Poprzedni
Następny

Bowers & Wilkins, Audeze, Yamaha i Pass z „Nagrodami Roku 2023” magazynu „Hi-Fi i Muzyka”

W styczniowym numerze magazynu „Hi-Fi i Muzyka” opublikowano listę urządzeń, które otrzymały „Nagrody Roku 2023”. Są one przyznawane najciekawszym modelom spośród tych, które redaktorzy wspomnianego miesięcznika mieli okazję przetestować w ciągu minionego roku. W tej edycji plebiscytu aż cztery „Nagrody Roku” przyznano urządzeniom z dystrybucji firmy Audio Klan. Docenione zostały kolumny Bowers & Wilkins 805 D4, odtwarzacz CD Yamaha CD-S303, słuchawki Audeze LCD-5 oraz wzmacniacz słuchawkowy Pass HPA-1. Oprócz tego 6 kolejnych produktów otrzymało wyróżnienia. Są to kolumny Bowers & Wilkins 704 S3, odtwarzacz CD Rotel RCD-1572 MKII, wzmacniacze zintegrowane Pass INT-250 i Luxman L-507Z, streamer Linn Selekt DSM oraz słuchawki Audeze Euclid.

Nagrody Roku 2023 Hi-Fi i Muzyka

Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych produktów z oferty dystrybucyjnej firmy Audio Klan z fragmentami opisującymi poszczególne modele, pochodzącymi ze styczniowego wydania magazynu „Hi-Fi i Muzyka”.

Bowers & Wilkins 805 D4 – „Nagroda Roku 2023” w kategorii monitorów hi-end

Te podstawkowe kolumny głośnikowe od renomowanego brytyjskiego producenta to gwarancja wysokiej jakości brzmienia. W modelu tym zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. zawieszenie biomimetyczne i litą obudowę Solid Body oraz głośnik wysokotonowy Tweeter-on-Top z diamentową kopułką. 805 D4 to kolumny dla tych, którzy cenią sobie elegancję nie tylko w brzmieniu, ale i w wyglądzie sprzętu audio. W opinii redakcji „Hi-Fi i Muzyka” o nagrodzonych kolumnach czytamy m.in.:

Wiele już widzieliśmy, ale tak piękne monitory to prawdziwy rarytas. Idealne proporcje, najwyższej klasy materiały i perfekcyjne wykonanie. W parze z urodą idzie technologia. Bowers & Wilkins dysponuje zapleczem badawczym i budżetem, umożliwiającym finansowanie badań nad nowymi rozwiązaniami, o których niejeden konkurent może co najwyżej poczytać w książkach science-fiction. Seria 800 to pokaz najnowszych osiągnięć brytyjskiej firmy.

Bowers & Wilkins 805 D4

Audeze LCD-5 – „Nagroda Roku 2023” w kategorii słuchawek przewodowych hi-end

Wśród słuchawek klasy hi-end redakcja magazynu „Hi-Fi i Muzyka” nagrodziła planarne słuchawki nauszne LCD-5 firmy Audeze. Model ten wykorzystuje zaawansowane rozwiązania opracowane przez amerykańskiego producenta i wyznacza nowe standardy w precyzji przetwarzania dźwięku, co potwierdza opinia redakcji „Hi-Fi i Muzyka”:

LCD-5 to jedne z najlepiej brzmiących słuchawek na świecie, niezależnie od ceny. Ich styl jest daleki od efekciarstwa; nie znajdziecie w nim ani przepotężnego basiszcza, ani tnących niczym brzytwa wysokich tonów. Nie chodzi bowiem o epatowanie sztuczkami, lecz o ukazanie całej prawdy o muzyce, dotarcie do jej sedna. LCD-5 bez wysiłku przekazują niuanse interpretacji, emocje oraz nastroje towarzyszące wykonawcom.

Audeze LCD-5

Yamaha CD-S303– „Nagroda Roku 2023” w kategorii odtwarzaczy CD

CD-S303 to następca modelu CD-S300. Oferuje nie tylko wysokiej jakości brzmienie, ale też komfort obsługi i przydatne rozwiązania, takie jak np. tryb Pure Direct. Wszystko w atrakcyjnej cenie, co również nie umknęło redakcji miesięcznika przyznającego „Nagrodę Roku 2023” dla tego modelu:

Cena budzi obawy o jakość brzmienia, na szczęście – nieuzasadnione. Przeciwnie: czeka nas niespodzianka, bo dostajemy solidne źródło o dobrej rozdzielczości, wręcz zaskakujące detalicznością oraz wyważeniem proporcji pomiędzy rejestrami. Tego odtwarzacza po prostu dobrze się słucha, a na szczególne wyróżnienie w tym segmencie zasługuje dźwięczna góra.

Yamaha CD-S303

Pass HPA-1 – „Nagroda Roku 2023” w kategorii wzmacniaczy słuchawkowych

Wzmacniacz słuchawkowy HPA-1 amerykańskiego producenta bezkompromisowych urządzeń audio to jedna z najlepiej brzmiących tego typu konstrukcji dostępnych na rynku. Urządzenie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających melomanów. Model HPA-1 pracuje w klasie A, co jest nie bez znaczenia dla jakości dźwięku, jaki zapewnia:

Od strony brzmieniowej HPA-1 to czysty hi-end. Wysteruje nawet egzotyczne nauszniki i choć jest w pełni tranzystorowy, w jego brzmieniu odnajdziemy wiele cech typowych dla drogich układów lampowych. Muzykalność i neutralność od początku przywodzą na myśl złote lata stereo. Urządzenie nie stara się forsować firmowej szkoły brzmienia, lecz pozwala słuchaczowi odkrywać kolejne warstwy muzyki.

Pass HPA-1

Oprócz głównych nagród, redakcja magazynu „Hi-Fi i Muzyka” przyznała także „Wyróżnienia Roku 2023”. Wśród wyróżnionych modeli znalazły się:

Bowers & Wilkins 704 S3 – „Wyróżnienie Roku 2023” w kategorii kolumn hi-end

Wśród hi-endowych kolumn głośnikowych wyróżnienie otrzymał model 704 S3 firmy Bowers & Wilkins z przetwornikiem wysokotonowym Carbon Dome, opracowanym specjalnie dla serii 700 tego producenta. W połączeniu z pozostałymi przetwornikami zastosowanymi tej podłogowej kolumnie głośnikowej pozwala to uzyskać niezwykle szczegółowy i precyzyjny dźwięk. Wspomina o tym również redaktor „Hi-Fi i Muzyka”, porównując przy okazji brzmienie 704 S3 do brzmienia słuchawek:

W przekazie najważniejsza jest precyzja. W tym aspekcie osiągnięto poziom niedostępny konkurencji w zbliżonej cenie; zarówno tej ze świata hi-fi, jak i profesjonalnego. Bowersy grają jak słuchawki, i to nie byle jakie. A może nawet czytelniej? Pokazanie niuansów z tła odbywa się w sposób znany z bajki o innych pieniądzach. Barwa pozostaje neutralna, choć odnosimy wrażenie, że wszystkiego dostajemy dużo: góry, średnicy i basu. Mimo to głośniki pozostają do bólu obiektywne.

Bowers & Wilkins 704 S3

Audeze Euclid – „Wyróżnienie Roku 2023” w kategorii słuchawek dousznych

Kolejne słuchawki Audeze, które znalazły się wśród modeli docenionych przez redakcję miesięcznika „Hi-Fi i Muzyka”. Tym razem jest to dokanałowy planarny model Euclid, który otrzymał „Wyróżnienie Roku 2023”. Są to jednocześnie pierwsze zamknięte słuchawki tego typu w historii amerykańskiej firmy i jak się okazuje niezwykle udane:

Wewnątrz zamontowano firmowe przetworniki o średnicy 18 mm. Ich potencjał niskotonowy wydaje się wręcz nieograniczony i standardowe pchełki z głośniczkami dynamicznymi nie mają tutaj szans. Ale Euclid to nie tylko bas. Planarne przetworniki słyną z szybkości oraz przejrzystości i obie cechy tutaj odnajdziemy. Nie popadają w laboratoryjną sterylność, lecz dzięki subtelnemu ociepleniu współtworzą wyjątkowo przyjemną prezentację.

Audeze Euclid

Pass INT-250 – „Wyróżnienie Roku 2023” w kategorii wzmacniaczy zintegrowanych hi-end

Kolejna nagroda przyznana produktowi Pass Labs. Tym razem jest to wyróżnienie dla modelu INT-250. Ten hi-endowy wzmacniacz to potężna konstrukcja o mocy 250 W na kanał (przy 8 omach). Zapewnia realistyczne brzmienie i sprawdzi się nawet we współpracy z najbardziej wymagającymi kolumnami głośnikowymi, w tym również modelami elektrostatycznymi. W opisie tego urządzenia na łamach „Hi-Fi i Muzyki” czytamy:

Brzmienie Passa okazuje się wyrafinowane, wyrównane i dopracowane w każdym calu. INT-250 dysponuje bajeczną stereofonią, lecz imponujący jest nie rozmach, tylko realizm sceny. Bas jest wielki, ale się nie narzuca. W szczególnych momentach potrafi zaskoczyć, ale „na co dzień” zapewnia brzmieniu solidną, zrównoważoną podbudowę. Średnie tony są mięsiste, opływowe i dyskretnie ocieplone, ale nie zatracają przejrzystości i analityczności. Zdecydowany rytm równoważy tę muzykalność dobrze odmierzonym pierwiastkiem „męskości”.

Pass INT-250

Luxman L-507Z – „Wyróżnienie Roku 2023” w kategorii wzmacniaczy zintegrowanych hi-end

Zaawansowany technicznie model z serii Z firmy Luxman to konstrukcja zapewniająca wysoką wierność przetwarzania sygnału audio. Solidna obudowa wyposażona jest w masywny panel przedni z klasycznymi wskaźnikami wychyłowymi. Redaktor magazynu „Hi-Fi i Muzyka w opisie modelu L-507Z zwrócił uwagę m.in. na komfort obsługi tego urządzenia:

Obracanie pokrętłami to czysta przyjemność. Przełączniki mają aksamitny skok – wyczuwalny, ale bezgłośny. Ogólna jakość produktu w wydaniu japońskiej firmy wspina się na wyżyny. Można więc oczekiwać, że dostaniemy nie tylko efektowny, ale też bezawaryjny i odporny na upływ czasu sprzęt, skonstruowany według sprawdzonej recepty, choć z nowoczesnymi rozwiązaniami tam, gdzie zachodzi potrzeba. Jego brzmienie również przypomina to, które pamiętamy z tamtych lat.

Luxman L-507Z

Linn Selekt DSM – „Wyróżnienie Roku 2023” w kategorii „Wzmacniacz zintegrowany/DAC/streamer”

Selekt DSM to niezwykle funkcjonalne urządzenie firmy Linn, które użytkownik może dopasować do własnych preferencji dzięki modułowej konstrukcji. Pierwsza wersja tego modelu pojawiła się na rynku już w 2018 roku, jednak producent nieustannie rozwija swoją koncepcję, oferując niezwykłą elastyczność w dopasowaniu funkcji modelu Selekt DSM do potrzeb użytkownika:

W wersji podstawowej jest to wzmacniacz ze streamerem, jednak dzięki budowie modułowej można go wyposażyć np. w high-endowy DAC Organik albo dodatkowe końcówki mocy i zaprząc do pracy w bi-ampingu. Pod względem jakości dźwięku Linn Selekt DSM to prawdziwy arystokrata. Od pierwszych chwil w jego brzmieniu wyczuwa się szlachetność. Każde nagranie jest traktowane z pieczołowitością, bez pośpiechu i nerwowości.

Linn Selekt DSM

Rotel RCD-1572 MKII – „Wyróżnienie Roku 2023” w kategorii „Odtwarzacz CD”

Druga generacja modelu RCD-1572 kontynuuje tradycje i dziedzictwo japońskiej firmy w projektowaniu i produkcji zaawansowanych odtwarzaczy CD. Urządzenie oprócz standardowych złącz RCA wyposażone jest w zbalansowane wyjścia XLR (po jednym dla lewego i prawego kanału). Ma także koaksjalne wyjście cyfrowe, co zapewnia elastyczność pod względem współpracy odtwarzacza z innymi komponentami w systemie audio. Redakcja miesięcznika „Hi-Fi i Muzyka” zwróciła uwagę m.in. na podzespoły, które wykorzystano w modelu RCD-1572 MKII:

Konstrukcję zbudowano z podzespołów wysokiej jakości. Niskoszumny transformator oznaczono logiem Rotela. Większość kondensatorów firmuje Rotel albo Nichicon. Mikroprocesory pochodzą od Toshiby. 32-bitowy DAC Texas Instruments pracuje z częstotliwością próbkowania do 384 kHz. Za sprawą RCD-1572 MkII rasowe, dynamiczne i bogate w detale brzmienie trafi pod strzechy.

Rotel RCD-1572 MKII

Wspomniane modele znajdziesz na stronie internetowej tophifi.pl i w salonach stacjonarnych Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą Ekspertów Dobrego Brzmienia możesz na miejscu przetestować sprzęt i wybrać ten, który w największym stopniu spełni Twoje wymagania.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: