na nowo. Rezultatem tych działań jest designerski model SoundWall HP 600, który swoją światową premierę miał podczas monachijskich targów High End 2023. Głośnik ten dostępny jest na specjalne zamówienie, które można zrealizować za pośrednictwem sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Thorens SoundWall HP600

W nowym modelu SoundWall HP 600 Thorens nawiązuje do pierwowzorów z lat 80. XX w. Ta wyjątkowa kolumna głośnikowa emituje dźwięk z podobną skutecznością do przodu i do tyłu, a jednocześnie zapewnia bardziej precyzyjne ukierunkowanie odtwarzanego sygnału audio w porównaniu do konwencjonalnych modeli. Przynosi to wymierne korzyści, zwłaszcza w większych pomieszczeniach odsłuchowych. Ze względu na dipolową konstrukcję, kolumny SoundWall HP 600 wchodzą w interakcję z akustyką pomieszczenia w bardziej przewidywalny i efektywny sposób w całym zakresie przetwarzanych częstotliwości. Dziś ma to jeszcze większe znaczenie niż 40 lat temu z uwagi na często rozległe, otwarte przestrzenie mieszkalne, stosowane twarde podłogi, szklane powierzchnie i nowoczesne meble, które kreują niekorzystne pod względem akustyki środowisko dla dźwięku odtwarzanego z kolumn głośnikowych. Nowy SoundWall HP 600 doskonale sprawdza się nawet w tego typu warunkach. Zapewnia wielowymiarowy, zwinny bas i dużą dynamikę, bez kompromisów.

Kilka najważniejszych cech kolumny głośnikowej Thorens SoundWall HP 600:

  • Zastosowane przetworniki elektroakustyczne:
    12 x niskotonowe, 2 x średniotonowe, 2 x wysokotonowy
  • Moc nominalna (DIN): 300 W
  • Poziom ciśnienia akustycznego (SPL 1W/1m): 95 dB
  • Pasmo przenoszenia: 30 – 28 000 Hz
  • Impedancja (DIN): 8 omów
  • Masa: 40 kg
  • Wymiary (S x W x G): 60 x 125 x 16 cm

Otwarta, płaska obudowa

Model SoundWall HP 600 to – podobnie jak jego słynny poprzednik – trójdrożna kolumna głośnikowa, której konstrukcja opiera się na tzw. obudowie otwartej. Wszystkie przetworniki nisko- i średniotonowe są zamontowane w stosunkowo płaskiej „ścianie” i nie mają z tyłu obudowy ani żadnego materiału tłumiącego. Takie konstrukcje są cenione ze względu na ich zwinny, precyzyjny styl grania.

Thorens SoundWall HP600

Konstruktor Joachim Gerhard zadbał o najdrobniejsze szczegóły. W uzyskaniu odpowiedniego brzmienia pomogło mu wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu kolumn klasy hi-end dla takich marek jak Audio Physic czy Suesskind Audio. Nie bez znaczenia była tu także jakość zastosowanych przetworników elektroakustycznych, która 40 lat temu – w czasach pierwszych wersji z serii SoundWall – była nieosiągalna.

Bas na wysokim poziomie

Wyzwaniem w wypadku otwartej obudowy jest zawsze bas. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i technologiom dostępnym w latach 80. ubiegłego wieku, pierwsze modele z serii SoundWall zapewniały przyzwoity, ale nie oszałamiający bas, i to mimo współpracy aż 15 przetworników niskotonowych na kanał stereo. W nowym modelu SoundWall HP 600 jest „tylko” 12, a do tego nieco większych przetworników basowych na kanał (pojedynczą kolumnę). Jednak dzięki odpowiedniej konfiguracji, ten zestaw głośnikowy osiąga dużą wydajność i głębokie niskie tony, które z łatwością sięgają 40 Hz. To wszystko sprawia, że SoundWall HP 600 tworzy imponującą „ścianę dźwięku”, która sprawdzi się w odtwarzaniu praktycznie każdego gatunku muzyki.

Dipol spotyka d'Appolito

W górnej części kolumny SoundWall HP 600 ulokowano dwa tweetery, które umieszczone są symetrycznie między dwoma przetwornikami średniotonowymi. Co ciekawe, głośniki wysokotonowe pracują w układzie „back-to-back”, aby zachować dipolowy charakter w całym zakresie częstotliwości. Rezultatem jest swobodny, otwarty dźwięk z wyjątkowo precyzyjnym obrazowaniem. Rozmieszczenie części przetworników zgodnie z zasadą d'Appolito zapewnia również odpowiednie skupienie energii średnich i wysokich częstotliwości. Aby precyzyjnie dostroić dźwięk, poziom tylnego głośnika wysokotonowego jest regulowany.

Thorens SoundWall HP600

Potężna, stylowa konstrukcja

Dzięki dwunastu 15-centymetrowym przetwornikom niskotonowym, dwóm przetwornikom średniotonowym i dwóm przetwornikom wysokotonowym na kanał (pojedynczą kolumnę), model SoundWall HP 600 nie tylko świetnie brzmi, ale także doskonale się prezentuje. Z uwagi na bardzo małą głębokość i zastosowane materiały, takie jak lite aluminium czy szlachetne forniry drewniane, kolumna SoundWall HP600 łatwo integruje się z różnymi stylami wnętrz. Jednak pod względem akustycznym model ten niemal znika w pomieszczeniu – jego subtelny, ale jednocześnie dynamiczny dźwięk wydaje się pochodzić znikąd.

Połączona powierzchnia 24 przetworników niskotonowych (przy wykorzystaniu dwóch kolumn SoundWall HP600) pozwala na uzyskanie niezwykle wysokiego poziomu niezniekształconego, naturalnego dźwięku. Co ciekawe, dzięki odpowiedniej skuteczności i impedancji, do napędzenia kolumn głośnikowych Thorensa nie są wymagane potężne wzmacniacze.

Jeśli chcesz kupić model SoundWall HP600, zachęcamy do kontaktu z wybranym salonem Top Hi-Fi & Video Design.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: