Poprzedni
Następny

IsoTek Evo3 Premier – kurtyna w górę

IsoTek EVO3 Premier

Spór o wpływ kabli na dźwięk systemu audio jest tematem rozpalającym dyskusje wśród melomanów – zarówno te w Internecie jak i podczas spotkań w kręgu znajomych z muzyką. O bycie najprawdziwszym audiovodoo posądzane są przewody zasilające. Jedni wyraźnie słyszą dobroczynny wpływ prawidłowo zaprojektowanego kabla, drudzy natomiast nie próbują nawet podjąć się porównania zwykłej „sieciówki” do innego modelu z wyższej półki. Najwyższa pora nieco lepiej naświetlić ten ważny temat. Tym razem na warsztat odsłuchowy wzięliśmy kabel zasilający od brytyjskiego IsoTeka, by przekonać się czego potrafi dokonać w systemie stereo.

Jakość wykonania

IsoTek Evo3 Premier należy do serii przewodów zasilających tej marki. W klasyfikacji producenta mieści się na drugim miejscu od dołu. Przed nim znajdziemy jedynie tańszego Initiuma, a od topowego Ascension dzielą go cztery inne modele. Brytyjska marka słynie jednak z bardzo dobrej jakości swoich produktów, co nie omija również żadnego przewodu zasilającego. Evo3 Premier wykonany jest przy użyciu wysokiej klasy materiałów przewodzących oraz izolujących – szczególnie, gdy spojrzymy na przystępną cenę.

Za transmisję prądu do naszych urządzeń odpowiadają trzy żyły wykonane z miedzi beztlenowej o wysokiej czystości zbliżonej do 100 procent. Dodatkowo są one powlekane srebrem, które jest jeszcze lepszym przewodnikiem niż miedź. Każda z żył jest zbiorem cieńszych przewodników splecionych ze sobą tak, aby minimalizować straty wewnętrzne. Łączna grubość każdego przewodnika  to 2mm, a zatem dużo więcej niż przeciętnego kabla zasilającego, który każdy z nas posiada w domu. Producent zapewnia również, że posrebrzane żyły zapewniają długotrwałe zachowanie właściwości akustycznych przewodu.

Solidna jest nie tylko konstrukcja przewodu, ale również użyte przez producenta wtyki. IsoTek słusznie chwali się, że tworzy je samodzielnie, co pomaga kontrolować jakość w procesie powstawania. Wszystkie styki wykonane z miedzi beztlenowej pokryto 24-karatowym złotem dla wyższej przewodności, a ponadto stanowi to ochronę przed ich utlenianiem się materiału. Zewnętrze Premiera to również estetyczna izolacja zewnętrzna wykonana z elastycznego PVC. Jasny odcień fioletu może przypaść do gustu przede wszystkim płci żeńskiej, ale panowie zapewne również docenią lekko połyskliwy wygląd, który w połączeniu z jasnoszarymi wtykami zasilającymi prezentuje się nowocześnie z jednoczesną elegancją. W zależności od upodobań można ukryć przewód, ale IsoTek wykonał coś na tyle estetycznego, że przyjemnie jest rzucić okiem na kabel – chociaż od czasu do czasu podczas słuchania ulubionych nagrań.

IsoTek

Brzmienie

Można się jednak zastanawiać, co dają wszystkie omówione wcześniej rozwiązania. Wpływ na charakter brzmienia systemu stereo jest jednoznacznie rozpoznawalny. Nie ma wątpliwości, że wymiana zwykłego przewodu zasilającego na produkt IsoTeka wprowadza słyszalne różnice.

Najbardziej rzucającą się w uszy zmianą jest powiększenie się sceny i „napowietrzenie” przestrzeni między instrumentami. Dźwięk staje się bardziej energiczny i angażujący dzięki bardziej wyrazistym wysokim tonom. Zauważalnej zmianie ulega również bas, który zyskuje nieco podkreślenia najniższych częstotliwości i mocy. Brzmienie jednocześnie staje się bardziej dynamiczne w całym paśmie. Dzięki temu subtelne dźwięki są wyraziste, nawet gdy jednocześnie w nagraniu pojawia się wiele instrumentów grających głośniej. Można to szczególnie docenić w jazzie i muzyce klasycznej gdzie zwiewne brzmienie fletu często kontrastuje na przykład z pianinem oraz instrumentami dętymi.

Ciekawe są również momenty „zrywów” w utworach, gdy z różnych przyczyn wzmacniacz w ułamku sekundy zwiększa zapotrzebowanie na energię. Oddanie porywających linii basowych lub artysty wysilającego swój głos jest w modelu Premier bardziej namacalne. Przewód ma również tendencję do przesunięcia wokali bliżej pierwszego planu, dzięki czemu wcześniejsze odczucie zamazania szczegółów mija raz na zawsze. Wokale stają się gładkie i bardziej neutralne w swoim zabarwieniu. Jednocześnie można usłyszeć wyraźniejsze detale w delikatnych załamaniach głosu lub sposobie wypowiadania słów przez artystę. Cała średnica nabiera większej wyrazistości. Efekt można przyrównać do dokładnego wyczyszczenia okularów. Nagle świat staje się inny niż to, co wydawało się dobrą widocznością. Zmiana zwykłego kabla zasilającego na IsoTeka Premier daje jednoznaczną i oczywistą zmianę w tym zakresie, której trudno nie zauważyć. Powrót do tradycyjnego przewodu z elektromarketu staje się bardzo trudny. Można wyraźnie poczuć, że nasz system stereo tak naprawdę działał na około 70 procent swoich możliwości. A przecież nikt nie chciałby ich ograniczać.

Podsumowanie

Przestrzeń i barwa jaką nadaje IsoTek Evo3 Premier to coś, co stawia ten produkt w bardzo korzystnym świetle. Zmiany brzmienia wprowadzone przez przewód powodują, że w kontekście przystępnej ceny (599zł) jest opłacalnym produktem. IsoTek dzięki dużej rozpiętości cenowej swojej oferty daje możliwość wypróbowania na ile istotny jest aspekt dobrze zrealizowanego zasilania w systemie stereo. Nawet krótki odsłuch dowolnego modelu pokazuje, że to nie dodatek. To fundament, który potrafi naprawdę uwolnić potencjał każdego sprzętu.

Nawet jeżeli powyższy tekst nadal wzbudza wątpliwości w granie przewodów zasilających oraz innych typów kabli, serdecznie zapraszamy do jednego z naszych salonów. Nasi eksperci z przyjemnością zorganizują odsłuch porównawczy, dzięki czemu będzie można przekonać się na własne uszy o wpływie zasilania na brzmienie. Serdecznie zapraszamy!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: