Poprzedni
Następny

„Spektakularnie głęboka scena” – test kolumn Bowers & Wilkins 702 S3 w „Audio”

702 S3 to największa pod względem gabarytów konstrukcja podłogowa z nowej generacji kolumn głośnikowych serii 700 firmy Bowers & Wilkins. O jakości wykonania i możliwościach brzmieniowych tego modelu postanowiła przekonać się w praktyce redakcja magazynu „Audio”. Sprawdziliśmy, jak wspomniana kolumna wypadła w testach redakcyjnych.

Bowers & Wilkins 702 S3

Bowers & Wilkins ma w ofercie wiele różnorodnych urządzeń audio. Nie brakuje także rozbudowanych serii kolumn głośnikowych, a wśród nich najnowszej odsłony serii 700, do której należy model 702 S3:

Większość konstrukcji serii 700 S3 ma oczywiście właściwości uniwersalne i może być stosowana zarówno w stereo, jak i w kinie.

W porównaniu do swojego poprzednika, czyli modelu 702 S3, wprowadzono ulepszenia. Jednym z nich jest zmiana obudowy tweetera:

Zastosowana teraz obudowa (fajka) wysokotonowego jest dłuższa, ma smuklejszy kształt – bardziej przypomina instalowaną w serii 800. Wcześniej była polakierowana na wysoki połysk, a teraz ma naturalny „srebrny” kolor aluminium (gdy korpus jest biały, tak jak w naszym teście).

Bowers & Wilkins 702 S3

Taka konstrukcja jest nieprzypadkowa:

Dłuższa fajka to lepsze warunki do wytłumiania fali (od tylnej strony membrany), czemu służy zgodnie z pierwotną koncepcją Nautilusa, złożonego z linii transmisyjnych (…). Promieniowanie wysokich tonów z bardzo małego „tła” pozwala osiągnąć szersze rozpraszanie (odwrotnie niż z falowodów), gdyż krótkie fale mogą się swobodniej rozchodzić na boki, a nawet do tyłu.

Względem poprzedniej wersji w modelu 702 S3  zmiana dotyczy także umiejscowienia otworu bass reflex, a co się z tym wiąże, również podstawy kolumny:

Wylot bas-refleksu został przeniesiony z tylnej ścianki na dolną, tak jak w wolnostojących 800-tkach, ze wszystkimi towarzyszącymi temu dodatkami i konsekwencjami. Pojawiają się więc nóżki o wysokości 3 cm, odsuwające cokół od obudowy, aby „uwolnić” ciśnienie z tunelu.

Bowers & Wilkins 702 S3

Testujący porównując nową kolumnę do wersji 702 S2 zwrócił uwagę także na jej gabaryty i odświeżony design:

Obudowy są nieco węższe (niespełna 1 cm), więc w celu zachowania potrzebnej objętości – głębsze (niespełna 2 cm). To niewielkie różnice, ale dodatkowo po podniesieniu na nóżkach, 702 S3 są zauważalnie smuklejsze od S2. Tym bardziej, że zmniejszono szerokość cokołu – wciąż jest szeroki (29 cm), ale już nie tak absurdalnie i niewygodnie jak poprzednio (36,5 cm!). Fronty zaoblono, co podkreślają pierścienie wokół głośników, wystające wyraźniej po bokach niż w osi symetrii.

Bowers & Wilkins 702 S3

Pod względem brzmienia mamy tu do czynienia z brzmieniem, do którego Bowers & Wilkins zdążył już nas przyzwyczaić:

To brzmienie bardzo dynamiczne, „szybkie”, zdecydowane. Można uznać, że prowadzone przez bas, pod warunkiem, że nie zrozumiemy tym samym, iż bas jest dominujący i przykrywa pozostałe zakresy. Bas jest tutaj jak sekcja rytmiczna doskonale zgranego zespołu. Stawia wszystko na jedną kartę – uderzenia, punktualności, wyrazistości.

W stereofonii mamy szansę na doświadczenie spektakularnie głębokiej sceny. Oryginalność i zjawiskowość w tej dziedzinie może wskazywać na jakieś przekłamania, lecz zachowana była płynność, symbioza wybrzmień, pogłosów i „oddechu”.

Bowers & Wilkins 702 S3

Pełny tekst recenzji modelu 702 S3 firmy Bowers & Wilkins znajdziesz w numerze 02/2023 magazynu „Audio”. Możesz go przeczytać również TUTAJ.

Kolumny Bowers & Wilkins 702 S3 dostępne są w salonach Top Hi-Fi & Video Design. Po wcześniejszym umówieniu się, możesz w specjalnie przystosowanej sali odsłuchowej sprawdzić w praktyce ten lub inny zestaw głośnikowy, pracujący w odpowiednio dopasowanym do Twoich wymagań systemie stereo lub kina domowego. Z pomocą naszych Ekspertów Dobrego Brzmienia na pewno wybierzesz coś dla siebie.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Supercena
702 S3

702 S3

Bowers & Wilkins
Głośniki podłogowe
As low as 12 249 zł Regular Price 15 499 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: