Poprzedni
Następny

Mocny wstęp do świata Hi-Fi – Yamaha R-N803D i Bowers & Wilkins 603

Bowers & Wilkins 603

Początkujący entuzjaści brzmienia wysokiej klasy nie raz zadają sobie pytanie, jak mogą znacząco ulepszyć dotychczasową jakość dźwięku bez wkraczania w pięciocyfrowe kwoty. Jako sieć salonów Top Hi-Fi & Video Design mamy fantastyczną propozycję dla wszystkich melomanów, która jest bardzo rozsądna cenowo w stosunku do oferowanych możliwości. Zobaczmy, jaki rezultat daje połączenie dwóch cenionych w świecie marek audio – japońskiej Yamahy oraz brytyjskiego Bowers & Wilkins.

Yamaha R-N803D

Obecna od wielu lat i ceniona Yamaha ma w swoim portfolio wiele wzmacniaczy, które charakteryzuje wysoka jakość wykonania jak i brzmienia oraz niezawodność. Niezwykle udanym połączeniem tych cech jest przystępny cenowo amplituner stereofoniczny oznaczony modelem R-N803D. Pomimo tego, że kwota jaką trzeba przeznaczyć nie będzie szokująca dla większości fanów dobrego brzmienia, Yamaha wyposażyła tę konstrukcję w wiele przydatnych funkcjonalności. Listę zalet otwiera przede wszystkim moc 145W na kanał, która okaże się bardziej niż wystarczająca do napędzenia wielu modeli kolumn (nawet tych bardziej wymagających).

Ponieważ 803D silnie bazuje na cyfrowych rozwiązaniach, inżynierowie Yamahy nie pominęli konieczności zastosowania przetwornika cyfrowo-analogowego. Jego jakość również nie pozostawia wiele do życzenia w tej klasie sprzętu, dzięki użyciu układu scalonego firmy ESS Sabre. To marka uznawana od lat za specjalistę w dziedzinie cyfrowej konwersji dźwięku, a ich wyroby są wykorzystywane przez wielu innych producentów sprzętu audio. O detaliczność i możliwie najskuteczniejszą kontrolę dźwięku dba również autorski system Yamahy o nazwie YPAO. Pozwala on na dopasowanie charakterystyki brzmienia do pomieszczenia odsłuchowego. Dodatkowo istnieje możliwość dalszej, manualnej regulacji tonalnej o ile wcześniejsza konfiguracja wymaga poprawy. Użytkownicy ceniący sobie możliwość personalizacji rodzaju brzmienia na pewno będą zachwyceni powyższym rozwiązaniem.

Yamaha R-N803D

Wszystkie rozwiązania zebrane przez japońskich inżynierów zaowocowały neutralnym nasyconym szczegółami brzmieniem w całym zakresie częstotliwości. Wszystkie pasma są zrównoważone ilościowo, dzięki czemu dobór kolumn do amplitunera jest nieco łatwiejszy. Dzięki wspomnianej mocy R-N803D potrafi zagrzmieć całkiem obfitym basem, ale też uprzyjemniać czas gładkimi i przestrzennymi wokalami ulubionych artystów. Patrząc na przystępną cenę urządzenia, to co udało się osiągnąć inżynierom jest naprawdę imponujące. Nie umknęło to uwagi EISA (Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku), które przyznało R-N803D nagrodę w kategorii „najlepszy stereofoniczny amplituner”. Można bez wahania stwierdzić, że tym modelem Japończycy wyznaczają nowy poziom dla jakości brzmienia budżetowych wzmacniaczy.

Wisienką na torcie są możliwości sieciowe jakie daje 803D. Choć z tyłu obudowy znajdujemy całkiem bogaty zestaw złączy (m.in. dwie pary terminali głośnikowe oraz 7 par wejść RCA), Yamaha to przede wszystkim rozbudowany system MusicCast. Umożliwia on łączenie wzmacniaczy i głośników producenta w jedną, zintegrowaną sieć lokalną. Wystarczy chwila konfiguracji, by szybko zorientować się, jak intuicyjny ekosystem udało się stworzyć japońskim projektantom.

Yamaha R-N803D

Jakby tego było mało dodano tu również możliwość streamingu muzyki ze wszystkich najpopularniejszych serwisów – Tidal, Spotify czy Qobuz nie są dla R-N803D żadnym problemem. Strumieniowaną muzyką sterujemy z jednej, bezpłatnej aplikacji integrującej wszystkie możliwości. W przypadku Yamahy wygoda to mało powiedziane! Dopełnieniem neutralnego brzmienia i świetnych opcji bezprzewodowych jest oczywiście elegancki dizajn, z którego japoński producent słynie od lat. Wzmacniacz jest dostępny w dwóch kolorach – klasycznej czerni i nieco mniej szablonowym, srebrnym.

Bowers & Wilkins 603

Bowers & Wilkins… który audiofil nie kojarzyłby tej marki! Brytyjski producent głośników na przestrzeni lat wielokrotnie pokazał, że potrafi stworzyć konstrukcje o brzmieniu zwalającym z nóg. Wraz ze wszystkimi zaletami w parze szła odpowiednio wysoka cena, która już nie każdemu się podobała. Choć flagowa seria 800 rzeczywiście przyprawia o ciarki (również w kontekście ceny), Brytyjczycy od lat wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu na kolumny, które nie kosztują tyle co nowy miejski samochód z salonu.

Bowers & Wilkins 603

W przypadku B&W absolutnie nie oznacza to „okradania” konstrukcji z charakterystycznego dźwięku, dzięki któremu marka zdobyła swoją reputację. Model 603 to bardzo odważne i mocne zagranie, które w przystępnej cenie oferuje wiele znanych rozwiązań z wyższych serii B&W. Za brzmienie w dużej mierze odpowiada rewelacyjnie dopracowana membrana Continuum głośnika średniotonowego. Producent słusznie chwali się, że pracował nad technologią przez 8 lat, zanim osiągnięto pożądane efekty. Rzeczywiście brzmienie B&W to w dużej mierze klarowne wokale, które są tak realistyczne, że potrafią wręcz wzruszyć słuchacza. Na wokalu jednak brzmienie modelu 603 się nie kończy. Zadbano o energiczny bas, który szybko wydobywa się z dwóch membran niskotonowych.

O jakości dźwięku decyduje również splot włókien w głośnikach, który został zagęszczony w przypadku tego modelu. Wszystko dla zwiększenia dynamiki oraz czystości przekazu. Bowers słynie również z fenomenalnej reprodukcji wysokich tonów. Nie inaczej jest w przypadku 603, gdzie kopułka wysokotonowa została przeprojektowana w celu uzyskania dalszego rozciągnięcia pasma częstotliwości. Dzięki tym wszystkim rozwiązaniom kolumny brzmią niezwykle realistycznie jak na ten przedział cenowy. Aż ciężko nazywać 603 konstrukcją budżetową, a słuchając ich bez wcześniejszej wiedzy, szacując cenę można się grubo pomylić.

Zaskakujące jest również wykonanie kolumn. Obudowy solidnie spasowano, a całość jest bardzo masywna i ciężka, dzięki czemu wrażenie solidności jest potęgowane. Ma to również swoje korzyści akustyczne, ponieważ kolumny stabilnie stoją na podłożu, a gdy chcemy dodatkowo podeprzeć 603 producent dodaje w zestawie solidne podstawki. Można je łatwo zainstalować przy rozpakowaniu kolumn – wszystko jest kwestią upodobań. B&W oferuje swoje kolumny w dwóch, bardzo eleganckich wersjach kolorystycznych. Do wyboru jest nieco grafitowy odcień czerni lub piękna biel. Dzięki temu 603 mają szanse stać się dodatkowo pięknym meblem we wnętrzach o różnym stylu.

Bowers & Wilkins 603

Kolumny podłączone do omawianego wcześniej wzmacniacza grają neutralnym dźwiękiem wędrującym w kierunku bardzo przyjemnej jasności. Nasze uszy odbierają takie strojenie jako rozdzielcze i rzeczywiście zestaw charakteryzuje bardzo dobre nasycenie szczegółami, które do niedawna było bardzo trudno osiągnąć w tym przedziale cenowym. System ma również ogromny potencjał do późniejszej rozbudowy i ulepszeń. Dzięki temu można wydobyć jeszcze więcej ze świetnych kolumn, jakimi niewątpliwie są B&W 603 – wystarczy zmiana wzmacniacza lub dodanie innych komponentów (np. odtwarzacza strumieniowego lub DACa). Wszystko zależy od osobistych preferencji, a możliwości są bardzo szerokie!

Idealna para

Wraz ze wspomnianym wzmacniaczem Yamahy, kolumny B&W 603 będą mogły dać z siebie bardzo wiele i pokazać jakość dźwięku zarezerwowaną do niedawna dla droższych konstrukcji. Neutralny dźwięk R-N803D będzie wręcz idealnym dopełnieniem dla wspomnianych głośników, które są pełne smaczków, detali brzmieniowych i wyrafinowania. Zestaw składający się z tych dwóch elementów zasłużenie jest jednym z naszych bestsellerów. Powyższa konfiguracja jest dostępna w naszych salonach, a także w sklepie internetowym Top Hi-Fi & Video Design. Zainteresowanych zakupem serdecznie zapraszamy również na odsłuchy tego świetnie brzmiącego zestawu!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: