Poprzedni
Następny

„Magikotechnika” – test kolumn A5 firmy Magico w „Audio”

Model A5 firmy Magico to jednocześnie największa konstrukcja z serii A tego producenta. Kolumny głośnikowe A5 wyróżniają się nie tylko pod względem brzmienia, ale także jakości wykonania. Nie brakuje tu także innowacyjnych rozwiązań technicznych. Możliwości tego podłogowego modelu w ostatnim czasie miała okazję sprawdzić redakcja magazynu „Audio”.

Magico A5

Model Magico A5 został zdefiniowany przez recenzenta już na początku. Czytamy, że jest to kolumna:

Zaawansowana, racjonalna, wydajna i wszechstronna, wolna jest tylko od obciążających budżet luksusów. Przy swojej relatywnie umiarkowanej cenie nie jest pokusą dla tych, którzy po to, co najlepsze, od razu sięgają na najwyższą półkę, ani dla tych, którzy pragną kolumn o kształtach Wenus z Milo, lecz dla tych, którzy szukają dobrej relacji jakości do ceny – możliwej również w high-endzie.

Na łamach artykułu opisującego kolumny A5 nie brakuje informacji o samym producencie, jego historii, a także rozwiązaniach, jakie stosował i stosuje w swoich projektach Magico i Alon Wolf, założyciel firmy, który przy tworzeniu swoich kolumn zamiast płyt MDF chętnie stawia m.in. na aluminium:

Pamiętam rozmowę z Alonem Wolfem sprzed kilku lat, w której starałem się „wynegocjować” w imieniu innych producentów i mniej zasobnych klientów jakąś wyrozumiałość dla stosowania MDF-u w „normalnych”, znacznie tańszych kolumnach. Nie udało się. Alon był nieugięty, obstawał przy stwierdzeniu, że robienie obudów z MDF-u jest dyskwalifikujące. A co w takim razie ma kupować cała rzesza audiofilów „klasy średniej”? To nie jego sprawa, liczą się fakty, MDF się nie nadaje i już.

Magico A5

Autor recenzji wspomina także o rozwiązaniach technicznych i podzespołach, jakie zastosowano w modelu A5. Okazuje się, że nie brakuje tu elementów zaczerpniętych z wyższej klasy kolumn firmy Magico:

Model A5 może się jednak szczycić tym, że ma membrany najnowszej generacji, podobne jak w najlepszych M6 i M9 (starsze M3 i M2 mają membrany „pełnostożkowe”). Sztywności membran „sferycznych” w głośnikach niskotonowych dobrze służą również duże cewki, zapewniające też wysoką moc. Cewka niskotonowego w A5 jest niesamowita – wg informacji producenta ma średnicę aż 5 cali, czyli 127 mm!!!

Z testu dowiadujemy się m.in. od jakich producentów Magico pozyskało nisko- i średniotonowe przetworniki elektroakustyczne do modelu A5:

Głośniki niskotonowe przygotowano we współpracy z firmą Morel, czym Alon Wolf się nie chwali, podobnie jak większość dużych producentów, zakładając że w odbiorze ich klientów większy splendor przynosi samodzielność.

Głośnik średniotonowy zmontowano w Scan-Speaku (gdzie w tym celu dostarczono „nanomembrany”), na co wskazuje charakterystyczny profil kosza, a potwierdza metka z nazwą duńskiego producenta i oznaczeniem typu... oczywiście przygotowanego specjalnie dla Magico.

Magico A5

Magico A5 przemawiają do użytkownika już samym wykonaniem:

Nie ma tutaj nic na pokaz, projektant ani się nie wysilał, ani nie wygłupiał, a tym samym płynie pod prąd aktualnej modzie i potrzebom wielu klientów, którzy chcą natychmiast widzieć i rozumieć, za co płacą.

Obudowa jest ciężka i precyzyjnie złożona, bardziej na sposób profesjonalnych maszyn niż konwencjonalnych kolumn głośnikowych.

Wyraźne dylatacje oddzielają płytę górną i dolną, kosze głośników oczywiście są wpuszczone w wyfrezowania, ale śruby mocujące pozostawiono na wierzchu (co pozwala na ich dokręcenie – warto co jakiś czas sprawdzić...). To nie Magico, to Technico.

A jak Magico A5 wypadły w testach odsłuchowych? Redaktor magazynu „Audio” przedstawił swoje wrażenia niezwykle obrazowo:

A5 sprzeciwiają się wszelkiej emfazie, podkolorowaniom i przerysowaniom. Grają poważnie, dostojnie, wręcz arystokratycznie.

Przetwornik wysokotonowy musi być bardzo dobry, skoro przy takich proporcjach i podporządkowaniu średnim tonom słychać tak dużo – wysokie tony są czyściutkie, selektywne i przejrzyste, to wyrazistość najdalsza od żądlenia.

Wycofanie góry nie było dla konstruktora A5 celem samym w sobie, lecz sposobem osiągnięcia czegoś więcej niż uspokojenia – absolutnej, bezwzględnej spójności.

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 2/2022 magazynu „Audio”. Możesz go zobaczyć również TUTAJ.

Magico A5

Kolumny głośnikowe Magico możesz przetestować samodzielnie w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą dostępnych na miejscu specjalistów dobierzesz odpowiednie podzespoły, które umożliwią wydobycie pełni możliwości z modeli tej amerykańskiej firmy.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: