Poprzedni
Następny

„Rotel wybiera z nowoczesności i klasyki to, co najlepsze" - test RA-6000 i DT-6000 w magazynie „Audio"

Wzmacniacz zintegrowany RA-6000 oraz przetwornik C/A z odtwarzaczem CD DT-6000 to dwa nowe komponenty stereo z jubileuszowej serii Diamond marki Rotel. Za pomocą tych konstrukcji japoński producent postanowił uczcić swoją ponad sześćdziesięcioletnią działalność, a możliwości tego duetu w numerze 12/2022 przetestowała redakcja magazynu „Audio”.

Wzmacniacz zintegrowany Rotel RA-6000

Na wstępie autor zwraca uwagę, że DT-6000 to oferuje więcej niż tylko odtwarzanie płyt CD:

„DT-6000 możemy uznać za nowoczesny odtwarzacz CD, ale Rotel woli określić go jako DAC Transport, podkreślając w ten sposób pewną odmienność od klasycznych cedeków, która zresztą stała się już normą – do obróbki i przetwarzania na sygnał analogowy przyjmowane są również sygnały cyfrowe z zewnątrz”.

Wzmacniacz zintegrowany Rotel RA-6000

Pod względem konstrukcyjnym DT-6000 wywołuje pozytywne wrażenie:

„We wnętrzu dobre wrażenie robi zarówno konstrukcja mechaniczna, jak i elektroniczna. Napęd CD został przykręcony do dodatkowej, sztywnej ramy. Wszystkie układy, z wyjątkiem części zasilacza oraz drobnych podzespołów przy przedniej ściance, zostały wlutowane na jedną dużą płytkę drukowaną. Zasilanie jest liniowe, oparte na ekranowanym transformatorze toroidalnym, z rozbudowanymi stopniami stabilizacji napięcia. Sekcja cyfrowa obejmuje zarówno sterowanie napędem, konwersję C/A, jak i obsługę wejść”.

Z kolei wzmacniacz RA-6000 łączy klasykę i nowoczesność:

„Rotel wybiera z nowoczesności i klasyki to, co najlepsze. Jest wyświetlacz (choć matryca bardzo prosta – punktowa) i mikroprocesorowy sposób wywoływania większości funkcji, w tym regulacji głośności (pokrętło jest jedynie manipulatorem). Charakterystyczny dla rotelowego stylu jest selektor wejść, złożony aż z czternastu przycisków; każdy odpowiada za jedno źródło, w tej bogatej puli są zarówno analogowe jak i cyfrowe, a nawet sekcja Bluetooth. Dwa przyciski służą do przełączania wyjść głośnikowych, a cztery kolejne – do nawigacji po menu”.

Wzmacniacz zintegrowany Rotel RA-6000

Pod względem brzmienia „Rotel gra jednocześnie w sposób prostolinijny i wyrafinowany. Blisko, spójnie, odważnie, bez owijania w bawełnę, rytmicznie (o ile w odtwarzanej muzyce w ogóle jest rytm) i swobodnie”:

„Nie rozpędza się i nie traci kontroli. Z równowagą tonalną, dużą rozpiętością dynamiczną i dokładnością odtworzenia sceny przechodzi łatwo przez różne sytuacje. Uderzenia mają siłę, dźwięki delikatne takimi pozostają. Zachowane są proporcje i niuanse, detale nie zawsze błyszczą, są czytelne zgodnie z 'oryginałem', i na takim tle pojawiające się czasami ostrości i metaliczności brzmią tym bardziej autentycznie”.

RA-6000 i DT-6000 sprawdzą się nie tylko w duecie, ale także w innych konfiguracjach:

„Czy RA-6000 i DT-6000 są dla siebie stworzone? Razem funkcjonują bez zarzutu pod każdym względem, również brzmieniowym. Prezentują się oczywiście świetnie, jednak nie widzę żadnych przeciwwskazań, aby podłączać je w innych konfiguracjach”.

Wzmacniacz zintegrowany Rotel RA-6000

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 12/2022 magazynu „Audio”.

Jeśli chcesz przekonać się o możliwościach duetu Rotela z serii Diamond, zachęcamy do wizyty w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie w miłej atmosferze możesz samodzielnie przetestować to i wiele innych urządzeń i systemów audio i audio-wideo.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: