Poprzedni
Następny

Piosenki z filmów, które stały się hitami: “Shaft” i “Theme From Shaft”

Kto nigdy nie oglądał “Shaft” lub przynajmniej nie kojarzy głównego motywu muzycznego tego filmu, nie może nazywać siebie prawdziwym koneserem kina, sorry.

Shaft

“Shaft” był wielkim przebojem kinowym w 1971 roku. Richard Roundtree wcielił się w nim w rolę detektywa z Harlemu, który zostaje wynajęty przez szefa mafii, by znaleźć jego porwaną córkę, a piosenkę przewodnią do filmu stworzył Isaac Hayes.

Raczej nie będzie przesadą powiedzieć, że napisany, wyprodukowany i zaaranżowany przez Hayesa “Theme From Shaft” przyczynił się do zbudowania kultu głównej postaci – towarzyszy glinie z Harlemu, kiedy pakuje się w niebezpieczeństwa, gania złych gości i, rzecz jasna, podrywa laski. Czy Shaft był czarnym Jamesem Bondem? Chyba nie, ale na pewno stał się ikoną filmów sensacyjnych.

Według doniesień magazynu “Q” Hayes sam miał chrapkę na filmową karierę i zgodził się napisać motyw muzyczny do filmu pod jednym warunkiem – zagra główną w nim główną rolę. Jak wiemy, to się nie wydarzyło, ale ciekawe jest, że rzeczywiście obiecano mu tę rolę, lecz kiedy napisał utwór, twórcy filmu nie zaprosili go nawet na casting. W późniejszych latach swojej kariery Hayesowi udało się jednak spełnić swoje marzenia o aktorstwie i pojawił się w kilku produkcjach fabularnych, a także wcielił się w kultową już rolę rozśpiewanego i bardzo seksualnego kucharza w South Park, Chefa, w której to roli miał też możliwość wielu popisów wokalnych. Jego twórczość i charyzma przyciągała również osobistości spoza świata filmu – pojawił się on gościnnie (osobiście lub zsamplowany) w kawałkach m.in. Wu Tang Clan.

Wróćmy jednak do lat 70. i roli, której nie dostał. Pocieszenie po zostaniu oszukanym przyszło dość szybko – “Theme From Shaft” osiągnął szczyty list przebojów, wygrał nagrodę Grammy za najlepszą instrumentalną aranżację i Oscara za najlepszy oryginalny utwór filmowy. Ta druga nagroda na zawsze wpisała Hayesa na karty czarnej historii – był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył statuetkę w kategorii kompozytorów.

W 2014 roku ścieżka dźwiękowa do filmu “Shaft” została wpisana do Narodowego Rejestru Zapisów Biblioteki Kongresu jako utwór "ważny kulturowo, historycznie lub estetycznie".

W 2000 roku film “Shaft” doczekał się remake’u z Samuelem L. Jacksonem w roli głównej, a Hayes nagrał nową wersję motywu muzycznego, a na ścieżce dźwiękowej do nowej wersji przygód gliny z Harlemu pojawili się między innymi R. Kelly (wtedy jeszcze nikt nie wiedział o jego chorych skłonnościach), Alicia Keys, OutKast, i T.I.

W 2002 roku Isaac Hayes został zaproszony do wstąpienia do Rock and Roll Hall of Fame i uświetnił to wydarzenie właśnie tym utworem. Co ciekawe, muzyka wykorzystana w oryginalnym filmie została oficjalnie wydana dopiero w 2008 roku, a w 2019 światło dzienne ujrzało kolejne, tym razem podwójne wydawnictwo – muzyka filmowa wraz z oficjalną ścieżką dźwiękową z filmu.

“Theme From Shaft” można spokojnie wpisać na listę tak kultowych motywów przewodnich, jak utwory z filmów “Omen”, “Szczęki”, “James Bond”, czy “Gwiezdne Wojny” – nic więc dziwnego, że twórcy wielu innych filmów i seriali sięgnęli po ten utwór. Pojawił się on między innymi w “Prawie ulicy”, “Przyjaciołach”, “Dwóch i pół”, “Daleko jeszcze?”, “Bobby Fischer Against the World”, czy “Wakacje w domu”.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: