Poprzedni
Następny

Jak sprawdzić kabel HDMI?

Kable HDMI są w obecnych czasach właściwie niezastąpione. Stosuje się je nie tylko w kinie domowym, ale też w sprzęcie stereo, czy do podłączania projektora. Ten interkonekt ma być gwarancją przesyłania dźwięku i obrazu w wysokiej jakości. Jak sprawdzić, czy dany model spełnia najnowszy standard HDMI 2.1 i może być określany jako Ultra High Speed HDMI Cable? Wszystko wyjaśniam w tym poradniku.

Spis treści:

  1. Co to jest Ultra High Speed HDMI Cable?
  2. Dlaczego certyfikat HDMI jest ważny
  3. Istotne cechy kabla HDMI
  4. Podsumowanie

Audioquest HDMI 48G Cinnamon

Co to jest Ultra High Speed HDMI Cable?

Zadaniem twórców technologii HDMI było stworzenie standardu, który będzie niezwykle uniwersalny i zapewni przesyłanie dźwięku i obrazu, znajdując zastosowanie nie tylko w systemach audio. Oczywiście, zadanie to zostało spełnione, jednak nieustanny rozwój technologii dźwięku i obrazu, a także rosnące oczekiwania Klientów sprawiają, że systematycznie wprowadzane są nowe standardy HDMI. Produkowane modele muszą bowiem obsługiwać stale rosnącą przepustowość i szereg funkcji, które podnoszą komfort i eliminują konieczność stosowania dodatkowych przewodów.

Obecnie obowiązującym standardem jest HDMI 2.1. Według oficjalnego nazewnictwa wspomniana wersja nosi nazwę Ultra High Speed HDMI Cable. Często można spotkać skrótowe określenie UHS HDMI, które oznacza dokładnie to samo. W tej wersji standardu znacznie zwiększona została przepustowość, która pozwala na przesyłanie przez kabel HDMI 2.1 sygnału w rozdzielczości 8K przy 60 Hz i 4K przy 120 Hz. Najnowsza odsłona technologii HDMI wniosła też wiele przydatnych funkcji, takich jak:

eARC

Jest to tzw. ulepszony kanał zwrotny audio, pozwalający na komunikację i połączenie telewizora z amplitunerem lub soundbarem. Dzięki temu, wybierając kabel HDMI 2.1, użytkownik może wygodnie, z jednego pilota regulować wszystkimi ustawieniami w systemie, ponieważ komunikacja odbywa się w dwie strony.

VRR, QMS, QFT

Są to nowe funkcje, przeznaczone dla graczy. Pierwsza z nich gwarantuje płynność obrazu i minimalizację opóźnień, druga natomiast odpowiada za tryb wyświetlania obrazu. Z kolei QFT, czyli obsługa Quick Frame Transport zmniejsza opóźnienia, gwarantując płynniejszą grę. 

Obsługa próbkowania kolorów

Na jakość obrazu wpływa nie tylko rozdzielczość, ale także róbkowanie kolorów. Obsługa kodowania 4:4:4 sprawia, że każdy piksel zawiera informacje zarówno o luminancji, jaki i chrominancji.

Dynamic HDR

HDR, czyli High Dynamic Range to technologia pozwalająca wyświetlać video w rozszerzonym zakresie tonalnym. Zapewnia to głębszą czerń i jaśniejszą biel. Większa jest szczegółowość w jasnych, jak i ciemnych partiach obrazu, co poprawia wrażenia wizualne podczas seansu. Obsługa dynamicznego HDR gwarantuje, że każda klatka filmu będzie wyświetlana z zachowaniem właściwej jasności, kontrastu i głębi kolorystycznej.

Dlaczego certyfikat HDMI jest ważny

Chcę zaznaczyć, że w powyższym akapicie nie opisałem wszystkich funkcji standardu HDMI 2.1, lecz te najbardziej istotne. Wpływają one w dużym stopniu na jakość dźwięku i obrazu w nowoczesnym systemie.

AudioQuest HDMI 18G Blueberry

Aby użytkownik miał pewność, że dany przewód spełni wszystkie założenia standardu, od 2015 roku wprowadzona została certyfikacja kabli HDMI. Jest to ustandaryzowany proces testowania, który pozwala sprawdzić, czy rzeczywiście przewód spełnia zakładane parametry. Uzyskanie certyfikatu stanowi więc potwierdzenie specyfikacji technicznej. Taki przewód spełnia wysokie standardy przesyłania sygnału, gwarantując spełnienie parametrów i obsługę funkcji, które wymieniłem powyżej,

Sprawdzeniem certyfikacji UHS HDMI powinni więc być zainteresowani zwłaszcza posiadacze nowoczesnych systemów AV. Jeśli posiadasz telewizor o rozdzielczości 8K i nowoczesny amplituner kina domowego, wybór kabla HDMI 2.1 posiadającego oficjalną certyfikację HDMI Ultra High Speed HDMI Cable nie jest fanaberią. To praktyczne potwierdzenie spełnienia funkcji i parametrów, które będą wykorzystywane w Twoim systemie na co dzień. Wybierz więc certyfikowany kabel HDMI i uzyskaj najwyższe parametry dźwięku i obrazu w swoim systemie audio. Warto pamiętać, że każdy certyfikowany kabel HDMI spełnia także standardy dotyczące niskiego poziomu EMI, czyli zakłóceń w sieciach bezprzewodowych.

Jeśli kabel pomyślnie przejdzie certyfikację, na jego opakowaniu umieszczany jest hologram z napisem „Ultra Certified Cable”, a także unikalny kod QR umożliwiający sprawdzenie zgodności. Pozwala to za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne HDMI Cable Certification sprawdzić certyfikację. Jest to widoczne oznaczenie, dlatego widząc opakowanie, od razu zauważysz, że kabel HDMI posiada certyfikat.

Audioquest HDMI 48G Forest

Warto także zaznaczyć, że kable HDMI z certyfikatem wcale nie muszą być drogie. Nawet podstawowe modele AudioQuest posiadają wspomniany certyfikat, który potwierdza ich najwyższą jakość.

Istotne cechy kabli HDMI

Warto pamiętać, że kable Ultra High Speed 8K różnią się między sobą także precyzją wykonania, rodzajem przewodnika, zastosowanym ekranowaniem i izolacją. Przypominam o tym dlatego, że podczas wyboru, warto zwrócić uwagę także na te cechy. Solidnie ekranowany przewód HDMI zapewni odpowiednią ochronę przed przedostawaniem się zakłóceń z wielu źródeł, a zastosowanie przewodnika wykonanego z miedzi wysokiej czystości lub miedzi z dodatkiem srebra wyeliminuje ryzyko powstawania błędów przy przesyłaniu sygnału.

Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź poradnik Jaki kabel HDMI wybrać

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że dany kabel HDMI faktycznie spełnia parametry określone dla standardu HDMI 2.1, powinieneś wybrać model z certyfikatem UHS HDMI. Poprawna obsługa rozdzielczości 8K stanowi oraz wszystkich dodatkowych funkcji stanowi wyzwanie nawet w dzisiejszych czasach, dlatego warto posiadający certyfikat Ultra High Speed HDMI Cable.

Jeśli zastanawiasz się, jaki kabel HDMI 2.1 będzie odpowiedni do Twoich potrzeb, odwiedź salon Top Hi-Fi. Nasi specjaliści pozwolą dobrać Ci odpowiedni, certyfikowany przewód HDMI, który spełni Twoje oczekiwania.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: