Poprzedni
Następny

Jaki zestaw słuchawkowy kupić?

Dobrej jakości słuchawki to nie wszystko. Niezwykle istotnym elementem, który pozwala na wydobycie z nich pełni walorów brzmieniowych, jest odpowiedniej klasy wzmacniacz słuchawkowy. Te zintegrowane ze smartfonami, czy też niektórymi urządzeniami wykorzystywanymi w zestawach stereo, często pozostawiają wiele do życzenia. Odpowiednio dobrany „duet” w postaci słuchawek i wzmacniacza słuchawkowego może zapewnić dobrej jakości brzmienie, zarówno w zastosowaniach mobilnych, jak i stacjonarnie – w domowym systemie audio.

Zestawy słuchawkowe Audee LCD-3 Copland DAC215

Czym kierować się dobierając wzmacniacz i słuchawki?

Dobór wzmacniacza do słuchawek w dużej mierze zależy od tego, jaką impedancję i skuteczność mają wbudowane w nich przetworniki elektroakustyczne. Z reguły im większa jest skuteczność, a także mniejsza impedancja słuchawek, tym łatwiej o ich wysterowanie. W praktyce często jest również tak, że im droższy model słuchawek, tym bardziej będzie wymagał zastosowania odpowiedniego wzmacniacza słuchawkowego, aby jego potencjał brzmieniowy nie został zmarnowany.

Poza parametrami technicznymi sprzętu bardzo ważnym aspektem są walory i możliwości brzmieniowe zestawu. Na nic zda się zakup hi-endowego wzmacniacza słuchawkowego, jeśli brzmienie słuchawek, które do niego podłączymy, będzie pozostawiało wiele do życzenia. I odwrotnie – choćbyśmy byli posiadaczami najlepszego modelu słuchawek, to podłączenie ich do kiepskiego układu wzmacniającego wpłynie negatywnie na ostatecznie uzyskane brzmienie.

Wzmacniacz słuchawkowy Audioquest DragonFly Red

Pamiętajmy też, że nawet zakup drogiego zestawu słuchawkowego nie jest gwarancją tego, że jego walory brzmieniowe będą dla nas zadowalające. Każde urządzenie wnosi do systemu audio swoje charakterystyczne brzmienie, które nie musi do końca nam odpowiadać. W związku z tym poprawnych odpowiedzi na to, jaki zestaw słuchawkowy kupić jest zawsze przynajmniej kilka. Nie ma tej jednej, najwłaściwszej. Wzmacniacz słuchawkowy zapewnia słuchawkom bardziej wydajne zasilanie, zawsze jednak wpływa na ich brzmienie. Choć niektóre modele wzmacniaczy są bliskie ideału, a więc sprzętu jak najbardziej „transparentnego”, liniowego, to jednak zawsze w jakimś stopniu odczuwalnie modyfikują brzmienie słuchawek.

Odpowiednie dopasowane brzmienie

Wybierając zestaw słuchawkowy, trzeba znaleźć pewien kompromis między możliwościami technicznymi a brzmieniem, jakie jesteśmy w stanie uzyskać z połączenia wzmacniacza i słuchawek. Jeśli jakiś model słuchawek nam się podoba, ale brzmienie wysokich tonów jest dla nas nie do końca zadowalające, wówczas warto poszukać do „duetu” takiego wzmacniacza, który tę górę uwypukli i nieco zrekompensuje braki w tym paśmie częstotliwości. Analogicznie możemy starać się postępować w sytuacjach niedostatecznie podkreślonych niskich tonów, średnicy czy małej sceny brzmieniowej. Jeśli jednak wzmacniacz słuchawkowy nie jest w stanie dostatecznie wpłynąć na to, jak brzmią słuchawki, ale zmiany wprowadzane przez niego są dla nas zadowalające, warto wówczas pomyśleć o doborze innego modelu słuchawek, pozostając przy wyselekcjonowanym już wzmacniaczu.

Słuchawki Audio-Technica ATH-AWAS

Dobór zestawu słuchawkowego to też kwestia odpowiedniej personalizacji takiego systemu audio. Mamy tu na myśli dopasowanie pod względem charakteru brzmienia i funkcjonalności do potrzeb i upodobań konkretnego użytkownika. Stąd dobrym rozwiązaniem może być odwiedzenie salonu sprzedaży ze sprzętem audio, w którym przed zakupem możemy takie systemy słuchawkowe sprawdzić w praktyce, przeprowadzając odpowiednie testy odsłuchowe i porównując wybrane modele i konfiguracje.

Przykłady zestawów słuchawkowych

Poniżej prezentujemy kilka propozycji zestawów słuchawkowych zróżnicowanych pod względem zastosowań, możliwości brzmieniowych i funkcjonalności. Przykłady te pokazują jak mogą być one różnorodne, wygodne w użytkowaniu, a przy tym zapewniające dobrej jakości dźwięk z wielu źródeł – zarówno mobilnie, jak i stacjonarnie.

Słuchawki Audio-Technica ATH-A990Z i przetwornik Audioquest DragonFly Red

Pierwszy przykład to przystępna cenowo propozycja, która doskonale pokazuje, że za dobrej jakości dźwięk nie trzeba płacić fortuny. Wygodne i świetnie brzmiące słuchawki ATH-A990Z w zestawie z kompaktowym urządzeniem należącym do serii DragonFly to doskonały zestaw na start. Sprawdzi się on zarówno w zastosowaniach domowych, jak i do mobilnego odtwarzania muzyki we współpracy z laptopem czy smartfonem (po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki – DragonTails USB dla Androida lub wyposażonej w złącze Lightning – dla urządzeń mobilnych z systemem iOS).

Słuchawki Audio-Technica ATH-A990Z

Model ATH-A990Z to wyróżniające się szerokim pasmem przenoszenia, naturalnym i czystym brzmieniem słuchawki nauszne o impedancji 44 omy, pracujące w oparciu o duże przetworniki elektroakustyczne (o średnicy 53 mm). Na uwagę zasługuje ponadto konstrukcja pałąka, która w połączeniu z miękkimi poduszkami nauszników zapewnia komfort użytkowania.

Wzmacniacz słuchawkowy Audioquest DragonFly Red

Model DragonFly Red firmy Audioquest to zamknięty w niewielkiej obudowie przetwornik cyfrowo-analogowy, wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz w jednym. Wyposażony jest w wyjście słuchawkowe jack 3,5 mm. Obsługuje przetwarzanie plików w standardzie MQA (ang. Master Quality Authenticated), co pozwala uzyskać bardzo dobrej jakości brzmienie, także we współpracy ze smartfonem czy tabletem.

Słuchawki Audio-Technica ATH-A1000Z i przetwornik Audioquest DragonFly Cobalt

Kolejny przykład, dla nieco bardziej wymagających użytkowników, ale również chcących mobilnie korzystać z zestawu słuchawkowego, to połączenie najbardziej zaawansowanego z trójki przetworników z serii DragonFly, czyli modelu Cobalt oraz solidnie wykonanych, wygodnych i świetnie brzmiących słuchawek nausznych ATH-A1000Z marki Audio-Technica.

Słuchawki Audio-Technica ATH-A1000Z

Słuchawki zapewniają przejrzysty i naturalny, a jednocześnie czysty dźwięk. Podobnie jak w tańszym modelu ATH-A990Z, również tutaj zastosowano 53-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne. Słuchawki ATH-1000Z mają wewnątrz nauszników specjalne przegrody, których zadaniem jest zredukowanie do minimum niepożądanych wibracji i zwiększenie sztywności całej konstrukcji. Na uwagę zasługuje ponadto system Double Air Damping. Jest to specjalna konstrukcja nauszników, która pozwala uzyskać skuteczne tłumienie dźwięków z zewnątrz, a tym samym wpływa na poprawę przetwarzania niskich częstotliwości pasma akustycznego dynamiki przetwarzanego sygnału.

Model DragonFly Cobalt to w pewnym sensie ulepszona wersja przetwornika DragonFly Red. Jego możliwości techniczne, mimo rozmiarów przypominających pendrive, pozwalają na wysterowanie praktycznie dowolnych słuchawek. W zestawie z urządzeniem znajduje się adapter DragonTail, dzięki któremu Cobalt może współpracować także ze smartfonami wyposażonymi w złącze USB-C. O parametrach pracy sprzętu informuje podświetlany na odpowiedni kolor logotyp umieszczony na obudowie Cobalta.

Wzmacniacz słuchawkowy DragonFly Cobalt

Więcej o przetworniku, który proponujemy w tym zestawie słuchawkowym, przeczytasz w artykule „AudioQuest Dragonfly Cobalt – wielki postęp w niewielkiej obudowie”. Znajdziesz go w „Strefie wiedzy” na stronie internetowej tophifi.pl.

Słuchawki Audio-Technica ATH-AWAS i wzmacniacz Copland DAC215

Ten audiofilski „duet” to przykład stacjonarnego zestawu słuchawkowego. Spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zapewnia nie tylko świetne brzmienie, ale jest też wyjątkowo funkcjonalny. To przede wszystkim zasługa hi-endowego wzmacniacza lampowego DAC215 marki Copland, który wyposażony jest w różnorodne złącza cyfrowe i analogowe, umożliwiające podłączenie do zestawu słuchawkowego wielu źródeł dźwięku.

40-omowe słuchawki ATH-AWAS marki Audio-Technica, które proponujemy w tym zestawie, to model podobny do ATH-A1000Z, ale na obudowy przetworników w nausznikach wykorzystujący rzadki gatunek drewna – Asada Zakura, czyli chmielograb japoński. Ma on pomóc w tłumieniu niepożądanych rezonansów, jakie mogą powstawać wewnątrz konstrukcji słuchawkowej, a tym samym w uzyskaniu naturalnego, czystego brzmienia. Model ATH-AWAS cieszy więc nie tylko uszy, ale i oczy użytkowników. Również w tych słuchawkach zastosowano technikę Double Air Damping.

W zestawie ze słuchawkami ATH-AWAS, oprócz przewodu zakończonego wtykiem jack 6,3 mm znajduje się 3-metrowy zbalansowany przewód z wtykiem XLR. Dzięki temu możesz je podłączyć także do hi-endowych wzmacniaczy wyposażonych w ten typ złącza audio.

Słuchawki Audeze LCD-3 i wzmacniacz Copland DAC215

Podobnej klasy zestawem słuchawkowym, w porównaniu do naszej poprzedniej propozycji, jest system audio składający się ponownie ze wzmacniacza Copland DAC215, ale tym razem występującego w „duecie” ze stylowymi słuchawkami LCD-3 marki Audeze o wyjątkowej na rynku konstrukcji.

Słuchawki Audeze LCD-3

Słuchawki LCD-3 są ręcznie wykonywane w USA. Wyróżniają się dynamicznym, a jednocześnie pełnym detali brzmieniem. Jest to zasługa m.in. planarnych przetworników elektroakustycznych z ultracienką membraną, a jednocześnie znacznie większą niż w standardowych słuchawkach z przetwornikami dynamicznymi. Na uwagę zasługuje m.in. technika Fluxor Magnet Arrays, która zwiększa gęstość energii pola magnetycznego, ponieważ na całą membranę oddziałuje taka sama indukcja magnetyczna, co sprawia, że słuchawki charakteryzują się niewielkim poziomem zniekształceń. Wyjątkowego charakteru modelowi LCD-3 nadają obudowy z rzadkiego drewna egzotycznego Zebrano, które dostępne jest w Afryce Zachodniej.

Wzmacniacz COPLAND DAC215

Więcej informacji o wzmacniaczu, który pojawił się w dwóch ostatnich przykładach zestawów słuchawkowych, znajdziesz w artykule „Copland DAC 215 – piękny dźwięk na wyciągnięcie ręki”.

Sprawdź także inne zestawy słuchawkowe dostępne na stronie internetowej tophifi.pl. Zapraszamy również do odwiedzenia naszych salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design, w których dostępne na miejscu modele słuchawek i wzmacniaczy słuchawkowych możesz sprawdzić w praktyce w dowolnej konfiguracji. Z pomocą fachowych doradców wybierzesz sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i brzmienia.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: