Poprzedni
Następny

Najpopularniejsze gramofony 2024 - zestawienie Top Hi-Fi & Video Design

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

Chociaż technologia cyfrowa, z serwisami streamingowymi na czele, zdominowała rynek muzyczny, to wiele osób wciąż ceni sobie ciepło i realizm dźwięku analogowego. Gramofony przeżywają swoją drugą młodość, konsekwentnie zdobywając coraz większą uwagę miłośników muzyki. Wybór odpowiedniego gramofonu może być jednak wyzwaniem. Aby nieco ułatwić Ci to zadanie, wytypowaliśmy cztery modele z różnych przedziałów cenowych, dzięki czemu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Gramofon Audio-Technica AT-LP60XUSB, z jego pomocą odtworzysz płyty winylowe (płyty gramofonowe)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gramofonu?

Przed zakupem gramofonu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, które znacząco wpływają na jakość dźwięku i wygodę użytkowania:

  • Napęd, czyli w jaki sposób napędzany jest talerz. Tutaj można wyróżnić gramofony z napędem paskowym i napędem bezpośrednim. W pierwszym przypadku talerz napędzany jest za pomocą specjalnego paska. Natomiast w modelach z napędem bezpośrednim silnik wprawia w ruch oś, na której spoczywa talerz.

  • Rodzaj gramofonu. Na rynku dostępne są trzy rodzaje gramofonów: automatyczne, półautomatyczne i manualne. Konstrukcje manualne powierzają użytkownikowi całą obsługę gramofonu, podczas gdy modele automatyczne proces odtwarzania muzyki mają w pełni zautomatyzowany (lub częściowo w przypadku gramofonów półautomatycznych).

  • Wbudowany przedwzmacniacz. Niektóre gramofony mają wbudowany przedwzmacniacz, co pozwala na bezpośrednie podłączenie urządzenia do dowolnych aktywnych głośników lub dowolnego wzmacniacza zintegrowanego (także tych niewyposażonych w wejście Phono).

  • Wkładka. To element, w którym umieszczona jest igła. Zadaniem wkładki jest odczytywanie sygnału zapisanego w rowkach płyt winylowych i przesłanie go na wyjście audio lub wbudowanego przedwzmacniacza. Od niej (i igły) zależy, jakie brzmienie gramofon wydobędzie z płyty.

  • Dodatkowe funkcje, takie jak USB czy Bluetooth. USB pozwala na cyfrowe zgrywanie płyt winylowych na komputer, a łączność Bluetooth umożliwia przesyłanie dźwięku do kompatybilnych głośników.

Odtwarzacz płyt winylowych House of Marley Stir It Up to dobry gramofon manualny

Więcej na temat budowy gramofonu dowiesz się z naszego poradnika:

Jaki gramofon kupić?

Aby pomóc Ci w wyborze optymalnego gramofonu, najlepiej dopasowanego do własnych preferencji, przygotowaliśmy dla Ciebie cztery propozycje - przeznaczone dla użytkowników o różnym stopniu zaawansowania w świecie analogowego dźwięku.

Audio-Technica AT-LP3xBT

Audio-Technica LP3XBT to niedrogi gramofon audio z wbudowanym przedwzmacniaczem do odtwarzania płyt winylowych

Jeżeli szukasz niedrogiego, automatycznego, ale też przyszłościowego gramofonu, to AT-LP3xBT będzie trafnym wyborem. To w pełni automatyczne urządzenie, wymagające jedynie złożenia i skalibrowania go przed użyciem. Po zakończeniu odtwarzania płyty gramofon automatycznie wyłącza silnik, przenosząc ramię gramofonu na miejsce spoczynkowe, a rola użytkownika sprowadza się do umieszczenia czarnej płyty i wciśnięcia przycisku Start. Tym samym będzie to także świetna propozycja dla osoby, która nigdy nie miała do czynienia z gramofonem.

Automatyczny gramofon AT-LP3xBT obsługuje dwie prędkości obrotowe (33 1/3 i 45 obr./min), co w zupełności wystarczy większości użytkowników. Wbudowany przedwzmacniacz pozwala na podłączenie gramofonu do wejścia liniowego w urządzeniu wzmacniającym, np. we wzmacniaczu zintegrowanym. Gramofon wyposażony jest w napęd paskowy, co oznacza, że ruch obrotowy z silnika przekazywany jest na talerz za pomocą ruchomego paska. Z kolei odkręcany headshell pozwala na ewentualną wymianę wkładki na inny model.

Tani gramofon automatyczny Audio-Technica LP3XBT

Ciekawym dodatkiem jest też moduł Bluetooth, umożliwiający bezprzewodowe połączenie gramofonu z różnymi kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak głośniki czy słuchawkami. Dzięki temu temu korzystanie z gramofonu staje się jeszcze bardziej wszechstronne i dostosowane do współczesnych potrzeb.

Więcej modeli z podobnej półki cenowej znajdziesz w naszym poradniku:

Thorens TD 204

Miłośnicy gramofonów z pewnością kojarzą markę Thorens - historycznie szwajcarskim, a obecnie niemieckim producentem odtwarzaczy winylowych i akcesoriów z nimi związanych. Wysoką jakość jego urządzeń doceniają nie tylko melomani, ale także eksperci z branży. To właśnie TD 204 jest tego najlepszym dowodem, bowiem model ten otrzymał prestiżową nagrodę stowarzyszenia EISA dla topowego gramofonu za rok 2023-2024.

Gramofon Thorens TD 204 pozwala na wygodne odtwarzanie muzyki z płyt winylowych

TD 204 to manualny gramofon z napędem paskowym wyposażony we wkładkę AT95E od marki Audio-Technica – japońskiego specjalisty w dziedzinie komponentów audio. Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy jest jak najbardziej dopasowany do możliwości wkładki, a nawet je przewyższa, co otwiera pole do popisu podczas poszukiwań innej, jeszcze lepszej wkładki.

Samo urządzenie prezentuje się niezwykle elegancko i zostało precyzyjnie wykonane, a wszystkie komponenty zostały dobrze ze sobą spasowane. Obudowa została wykonana z pokrytego fornirem i lakierem MDF-u. To powszechnie stosowany w świecie analogowym materiał ze względu na m.in. dobre tłumienie wibracji. Gramofon z pewnością spodoba się wszystkim tym, którzy przywiązują dużą wagę do stylistyki i jakości wykonania sprzętu audio.

Jakiej firmy gramofon kupić? Marka Thorens jest dobrym wyborem jeżeli zależy ci na jakości dźwięku

TD 204 oferuje konkretne, jasne i angażujące brzmienie. Wysokie tony są odtwarzane naturalnie, płynnie i z adekwatną nutą detali. Niemniej trzeba mieć na uwadze, że AT95E to wkładka z igłą eliptycznym, stąd też nie ma co raczej mówić o nadmiernej ekspresji w najwyższych partiach częstotliwości. Nie stroni jednak od ekspozycji tonów średnich, tworząc spójną całość. Niskie tony eksponowane są na równi, nie dominując nad brzmieniem średnicy, ani też nie zagłębiając się w najniższe rejestry. Dynamika stoi na umiarkowanym poziomie.

Thorensowi udała się niełatwa sztuka stworzenia dobrze wyważonego brzmieniowo gramofonu. Dźwięk jest naturalny, a bas kontrolowany niemal wzorowo.

Audio-Technica AT-LP5X

Audio-Technica za pośrednictwem gramofonu AT-LP5X stworzyła godnego następcę cenionego modelu AT-LP5. Ten klasyczny model japońskiego producenta cechuje się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, oferując użytkownikom analogowy dźwięk i bardzo dobrą jakość wykonania. Jednocześnie pozostaje niezwykle łatwą w obsłudze konstrukcją.

Audio-Technica AT-LP5 pozwala na odtwarzanie płyt winylowych

To w pełni manualny gramofon z napędem bezpośrednim, który wykorzystuje sprawdzone rozwiązania techniczne swojego poprzednika – m.in. ramię w kształcie litery J – a jednocześnie wprowadza kilka kluczowych ulepszeń. Są to m.in. nowa wkładka Dual MM AT-VM95E oraz odizolowany, zewnętrzny zasilacz. Dodana została także obsługa prędkości 78 obr./min, przy czym dla tej wartości wymagana jest wymiana igły na model przeznaczony dla tej prędkości.

Funkcjonalność modelu AT-LP5X zwiększa wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC, który umożliwia podłączenie gramofonu do dowolnego systemu stereo, głośników aktywnych czy innych urządzeń audio bez wejścia Phono. Dodatkowo wbudowany port USB (wraz z przetwornikiem A/D) przydaje się do podłączenia gramofonu do komputera i zgrania płyt analogowych do postaci cyfrowej. Wszystko to pozwala uzyskać dźwięk w jakości, która zadowoli nawet bardziej wymagających entuzjastów analogowego brzmienia.

Clearaudio Concept Edition

Niemieckie Clearaudio od momentu wejścia na rynek w 1978 r. cieszy się niesłabnącym uznaniem i renomą wśród audiofilskiej społeczności na całym świecie. Podstawową i zarazem najbardziej rozbudowaną częścią oferty tej marki są gramofony. Model Concept Edition to specjalna wersja gramofonu Clearaudio, która nawiązuje do popularnego i cenionego modelu Concept.

Nie brakuje tu innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości podzespołów, co pozwoliło uzyskać doskonałe analogowe brzmienie. Idzie ono w parze z fantastyczną precyzją wykonania i najwyższej klasy materiałami, m.in. stalą nierdzewną, z której wykonana jest boczna osłona chassis. Mechanicznie odsprzęgany silnik gramofonu gwarantuje, że wibracje nie są przenoszone na wkładkę, ani na żaden element konstrukcji.

Clearaudio Concept Edition
(zdjęcie poglądowe)

Baza gramofonu Concept wyposażona jest w napęd paskowy. Ma solidnie wykonany korpus, który zapobiega przenoszeniu drgań oraz talerz o grubości 30 mm z syntetycznego materiału o dużej gęstości. Niskoszumowy silnik prądu stałego jest odizolowany od obudowy, co także ogranicza rezonanse. Gramofon obsługuje trzy prędkości obrotu płyty: 33 1/3, 45 i 78 obr./min.

W komplecie znajduje się wkładka gramofonowa typu MM Concept V2 z aluminiowym korpusem. Cechuje się dużą sztywnością, a zarazem niewielką masą, co skutecznie redukuje wpływ wibracji na odtwarzany dźwięk. W skład zestawu wchodzi też 9-calowe ramię Verify z aluminiowym, pozbawionych rezonansów headshellem, przewodem Direct Wire i nowoczesną techniką łożysk magnetycznych.

Pod względem brzmienia Clearaudio pokazuje prawdziwą klasę w swoim przedziale cenowym. Jest to granie szerokie, niezwykle przestrzenne, gdzie niskie częstotliwości są prezentowane bardzo precyzyjnie i soczyście. Brzmienie można także określić jako gęste, rozdzielcze i selektywne, a jednocześnie przystępne, nawet podczas długich sesji z muzyką. Warto jednak zaznaczyć, że tego gramofonu najlepiej posłuchać na żywo i osobiście przekonać się o jego zaletach. To prawdziwa gratka dla fanów winyli.

Podsumowanie

W ofercie Top Hi-Fi & Video Design znajdziesz szeroki wybór gramofonów znanych i cenionych marek dostępnych w dużej rozpiętości cenowej. Aby przekonać się o zaletach poszczególnych modeli zachęcamy do odwiedzenia jednego z salonów Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu specjaliści chętnie pomogą Ci bliżej zapoznać się z wybranymi przez Ciebie produktami i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: