Poprzedni
Następny

Lepsze nagrania telefonem dzięki Dolby On

Smarftony coraz częściej zastępują rolę kamery czy to podczas nagrywania wakacyjnych chwil, koncertów i prób czy podczas tworzenia amatorskich treści na platformy takie jak YouTube. Dolby opracowało rozwiązanie mające automatycznie poprawić jakość amatorskich nagrań smartfonem. Aplikacja Dolby On, która to umożliwia, właśnie ukazała się na systemie Android, można ją również pobrać na urządzeniach iOS.

Dolby On

Co robi Dolby On?

Jak się okazuje, poprawienie nagrań wykonanych telefonem komórkowym wcale nie jest trudne, jednak dla osób, które nie znają się na obróbce dźwięku, może to być zadanie karkołomne. Dlatego Dolby On robi to wszystko za użytkownika. Po pierwsze, przed rozpoczęciem nagrywania aplikacja wykrywa, z jakiego smartfona korzystamy, by dostosować parametry pracy do mikrofonu, w który telefon jest wyposażony. Następnie, Dolby On przechwytuje profil szumu naszego urządzenia, co pozwala na późniejsze odszumienie nagranego dźwięku. Po rejestracji nagrania, aplikacja od Dolby nakłada na ścieżkę szereg automatycznie dostosowanych efektów:

  • Dynamiczny equalizer, który dostosowuje parametry pracy do odtwarzanego dźwięku;
  • Poszerzanie stereo;
  • Kompresję dynamiki, czyli wyrównanie najcichszych i najgłośniejszych dźwięków w nagraniu;
  • De-essing, czyli usuwanie z nagrania głosek syczących;
  • Podniesienie poziomu głośności i normalizację nagrania.

Opcje dodatkowe, czyli lepsze jest wrogiem dobrego

Po dokonaniu nagrania, możemy porównać dźwięk ulepszony przez Dolby On z dźwiękiem bazowym, możemy ponadto dostosować niektóre parametry nagrania, korzystając z prostego zestawu gotowych filtrów: domyślnego, „Amped”, który przeznaczony jest do muzyki rockowej, „Natural” do muzyki klasycznej, „Lyric”, który podkreśla linię wokalną, „Thump” do muzyki tanecznej i podkreślający bas „Deep”. Aplikacja Dolby umożliwia nam również manualną modyfikację wysokich i niskich częstotliwości, przycięcie nagrania, dostosowanie głośności oraz wyłączenie opcji odszumiania. Każda opcja jest dokładnie opisana w aplikacji, a zmiany w nagraniu możemy usłyszeć natychmiast, co pozwala w łatwy sposób dostosować nagranie do naszych preferencji.

Dolby On działa również we współpracy z kamerą, co pozwala na ulepszanie nie tylko nagrań audio, ale również dźwięku w filmach. Co więcej, aplikacja pozwala nam na rejestrowanie nieskompresowanych plików WAV w jakości 16 bit i 48 kHz. Wersja na urządzenia z iOS jest również zintegrowana z platformą Twitch, która służy między innymi do transmitowania rozgrywki gier komputerowych.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: