Poprzedni
Następny

MusicCast 20 i MusicCast 50. Który głośnik bezprzewodowy wybrać?

W ofercie marki Yamaha znajdziemy dwa nowe, bezprzewodowe głośniki sieciowe: są to MusicCast 20 i MusicCast 50. Co je łączy? Czym się różnią? Jak i gdzie można je zastosować? Zapraszamy do przeczytania krótkiego artykułu, który odpowie na te pytania.

Informacje ogólne

Oba modele są najnowszymi głośnikami bezprzewodowymi marki Yamaha i oba miały premierę w 2018 roku – gdy spojrzymy na ich design od razu zauważymy, że rzeczywiście łączy je ta sama stylistyka. Każdy z produktów posiada dwie wersje kolorystyczne – biała i czarną.

Yamaha MusicCast 20 i MusicCast 50

Zarówno MusicCast 20 jak i MusicCast 50 wyposażono w dotykowy panel sterujący na górnej obudowie – możemy tu oczywiście włączyć  i wyłączyć urządzenie, regulować jego głośność czy wyłączyć budzik. Uwagę zwracają także przyciski oznaczone cyframi 1, 2 i 3. To przyciski szybkiego wyboru, które można dowolnie zaprogramować (tzw. „presety”). Możemy zatem zapisać pod wybranym numerem swoją ulubioną stacje radiową lub folder z muzyką z dysku NAS i poprzez proste naciśnięcie przycisku natychmiast je wywołać w dowolnym momencie. Znacznie ułatwia to codzienne korzystanie z głośnika. Poza przyciskami z panelu dotykowego mamy do dyspozycji także bardziej zaawansowane ustawienia – dostępne z poziomu aplikacji MusicCast Controller.

Jeśli chodzi o ogólne informacje – jakie są zatem różnice między „dwudziestką” a „pięćdziesiątką”? Po pierwsze oczywiście ich gabaryty i kształt, a także sama konstrukcja. MusicCast 50 jest urządzeniem niższym i szerszym – wynika to przede wszystkim z faktu, że zastosowano tutaj dwie pary głośników nisko-średniotonowych oraz wysokotonowych. Dzięki temu MusicCast 50 jest głośnikiem stereo, w przeciwieństwie do MusicCast 20, gdzie znajdziemy jeden głośnik nisko-średniotonowy i jeden wysokotonowy.  Większa „pięćdziesiątka” ma także większą moc – 70 W (2 x 35 W) w odniesieniu do 40 W mocy mniejszej „dwudziestki”.

Funkcje - co łączy MusicCast 20 i MusicCast 50?

Oba produkty, jak same ich nazwy wskazują, współpracują z autorską technologią MusicCast marki Yamaha. Co to oznacza? Po pierwsze można głośnikami sterować za pomocą darmowej, polskojęzycznej aplikacji MusicCast Controller. Po drugie, można korzystać z funkcji multiroom, czyli bezprzewodowo przesyłać muzykę między urządzeniami kompatybilnymi z MusicCast. Na przykład dźwięk z soundbara w salonie przesłać do MusicCast 50 w sypialni lub MusicCast 20 w kuchni (lub w drugą stronę). To samo działa także oczywiście między samymi głośnikami.

MusicCast

Oba modele wyposażono także w ten sam zestaw funkcji sieciowych: odtwarzają one muzykę z wbudowanych serwisów muzycznych m.in. Spotify czy Tidal, mają radio internetowe, odtwarzają pliki muzyczne udostępnione w ramach domowej sieci Wi-Fi (np. z komputera lub serwera NAS). Możemy też przesłać muzykę do głośników z naszego telefonu czy tableta za pomocą Bluetooth, AirPlay (w przypadku iUrządzeń) lub poprzez domową sieć Wi-Fi. Zarówno „dwudziestka” jak i „pięćdziesiątka” obsługują te same formaty plików, od popularnych „empetrójek” do plików wysokiej rozdzielczości 192 kHz.

Jak wspomnieliśmy już w artykule, oba produkty posiadają także wbudowaną funkcję budzika. Jeśli którykolwiek z nich ustawimy w sypialni, możemy sprawić, aby głośnik budził nas o określonej porze np. dźwiękami ulubionej piosenki lub stacji radiowej (możemy też użyć standardowego dźwięku budzika).

Istnieje jeszcze jedna wspólna cecha obu głośników – do każdego z nich możemy bezprzewodowo „podpiąć” subwoofer MusicCast SUB 100, aby znacząco wzmocnić oddziaływanie niskich tonów – przydatne zwłaszcza jeśli mamy do nagłośnienia trochę większą przestrzeń.

Yamaha MusicCast 20

Funkcje – czym różnią się „dwudziestka” i „pięćdziesiątka”?

Istnieje jedna podstawowa różnica – MusicCast 50 oprócz wszelkich wbudowanych źródeł muzyki (takich jak radio internetowe czy serwisy muzyczne) posiada także możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych. „Pięćdziesiątkę” wyposażono bowiem w jedno gniazdo cyfrowe (optyczne) oraz dwa analogowe (jedno na popularne „cinche”, drugie typu mini-jack). MusicCast 20 nie posiada tych możliwości podłączeniowych.

Dzięki powyższemu rozwiązaniu do MusicCast 50 możemy podłączyć np. telewizor lub odtwarzacz CD albo przenośny odtwarzacz muzyczny. Pozwala to użyć MusicCast 50 jako głośnika stereo lub nawet mini-soundbara w salonie – tym bardziej, że możemy przecież podłączyć do niego bezprzewodowy subwoofer. MusicCast 20 natomiast zdecydowanie lepiej sprawdzi się w sypialni, kuchni czy gabinecie…

Yamaha MusicCast 50 

MusicCast Stereo i MusicCast Surround – co to jest?

…Choć i tutaj „dwudziestka” ma asa w rękawie - sama w sobie nie jest co prawda głośnikiem stereo, ale można dwa egzemplarze w taki zestaw bezprzewodowo sparować (dokonujemy tego w prosty i szybki sposób w aplikacji). W takiej konfiguracji otrzymujemy dwukanałowy system z odpowiednim podziałem kanałów i znaczną szerokością sceny (możemy przecież ustawić dwie „dwudziestki” w określonej odległości od siebie). Warto znów przypomnieć, że możemy do takiego zestawu bezprzewodowo dodać subwoofer MusicCast SUB 100, aby nasz system uzyskał jeszcze dodatkową głębię i moc.

Opisana powyżej funkcja parowania dwóch głośników w zestaw stereo nazywa się MusicCast Stereo i możemy jej użyć także jeśli mamy dwa głośniki MusicCast 50 (choć, przypomnijmy, „pięćdziesiątka” sama w sobie jest już głośnikiem stereo).

Dodatkowo zarówno „dwudziestkę” jak i „pięćdziesiątkę” możemy użyć w roli tylnych głośników surround w zestawie kina domowego – do takiej konfiguracji potrzebujemy dwa MusicCast-y 20 lub jeden MusicCast 50. Ta technologia to MusicCast Surround. W roli jednostki centralnej możemy wówczas użyć amplitunera lub soundbara Yamaha współpracującego z MusicCast Surround właśnie.

Jak widać oba głośniki maja sporo zastosowań…

Yamaha MusicCast Surround

Podsumowanie

MusicCast 20 i MusicCast 50 to funkcjonalnie podobne do siebie urządzenia, które jednak posiadają kilak różnic w zakresie samej konstrukcji jak i zastosowania. Oczywiście każdy z głośników posiada też swoją charakterystykę brzmieniową, więc różnicę warto też usłyszeć – w tym celu zapraszamy do naszych salonów Top Hi-Fi!

Podsumujmy tymczasem cechy wspólne i różnice dzielące bohaterów naszego tekstu.

Cechy wspólne:

- współpraca z systemem multiroom Yamaha MusicCast i sterowanie aplikacją MusicCast Controller

- wbudowane serwisy muzyczne (Spotify, Tidal) i radio internetowe

- bezprzewodowa łączność Wi-Fi, Bluetooth, AirPlay

- obsługa plików wysokiej rozdzielczości

- panel dotykowy z przyciskami szybkiego wyboru (preset)

- wbudowany budzik

- możliwość użycia dwóch głośników w bezprzewodowym zestawie stereo (MusicCast Stereo)

- możliwość bezprzewodowego połączenia z subwooferem

- możliwość zastosowania jako tylny głośnik/głośniki w bezprzewodowym kinie domowym (MusicCast Surround)

Różnice:

MusicCast 50 jest samodzielnym głośnikiem stereo

- moc wzmacniacza (większa w przypadku MusicCast 50)

- możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych do MusicCast 50 (np. telewizora i/lub odtwarzacza CD)

- inna charakterystyka brzmieniowa

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: