Poprzedni
Następny

Mission LX MkII – ulepszona seria kolumn głośnikowych LX

Mission wprowadził nową, udoskonaloną linię LX – serię LX MkII. Składa się ona z aż dziewięciu modeli i wykorzystuje rozwiązania techniczne wywodzące się z linii QX, aby dostarczyć jeszcze bardziej angażujące wrażenia audio. Nowe konstrukcje są już dostępne w salonach Top Hi-Fi & Video Design.

Produkty firmy Mission, legendarnego producenta kolumn głośnikowych, słyną z niezwykłej muzykalności w przystępnych cenach. Nie inaczej sprawa się ma z serią LX, która od swojego debiutu w 2016 r. kontynuuje tę filozofię, mogąc pochwalić się doskonałymi recenzjami i licznymi nagrodami w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Po czterech latach brytyjska marka zdecydowała się na wprowadzenie nowej, usprawnionej linii LX – serii LX MkII. W nowej gamie produktowej znalazły się elementy konstrukcyjne zapożyczone z wyrafinowanej serii QX – wszystko po to, aby bazując na podstawach utytułowanej pierwszej generacji kolumn głośnikowych LX wprowadzić szereg udoskonaleń, do których należą m.in. przetworniki, zwrotnica i obudowa. Tym samym, wraz z lepszymi średnimi tonami i czystym wysokim zakresem oraz ulepszoną rozdzielczością mikrodynamiki, konstrukcje z serii Mission LX Mk II zapewniają niezwykle emocjonujące brzmienie.

Najnowszą serię tworzy dziewięć modeli: trzy kolumny podstawkowe, trzy wolnostojące, dwa głośniki centralne i jeden głośnik surround, który można zamontować na ścianie lub ustawić na szczycie konstrukcji wolnostojących jako głośnik efektowy promieniujący do góry.

Co wpływa, że kolumna głośnikowa jest doskonała? Co sprawia, że „śpiewa”? Dla firmy Mission odpowiedź na te pytania jest prosta: w dobrze dobranym systemie głośniki mają za zadanie pozwolić muzyce błyszczeć. Każdy z nowych modeli został starannie zaprojektowany, aby pomimo nieuniknionych kompromisów mógł zapewnić maksymalną ekspresję dźwiękową.

Przy użyciu wyrafinowanych narzędzi i oprogramowania do modelowania udało się w pełni zoptymalizować wydajność wszystkich konstrukcji, dzięki czemu dewiza firmy Mission, „Muzyka jest mistrzem, technologia jest poddanym”, jeszcze nigdy nie okazała się tak trafna. Miesiące dokładnego dostrajania i rygorystycznych testów odsłuchowych pozwoliły stworzyć kolumny głośnikowe, które mogą poszczycić się angażującą energią i detalicznością oraz są w stanie ożywić muzykę z całą jej finezją i dźwięcznością.

Wyraziste wysokie tony

Inżynierowie firmy Mission dla serii LX MkII opracowali przetwornik wysokotonowy  z magnesem neodymowym, wybranym ze względu na maksymalną siłę magnetyczną na małej przestrzeni, a także 25-milimetrową kopułkę z mikrofibry, dobranej ze względu na niewielką wagę i spójność w produkcji. Całość zapewnia niebywale wyraziste wysokie częstotliwości – czyste i dokładne, z imponującym atakiem impulsów muzycznych.

Nowa wersja przetworników

W nowych konstrukcjach wykorzystana została nowa wersja przetworników nisko/średniotonowych Mission DiaDrive, w których klasyczny układ membrany i nasadki przeciwpyłowej zastąpiła jednolita krzywoliniowa membrana. Napędza ją druga submembrana połączona z cewką, poprawiając znacznie efektywność napędu i zapewniając świetną kontrolę lekko wklęsłej membrany.

Samą membranę projektanci wykonali z dwuwarstwowej plecionki z włókna, wybranej ze względu na jej nieograniczoną higroskopijność, jak również wysoką sztywność przy swojej masie i znakomite samotłumienie. Magnes ferrytowy o dużej sile sprawia, że pole magnetyczne jest dokładnie kierowane wewnątrz przestrzeni, w której porusza się cewka, co przekłada się na ultraliniowe działanie i świetną odpowiedź impulsową.

Dźwięk z charakterem

Do krytycznych obszarów uwypuklonych przez rozwój wysokiej klasy kolumn głośnikowych QX należy zastosowanie ząbków „grzebieniowych” wokół membrany. Ma to na celu pomoc w rozproszeniu zakłócających odbić z powierzchni wokół głównego przetwornika, a także wgłębienia wokół jednostki wysokotonowej. W efekcie zwiększa się finezja głośników, a odpowiedź częstotliwościowa staje się płynniejsza.

Lepsza wydajność

Zwrotnica każdego modeli została zoptymalizowana tak, aby w pełni wykorzystać zwiększoną wydajność. Konstruktorzy sięgnęli po filtr Linkwitza-Rileya 4. rzędu (24 dB na oktawę), stworzony przy użyciu zaawansowanego modelowania komputerowego. Wiele godzin testów odsłuchowych zaowocowało idealnym połączeniem głośników ze sobą. Jest to szczególnie widoczne dzięki zdolności do równoważenia znakomitej wydajności poza osią z bardziej wyrównanym efektem na osi.

Unikatowe rozwiązanie Inverted Driver Geometry

W trzech podłogowych modelach z nowej serii zastosowano jednostki DiaDrive, które umieszczono zgodnie z autorskim układem IDG (Inverted Driver Geometry). Oznacza to, że przetwornik nisko/średniotonowy znajduje się powyżej, a nie poniżej jednostki wysokotonowej, wspomagając uzyskanie wyrównania czasowego – znaku firmowego Missiona od lat 80. ub. w. Ulokowanie przetwornika nisko/średniotonowego bliżej poziomu uszu, z głośnikiem wysokotonowym umieszczonym poniżej, pomaga wyrównać długość ścieżki od centrów akustycznych dwóch przetworników, a fale dźwiękowe zbiegają się na wysokości głowy słuchacza.

W 2-drożnych modelach wolnostojących LX-4 MkII i LX-5 MkII rozszerzono układ IDG do pełnego systemu D’Appolito, wstawiając przetwornik wysokotonowy pomiędzy parę jednostek nisko/średniotonowych – jeden powyżej i drugi poniższej. Z kolei w największym modelu w serii, 3-drożnej kolumnie LX-6 MkII, znajdziemy osobny przetwornik średniotonowy, który umieszczono nad kopułką wysokotonową i dwoma jednostkami niskotonowymi ulokowanymi poniżej.

Wysokiej klasy obudowa

Projektanci wyszli z założenia, że dla ogólnej wydajności dowolnej kolumny głośnikowej obudowa jest tak samo istotna jak przetworniki i zwrotnica. Stworzenie wydajnej obudowy nie należy do zadań łatwych, gdyż pewnym ograniczeniem może okazać się budżet.

Jednak firmie Mission udało się stworzyć obudowę, która zapewnia lepszą sztywność i niższy poziom szumu niż mogłoby się wydawać przy ograniczonym koszcie materiałów. Jest to zasługa nie tylko bogatego doświadczenia, ale przede wszystkim projektowania komputerowego 3D, analizy elementów skończonych i interferometrii laserowej. Ponadto dzięki przemyślanemu rozmieszczeniu dodatkowego wewnętrznego włókna tłumiącego w obudowie z tylnym portem udało się zredukować poziom podbarwienia średnich tonów i poprawić jakość basu.

Angażujące brzmienie

Konstrukcje z serii Mission LX MkII stanowią potwierdzenie, że budżetowe kolumny głośnikowe mogą naprawdę świetnie brzmieć, pozostając równocześnie praktycznymi i nieskomplikowanymi w ustawieniu.

"Kolumny głośnikowe Mission fascynowały miłośników muzyki możliwościami komunikacji, które znacznie przewyższają ich przystępne ceny już od ponad 40 lat", powiedział Peter Comeau, dyrektor ds. projektowania akustycznego w firmie Mission. "Jestem dumny, że byłem zaangażowany w projektowanie wielu z tych głośników od czasu moich pierwszych związków z firmą Mission w 1999 r. Przez lata zdobyliśmy wiele nagród, ale nic, co wyprodukowała firma Mission, nie może przyćmić samego stosunku ceny do jakości oferowanego przez serię LX MkII - ciężko pracowaliśmy nad ulepszeniem już i tak fantastycznie dopracowanej serii LX, zapewniając, że te głośniki wynagradzają niewielką inwestycję niezbędną do tego, aby stać się właścicielem pary kolumn głośnikowych zapewniających niezwykle angażujące brzmienie muzyki".

Serii Mission LX MkII można spodziewać się w salonach Top Hi-Fi & Video Design już w październiku. Kolumny głośnikowe będą dostępne w wykończeniu czarny mat, biały mat lub orzecha dla melomanów preferujących drewniane wykończenie.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: