Poprzedni
Następny

Spike Lee i jego filmy, które nie tracą na aktualności

Przez prawie 40 lat swojej kariery Spike Lee wydał na świat 96 obrazów, w tym seriale, dokumenty i filmy fabularne. W tym czasie świat zmienił się o 180 stopni, ale jakimś cudem jego filmy są dziś aktualne tak samo, jak przed laty – rzucają światło na ważne, ale ignorowane tematy społeczne. Zobaczcie, które pozycje polecamy na wieczorną randkę z kinem domowym.

Cztery małe dziewczynki / 4 Little Girls (1997)

W 1963 roku miał miejsce jeden z najstraszniejszych momentów Ruchu Praw Obywatelskich w Stanach – napastnicy zbombardowali kościół baptystów w stanie Alabama, mordując przy tym cztery afroamerykańskie dziewczynki. 34 lata później Spike Lee postanowił odkurzyć tę historię, która wstrząsnęła wszystkimi przedstawicielami czarnoskórej mniejszości w Ameryce, i udało mu się to wybitnie – jego film dokumentalny „Cztery małe dziewczynki” otrzymał nominację do Oscara i nagrody Emmy.

25. godzina / 25th Hour (2002)

Dwudziesta piąta godzina to dla nowojorskiego dilera Morty’ego (Edward Norton) synonim końca – kiedy wybije, ten trafi do więzienia na 7 długich lat. Zanim  jednak poczuje chłód kajdanek na swoich nadgarstkach, ma 24 godziny na to, żeby pożegnać się z bliskimi i zamknąć niezałatwioną sprawę – namierzyć szczura, który sprzedał go policji.

Scenariusz filmu powstał na kanwie powieści Davida Benioffa, a Lee poruszył w nim wiele kwestii, które po 11 września 2001 roku były dla nowojorskiego społeczeństwa szczególnie ważne, takie jak zaufanie, rasa i rodzina.

Wykiwani / Bamboozled (2000)

Prawdopodobnie ten nakręcony na mini ręcznych kamerach film z obiecującą obsadą (m.in. Damon Wayans, Jada Pinkett Smith, Mos Def i Michael Rapaport) z 2000 roku jest jednym z najbardziej niedocenionych obrazów Spike’a Lee. Tym razem reżyser wziął na tapet temat hipokryzji w szołbiznesie, a szczególnie tej wymierzonej w przedstawicieli kolorowej ludności.

Historia śledzi losy sfrustrowanego podwójnymi standardami w branży czarnoskórego scenarzysty filmowego, który pewnego dnia ironicznie rzuca pomysłem na idiotyczny program i, o dziwo, wszyscy go kupują, a show staje się prawdziwą sensacją.

Malaria / Jungle Fever (1991)

Na samym początku lat 90. Lee sięgnął po temat, który dla kina i telewizji był w tamtych czasach bardzo kontrowersyjny, a więc zwykle ignorowany. „Malaria” jest bowiem opowieścią o międzyrasowym związku dwojga ludzi, którzy starają się utrzymać płomienne uczucia, chociaż na każdym kroku atakuje ich sprzeciw otoczenia. W zakazanych kochanków wcielili się Wesley Snipes i Annabella Sciorra, lecz w mocnej roli na ekranie pojawia się też Samuel L. Jackson.

Szkolne oszołomienie / School Daze (1988)

Jak daleko posunie się człowiek, by poczuć się w pełni akceptowanym? Spike Lee próbuje odpowiedzieć na to pytanie w swoim drugim pełnometrażowym filmie, zagłębiając się w świat studenckiego bractwa na historycznym „czarnym” uniwersytecie. Jest to mocny obraz z kultowym zakończeniem, w którym Laurence Fishburne wykrzykuje słowa: „Obudźcie się!”

Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach / When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts (2006)

Spike Lee ma talent nie tylko do opowiadania fikcyjnych historii, ale i tych prawdziwych, w których brali udział prawdziwi ludzie. W swoim dwuczęściowym dokumencie „Kiedy puściły wały: Requiem w 4 aktach” z 2006 roku przygląda się temu, jak Nowy Orlean i jego mieszkańcy odbili się od dna po jednej z najgorszych klęsk żywiołowych we współczesnej historii – huraganie Katrina. Reżyser próbuje też rozliczyć polityków, za wszystko, czego nie zrobili, żeby pomóc tym najbardziej dotkniętym jego skutkami.

Malcolm X (1992)

Jednym z najbardziej ambitnych przedsięwzięć Spike’a Lee było stworzenie biograficznego obrazu jednego z najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Ameryki lat 60. – Malcolma X (Denzel Washington). Historia śledzi aktywistę od jego początków, przez przejście się na Islam, aż do momentu, kiedy staje się kluczową personą Ruchu Praw Obywatelskich, zanim traci życie w zamachu w 1965 roku.

Doskonała lekcja czarnej historii i praw człowieka.

A po telewiozy i systemy nagłośnienia wielce zwiększające przyjemność płynącą z projekcji zaprazamy do naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: