Poprzedni
Następny

Telewizory z zakrzywionym ekranem?

Średnia ocen: 5
(7 ocen) 3 komentarze

Telewizor Philips

Telewizory z zakrzywionymi ekranami już od jakiegoś czasu budzą zainteresowanie klientów, którzy cenią sobie zarówno jakość obrazu, jak i niezawodne działanie sprzętu audio i wideo. Czy warto kupić taki telewizor i czym kierować się podczas jego wyboru?

Wyświetlacze tych telewizorów są wyprofilowane, aby zwiększyć nasze pole widzenia. Jako jedną z kluczowych zalet zakrzywionego ekranu telewizora producenci podają właśnie sposób, w jaki można zanurzyć widza w oglądanym programie telewizyjnym lub filmie. Ekrany próbują odtworzyć to, co oczy widzą w prawdziwym życiu. Ludzkie gałki oczne są zaokrąglone, aby zapewnić jak najszerszy kąt widzenia. Zakrzywiony telewizor został zaprojektowany tak, aby "zginać" krawędzie obrazów w kierunku widza. W zamian daje to wrażenie, że widzisz o wiele szerszy obraz, wypełniając więcej pola widzenia niż standardowy telewizor z płaskim ekranem, pozwalając zobaczyć wszystko, co znajduje się na ekranie. Jeśli zachowa się optymalną odległość od telewizora, ma się zagwarantowaną doskonałą jakość oglądania. Trzeba jednak pamiętać, że optymalne efekty uzyskamy tylko wtedy, gdy siedzimy na wprost telewizora. Wraz z odsuwaniem się od centralnej osi obraz zaczyna się zniekształcać.  

Telewizor Philips

Atutem zakrzywionych telewizorów jest to, że nadają one obrazom dużą głębię – to prawie tak, jakby oglądać wszystko w 3D. Zakrzywiony ekran oznacza, że obraz istnieje na wielu płaszczyznach głębi. Ma fizyczny pierwszy plan i tło – tak, jak w przypadku projekcji trójwymiarowej. W niektórych modelach stosuje się specjalne rozwiązanie, które reguluje kontrast w celu zwiększenia poczucia owej głębi. Wszystko, co ogląda się na ekranie, będzie zdawać się o wiele bardziej realistyczne, co daje fantastyczne doznania podczas oglądania np. filmów przyrodniczych czy… horrorów.

Mówi się, że telewizory krzywoliniowe są dla naszych oczu o wiele przyjaźniejsze niż jakikolwiek inny standardowy telewizor z płaskim ekranem. Wynika to ze wspomnianego już „zgrania” obrazu na ekranie z krzywizną naszych gałek ocznych. Krzywy ekran pozwala nam zobaczyć wszystko, co się na nim wyświetla, ale sprawia też, że siedzenie przed telewizorem jest dla naszych oczu mniej męczące. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy zachowana zostanie optymalna odległość oglądania telewizji – co należy starannie i wielokrotnie podkreślać.

Telewizor Philips

Warto jednak wiedzieć, że wielu posiadaczy zakrzywionych telewizorów zwraca uwagę na to, by na sprzęcie nie oszczędzać – zwłaszcza jeśli ma się miejsce oraz planuje sporą przestrzeń pomiędzy kanapą a sprzętem. O ile w przypadku płaskiego ekranu ponad 50 cali to już naprawdę coś, w przypadku zakrzywionego telewizora trzeba jednak poważnie rozważyć zakup większego rozmiaru. A ponieważ wyprofilowane ekrany są droższe w produkcji, z całą pewnością za dobry sprzęt trzeba będzie zapłacić więcej niż przypadku płaskiego ekranu o porównywalnej wielkości. Warto też wiedzieć, że telewizorom UHD i 1080p opartych na wyświetlaczu LCD, wykorzystującym podświetlenie LED, zakrzywiony kształt w rzeczywistości utrudnia równomierne rozprowadzenie światła na panelu, co może mieć wpływ na jednolitą jasność. Tym, którzy oglądają telewizor pod kątem, zakrzywiony ekran może wprowadzić pewne zniekształcenia geometryczne obrazu, co może prowadzić do zmęczenia oczu lub bólu głowy – mózg będzie próbował zrekompensować ten efekt.

 Telewizor Philips

Wybór telewizora z zakrzywionym ekranem zależy m.in. od tego, jaką przestrzenią i układem pomieszczenia dysponujemy. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę podczas rozmowy ze sprzedawcą. Trzeba pamiętać, że wizyta w popularnych sieciowych sklepach niekoniecznie musi zakończyć się sukcesem. Gdy na telewizor chcemy wydać poważną kwotę i oczekujemy wysokiej jakości, lepiej odwiedzić salon, w którym telewizor i resztę niezbędnego sprzętu wybiorą nam specjaliści. W salonach Top Hi-Fi & Video Design zawsze można liczyć na fachową pomoc, co przy wydatkach tego rzędu ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim można mieć pewność, że sprzedawca nie będzie namawiał klienta na nieodpowiedni model, kompletnie nieprzystający do warunków i oczekiwań. To częsty problem w sklepach sieciowych, który może zaowocować rozczarowaniem i koniecznością uwikłania się w dziesiątki formalności. Lepiej od razu skorzystać z fachowej pomocy – może okazać się, że choć marzymy o zakrzywionym ekranie, znacznie lepszym wyborem będzie telewizor z płaskim ekranem.

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(7 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: